Arkagas Arkagas komentáře u knih

Strašidelné a  upírské historky Strašidelné a upírské historky kolektiv autorů

tuhle knížku jsem objevila díky skupině čtenáři temna na facebooku, kde ji v pozadí v knihovně měl jeden z přispěvatelů, který zrovna fotil v ruce knížku Stephena Kinga. A bylo jasno, tohle už jen díky té třpytivé obálce potřebuju. Do té doby jsem neměla tušení, že tahle dětská kniha vůbec existuje, ale je přenádherná. Obsahuje pár známých příběhů, ale několik povídek je zde otištěných vůbec poprvé. A i když jsou určeny pro děti, umí vyvolat zajímavé pocity. Knížka je celá ilustrovaná, text vlastně jen ilustrace doprovází a je to opravdu krásná záležitost. Zakoupena na Reknihách v rámci narozenin. :)

24.07.2023 5 z 5

Loki: Pán falše a lsti Loki: Pán falše a lsti Mackenzi Lee

(SPOILER) Loki - pro mnoho lidí milovaná postava (včetně mě), pro mnoho nenáviděná. Při čtení téhle knížky jsou potřeba dv věci - odmyslet si Lokiho, jakého známe z Marvelu a uvědomit si, že se jedná o YA. Pokud tohle zvládnete, čeká Vás příběh našlapaný akcí, skvělými hláškami a Lokim ve své nejlepší podobě. Ten je Odinem poslán na Midgard, aby s tajnou organizací SHARP (která ho má za mimozemšťana) zastavil nemoc, při které lidé vypadají, že jsou mrtví, ale  není to tak úplně pravda. Sharp má podezření na řádění magie, která na Midgardu neexistuje a Lokimu ihned přijde na mysl jeho nejlepší přítelkyně z dětství Amora, která byla na Midgard vykázána za zničení Odinova zrcadla věčnosti. Loki je tu náctiletý a jak je na něj pohlíženo lidmi na Midgardu zjišťuje díky knize, do které ze zvědavosti nahlédne. Zdá se, že jeho osud už byl určen, nebo snad ne?
Chtěla jsem si přečíst něco, u čeho absolutně vypnu a Loki je moje oblíbená postava nejen v Marvelovkách, ale primárně v severské mytologii. Ano, i já jsem ho tady po celou dobu čtení viděla jako Toma Hiddlestona, ale ničemu to nevadilo, ba naopak, některé hlášky by se ve filmu klidně mohly objevit :)

23.07.2023 3 z 5

Ústav Ústav Stephen King

(SPOILER) Ústav je kniha, která Kingovce chytne a nepustí. Ale i pokud nejste úplně fanda krále hororu, troufám si říct, že v knize najdete zalíbení. Máte rádi Stranger Things? Dejte si Ústav. Prosím. Luke Ellis je velmi nadané dítě, schopné studovat ve 12 letech na VŠ. Jenže jednoho dne se probudí v pokoji, který je úplně stejný jako jeho, jen bez okna. Rodiče jsou mrtví a on velmi rychle pochopí, že se ocitl na místě, odkud nejspíše není návratu. Útěchou mu zůstává, že na tomhle místě není sám a velmi brzy pochopí, že ústav je místo, kde se shromažďují a týrají děti s nadáním telepatie, telekineze, nebo obojího. V jeho vedení je ředitelka, která nezná slitování a lékaři i všichni zaměstnanci jsou vlastně chodící bestie. Až na jednu výjimku, která Lukovi pomůže se dostat ven a díky které se zapřísáhne, že svoje kamarády zachrání. Vodní nádrže, injekce, světla Stassi, psychický i fyzický teror. Dětská síla a odhodlání a boj vedený skrze schopnosti. To všechno tady je. Příběh s přesahem, ve kterém nejde primárně o násilí, ale o lidské odhodlání, odvahu, přátelství a v neposlední řadě i o to, že náhody neexistují. Ústav je typicky netypický King, kde jen opět dokazuje, že svou studnu inspirace a představivosti ještě nevyčerpal. Doslov na konci je už jen třešničkou na dortu.

