Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Dokážete si představit, že by ze světa zmizely kočky? Nebo něco jiného, co běžně používáte, např. telefon nebo hodiny? Hlavní hrdina to taky nedokázal. Až do chvíle, kdy mu diagnostikovali nádor na mozku a zbývá mu jen málo času. V tu chvíli se u něj doma zjeví Ďábel a předloží mu nabídku- "Za každou věc, kterou necháš zmizet z tohoto světa, ti prodloužím život o den." Krásná nabídka, že? Člověk by dokázal vyjmenovat hned několik věcí, které by nechal zmizet. Háček je v tom, že o tom, co zmizí, rozhoduje sám Ďábel. Náš hrdina s Ďáblem nějakou chvíli tuhle hru hraje, až do chvíle, kdy je mi řečeno, že další věc, která musí zmizet, jsou kočky. Dokáže náš hrdina s tímto souhlasit? Vždyť sám sdílí svůj život s kocourem, který mu do života vnáší jen štěstí.
Příběh je o zamyšlení, co vše jsme schopni obětovat v čase největší nouze. Hlavní postava tak rekapituluje svůj život a zamýšlí se nad tím, co je v životě vlastně důležité. Kniha mě v určitým pasážích rozplakala, protože sama kočku vlastním a nedokážu si představit, že by ze dne na den jen tak zmizela. Příběh je to krátký, ale některé určitě zasáhne u srdce.

09.10.2023 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Krásný příběh o dospívání, který chytne za srdíčko. A aby to nebylo takové obyčejné, a to by nebyl Gaiman, kdyby bylo, tak je to celé zasazené na hřbitov. Opravdu je to kniha i pro děti? Ano, určitě je. Protože Gaiman umí "ty strašidelné" věci podat tak pohádkově.
Hlavní hrdina Nikdo Owens je vychováván na hřbitově duchy a jeho opatrovníkem je upír. Jak se malé dítě může dostat do takové situace? No, prostě mu záhadný muž jménem Jack vyvraždí rodinu a on jako jediný unikne. A obyvatelům hřbitova se mu zželí. Takhle jednoduše. Nik zde prožívá své dětství. Učí se různým děsivým kouskům, jako je zmizení, unesou ho ghúlové a vyučuje ho vlkodlačice. Ovšem největší nebezpečí nečíhá na hřbitově, ale za jeho zdmi. Muž jménem Jack na něj nezapomněl a rozhodně se pokusí napravit svou chybu a z Nika udělat opravdového obyvatele hřbitova.
Gaiman nám tu opět ukazuje, jakou úžasnou fantazii má. Příběh je místy příjemně mrazivý a velmi čtivý. Obyvatele hřbitova si rychle oblíbíte a budete se těšit na každou další stránku, abyste zjistili, jaké dobrodružství na Nika zase čeká. To, že jsem nedala 5 hvězdiček je jen proto, že jsem od Gaimana četla Oceán na konci cesty, který mě nechal beze slov a Kniha hřbitova je v mých pocitech o trochu níž.

11.09.2023 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Můj druhý vstup do knižního světa Jaye Kristoffa a opět to nebyl krok vedle. Říše upíra byla pro mě top kniha roku 2022, takže jsem se chtěla přesvědčit, jestli to nebyla jen náhoda. První díl série Nikdynoc opět představuje nový originální svět. Hlavní postavou je mladá dívka Mia, která toho má za sebou už hodně. Přišla o rodinu a chce se za to pomstít. Proto se vydá do školy pro ty nejlepší vrahy v říši a začne se cvičit v tomto řemeslu. Postupně poznáváme další a další postavy. Některé si rovnou oblíbíte, jiným byste rovnou usekli hlavu. Tohle právě Kristoff umí. Umí napsat postavy tak, že k nim něco cítíte, nejsou vám jedno. Mia je sympaťačka už od začátku, protože není úplně černo-bílá. Má svá morální dilemata, není naprosto nelítostným vrahem. Nebo alespoň zatím, uvidím, co přinesou další díly. Nějak cítím, že tato kniha je takovým předkrmem k tomu, co se bude ještě dít. Proto si šetřím hvězdičku a hodnotím 4*.

