Černá krabice

Černá krabice https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3013/bmid_cerna-krabice-xCQ-3013.jpg 4 426 92

Kuchařka pro kanibaly... oprátka z oběšence... hrůzný sadistický film - to je jen pár bonbonků z děsivé sbírky Judase Coyna. Býval jedním z death-metalových bohů a mezi fanoušky je jeho záliba v podivnostech stejně proslulá jako jeho výstřelky z mládí. Ale žádná součást sbírky není tak neobvyklá, strašlivá a především lákavá jako poslední objev, na nějž narazil v jedné internetové aukci: „Prodám nejvyšší nabídce ducha svého nevlastního otce..." Za tisíc dolarů se Judas stane pyšným majitelem obleku po mrtvém muži, v němž prý přebývá jeho duch. Judas ale nemá strach. Celý život bojoval s duchy - s duchem násilnického otce, lásek, které bezohledně opouštěl, členů kapely, jež zradil. Jeden duch navíc ho už stěží rozhodí. Ale to, co mu pošta přiveze v černé krabici, není žádné vymyšlené strašidlo. Duch je skutečný. Původní majitel obleku je najednou všude: sedí na chodbě před ložnicí, v Judově Mustangu, stojí před oknem, sleduje ho z televizní obrazovky. Čeká - a v kostnaté ruce drží stříbrnou břitvu na řetízku...... celý text

Literatura světová , Horory , Fantasy

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Heart-Shaped Box , 2007

Janizoun
31.12.2023 5 z 5

Má první kniha od pana spisovatele, mé první seznámení proběhlo na první dobrou. Dala jsem opět na mé oblíbené čtenáře, na knihu jsem se vrhla a udělala jsem víc než dobře. Napínavé, temné, tajemné čtení, s duchem za zády, které jsem četla jedním dechem, mohu jen doporučit.

Ka-čí
28.12.2023 2 z 5

Kniha měla celkem slibný začátek a později mi přišlo,že je kniha zbytečně protahovaná...nicméně příběh není špatný

n.ezn.amy
22.12.2023 5 z 5

Judas Coyne, bývalý zpěvák death metalové skupiny, má zvláštní zálibu ve sbírání děsivých a sadistických věcí. Když jednoho dne dostane nabídku na ducha, hned se se té možnosti chytne. Je nadšený z nové věci do sbírky, ovšem jen do té doby než zjistí, že ducha opravdu vidí a najednou se kolem něj dějí zvláštní věci a začíná mu jít o život. Když zjistí, kdo je onen duch a kdo mu ho poslal, začíná cesta za záchranu svého a života své přítelkyně Marybeth. Dokáže zlomit kletbu nebo je dřív dostihne duch a kletba jisté ženy?

Nikdy se mi tvoje muzika nelíbila. Anna jí pouštěla tak nahlas, že by z toho normálnímu člověku krvácely uši. Víš, že odsud do pekla vede silnice? Jel jsem po ní. Už mockrát. A povím ti, že na té silnici se dá chytit jen jedna stanice a tam pořád hrajou tvojí hudbu. Ďábel tím asi trestná hříšníky.

Joe Hill úspěšně kráčí ve stopách svého otce. Tato jeho další kniha, kterou jsem přečetl, mě opět nadchla. Rychlý a svižný děj od počátku, který postupně graduje a vy nemůžete přestat číst, neboť spolu s Judem a Marybeth jste na útěku a neustále se otáčíte přes rameno, jestli je vám duch Craddocka v patách.

Mrtví stahují živé dolů

mareksevc
13.11.2023 4 z 5

uplne ako keby to písal jeho otec , čítanie samozrejme Kingovsky kvalitné

Ivan Kučera
03.10.2023 2 z 5

Ja snáď tomu Joeovi neprídem na chuť nikdy! Čítal som od neho poviedky, komiky i romány a nebolo to zlé, ale enormný zázrak tiež nie. Oblek mŕtveho je ale fakt bieda. Je to dôkaz toho, že originálny nápad nie je všetko, ak je „zvyšok“ nudný. A pod pojmom „zvyšok“ si dosaďte postavy, dialógy, jednotlivé kapitoly, i atmosféru. Fakt ma to strašne nebavilo, zo začiatku som myslel, že je chyba na mojej strane, ale nedokázal som sa na Joeovu vlnovú dĺžku naladiť do konca a čím bližšie som sa nachádzal k finále, tým som bol pravdupovediac otrávenejší.

Ronnie68
27.09.2023 4 z 5

Kniha (o 4 kapitolách), která se četla prakticky sama ...

Lenka.Vílka
11.09.2023 5 z 5

Silná kniha? Jo.
Černá krabice začíná nenápadně, byť jde Hill rovnou k věci. Jenže potom se mistrně vrací s přidáváním informací ohledně všeho a jde mu to moc dobře. Vzpomíná a doplňuje informace a najednou se ten nevrlý a nesympatický Jude stává trochu snesitelnějším, a mě s každou další kapitolou přestávalo být jedno, kdyby teda nakonec umřel. Vlastně jsem doufala, že se to nestane.

Kniha sama o sobě není nijak zvlášť děsivá, ale má skvělou atmosféru, a je vážně napínavá. Částečně road trip, kde se utíká před duchem, a zároveň trocha toho hledání sama sebe, a poznání toho, co je v životě skutečně důležité.

alca-212
09.09.2023 5 z 5

Tak toto mě bavilo. Čtivé, nabité dějem, napsané tak, že bych i byla ochotná věřit, že se to opravdu stalo... :-)

m2056
06.09.2023 3 z 5

Tak tahle Kniha se čte dobře zajímavé i když se dá příběh předvídat.