23.07.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

(SPOILER) Pohádka je typicky netypickým Kingem. Příběh dospívajícího Charlieho, který přišel o matku a jeho otec propadl alkoholu je vyprávěn v tradičním kingovském stylu. Ale potom do příběhu vstoupí soused z konce ulice, jehož dům byl vždy považován za jakési sídlo hrůzy se svou starou fenkou Radar. Když pan Bowditch spadne ze žebříku a skončí v nemocnici, je Charlie jediný, kdo je schopný se o Radar a posléze i o něj postarat. Ze starého mrzouta se stává postupně člověk který si váží pomoci a Charlieho přijme za svého nástupce. Není divu, že ještě před svou smrtí veškerý svůj majetek přepíše právě na něj. A mohlo by se zdát, že v domě kromě starých věcí nic není, ale opak je pravdou.
Kromě zlata a hromady peněz se v kůlně schovává vstup do jiného světa. Do světa, kde je možné se omladit díky slunečním hodinám, ale jeho návštěva je nebezpečná. Pan Bowditch nechává Charliemu nahrané instrukce na pásce a Charlie se rozhodne tento svět navštívit jen kvůli Radar, která na tom není zdravotně dobře. Rozhodně ale nečeká, že vejde do světa plného špinavé magie, přízraků, a lidí, kteří trpí šedivinou. Království jako takové padlo a na Charlieho vlastně nečeká nic dobrého. Na povrch tohoto světa se totiž dere zlo v té nejtemnější podobě.
Nebylo by to pořádné fantasy bez krvavých bojů, beznaději, zoufalství a odhodlání.
Přes to všechno se jedná o klasickou kingovskou linku v podobě příběhu o lásce, přátelství a překonání zla, ať se zdá sebevětší.
To všechno s odkazy na klasická hororová díla, primárně Lovecrafta, ale i Bradburyho a Stokera.
Pokud čtete Kinga, vyrazí Vám s Pohádkou dech a přesvědčí Vás, že jeho studna představivosti a kreativity ještě rozhodně není vyschlá.
Pokud ho nečtete, dostanete do rukou knihu, kterou budete milovat i tak. Protože v Pohádce se nakonec dočkáme i dobrého konce, což není u krále hororu úplně na denním pořádku.

A upozornění na konec - pokud jste majiteli psa, budete u toho řvát jako želvy. Na to dám ruku do ohně.

06.07.2023 5 z 5

Knihovník Knihovník Jiří Pešaut

Jaromír - hlavní hrdina našeho příběhu a autor sám strávil v knihovně před 30 lety dva měsíce své civilní služby, kterou si dojednal, protože by u vojáků byl úplně marnej.
Tehdy sotva plnoleté ucho se dostalo do prostředí knih, hezkých mladých knihovnic, ale i zajímavých návštěvníků knihovny.
Mnoho příběhů v téhle knize je až neuvěřitelných - a jak sám autor dodává, možná se vůbec nestaly, v mnoha situacích jsem ho naopak viděla jasně a v barvách.
Milá oddechovka na jedno odpoledne, žádnou vysokou literaturu ale nečekejte.

Moje hodnocení: 6/10

28.06.2023 3 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Jan Štoček - přední český kriminalista, který za svou třicetiletou kariéru dopadl mnoho zločinců - nejen těch nejznámějších, ale i těch, jejichž jména možná ani neznáte a přesto se jednalo o brutální činy. Vrah je v každém z nás má být knižním rozhovorem, nicméně otázky Lucky najdete vlastně jen na úplném začátku a pak už je to spíše kniha detailně popsaných případů z ruky přímo Jana Štočka. Mnoho lidí tohle považuje za velké mínus knihy - pro mě osobně je to spíš velké plus. Lucku s Barčou mám ráda jako podcastovou formu, jejich knihy mě neoslovily a tady jsem upřímně uvítala, že je to vlastně kniha Jana Štočka, jen ho Lucka dokopala k tomu to sepsat a za to velké díky. Rozhodně se u nás najdou mnohem lepší knihy na kriminální téma a minulost naší země, nicméně tady je to takové vzpomínkové a očima člověka, který nám hezky popisuje jak co probíhalo krok za krokem a přesto s jakousi lidskostí.