09.03.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

(SPOILER) Návrat do světa Hladových her byl hodně dobrý. Původní sérii jsem přečetla teprve letos, takže děj mám ještě celkem v živé paměti. Proto bylo zajímavé sledovat život Coriolania Snowa v době, kdy byl ještě náctiletým studentem a být svědkem toho, proč se z něj stal bezcitný člověk bez jakéhokoliv pocitu viny.
Coriolanus Snow je nadějný student, který se ale potýká s následky války. Jeho rodiče jsou mrtví a ač se navenek snaží vypadat, že se u něj nic nezměnilo, skutečností je, že přišel o většinu peněz a kolikrát nemají s jeho sestřenicí Tigris a babičkou skoro co jíst. Chystají se další Hladové hry a on se stane trenérem dívky Lucy Gray z Dvanáctého kraje. Coriolanus se začne s dívkou sbližovat a ona mu trochu otvírá pohled na svět mimo Kapitol. Coriolanus pochopí, že mimo hlavní město žijí také lidé a začne s Lucy Grey soucítit. Soucit však časem přeroste v něco jiného, silnějšího a Coriolanus chce Lucy pomoct přežít, ať to stojí, co to stojí. Staví se tak do role, kdy musí přemýšlet, jestli se má řídit pravidly státu nebo srdce.
Příběh je stejně čtivý jako původní trilogie a my máme možnost nahlédnout do Panemu, který je chvíli po válce a vzpamatovává se ze všech hrůz. Hladové hry nejsou ještě tak populární a hlavně mimo Kapitol o ně nemá skoro nikdo zájem. Jsme svědky toho, jak se vytváří některá pravidla, která budou v budoucnu nedílnou součástí her. Čtení mě hodně bavilo a já se celkem těším na film, který se chystá.

25.12.2022 5 z 5

Poutníkem po Středozemi: Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru Poutníkem po Středozemi: Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru John Howe

Kniha Poutníkem po Středozemi je užitečným shrnutím a průvodcem po Tolkienově světě. Krátké texty a krásné ilustrace doplňují svět Středozemě. Ovšem pro znalce nepřináší nic moc nového. Může ale sloužit jako pomocník při čtení, pokud se ztratíte v zeměpisných pojmech. Stačí nalistovat správnou stránku v Poutníkovi a máte jasno.
Ze Středozemě jsem četla jen Hobita a Pána prstenů. Popravdě zatím neplánuju pouštět se nějak více detailně do tohoto světa. Jsem si totiž jistá, že třeba Silmallirion bych nedočetla. Takže mě tato kniha třeba nové informace přinesla. Ale i pokud máte o tomto světě načteno vše, ty ilustrace za koupi stejně stojí.

11.10.2022 4 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Konečně se mi do ruky dostala i tato románová prvotina od Hilla, poslední kniha, co mi v mé sbírce chyběla. O ději jsem dopředu neměla ani tušení. O to více mě potěšilo, že hlavním hrdinou je starší hudebník Judas Coyne, hrající "satanskou" hudbu. Sama metal poslouchám a nevím proč, ale v hlavním hrdinovi jsem si pořád představovala Nergala, zpěváka Behemoth :D Judas má zálibu v temných věcech, takže když objeví inzerát o prodeji ducha, neváhá a kupuje. To ovšem netuší, že duch má něco společného s jeho minulostí a nebude to trvat dlouho a Judovi a lidem v jeho okolí půjde o život.

Od Hilla mám zaručeně radši jeho romány, delší příběhy. Sice u mě pořád vyhrávají Rohy a Ohnivý muž, ale Černá krabice je hodně super a byla to taková rychlá jízda temným světem mrtvých, kteří stahují živé dolů.

