Stříbrný trn

od:


KoupitKoupit eknihu

Invaze z Kelewanu je odražena, trhlina uzavřena, na trůn usedl mladý král, ale tolik potřebný mír je stále ještě daleko. Za severní hranicí Ostrovního království se náhle objevuje nová hrozba. Mystický rytíř Temnoty Murmandamus pozvedl svou korouhev a sjednocuje pod ní temné elfy, skřety, gobliny i četné vyvrhele lidské společnosti. Ve snaze naplnit proroctví, zvěstující jeho vítězství, se neštítí vyslat proti královskému rodu nájemné vrahy a mocnou magií oživuje své padlé služebníky, aby rozsévali hrůzu a smrt. Zbraně útočníků jsou otráveny vzácným jedem ze stříbrného trnu a obráncům království nezbývá než doufat, že na každý jed existuje lék. Nastává závod s časem.… (citace: www.fantasyshop.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30350/trhlinove-valky-stribrny-trn-N27-30350.jpg 4.5289
Série:

Trhlinové války (3.)

Orig. název:

Silverthorn (1985)

Žánr:
Romány, Fantasy
Vydáno:, United Fans
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Přidat komentář
mazda333
03. listopadu

Jsem ráda, že úroveň stále stoupá. Ačkoli mi postava Aruthy nijak nevadí, jsem ráda, že tentokrát dostal i Pug více prostoru. Osvěžením také bylo hlubší začlenění Jimmyho do příběhu. Zdálo se mi, že v tomto díle bylo i více vtipných pasáží, ať už to bylo ze strany rozverného zlodějíčka nebo královských sourozenců. Pro mě zatím také nejlepší díl.

TcheerWarlock
02. září

Rozhodně super, k celé sérii o Midkemii se pravidelně vracím už od roku 1996, kdy jsem zakoupil první díl (ten se mi bohužel při stěhování nedávno ztratil), ale vždy byť to znám skoro již nazpaměť, tak se rád ponořím do řádků knih s příběhem, který mi jaksi ožívá před očima :-) Ano našel bych chybičky, ale nechci je hledat, nebo spíše je nechci připouštět, protože nekazí celkový dojem.

špulo
20. července

Rozvinutie príbehu predošlých kníh. Čaro klasiky sa úplne nevytratilo, a to je dobre. 85 %...

Gustik5
10.11.2017

Jak už jsem psal u dílu druhého, Silverthorn má pomalejší rozjezd, zvlášť v první polovině, kde se kniha převážně zabývá Aruthou. Ale jakmile se do děje přidá Hvězdno a celé se to trošku více zamotá, (včetně Pugova/Milamberova "dojemného" návratu na Kelewan, o jeho objevení nižší stezky a následujícího epického útěku ze zajetí Vojevůdcem nemluvě), může se tato kniha směle zařadit po bok svých předchůdců. Potěšilo mne plné začlenění Jimmyho Ručky do děje. Těším se, co přinese opětovné přečtení Zla v Sethanonu, které si pamatuji asi nejméně. Mám jediný dotaz: "Kde je Amos Trask?" :)

Archie
13.08.2017

Dle ohlasu jsem ocekaval spise nejaky mezi-clanek, dostal jsem ale plnohodnotny a pekne uzavreny pribeh. Mistr Feist celou vypravu za Stribrnym strnem pojima ve velke siri a pribeh neni o nic komornejsi, nezli predchozi epicky dvojdil a Midkemie tak nadherna nabyva na dalsim rozmeru. Stribrny trn ma mozna par ne az tak zajimavych pasazi, vypravec ale vse spolehlive vynahrazuje davkou opravdu esencialne kouzelnych fantasy scen. Ve Feistove podani fantasy se zkratka citim temer pohadkove - jakoby draci byli vice draky, princezny krasnejsi, nemrtvi odpornejsi a vichry mrazivejsi. Midkemii zacinam mit v lasce cim dal tim vic. Ctvrty dil na ceste.