28.06.2023 3 z 5

Dům Dům Bentley Little

Upřímně si myslím, že Dům je kniha, která je určena čtenářům hororu, kteří se už v žánru více orientují a vědí, co všechno je může potkat. Že je to kniha zmatená a místy dost divná je sice pravda a já upřímně chápu všechny, kteří ji odložili, nicméně se za knihu musím postavit. Dům totiž není prvoplánově duchařina a i když se v něm objevuje postava posedlá brutálními sexuálními praktikami se všemi zúčastněnými, zkušenějším čtenářům musí hned docvaknout, že za tím bude něco víc. Ano, tohle je kniha o rozpadu osobností zevnitř, o zlu, které se dere na povrch skrze vzpomínky a události, které se udaly v domě. Ale je Dům opravdu to zlo, nebo je to všechno ještě úplně jinak? Dům opravdu není kniha pro každého, jelikož se jedná o horor, ve kterém se sice sem tam zjeví nějaká shasherovitá scéna, nebo duchařina, ale jinak zavání hodně psychologií až sci-fi linkou. Takže přesně knížka pro mě. Já jsem naprosto spokojená.

25.06.2023 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

(SPOILER) Billy Summers je kniha, o které mnozí tvrdí, že je to příběh, u kterého snad ani není uvěřitelné, že ho napsal King. A přesto má jeho nezapomenutelnou ruku, co se popisů a atmosféry týká. Ano, na Stephena je to možná dost netypická kniha, primárně co se romantické dějové linky týká, ale přesto je to kniha, kterou z poslední produkce řadím k jedním z nejlepších. Billy jako veterán válečný veterán přechází k práci nájemného vraha, ale přesto se řídí morální zásadou, že zabíjí jen opravdu zlé lidi. Tenhle úkol má být jeho poslední a jako krytí mu má sloužit příběh o tom, že je spisovatel a pracuje na své knize. A tak Billy začíná skutečně psát svůj životní příběh, ve kterém velkou roli hraje zabíjení lidí - nejen ve Falludže, na kterou vzpomíná velmi, opravdu velmi detailně a barvitě, ale i v civilním životě. Vše jde jako po drátkách, do doby, než před jeho úkrytem vyhodí tři mladíci z dodávky brutálně zbitou, zdrogovanou a znásilněnou Alici. A Billy ví, že teď se to celý podělá, ale přesto se rozhodne Alici pomoct.
Billy Summers je totiž chlap, který má přes všechno to zabíjení srdce na pravém místě. Chlap, který se nebál pomstít smrt svojí malé sestřičky už v 9 letech a chlap, který si doslova prošel peklem.
Chcete číst Kinga, ale bojíte se, že na Vás jsou jeho knihy příliš popisné, zdlouhavé a nebaví Vás pomalé budování atmosféry? Sáhněte po Billym. Při pasážích, kdy Stephen King popisuje Falludžu bych mu i snavijákem sežrala, že tam bojoval doopravdy on.

20.06.2023 5 z 5

Slib Slib Damon Galgut

(SPOILER) Slib je kniha odehrávající se v JAR v letech 1985 - 2018. Na pozadí příběhu rodiny Stewartových, které tvoří umírající matka, manžel a jejich tři děti. O matku na smrtelné posteli se stará Salome - služka, která je v domě od nepaměti a přítelkyně, které slíbí, že po její smrti dostane domek i s půdou na kterém stojí. Tenhle slib slyší tehdy 13 letá Amor a zaryje se jí tak hluboko do duše, že je rozhodnutá udělat cokoliv, aby se tak stalo. Jako dítě ale nemá žádnou moc, její otec rozhodně Salome nic nedá, protože se to nepřísluší a Amor je odeslána zpět na internát, i přesto, že jí bylo slíbeno, že v domě už zůstane. Na pohřbu její matky se seběhnou události, které rodinu kompletně rozloží a znovu se potkají až na pohřbu svého otce - 10 let po smrti matky. Sídlo, peníze a vše okolo připadá sourozencům a Amor opět bojuje za spravedlnost. Čas plyne a tragicky umírá i její starší sestra. S bratrem tak zůstávají na správu majetku sami a ani tehdy se Amor nepodaří ho přesvědčit o tom, že je potřeba splnit matčin slib ze smrtelného lože... Čas plyne, Anton umírá a Amor je na správu majetku sama. Jenže po 40 letech už není dům Salome dům, ale jen ruina, do které teče, nemá okna a hliněná podlaha je prochozená.
Věděla jsem, do čeho jdu a přesto jsem nečekala, že dostanu do rukou takhle těžkou a přitom nádhernou knihu. Právem za ni Damon Dalgut získal nejvyšší ocenění. Tahle kniha má v sobě totiž dva příběhy - jeden vedený Amor, která nám vypráví příběh své rodiny a hodnot, druhý o stavu JAR jako takové - jejích politických událostech, rozdílech oproti zbytku světa a zároveň problematika křesťanství vs. židovství. Jedna z nejlepších knih, jaká se mi letos do rukou dostala.