22.09.2022 4 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Trochu netypická kniha povídek od Kinga. Příběhy pochází z jiných časových období, ale všechny jsou něčím propojeny. A ve většině se odráží válka ve Vietnamu. Z první povídky Ničemní muži ve žlutých pláštích jsem byla naprosto unesená. King tu opět dokonale popisuje dětské dobrodružství jednoho léta v 60. letech. A pokud znáte Temnou věž, tak už vám asi došlo, tato povídka spadá do jejího universa. Jednou z postav je totiž Ted Brautigen, jeden z Bořitelů. Při čtení tohoto příběhu jsem si uvědomila, kolik jsem toho z Temné věže zapomněla, a že bych si ji asi měla zase brzy přečíst. Ostatní povídky už mě bohužel tolik nezaujaly. Občas jsem se přistihla, že knihu beru do ruky jen z důvodu, abych ji dočetla a mohla si ji odškrtnout na mém kingovském seznamu. Hořkosladký konec to naštěstí trochu vylepšil.
Také jsem zkoukla stejnojmenný film, který sice má název jako druhá povídka, ale příběhově popisuje hlavně povídku první. Film bez větší akce, který ale pohladí po duši. Anthony Hopkins je v roli Teda Brautigena geniální.

13.09.2022 3 z 5

Hvězdný prach: romance v říši kouzel Hvězdný prach: romance v říši kouzel Neil Gaiman

(SPOILER) Pro mě další kniha ze série "přečíst toho co nejvíc od Gaimana" a společně s Oceán na konci cesty a Dobrá znamení ji řadím na vrchol mého pomyslného gaimanovského žebříčku.
Hvězdný prach je pohádka pro dospělé. Pro dospělé z toho důvodu, že tu najdeme sex a vraždění všemožného stylu. I tak si říše Elfie zachovala svou kouzelnou atmosféru. Hlavní dějová linka je jednoduchá. Tristan společně s dívkou, která se mu líbí, vidí padat hvězdu. Aby si získal její přízeň, slíbí jí, že ji hvězdu donese. Cesta ho zavede do světa za Zdí jménem Elfie, kde se potkává s podivnými bytostmi, čarodějnicemi a jednorožci. A samozřejmě nalézá i Hvězdu, která ovšem není jen studený kámen, ale živá bytost. Cesta zpět se však Tristanovi zkomplikuje, protože po Hvězdě z různých důvodů prahne mnohem více lidí.

Samotnému ději bych dala 4 hvězdy, ale jelikož jsem ho četla v knize, kterou ilustroval Charles Vess, zanechal ve mě příběh mnohem hlubší dojem. Určitě doporučuji knihu alespoň prolistovat a nechat se pohltit světem kouzel.

22.08.2022 5 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

(SPOILER) To mě pos*r na holý záda... tohle byla dlouhá, ale velmi zábavná jízda. Gabriel de León je prostě parchant, ale má dobré srdce. Celý děj začíná ve vězení, kde je Gabriel nucen vyprávět svůj příběh upírskému historikovi. Zjištění, že není pouhým člověkem, ho zavede až do kláštera San Michon, kde se vycvičí jako zabiják upírů, kteří díky Dnesmrti, chvíle, odkdy už člověk neviděl slunce, nabírají na síle a snaží se ovládnout celou říši. Mezi vládcem upírů Věčným králem a lidmi stojí řád Stříbrosvatých, kteří se snaží upíří útoky odrážet. Gabriel de León však není obyčejným vojákem, jeho činy jsou pověstné. Ale jeho milovaná církev nakonec zapříčiní i jeho pád.

Víc už z děje prozrazovat nebudu. Stejně je plný odboček, takže by to ani nebylo možné vše rozepsat. Na vykresleném světě se mi velmi líbilo, že se řídil podle určitých pravidel. I upíři je měli. Místy mi děj připadal trochu ala Zaklínač... chápejte, nabručený bojovník s mečem, který zabíjí příšery a musí chránit malou holku. Ale tady ta podobnost končí a Kristoff tady rozehrává temný fantasy příběh plný krve, sprostoty a proroctví. Navíc má kniha úchvatné ilustrace. Čekaní na pokračování bude hodně dlouhé.

