Archie Archie komentáře u knih

Stříbrný trn Stříbrný trn Raymond E. Feist

Dle ohlasu jsem ocekaval spise nejaky mezi-clanek, dostal jsem ale plnohodnotny a pekne uzavreny pribeh. Mistr Feist celou vypravu za Stribrnym strnem pojima ve velke siri a pribeh neni o nic komornejsi, nezli predchozi epicky dvojdil a Midkemie tak nadherna nabyva na dalsim rozmeru. Stribrny trn ma mozna par ne az tak zajimavych pasazi, vypravec ale vse spolehlive vynahrazuje davkou opravdu esencialne kouzelnych fantasy scen. Ve Feistove podani fantasy se zkratka citim temer pohadkove - jakoby draci byli vice draky, princezny krasnejsi, nemrtvi odpornejsi a vichry mrazivejsi. Midkemii zacinam mit v lasce cim dal tim vic. Ctvrty dil na ceste.

13.08.2017 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Po trilogii dalsi uzasny Abercrombie. Tentokrat komornejsi (byt se obrovska bitva za komorni udalost da oznacit pomerne obtizne), o to ale soustredenejsi na pohnute osudy muzu zavislych na adrenalinu valky. Abercrombie naprosto perfektne ovlada vypraveci prostor a vsechno drama, lehkym perem vyvolany ctenarsky zajem o postavy, stovky malych detailu i hlavni pribehovy oblouk. Vse do sebe znovu zapada v treskute zabavny, spinavy, cynicky, obsahove plny fantasy koktejl. Promokle bitevni pole, jeste hrozivejsi navratilec Cerny Dow, brilantne vykresleny Bremen dan Gorst, loutkar Bayaz, Finree, Davivec, princ Calder, tragicka postavicka Jalenhorm - lide z masa a kosti. Kdepak hrdinove. A proto je to tak straslive zabavne. Silnych 5 hvezd.

30.06.2017 5 z 5

Příslib krve Příslib krve Brian McClellan

Dle popisu jsem cekal spise nejake usedlejsi, intrikarske drama. Masivni vyuziti magie me prekvapilo, stejne tak i rozmach celeho pribehu. Jako kombinace Mistbornu a Bidniku to zacina, a jako epicka fantasy plna velkych bitev, prestrelek, sermirskych souboju, nespoutanych carodeju a nakonec i z nebe sestupujicich bohu kniha konci. McCellan je navic vyborny vypravec, charaktery jsou vystaveny zajimave, lidsky a inteligentne. Pribeh pak vyborne balancuje mezi dramatem na urovni postav a jejich "malych" pribehu a tim velkym, tajemstvim zastrenym veletocem ve svete Devatera. Inspiraci Sandersonem McCellan sam nijak nezastira, rozhodne si ale slepe svou vlastni, strelnym prachem zacouzenou cesticku. Byt Finalni rise byla originalnejsi, pusobivejsi a lepe odvypravena.

30.04.2017 4 z 5

To To Stephen King

Uzasna davka detske nostalgie, americkeho retra, dobrodruzna, lidskeho dramatu, hororu a atmosfery. Objektivne nelze na tomto 1000 strankovem eposu vytknout snad vubec nic. Jedine, co mi brani zaradit To mezi srdcovky je Kinguv styl, ktery je pro mne snad az prilis - a ted to nedokazi zdatne popsat - romanopisecky, formalni, ve svem remeslne skvelem pojeti predvidatelny. Presto, brilantni, ikonicka kniha.

17.04.2017 4 z 5

Trpaslíci Trpaslíci Markus Heitz

Fan-fikce Pana prstenu od nactileteho hrace World of Warcraft. Necte se to spatne, postavicky jsou sympaticke, ale ja potrebuji k prozitku fantasy svetum uverit. A Heitz jakoby nemel dostatek fantazie ani spisovatelskeho talentu. Svet je fadni, tuctovy, jako z nejakeho nahodneho generatoru lokaci a mytologie. Zlakala me velika pevna vazba a slusna hodnoceni, jinak jsem tomu ale neveril skoro nic. Je mnoho lepsich fantasy a mnoho propracovanejsich svetu k prozkoumani.

22.01.2017 3 z 5

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Kniha, ktera je z pocatku ve svem humpolactvi zabavna, na svou neurvalost v druhe polovine doplaci. Dokud se vypraveni drzi nekalosti hlavniho antihrdiny, zabava jede na plno obratky. Pribeh samotny ale v kombinaci s neprilis obratnym jazykem a vypravecskym stylem nestaci dostatecne zaujmout. Kazdym dilem je pry serie kvalitnejsi - mozna se nekdy v budoucnostu necham rad prekvapit.

16.11.2016 3 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Esencialni, klasicke zapadni fantasy ala Tolkien, v te nejcistsi forme. Nechybi tu nic - krasne princezny, moudri draci, nesmrtelni elfove, divoka magie, ukecani trpaslici - vse v temer pohadkove cernobile forme. Soucasneho ctenare mozna Feist nedojme originalitou, kazdeho milovnika imaginarnich svetu ale doslova pohladi po dusi. Klasika zanru.