17.06.2023 5 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Chcete thriller se sériovým vrahem, jeho dcerou a detektivem, který má osobní zájem na tom zjistit, kam Ben Fisher ukryl všechna těla? Máte ho mít. Najdi mě je kniha, která čtenáře vtáhne na první dobrou, do 3/4 je to thriller, ve kterém sice netečou potoky krve, pachatel už dávno sedí ve vězení a přesto Vás příběh nutí číst dál a dál.. A pak se stane jedno velké ale, které je vcelku předvídatelné, ale přesto je to takové meh. Oceňuju vykreslení postav, kdy je na Frani vidět, že i když se snažila být silná a stala se jako dcera vraha velmi vysoko postavenou v týmu FBI, neznamená to, že má v sobě trauma vyřešené...Celkově je to kniha svižná, v podstatě nenáročná a pro všechny milovníky true crime zábavná, nicméně z konce jsem rozpačitá. Neříkám, že to není reálné, ale přece jen je tam jedno obrovské ale.

17.06.2023 3 z 5

Co žije v lesích Co žije v lesích Lindsay Currie

Middle - grade horůrek, který jsem objevila v knihovně a dala ho na jeden zátah asi za 3 hodinky čtení. Nenechte se mást obálkou a názvem, jedná se o slušnou duchařinu odehrávající se na zámečku postaveném v roce 1938. Ginny je žákyně 8.třídy, která miluje Agathu Christie a jejím snem je stát se spisovatelkou. Když se do zámečku nastěhují a kolem ní se začnou objevovat přízraky, praskají žárovky a celkově se dějou divné věci, je Ginny odhodlaná dostat rodinu během dvou dnů domů. Když ale zjistí, že spí v pokoji bývalé majitelky, pro kterou byl dům postaven a ta tragicky zemřela, rozhodne se pro opak - ne utéct, ale zjistit o co přízrakům jde. Ta jí navíc nechává psané vzkazy na starém psacím stroji, který jinak nenapíše ani čárku. Vzkazy rozhodně nejsou milé, ale jako vodítko fungují skvěle. Vzhledem k tomu, že se jedná o čtení pro děti, končí sice knížka happyendem, ale i tak má dost zajímavých a ne úplně příjemných scén. Takže jako oddechovka na jedno odpoledne bavilo.

14.06.2023 4 z 5

Později Později Stephen King

(SPOILER) Později je novela, která Vás dostane do kolen. Jamie nás provází svým životem od 6 let, ve kterém je jen jeho matka - velmi úspěšná žena, pracující v knižním odvětví a její přítelkyně policistka. Jamie je vesměs šťastné dítě, až na to, že vidí mrtvé. A nejen to, je schopný s nimi komunikovat, o čemž ví jen jeho matka. Pak se ale věci zvrtnou a z Jamieho se stává nástroj, jak z mrtvých vytáhnout informace, které si vzali do hrobu, a to samozřejmě nezůstane bez odplaty. Uklidňuje ho jen to, že po nějakém čase se mrtví vypaří.. A pak je tu případ Ranaře - masového vraha, ze kterého vytáhne informaci, kam schoval poslední bombu, než se zastřelil a ten z jeho života nezmizí - tohle je totiž horor vážení! A tak mu nezbyde nic jiného, než s ním vykonat rituál Chüd - tohle je totiž horor vážení!
Tohle je přesně ta kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo tvrdí, že King píše nudné knihy, ve kterých se nic neděje - tady otáčíte stránku za stránkou a říkáte si, jestli je tohle vůbec možný.. ale jak Jamie v knize x krát zmíní - Tohle je horor!
Dokonalost, svižná kniha, který ve výsledku odkazuje na sílu přátelství a lásky, tak jak je u mistra už zvykem. Není to šestý smysl jinak, nenechte se zmást. Je to příběh obyčejných lidí zapletených do neobyčejných událostí.

14.06.2023 5 z 5

Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Grant Morrison

Tohle je kultovka a tuhle knihu bych dala do ruky každému, kdo se s komiksem jako takovým nikdy nesetkal. Tahle kniha je totiž jiná - nejen kresbou, ale brutálně tísnivým a hororovým příběhem, který nutí čtenáře zjistit, co se tam vlastně děje. Batman je tady vlastně de fakto taková okrajová postava, ale celý příběh spojuje. Miluju tu knihu a tohle vydání s obrovským bonusovým materiálem je skvělé.

