Ďáblova svatyně

Odcizená identická dvojčata Daniel a Max mají složitý vztah, a tak když jde Daniel navštívit svého bipolárního bratra do odlehlé a luxusní švýcarské "zotavovací" kliniky, nemá vůbec představu, co může očekávat. Ukolébán rutinou a mírumilovností kliniky vyhoví Daniel Maxově prosbě a bratři se na pár dní vymění. Ale zakrátko Daniel zjistí, že Max se nevrací a že klinika zdaleka není místem k zotavení. Při zoufalé snaze přesvědčit kohokoli o své identitě Daniel zjišťuje, že je lapen v krutém a tajemném vězení: to není svatyně, to je oživlá noční můra......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/273081/dablova-svatyne-Zhp-273081.jpg 3.750
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Omega

Himmelsdalen (2011)

Kniha Ďáblova svatyně

kercah

Kniha se mi velice dobře četla. Děj byl zajímavý, dokáže čtenáře strhnout. Jen jsem měla stále pocit, že knihu znám a pátrala v paměti zda ano či ne.. Ne neznala, jen se občas velice podobal filmovým zpracováním tohoto tématu. Za mě určitě super početní, jen ten konec byl na můj vkus moc jednoduchý ????.

Arkagas

Max a Daniel jsou jednovaječná dvojčata. Max je už od dětství naprosto jiný než Dan, a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Se svým bratrem se v dospělosti stýká jen velmi zřídka a tak ho překvapí, když mu jednoho dne dojde dopis, aby ho jeho bratr přijel navštívit. Jak Dan brzy zjistí, Max je na odpočinkovém pobytu ve Švédských horách, v malebné vesničce. Ze začátku vše vypadá jako krásný a luxusní hotelový resort, nicméně ve skutečnosti se jedná o psychiatrickou kliniku.
Jelikož jsou Max s Danem jednovaječná dvojčata, poprosí Max Dana o to, aby si vyměnili role, jelikož se ven jinak nedostane a údajně se bohužel zapletl s mafií a musí si něco rychle vyřídit.
Dan na tuhle několikadenní výměnu přistoupí, ale v momentě kdy Max zmizí beze stopy mu dochází že se odsud nedostane už ani on.
Vše nabírá na obrátkách, když postupně zjišťuje že se nejedná o ledajakou psychiatrickou léčebnu, ale o resort skrytý před celým světem. Do příběhu záhy vstupuje i doktor Fischer, který má tohle všechno na starost, a který očividně není úplně doktorem v pravém slova smyslu.
Dan tak bojuje o to, aby mu uvěřili že není svým bratrem, nicméně i dokumenty mluví o tom, že Max nikdy žádného bratra neměl a že si tedy jen Max svého bratra Daniela vymyslel.
Jak tohle celé dopadne? Troufám si říct, že ne tak jak byste čekali.

Takhle knížka je typický psychologický thriller zasazený do psychiatrické léčebny, plná zvratů, překvapení, bezmoci a občas i nějaké naděje.
Nečekejte nějaká ultra zázrak, knihy na tohle téma rozhodně existují i lepší, ale jako odpočinková četba, která se dá číst po kapitolách, které nejsou nějak extra dlouhé, je to fajn.
Marie Hermanson psát umí a já jí mám ráda, a takhle kniha mě tak svým způsobem pohladila po duši - zní to divně, ale chápeme se :D

maličkán

Rozhodně jsem si od knihy slibovala víc. Četlo se to hezky,stále jsem čekala, že přijde něco, větší napětí a ono nic. Ani konec mě tak nějak neuspokojil.

SmallLucia
14.11.2018

Jedna z těch lepších knížek, které jsem za posledí dobu četla. Dobrý nápad, zauzlení situace, že ani vy sami nevíte, na čem jste, pocit úzkosti, to všechno tam bylo. Konec byl však slabšího rázu, nestačil mi. Dozvěděli jsme se konec o hlavní postavě, ale o celém tom zvláštním místu nic.

crazyslunicko
24.10.2018

Trošičku kontrast mezi tím, jak vypadá kniha na obálce a tím jaká je obsahově. Prostě obálka mi nesedí ke knize. Velice zajímavý příběh o dvou bratrech dvojčatech, kteří vyrůstali každý zvlášť a povahově se velmi liší. Ačkoliv jsou oba dva stejní, tak jsou vevnitř každý úplně jiný. Max je manipulativní herec, lhář a psychopat. Daniel je naopak milý, obětuje se pro druhé, hrdinný, čestný. Tito bratři si vymění místa v psychiatrickém zařízení. Max ovšem nikdy neplánuje návrat a Daniel na něj stále čeká.. Ačkoliv každého přesvědčuje o tom, že není Max nikdo mu nevěří. Daniel zjišťuje s jakými psychopaty zůstal vevnitř ústavu a bojí se i o svůj život. Běžně se stávají vraždy, sebevraždy, znásilnění... Daniel se přesto snaží jednat a dostat se ven, ale vše se staví proti němu. V lékařských záznamech není nic o dvojčatech, jenom o starším bratrovi. Jediné východisko je utéct, ale to je bohužel z této pevnosti nemožné.

Dani25
30.08.2018

Zaujimavy dej, celkom uveritelny. Spociatku nebolo jasne o co a komu ide.

Wolf012
07.08.2018

Tak tohle byl opravdu zajímavý děj, který mne bavil od začátku do konce, kniha jak mám být. Co dodat

Knišíl
15.07.2018

Nebylo to až tak špatné. Teď trochu konstruktivněji. Předchozí kniha od M.H. a to Muž pod schody byl pro mě velmi zajímavým a i docela netradičním thrillerem. I Ďáblova svatyně začala zajímavě a mysteriózní atmosféra přímo sálala z vrcholků švýcarských hor. Kam se příběh vyvine jsem s napětím očekával. Totiž formální stránka knihy je propracována, jak se ovšem dá očekávat u již jak se říká vypsané autorky. Problém pro mě bylo finální zakončení, které jako by naznačovalo, že autorce došel dech. Škoda. Jak jsem psal již dříve u tohoto žánru (thriller, mysteriózní, horor) dost záleží na pointě, závěru, vyústění a šokování. A to se mi zde nedostalo. Chyběla i ta gradace a tak, ač kniha začala slibně a byl jsem šponován k dalšímu čtení, závěrem se jedná jen o další pokus napsat "film". Protože na filmovém plátně by toto možná mělo možnost uspět, pro vnímavé a zkušenější čtenáře, kteří si potrpí na detailech, propracovanosti postav a děje je tohle jen další odpočinková četba než se pustí do něčeho krásnějšího , náročnější, prostě něčeho, co se jim vryje pod kůži. Tohle kniha to rozhodně není, přesto v rámci žánru se jedná minimálně o průměr.

Dítě číslo 44
Dítě číslo 44
A přece nezemřeš
A přece nezemřeš
Blackout - Zítra bude pozdě
Blackout - Zítra bude pozdě
Iluze
Iluze

severská krimi severská literatura švédská literatura švédské detektivky

Marie Hermanson
švédská, 1956