11.07.2022 5 z 5

Frankenstein (komiks) Frankenstein (komiks) Georges Bess

Co k tomu dodat. Já prostě tyhle velkoformátové komiksy miluju. Ze stejné edice mám již Draculu, takže jsem věděla, do čeho jdu. Text je logicky zkrácený oproti původnímu dílu, ale vše vynahradí temná kresba Georgese Besse. Asi není nutné seznamovat s dějem. Stejně jako Dracula, tak i Frankenstein je celosvětově známý příběh. A stejně jako Dracula byl taky několikrát zfilmován. Nejsem typický čtenář komiksů. Vybírám se takové, které jsou něčím zvláštní. A hororová klasika je přesně to, co mě baví. Frankensteina mám samozřejmě přečteného i v klasické knize. V komiksu však vidím cestu pro ty, co nejsou nijak zapálenými čtenáři a rádi by se seznámili i s nějakými klasickými díly. Jsem zvědavá, jestli v této edici bude vycházet něco dalšího. Docela se nabízí třeba příběh Jekylla a Hydea.

11.06.2022 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Kdybych mohla, tak budu hodnotit 3,5 hvězdy. Tu půl hvězdy navíc bych dala za Povídku Když teče krev, ve které se vracíme k naší staré známé Holly Gibney a je ze sbírky určitě ta nejčtivější. Ale pozor! Vyvarujte se jí, pokud jste ještě nečetli trilogii Pan Mercedes a Outsider, jinak si vyzradíte veškeré zápletky těchto příběhů.

Povídky Telefon pana Harrigana a Chuckův život byly taky celkem zajímavé, ale žádný wow se nekonalo. A Krysa byla pro mě asi nejslabší část sbírky.

08.05.2022 3 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Konečně nastal čas na přečtení této série. Sice už asi nejsem úplně věková kategorie, na kterou je příběh zaměřený, ale i tak mě kniha velmi bavila. V prvním díle není děj nijak složitý. Spíše nás kniha pouze seznamuje se světem po občanské válce, kde poražené kraje musí každý rok poslat jedno děvče a chlapce do Hladových her, kde budou s ostatními splátci bojovat na život a na smrt. Tenkrát se do hry dostává Katniss, která má po dlouhé době šanci vyhrát pro svůj 12. kraj.
Asi nemá cenu úplně do detailu popisovat příběh. Buď to máte přečtené, nebo jste viděli film. Musím ocenit i filmaře, kteří příběh dokázali velmi dobře přenést na filmové plátno. Je to taková oddechovka a určitě se pustím do dalších dílů.

18.04.2022 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

V pořadí má pátá "gaimanovka" a řadím ji někam do poloviny žebříčku oblíbenosti. Oceán a Dobrá znamení to nemá šanci překonat. Ale i tak bylo příběh obyčejného úředníčka Richarda, který se ne vlastním přičiněním dostane do úplně jiného Londýna, zábavné číst. Richard doplatil na své dobré srdce, když na ulici pomohl špinavé a zraněné dívce jménem Dvířka. Od té chvíle se celý jeho život obrátí naruby. Pro obyvatele tzv. Nadlondýna se stává neviditelný a jeho kroky vedou do města, které leží pod zemí ve stokách, do Podlondýna. S Dvířkou a záhadným markýzem de Carabasem se pak snaží vyřešit, kdo zabil její rodinu a jak by se mohl dostat zpět do svého světa a žít svůj nudný život. Cesta je to však nebezpečná. V Podlondýně nikdy nevíte, odkud přijde smrtelná rána a komu důvěřovat.

Gaiman si v Nikdykde vytvořil opět úplně nový a špinavý svět, ve kterém si nemůžete být jisti, jestli vaše oblíbená postava přežije. Londýnské podzemí je plné podivných existencí. Děj vás dokáže vtáhnout, i když místy je možná trochu zmatený. Ale na to už jsem si u Gaimana zvykla, že občas na jeho představivost nestačím :D

29.03.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Třetí a zároveň zatím nejdelší díl je opět plný sklenářských tajemství, která si musí Ilan nechat pro sebe. Sklenařka se dozvídá o podzemním světě za reteou a o jejím osudu, coby jedné z pěti vyvolených, které mají pozvednout meče z modrého sklenitu a osvobodit zotročené sklenaře. Nejen, že Ilan musí všechno utajit před kapitánem, ale musí se stát i špehem a hledat další vyvolené dívky a mocné meče. Jistě významným momentem v celém příběhu bylo, když se kapitán a zbytek jeho spolubojovníků dozvěděli, že pod voalem se skrývá dívka a ne znetvořený chlapec. To bolestné zjištění členů pětadvacítky jsem skoro cítila sama. Také smrt jedno jejich člena byla velmi emotivní.
Celkově mě třetí díl zatím chytl nejméně. Ne, že by byla nouze o zvraty, ale místy jsem si připadala trochu ztracená v celém tom tajnůskaření a příběh se mi zdál místy zamotaný. Každopádně jsem velmi zvědavá, jak to bude s Ilan, kapitánem a celým sklenařským světem dál. Doufám, že nebude muset moc dlouho čekat na pokračování.