snupko
21.05.2017

Pozor spoiler a rozčarovanie: Začiatok fajn, nájomní vrahovia, jízlivci, zombie. Povedal som si, nooo konečne dospievame. No, ale vysvetlite mi, prosím niekto toto. Ak sa v Midkemii chystáte hľadať magickú vec, protijed alebo neviem čo. V poriadku je to konkrétne Stříbrný trn(rastlina) liek pre vašu milú(milého) a predtým sa vás snažia zabiť nemrtvé potvory, ktoré sú evidentne spojené s magiou, koho si vezmete na pomoc? Správna odpoveď znie, mága Puga, ktorý je momentálne široko-ďaleko najsilneší v kraji, ako to v knihe každý omieľa. Tak prečo ho, idiot Arutha, nechá zahrabaného hľadať v spisoch a berie si babrákov a "super fintou" uniká na výpravu. Jon bon Jesus. Prenasledovateľov puštíkov spolu s copikatým temným bratrom by Pug nechal odfúknuť na druhú stranu Midkemie. Pug by tlieskol a chiméra je fuč a mnich by mohol ešte s väčším kľudom vysvetľovať počas neľútostného boja v kláštore tú obludu. To ako fakt? Hrozné, ďalej som sa ešte nedostal, ale bojujem pri Titovi.

jan14s
22.03.2017

Předchozí díl se mi líbil více, přesto si mě kniha dokázala získat. Škoda jen, že Pug nedostal více prostoru.

Hellrampage
23.01.2017

(Uwaga - tutaj tam spoiľer) Začnem z ostra. Ak si naozaj nechcete skaziť zážitok z čítania, vôbec nečítajte anotáciu na zadnej obálke knihy, pretože prezrádza takmer polovicu príbehu (to jest tak 170 strán), ktorý sa po prečítaní anotácie stane nudným. Taktiež ma štvala nesmrteľnosť "dobrých" postáv. Aj keď atmosféra v tretej časti potemnela, nemôžem nenapísať, že napätie nejako vymizlo, pretože už dopredu viete, ako to asi skončí a, vďaka nesmrteľnosti postáv, v knihe nie sú žiadne väčšie zvraty, keďže vždy, keď je družina v ohrození, stane sa zázrak a niekto ju zachráni.

V tretej časti (originálne v druhej) znovu sledujeme púť Aruthu, ku ktorému sa pridá aj Pug, Jimmy Ručka (osobne túto postavu zlodeja považujem v knihe za najlepšiu), Meecham, Laurie, Martin a zopár nových postáv ako Dominik, a tak ďalej. Je to klasická fantasy knížka o porazení zla dobrom, takže nejaké intrigy medzi postavami naozaj nečakajte. Autor má vytýčené postavy dobra a zla a s nimi nehne ani doprava, ani doľava. Normálne som čakal, kedy už budú bojovať proti Murmandamusovi a oni celú knihu len hľadali jeden poondiaty trn a pritom si celej veľkej tlupy nevšimol ani jeden peklomor. Frodo by sa celému Murmandamusovi zasmial do tváre, keďže Sauron, ako zlo, pôsobil oveľa silnejším dojmom. Murmandamus mi pripadá ako taký naštvatý trpaslík, ktorého malé deti ťahajú za fúzy.

V knihe sa za tých 400 strán vlastne nič poriadne nestalo a pôsobí na mňa tak, že by vôbec nemusela byť. Aj tak sa kniha číta veľmi dobre a vlastne sama od seba, no už mi to začína pripadať ako keby autor začínal upadať do rutinného písania, podobne ako Harry Turtledove a jeho Bouřlivé věky. 70%