16.11.2016 5 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Univerzitu vystřídalo výpravnější fantasy. Rothfuss ale nepolevil a servíruje pořád ten krásný, lidský a maličkostmi napěchovaný, intimně vyprávěný příběh. Byť na větším plátně. Detektivka ve Vintu, výcvik u Ademských žoldnéřů, vnady bájné Felurian, setkání s Čandrínem. Opět nezapomenutelné. Nemůžů se dočkat trojky.

29.10.2016 5 z 5

Drákula Nesmrtelný Drákula Nesmrtelný Dacre Stoker

Úvodní kapitoly jsou vlastně docela dobré, každou další stránkou se ale ze čtení stává nepříliš vzrušivý šestákový román, který nelze brát seriózně a bohužel, ani dostatečně brakově.

11.03.2024 2 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Meh. Občas vtipné takovým tím stylem ala "jo tohle znám", sprosté, absurdní. Jinak mě to ale vůbec nebavilo číst. Alkoholikův roztržitý deník. Bukowski půjde asi mimo mě.

10.11.2023 2 z 5

Magořina Magořina Carlton Mellick III

Bizarni, silene, nudne. Ma to sve ujete vtipne/spravne odporne momenty, ale cetl jsem mnohem zabavnejsi bizary. Erotika nema jiskru, akce je nudna az to boli a atmosfera i pribeh nepusobi natolik zanrove presvedcive, abych si (klise) vypraveni uzival.

30.09.2022 2 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Oslavne recenze, krasna obalka, Mexiko a gotika? Navnadilo. A prvnich 100 stran to vypadalo slibne. Zatuchle panstvi a jeste zatuchlejsi obyvatele. Naznak goticke romance. Zla predtucha. Tajemno. Atmosfera. Pak se ale vsechno podelalo. Podivna romance vysumela do nikam a hororova pointa, ta udajne "lovecraftovska", skoncilo nudnou, kýčovitou fraškou. Mexický hype. Goticky prumer.

09.06.2022 2 z 5

Koruna z čarodřeva – Svazek 1 Koruna z čarodřeva – Svazek 1 Tad Williams (p)

Na jednu stranu opravdu hezke, poctive fantasy. Na te druhe, opravdu velmi pomaly rozjezd, ac se zajimave rozehranou zapletkou na nekolika frontach zaroven. Knihu jsem cetl pomerne dlouho, protoze to neni zadny "page turner" a nemohl jsem si k postavam najit vyraznejsi emocionalni pouto - mozna tim, ze se jedna o opravdu klasicke fantasy, kde je vse tak trochu high, bez nejake spinavejsi emoce. Po docteni je presto dojem pozitivni - ta klasicka fantasy atmosfera funguje, postavy maji sve pribehy a zajimalo by me, kam ten kolos smeruje. S druhym dilem ale trochu vaham, protoze timhle tempem (a tolika linkách), to zrejme bude pribeh na delsi leta.

21.04.2022 4 z 5

Omen: Ďáblovo znamení Omen: Ďáblovo znamení David Seltzer

Prvni polovina bravurni, atmosfericka - podivne dite, jeste podivnejsi chuva, temny les, mrazeni v zadech. Druha je stale "OK", ale uz ne tak sofistikovane strasidelna jako cast prvni. Kazdopadne velmi ctiva jednohubka.

09.03.2022 4 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Cekal jsem neco jineho a byl jsem prijemne prekvapen. Hororova linie je vyvazena s psychologickou i "detektivni", sceny posedlosti jsou intenzivni a kniha stale uhani jako o zavod. Desive, sugestivni, presto zadna céčková reznicina. Za 2 vecery bylo po.

06.02.2022 5 z 5

Impérium Impérium Robert Harris

A pak ze neni politika nebo pravnicina zabava. V podani Harrise, Cicerona, Pompeia, Crassa a dalsi vybrane spolecnosti, to plati v mire vrchovate. Skvele dialogy, realie Rima, bez hluchych mist a tahlych pasazi. Skvela cetba.

26.08.2021 5 z 5

Letní strom Letní strom Guy Gavriel Kay

Tak tohle mi prekvapive nesedlo. Misty jsem absolutne nechapal chovani postav, obcas jsem zase kroutil hlavou nad sošnou poetikou, ktera muze sedet Silmarillionu, ale v romanove podobe ke me nedolehalo vubec nic, vyjma osudovych obrazu bez skutecne osudovosti.

31.01.2021 3 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Radeji Inferium od Burese, pokud je libo pekelny humor. Tohle je vyjma par vtipnych scen a trefnych hlasek, strasne lacina, necivilni blbost.

16.01.2021 2 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Nez povidky mi jednotlivy pribehy prisly jako novinove eseje, byt to nebylo spatne a obcas pekne vypointovane. Ale o zadneho P.K.Dicka se nejedna. Ale jako zabava do vlaku je to fajn.

07.01.2021 3 z 5

Bouře Bouře Conn Iggulden

Sic pekne napsana, hezky odvypravena, ale az prilis ocekavatelne zpracovana vec. Neni to takova ta prepiskla "guilte pleasure" a neni to ani zadna hluboka sonda do historie. Pro nekoho mozna idealni koktejl, pro nekoho trochu nuda.

15.06.2020 3 z 5