Arkagas Arkagas komentáře u knih

Povolání žebrák Povolání žebrák Jean-Louis Debré

Povolání žebrák, aneb můj život na ulici je nádherná a velmi upřímná kniha.
Jedná se vyprávění pařížského bezdomovce Jeana Marie Raugloha, který každý den stál před obchodem a seznámil se zde s bývalým francouzským ministrem vnitra, když mu nabídl, že mu pohlídá za pár drobných kolo.

Jean Louis Debré je velmi empatický člověk a to, jak lidé žijí na ulici ho vždy zajímalo. Proto navrhl tomuto žebrákovi, aby začal svůj příběh sepisovat, že mu poté pomůže knihu vydat.
A jak slíbil, tak se i stalo.

Tahle kniha není román, není to ani životopis, je to záznam vzpomínek jednoho obyčejného kluka, který neměl lehké dětství a který skončil na ulici, protože neměl jinou možnost. A jak se roky vlekly, uvědomil si, že právě ulice je jeho domov a že už vlastně ani nic jiného dělat neumí.
Kniha o naději, lásce, bezmoci, ale především odevzdanosti.

Přes všechna tato úskalí se Jean Marie umí usmívat, užívat si života a vidět v lidech to dobré.
Popisuje jak alkohol zničil mnoho jeho přátel, jak nejhorší co Vás může potkat je mokré a zatuchlé oblečení a přesto vypráví příběh ulice s určitou noblesou.

Jak na začátku knihy píše bývalý francouzský ministr vnitra:
"Pravá podstata člověka je v jeho nitru, každý z nás si nese svůj příběh a mě velmi zajímá je poznat. Potkáváme málo jedinečných osobností a mnoho kopií. Pro mě byl a je on tou jedinečnou osobností a toto je jeho příběh."

Tahle kniha má svoje kouzlo a dostává ode mě 9/10

03.03.2019 5 z 5

Rozluštěno Rozluštěno Mai Jia

výborná kniha!
Krásný příběh velmi nadaného malého chlapce, kterého se vzdala vlastní rodina a ujal se ho neznámý stařík, který v něm probudil lásku k matematice.
Kniha je psaná jako špionážní thriller, ale zároveň pohladí na duši.
Nechybí napětí, bezmoc, a láska.

25.02.2019 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

skvělá kniha! Přečetla jsem jí už jen kvůli jejímu názvu, aneb když je tetování Váš koníček :) vřele doporučuju všem co mají rádi tetování i thrillery :)

19.02.2019 5 z 5

Ďáblova svatyně Ďáblova svatyně Marie Hermanson

Max a Daniel jsou jednovaječná dvojčata. Max je už od dětství naprosto jiný než Dan, a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Se svým bratrem se v dospělosti stýká jen velmi zřídka a tak ho překvapí, když mu jednoho dne dojde dopis, aby ho jeho bratr přijel navštívit. Jak Dan brzy zjistí, Max je na odpočinkovém pobytu ve Švédských horách, v malebné vesničce. Ze začátku vše vypadá jako krásný a luxusní hotelový resort, nicméně ve skutečnosti se jedná o psychiatrickou kliniku.
Jelikož jsou Max s Danem jednovaječná dvojčata, poprosí Max Dana o to, aby si vyměnili role, jelikož se ven jinak nedostane a údajně se bohužel zapletl s mafií a musí si něco rychle vyřídit.
Dan na tuhle několikadenní výměnu přistoupí, ale v momentě kdy Max zmizí beze stopy mu dochází že se odsud nedostane už ani on.
Vše nabírá na obrátkách, když postupně zjišťuje že se nejedná o ledajakou psychiatrickou léčebnu, ale o resort skrytý před celým světem. Do příběhu záhy vstupuje i doktor Fischer, který má tohle všechno na starost, a který očividně není úplně doktorem v pravém slova smyslu.
Dan tak bojuje o to, aby mu uvěřili že není svým bratrem, nicméně i dokumenty mluví o tom, že Max nikdy žádného bratra neměl a že si tedy jen Max svého bratra Daniela vymyslel.
Jak tohle celé dopadne? Troufám si říct, že ne tak jak byste čekali.

Takhle knížka je typický psychologický thriller zasazený do psychiatrické léčebny, plná zvratů, překvapení, bezmoci a občas i nějaké naděje.
Nečekejte nějaká ultra zázrak, knihy na tohle téma rozhodně existují i lepší, ale jako odpočinková četba, která se dá číst po kapitolách, které nejsou nějak extra dlouhé, je to fajn.
Marie Hermanson psát umí a já jí mám ráda, a takhle kniha mě tak svým způsobem pohladila po duši - zní to divně, ale chápeme se :D

18.02.2019 3 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Výborná kniha, která na trhu dlouho chyběla!
Koupila jsem si jí jen tak pro radost, jelikož na megaknihách stála neuvěřitelných 23,- Kč a strašně mile mě překvapila. Příběh Nathana je hodně drsný, ale zároveň krásný.
Byť se řadí do sekce youngadult, tak mě tahle kniha naprosto nadchla a rozhodně si pořídím i další dva díly, přece jen chci vědět jak se celý příběh s Nathanem bude vyvíjet. Letos mi bude 30, ale troufám si říct že takový čarodějný thriller se bude líbit většině lidí co mají rádi fantasy. Jak bylo zmíněno níže, všude se prodávají a neustále kolují knihy s upíří tématikou, ale nějaký pořádný thriller s tímto tématem tu opravdu chyběl. Za mě tahle kniha dostává 9/10.
A ta graficky zpracovaná obálka to celé ještě mnohem víc podtrhuje :)

13.02.2019 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Je to proste masakr. Knizka, ktera se Vam vryje pod kuzi i do pameti, neco co si troufam rict nema obdoby a jeste zasazene do historickych udalosti. Zima, hlad, beznadej, podrazy, boj o preziti. A do toho vseho pridal Simmons jeste dalsi temno. Ted jsem ji docetla a nez si urovnam myslenky vali se mi hlavou jen to, ze jsem smutna ze uz jsem ji precetla. Kazdy den jsem se tesina na tech par minut s touhle knihou. Za me 10/10 ❤️????????

08.02.2019 5 z 5

Kniha posledního soudu Kniha posledního soudu Connie Willis

Kniha neni spatna, velmi zajimave zpracovani historie a nahledu do budoucnosti, zacatek je mozna trosku komplikovany a cloveku chcili trva nez se zacte, nicmene pokud vydrzite, tak cca v polovine knihy Vas pribeh vtahne tak ze se nebude moci od cteni odpoutat.
Neni to kniha pro kazdeho a troufam si rict ze pro ctenare co nemaji radi “tezke” cteni je tahle knizka absolutne nevhodna.
Dlouho jsem nad ni premyslela, az jsem na ni narazila v Levnych Knihach a volba byla jasna.
Za mne ano, ale odpocinkove cteni rozhodne necekejte :)

22.03.2018 4 z 5