angloumene
18.04.2016

R. E. Feist mě nikdy nepřestane fascinovat tím, že dokáže psát hodně lehkou, dalo by se říci až povrchní fantasy literaturu, která je zároveň neuvěřitelně čtivá.
Kniha samotná poodkrývá roušku tajemství spojeného s násilným uzavřením trhliny a tak se čtenář dozvídá, že Midkemii hrozí nebezpečí spojené s jakýmsi odvěkým Nepřítelem. Arutha je okolnostmi dotlačen k nebezpečné výpravě, která mimo dalšího může najít alespoň některé odpovědi na řadu otázek s Nepřítelem spojených.
Děj Stříbrného trnu se až na několik odboček k Pugovu počínání skutečně celý odehrává v Aruthově společnosti a tak můžeme sledovat nejen princův osud, ale také osudy vévody Martina, bývalého zloděje Jimmyho a několika dalších.
Výprava po většinu času nemá zásadní vliv na chod království, takže se jedná o jednu z nejkomornějších knih, kterou jsem od Feista četla. Nijak to ale neubírá na napětí ani čtivosti, takže můžu doporučit všem fantasy fandům, kteří mají chuť na nějaký ten lehčí kousek.

Ajrad1981
13.01.2016

Kdybych měla říct, jestli se mi víc líbil druhý nebo třetí díl, tak bych dost váhala. Druhý díl je napínavější, tady se mi možná malinko víc líbil příběh. Každopádně opět skvělé.

karelk
09.09.2015

S každým dílem je příběh lepší a lepší, ale i v tomhle je vidět dračí doupě, které měl autor rád, a tím pádem ho do příběhu promítnul. Jak píší ostatní, je o výpravu tam a zase zpátky a chybí nějaké větší zvraty.

Celkově ale super, skvěle jsem se při čtení bavil...

SakalCT
30.05.2015

Stříbrný trn je myslím nejslabší z původních Trhlinových válek. Hlavním problémem je poněkud přitroublý příběh a fakt, že se de facto jedná o cestopis typu "tam a zase zpátky". Což o to, napínavé to je a fantasy fanoušek jistě kdejakou chybičku odpustí. Kniha neurazí, ale žádný zázrak to není.

Eldar80
29.05.2014

Po druhém dílu docela zklamání. Dobrodružná road story zakončená velmi slibným závěrem, který nezvrátí neschopnost knihy vtáhnout do děje. 65%

Thanyss
17.06.2013

Jsem ráda, že každý díl je lepší než ten předchozí. Stříbrný trn jsem si opravdu užívala. Autor čtenáře ukolébal tím, že tsuranská invaze je odvrácena, trhlina uzavřena a lidský život běží nerušeně dál. Jenže se zdá, že trhlina za dobu své existence přitáhla pozornost něčeho temného a silného.

Jak jsem byla v rozpacích z prvního dílu, tak moc jsem nadšená z dílu třetího. Tohle je fantasy podle mého gusta. Postavy dospěly a jsou zoceleny po letech války, jejich chování má logiku a děj nepostrádá napětí.

Jediné co mi trochu chybí, jsou nějaké nečekané zvraty. Zatím jsem nenašla nic, z čeho bych si doslova sedla na zadek. Takže za mě 90%. :)

steppen-wolf
23.03.2013

Stejně jako první díly. * * * 1/2

yerry
12.01.2012

Musím uznať, že úroveň oproti predchádzajúcim dielom stúpla a to o dosť. Na maximálne hodnotenie to však nemá. Pripadá mi ako by autor nemal vopred úplne jasnú koncepciu a osnovu príbehu a preto si vypomáha rôznymi barličkami. Ak som sa vyjadril o prvých dvoch dieloch, že im chýbalo napätie a pútavosť, v tomto dieli to už nie je pravda, napätie stúpa a nie je núdza ani o akčné scény. Inak klasický fantasy príbeh, teda hlavné postavy musia podniknúť nebezpečnú púť aby zachránili... ale to by som už asi moc prezrádzal. Mág Pug - Milanber opäť zažiari...
Príjemné oddychové čítanie na dlhé zimné večery, ak teda bude aspoň elektrina :D