Soumrak bohů přehled

Soumrak bohů
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169724/soumrak-bohu-169724.jpg 4 116 116

Podtitul: Severské mýty a báje. Vydání českého souboru staroseverských mýtů a bájí, jejichž autorkou je naše přední nordistka, která středověké mýty převyprávěla překrásnou, živou a čtivou češtinou. Kniha Soumrak bohů je českým beletristickým zpracováním dvou islandských rukopisů ze 13. století -- sbírky severských mytologických a hrdinských básní Starší Edda a prozaického převyprávění mytologie od islandského dějepisce Snorriho Sturlusona (Mladší nebo Snorriho Edda). Naše přední nordistka Helena Kadečková přibližuje čtenářům jejich obsah o něco výpravnější, zábavnější a především ucelenější formou a zároveň poskytuje představu o prostředí, v němž se tyto mýty a báje rodily. Vyprávění o vzniku a zániku světa, o životě, radostech a strastech bohů, obrů, skřítků i lidí, jež autorka obohacuje barvitými charakteristikami hlavních postav, nabízí čtenářům pohled do svérázného světa staroseverských mýtů. Čtenářský dojem pak navíc umocňuje bohatý, živý jazyk. Knihu doplňují ilustrace mladé výtvarnice Kláry Folvarské-Roseové, které osobitě evokují atmosféru severské mytologie. 1. vydání... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Soumrak bohů. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (35)

RyonMathrin
07.12.2023 5 z 5

Se severskými bohy se setkáváme mnohde a jsou inspirací pro další příběhy. Původní báje mne velice zajímaly (samozřejmě převyprávěné - originál by byl asi těžko stravitelný). Po přečtení jsem nadšen. Jednak samotnými příběhy, ale i zpracováním. Muselo být obtížné složitou mytologii předělat do takto čtivé formy.
Je zvláštní, jak jsou "bohové" nedokonalí a zejména Odinův charakter prošel zajímavým vývojem.
Nemám sice porovnání s jiným zpracováním této mytologie, ale myslím, že mohu klidně všem doporučit, kvalita je zjevná.

Zemlja
30.09.2023 4 z 5

Krásné vydání. Ke čtení mě popostrčily filmy o Thorovi a spol., chtěla jsem si rozšířit obzory.


lazarus
23.10.2022 5 z 5

Nádherně, ostatně jako vždy u Dybbuku, zpracované vydání severských bájí založených na Eddě. Paní Kadečková vám příběh Odina, Thora, Frey a dalších, všem dnešním mláďatům známých postav, předvede v mnohem stravitelnější formě než můj oblíbený Gaiman v jeho Severské mytologii. Tam, kde to N.G. nezvládl a vygeneroval popisný, nezáživný, generický příběh, tam paní autorka české lite verze Eddy dokázala odvyprávět čitelnou a zábavnou formou pohádku, kterou děcka znají z bedny. Tedy skoro. Marvelovky jsou ještě více okleštěným a psychedelickým - rozuměj moderním a barevnějším - instantním "výcucem" severských bájí.
Dybbuk se postaral o nádhernou knížečku a okořenil ji obrázky Jana Grumla, jež hezky korespondují s cílovou skupinou publikace.
Původně jsem chtěl do knihovny starší vydání od Aurory, ale nakonec jsem rád za to co mám. Nejsem žádný bibliofil a ty mrsklé nabídky v bazarech mě za to vážně nestojí.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Soumrak bohů v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených161x
ve Čtenářské výzvě15x
v Doporučených20x
v Knihotéce83x
v Chystám se číst131x
v Chci si koupit54x
v dalších seznamech4x