Probuzení

Příběh se odehrává v roce 1900, v matriarchální Asii. Ve světě, kde se steampunk míchá s magií a monstry. V tomhle světě se mladá dívka vyrovná s válečným traumatem a navazuje psychické spojení s bytostí obří síly. Spojení, které z nich obou udělá terč lidských i nelidských sil.

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378795/big_probuzeni-nxJ-378795.jpg 4109

Netvora 1.

Literatura světová, Komiksy, Fantasy

Vydáno: , Crew

Awakening, 2016

Kniha Probuzení

MisaNuff
26.09.2021

Vše, co můžete chtít od komiksu! :) Naprosto dokonalá kresba i příběh. Při tom množství komiksů, které čtu, se k této sérii neustále rád vracím. Pojďme si to trochu rozklíčovat. Kresba stylu art deco je neokoukaná a tak tak krásná. Příběh je od začátku komplexní, ale vše se postupně vysvětlí. Líbí se mi dávkování informací. Člověk sice vše pochopí na poprvé, ale série vybízí k opakovanému čtení a hledání detailů. Oproti mnoha pokusům různých sérií tady opravdu mám pocit živoucího světa se svými zákonitostmi. A hrozně mě baví je objevovat! Nejlepší přirovnání mi přijde asi k JRPG, pokud jste nějaké hráli (např. u nás hodně známá série Final Fantasy), tak ten styl vyprávění příběhu je dost podobný. A celé je to dost brutální! A postavy mají charakter. A ... jděte si to přečíst, je to FAKT dobré :)

Gordonlord
05.08.2021

Dost originální comics. Anotace říká, že jde o kombinaci art deco beauty a steam punku. Zajímavé kombo, které částečně připomíná trochu evropsky řízlou mangu.

Kresba je určitě blízko tomuto stylu, ale její poetika a styl jsou dost originální. Je dost detailní, propracovaná a až mainstreamově hezká a prokreslená.

Příběh se jeví dost komplexně a složitě. Nemám pocit, že jsem četl blbost. Autorka má všechno jistě hodně promyšlené, ale sype to na čtenáře hrozně rychle je toho moc a člověk se v tom ztratí. Postavy často mluví v hádankách, což někdy značí neschopnost vymyslet dobrý příběh a dialogy, ale zde je to podle mě naštěstí snaha, učinit zajímavý a promakaný příběh mysterioznější. Avšak nedaří se - dělá to příběh jen nepřehlednější a já byl v celém ději na konci mnohem zamotanější než na začátku.

Originání pojetí a nápady spolu s promyšleným lorem dojíždí na scénáristickou nevyváženost a neproniknutelnost. Cítím, že by se vyplatilo přečíst si to ještě jednou, abych více věcí pochopil, ale zároveň je jasné, že bez dalších dílů by to byla zbytečná práce.

KubaHanzelin
20.08.2020

Uff..jak tohle ohodnotit..
Jsem na vážkách mezi 3mi a 4mi *, svět Netvory je neskutečně rozsáhlý, temný, ale vtáhne vás a vy chcete vědět víc, i když vám to podává..no, možná trošku horším způsobem než by měl. Po konci každého sešitu vás čeká strana o historii daného světa, která mě spíš rozptylovala od čtení než abych si řekl: "Jo, super, to je zajímavý!" Mohlo by být, kdyby toho nebylo tolik najednou. Spousta výrazů se kterými se setkáváte během čtení vám dá najednou pěstí do obličeje a vy odcházíte s tím, že toho víte možná méně, než před chvílí.
Jak již někdo zmínil níže přede mnou, trochu mi to připomnělo Zaklínačův svět..nojo..ten rasismus je i tady a opravdu ještě možná horší:) Ale co je na Netvoře opravdu úžasné je kresba, hltáte každou čárku, tady se ilustrátorka opravdu vyřádila!
3.5/5*