14.06.2023 5 z 5

Plavba Plavba Virginia Woolf

Když vyšla ven informace, že u nás bude konečně vydána prvotina Virginie, moje klasikomilské srdce zaplesalo. Pak zaplesalo, když jsem Plavbu objevila v knihovně a během čtení střídavě plesalo, ale i zhasínalo. Plavba je román, který Virginia psala, když se potýkala s těžkými depresemi a za mě je to v knize znát. I přesto, že se jedná primárně o příběh 24 leté Rachel, která cestuje na zaoceánské lodi za dobrodružstvím a průvodkyní jí je její přítelkyně Helen, žádný waw efekt se u mě při čtení nedostavil. Ano, je to kniha v rámci feminismu rozhodně přínosná - dotýká se nejen politických témat, ale i témat tehdejší doby a celkového pohledu na tamější společnost. Přesto mi v ní asi jako modernímu čtenáři chyběla jakási jiskra.. za mě má Virginia rozhodně lepší knihy. I tak jsem ale ráda, že jsem se k Plavbě dostala.

14.06.2023 3 z 5

Sběratel hvězd 1 Sběratel hvězd 1 Sophie Schönhammer

Jednohubka na pár minut čtení, aneb evropská manga o lásce dvou kluků, o hledání sebe sama a hlavně o hvězdách. Oceňuju linku s dědečkem, který má alzhemeira a je v ústavu a jeho vztah se svým vnukem. Nicméně, rozsah dvou dílů, kor u mangy je na tenhle příběh asi opravdu málo. Minimálně ještě jeden díl by to chtělo :) Jsou to takoví srdcerváči jinak, ale přečíst si to bylo fajn. :)

12.06.2023 3 z 5

Poslední stanice Poslední stanice Casey McQuiston

Občas je potřeba si od hororů odskočit do vod romantiky a vzhledem k době v jaké žijeme, ráda sáhnu po queer románu. Ano, je to román, takže jsem dostala všechno, co v milé romantice potřebuju - zajímavý příběh, lásku, špetku erotiky a spoustu lidských osudů, které jsou mnohdy sice těžké, ale přesto krásné. Poslední stanice je navíc velmi zajímavá svojí sci-fi linkou, ve které je Jane skutečně uvězněná v časové smyčce díky blackoutu, který se odehrál v 70.letech a kterého byla součástí. August se do ní nejen zamiluje, ale především ji pomáhá vzpomenout si na svůj život, který skoro zapomněla během toho, co skoro 40 let neopustila jednu linku metra. Je to svižné, má to spoustu skvělých vedlejších postav, včetně trans a dragqueen a skvěle jsem si u toho psychicky odpočinula. Takže byť to není můj běžný šálek čaje, tuhle knížku můžu s přehledem doporučit.

10.06.2023 4 z 5

Mars Red 3 Mars Red 3 Bun'ó Fudžisawa

Divadelní hra převedena do podoby mangy a posléze i anime seriálu? Why not. Mars red je poctivá a přesto zajímavá upířina v podání našich asijských kolegů a nedá se jí absolutně nic vytknout. Oceňuju zmínku o Stokerovi a Dráculovi, zajímavé postavy, svižný děj a  to, že i když nejsem čtenář mangy, neměla jsem absolutně žádný problém se orientovat jak v ději, tak postavách. Mars Red je tak věc, která mě absolutně a velmi mile překvapila a kterou jsem si užila na max.

Mars Red 2 Mars Red 2 Bun'ó Fudžisawa

Mars Red 1 Mars Red 1 Bun'ó Fudžisawa

Volání tučňáků Volání tučňáků Hazel Prior

jako tučňákomilovi mi samozřejmě nemohlo uniknout ani pokračování Dámy a tučňáků a zase jsem naprosto spokojená. Opět je to knížka hodně o tučňácích, ale i o spletitých lidských osudech, které jsou uvěřitelné, srdcedrásající a přesto krásné. Ale tučňáci spolu zůstávají navždy a jejich láska je symbolem toho, že vydržet se dá všechno a všechno dobře dopadne. Volání tučňáků je tak knížkou, u které si nejen odpočinete, ale budete všem hrdinům - včetně tučňáků držet palce :)