Letní strom

1. kniha trilogie Fionavarská tapisérie. Úvodní svazek trilogie Fionavarská tapisérie je příběhem sympatické pětice studentů kanadské univerzity. Kimberly, Kevin, Jennifer, Dave a Paul jsou tajemným cizincem, Lorenem Stříbropláštěm, pozváni do magické Fionavary, prvního ze všech světů. Mají se zúčastnit oslav padesátiletého výročí vlády velekrále, ovšem jejich osudem je sehrát ve světě Fionavary mnohem důležitější roli, u každého z nich trochu odlišnou, ale vždy významnou. Po celé věky uvězněný temný bůh Rakoth se totiž uvolnil z pout a nad zemí se stahují černá mračna zmaru a krvavé války… Fionavarská tapisérie je klasickou fantasy nesoucí se v té nejlepší tolkienovské tradici, po téměř dvacet let od svého vzniku inspirovala mnoho dalších hudebních, literárních i uměleckých děl a svou značnou oblibu si zachovala dodnes. Přeložila Linda Bartošková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19836/letni-strom-Vs0-19836.jpg 4.168

Fionavarská tapiserie (1.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo, Triton

The Summer Tree (1984)

Kniha Letní strom

špulo
21.12.2018

Fantasy á la Tolkien, ale bez toho kopírpocitu. Výborný začiatok veľkého epického príbehu. Všetkým fandom žánrovej klasiky doporučujem...

Jm.bazar
14.10.2018

Ctive, ale nejak jsem se nedokazala vcitit do hlavnich hrdinu, vse moc rychle prislo a odeznelo.

RyonMathrin
09.04.2018

První svět. Ten, od kterého se všechny ostatní odvíjí. Pěkná myšlenka. A mistrně zpracovaná.
Autor, který pomohl dát dohromady útržkovitý Tolkienův Silmarillion vytvořil vlastní svět se silným příběhem. Inspirace Tolkienem je v díle poznat, ale není to žádná kopie, je to svébytný vesmír. Nečekaný a trochu pomalý začátek se brzy rozvine ve spletitou a poutavou jízdu, kdy každý z mladých hrdinů má svůj úkol, něco, čím si musí projít jen oni sami.
Hloubka, naléhavost, osudovost. Tahle slova mne napadají, když si na knihu vzpomenu.
Příběh vychází ze známého schématu fantasy: boj „dobrých“ proti „temnotě“, ovšem zcela originálně zpracovaný. Temnota je perfektně popsaná, „ti dobří“ charakterizováni úžasným jazykem („… neboť oni byli světlem a jejich jméno bylo světlo.“)
Věděli jste, že existuje Tkadlec, který vytváří osud?
„Umně utkáno, pane Kayi.“ Za mě zasloužených 5*.

verense
12.02.2018

Pro mě krásná fantasy, ze začátku mi chvilku trvalo zorientovat se v postavách a příběhu samotném, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Samozřejmě jsou zde podobnosti s díly jiných spisovatelů daného žánru, ale nemůžu říct, že by mne to nějak iritovalo, zase je tam řada originálních myšlenek, které to vyváží. Je zde důraz na myšlenky a emoce hlavních hrdinů, které ozřejmují jejich činy, některé jsou pochopitelné více, některé méně. Část otázek zůstává nezodpovězena, uvidím, zda se odpovědi dozvím v následujících dílech trilogie.

Samuel7
09.07.2017

Krásná, čistokrevná fantasy, která čerpá hodně z keltské tradice (bohové se prochází po zemi, stromy jsou živé...). Ač autor uspořádával Tolkienovo dílo, rozhodně se nejedná o další kopii Pána prstenů. Objevují se tu sice klasické prvky jako Temný pán, ale příběh má již veskrze moderní kompozici, v níž se prolínají příběhové linie jednotlivých hlavních postav. Zaznamenal jsem bohužel překladové a pravopisné nedostatky, což však jde na vrub Argu.

DastyX
15.06.2017

U tohoto prvního dílu musím říct, že zezačátku se mi vůbec nelíbil způsob, jakým je knížka napsaná. Hodně uměle tam vytvářel tajemství a narážky, které měly být vysvětleny později, často dost zbytečně. Také pocity hrdinů byly hodně popisně uvedeny.. Než jsem si přečetla rok vydání 1984, tak jsem si myslela, že autor vůbec neumí psát. V první části knihy mi to vadilo hodně. Kvůli roku vydání jsem autorovi styl psaní odpustila, a knížku dočetla. A nelituju. Příběh je hezký, zajímavý a i když některé pohnutky hrdinů jim "nevěřím" tak nakonec jsem ráda, že jsem to nevzdala. Druhý díl je napsaný o hodně líp a už se čte jedním dechem. Takže kdo bude mít stejný problém, doporučuji vydržet. Příběh za to stojí :-) Třetí díl jsem ještě nečetla, tak uvidíme, ale těším se.

Taji
10.07.2015

Nádhera! 1. díl trilogie. Krásný rozvětvený příběh. Zajímavé postavy. Už se těším na další díly.

Ellbereth
01.04.2015

Když jsem začala číst, nějak jsem nic nečekala. Děj pak nabral pěkné obrátky a těm, kdo mají rádi fantasy pohádky pro dospělé mohu jen doporučit. Dobře napsáno, zajímavé postavy, pěkný děj. Sice vám to možná přijde jako splácanina všeho možného, ale jako výsledek to prostě funguje. Autor má zřejmě poměrně dobrý přehled o severské i jiné mytologii. Pro mě výborná oddechovka, která vás naprosto pohltí. Mohu od autora doporučit i hodně volně navazující Ysabel a Plavbu do Saratnia s Pánem císařů, které jsou o trochu z jiného soudku.

Guy Gavriel Kay
kanadská, 1954