Knizectvi
08.07.2020

To čeho si na komiksu všimnete jako první a podle čeho si dost z nás komiks také vybírá je kresba. A musím říct, že u Netvory je kresba naprosto dokonalá. Míchá se tu několik stylů, které dohromady dají opravdu nádherný obraz a skvělý vizuální zážitek. Příběh není nijak zvlášť originální ale je velmi chytlavý. Odehrává se v alternativním světě, v roce 1900 v matriarchální Asii. Dívka jménem Maika Půlvlčice, se snaží zjistit co za démona se ukrývá uvnitř ní a rozklíčovat svou minulost, na pozadí hrozícího dalšího konfliktu mezi lidmi, prastarými, arkaniky (pololidmi, polozvířaty) a kočkami. Nedávno totiž válka zuřila a Maika byla její součástí, a nyní se schyluje k další. Díky tomu co má uvnitř sebe proti ní nepůjdou tentokrát jenom lidé, její běžní nepřátelé ale i vlastní druh. A je tu prostě všechno co mám rád, magie, božstva, steampunk a liščí človíček :) Trochu temnější atmosféra vás vtáhne a nepustí :) Takže do tohohle se prostě musí pustit každý kdo má aspoň trochu rád komiksy a já už mám připravený druhý i třetí díl a doufám, že brzy budou další :)

Katania
30.05.2020

Mě se to líbilo!

jarynek
05.05.2020

Kresba mne zaujala hned na první nakouknutí - propracovaná, míchající několik stylů, vytvářející zajímavé spíše pochmurné prostředí. Ale v příběhu jsem se zpočátku trošku topil, nebylo mi jasné, kdo, s kým, proti komu, ale hlavně proč. To se naštěstí v průběhu vyprávění lepšilo a navnadilo mne na pokračování. Asi si budu muset v rychlosti přečíst ještě jednou, možná pak docením informace, kterým jsem na začátku nepřikládal významu.

Alex.Barunka
05.03.2020

Některé knihy jsou napsány přímo pro vás a vy v konci zjistíte, že o nich nemáte vlastně vůbec co říct, protože vás sami o sobě skvěle vystihují.

Ale zkusím to. Netvora má dokonale temnou a pochmurnou atmosféru a na komiks poměrně rozsáhlý svět, který je tu po kouskách servírován. A ta půda je tu připravena tak dobře, že se zbytek nemá šanci zhroutit. Hlavní hrdinka je neskutečně nepřístupná a jistým způsobem pokažená, ale právě toto skvěle dokresluje atmosféru. A ke kresbě nemám výtku, protože Lištička.

Dragell
08.02.2020

Komiksy si nejčastěji vybírám podle kresby a ta mě u Netvory opravdu nadchla. Je Barevná, do detailu propracovaná a drží si temnější nádech, který se prolíná i samotným příběhem. Hlavní hrdinka totiž bojuje se svými vnitřními démony a pátrá po své minulosti.
Jedná se o rozsáhlý svět s několika rasami, odlišnou hierarchii (dominantní je zde matriarchát) a různými příšerkami a monstry. Je opravdu úžasný, nemluvě o tom, že se tu jezdí na jednorožcích, ale... na první díl je toho hodně. Jste vrženi do příběhu, aniž byste znali prostředí, vše působí zmatečně. Mezi jednotlivými kapitolami se ovšem nachází vždy strana, která vás seznámí s jedním konkrétním prvkem světa, takže postupně se budete hlouběji nořit do příběhu a rozumět všech okolnostem a jeho fungování.
Jenže právě od toho je hutnější první díl - zakousnout se a porozumět světu, abyste si následující díly mohli příběh náležitě užít. Jen nutno poznamenat, že místy je tenhle svět opravdu krvavý a nikoho nešetří.
Pokud hledáte něco ke čtení se silnou hlavní hrdinkou, která není vždy úplně klaďas, zkuste nakouknout do Netvory, může vás příjemně překvapit. Nemluvě o faktu, že každý díl komiksu byl zatím ohodnocen cenou Hugo.