13.01.2022 4 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Horal Cuchenam a bard Minangar opět na scéně. Tentokrát s nimi nebudeme zachraňovat princeznu, ale prince před lidožravým obrem (mimochodem pro mě nejlepší část knihy). Nebo uvidíme, že i sukničkářský zpěváček přece jen má srdce, které dokáže milovat. Budeme muset obelstít jednu prohnanou čarodějnici. A nakonec náš čeká několik velmi napínavých stran o plánu, jak překazit ne jednu, ale hned dvě svatby. To jestli se to povede, už si musíte zjistit sami. Každopádně nás děj zase posunul dál a já napjatě budu vyhlížet pokračování, protože k němu nás odkazuje posledních pár řádků příběhu.
Ano, předobraz dvou hlavních hrdinů je čerpaný z více slavnější ságy a hrdinovi a jeho příteli bardovi. O tom se asi dohadovat nemusíme. Nemůžu si pomoct, ale tento příběh jednoduše baví v jakémkoliv podání.

12.07.2021 5 z 5

Soumrak bohů Soumrak bohů Helena Kadečková

Jak vznikl svět? Jak přišel Tór ke svému kladivu Mjöllni? Co všechno natropil Loki? A jak proběhl Ragnarok?

Na všechny tyto otázky odpovídá kniha SOUMRAK BOHŮ od Heleny Kadečkové. Při čtení zjistíte, že severští bozi se zas tolik od nás neliší. A hlavně se vůbec nepodobají těm od Marvelu

Asi se neubráním srovnání s Gaimanovou Severskou mytologií. Obě knihy v podstatě popisují stejné události. U Kadečkové jsou však rozloženy do více kratších kapitol a obsahují úryvky z Eddy, sbírky hrdinských písní. Nedokážu říct, jestli se mi více líbilo to nebo ono zpracování. Podle mě jsou obě skvělé a pokud vás zajímá mytologie bohů Ásgardu, stojí za přečtení obě.

11.05.2021 5 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

King má určitě lepší sbírky povídek. Tahle je takový průměr. Některé povídky byly super (Nechte dítek jíti ke mně, Noční letec, Zuby, Prst, Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?), některé průměr a zbytek rychle zapomenu, o čem byl.

10.08.2020 3 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Všechno je definitivní určitě patří k těm lepším povídkovým knihám od Kinga. Za mě to vyhrály Pán v černém obleku, Jízda na střele, Silniční virus míří na sever, samozřejmě Sestřičky z Elurie a Všechno je definitivní, kvůli spojení s Temnou věží a úplně nejvíc se mi líbila 1408. Pitevní sál číslo čtyři byl taky fajn. Zbytek mi moc v paměti nezůstal.

04.04.2020 4 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Tři ze čtyř povídek se mi líbily. Nejvíce poslední "Déšť", která pojednává o smrtícím dešti a chování lidí v této neobvyklé situaci. Také povídka "Momentka" se mi velmi líbila spíš nádechem nadpřirozena. "Nabito" byl realisticky napsaný příběh o tom, když se nehlídá, kdo má jaké zbraně a jak s nimi zachází. No a povídka v "Nebi", pořád jsem čekala, co se z toho vyvine, jakou to bude mít pointu a nakonec se nic z toho nekonalo.

27.03.2020 4 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Další kniha od Hilla, co mě pohltila. Zajímavé téma o tom, že imaginární světy nemusí být zas tak imaginární. Ten všudypřítomný chlad jsme z knihy snad opravdu cítila. Hlavně konec je super.

05.01.2020 5 z 5