Mooneylan
01.08.2023 4 z 5

Knihu jsem si vzala na dovolenou a musela jsem si jí hodně šetřit, jinak bych jí slupla na posezení. Děj velice rychle ubíhal, zápletka byla čitelná, duchařina skvělá a rodné příjmení "King" z toho kapalo na všechny strany. Za mě spokojenost!

Matyesak
26.07.2023 3 z 5

Ačkoliv jsem se nikdy nepřišel k románům Joeova taťky na chuť, rozhodl jsem se dát Hillovi šanci. A rozhodně toho nelituji.
Na první dobrou musím zprvu hned uznat, že originální nápad utáhne celou stopáž. Přeci jenom stárnoucí rockovou hvězdu, co si ujíždí na kdejakých spirituálních trepkách a má v patách ducha zesnulé bejvalky je vlastně dost dobrý.
Jenže, na to, jak dokázal příběh rozvinout, Hill operuje primárně s dvěma hlavními postavami. A bohužel se, dle mého soudu, nepodařilo ani jednu z nich nijak hlouběji vykreslit. Hlavní postava je plná kýče, jako by z oka vypadla z biografie o Axelu Roseovi z Gánů. Jeho gotická přítelkyně je na druhou stranu zase naivní až za hrob. Suma sumárům, ani jedna z postav na mě nepůsobila věrohodně a spousta rozhodnutí mi přišla jen a pouze na efekt.
Černá krabice je rozdělena do několika dílčích celků, z nichž asi nejzáživnější je právě ta první. S každou další jakoby snad autor ztrácel dech a narativ se snažil uměle natahovat. A finále? Bohužel mi přišlo uspěchané a těžko uvěřitelné. Postava otce hlavního hrdiny byla v průběhu knihy několikrát zmíněna, ale její závěrečný prostor mi přišel dost tlačen na sílů. Jakože - musím to nějak ukončit, tak použiji těch několik referencí, co měly původně sloužit jako motivace hlavního hrdiny. Uff, škoda.
Řemeslně, nebo literárně chcete-li, se žádné terno nekoná. Ale to jsem ani nečekal, proto to nebudu autorovi brát za zlé.
Mám-li to vzíti kolem a kolem, Černá krabice je zdařilý debut, který má svoje kvality, ale na víc než jedno přečtení to nevidím.

okeey
07.06.2023 4 z 5

Po delší době celkem obstojná duchařina. Ze začátku jsem byla velice nadšená, protože syn legendárního Stephena Kinga to rozjel na plné obrátky. Záhadná černá krabice
ve tvaru srdce, v ní oblek mrtvého muže, to jsem si říkala wow, začíná nám to slibně. Najednou se nám v domě objevuje duch a parádní jízda začíná. Měla jsem trochu problém se vžít do postav a klidně mohla být knížka o maličko kratší, taková delší povídka na
150 stran by dle mého byla ideální délka, protože, některé pasáže mi přišly celkem zdlouhavé. Ale v poslední třetině kniha chytá dech a nám končí celkem slušný duchařský příběh. Kniha čítá nějakých 250 stránek, je to jednohubka na dva večery, takže si to určitě
dejte.

Daduna
22.03.2023 4 z 5

Jako fanynka jeho otce jsem si nutně musela tuhle knihu přečíst a určitě toho nelituju. Kniha se mi líbila, byla napínavá a celkem nemám ani co knize vyčíst. Je možné, že si přečtu i další knihy.

pazdy15
12.03.2023 3 z 5

Souhlasím že to bylo spíše na povídku, minimálně první polovina byla pro mě oříškem. Tak tak jsem se dostal do finále, které mě zase příjemně překvapilo. Takže hodnotím průměrně... ale jo, místy jsem se i trošku bál :)

DuSiČíst
08.03.2023 3 z 5

Už teda na přebalu ten "nový mistr" mi úplně nesedí... Ale dobře, marketing chápu.

Tahle duchařská historka nebyla špatná, ale taková zdlouhavá. Říkal jsem si, že by jí možná slušel i povídkový formát. Musím říct, že jsem nečekal až takový krvák, některé scény z finále byly dost brutální.

Celkově to nebylo nijak špatný, ale taky nic na co by člověk vzpomínal. Já teda nejsem ani velký fanda táty Kinga, takže možná mi tahle potemnělá rodinka prostě jen nehraje do noty. ;)

Foxie89
24.02.2023 2 z 5

Mně to nějak neuchvátilo. Nebylo tam nic moc originálního a postavy mi moc charakterově nesedly. Děj se na mě posouval trochu pomalu, ale plusové body to má za občas fakt dobře popsanou atmosféru.

ThinThar
22.01.2023 1 z 5

Někdo volí Losnu, druhý zase Mažňáka. Je super, že si dílko našlo spoustu spokojených čtečů a čteček. Já se nechal nachytat na super námět a prvních pár desítek stran paráda. Pak se něco přihodilo a příběh se "vykokotil" do jakési sebezpytně halucinogenní retrospektivy, ve které se hrdina (pro mne děsně nesympatické egohovado) plácá jako v průběhu tvrdého detoxu. Vím, že se knihy neodkládají v prostřed proudu, ale u příběhu se chci bavit a ne se nasírat.
Jestliže platí, co řekla Matilda: Číst knížku je jako udělat si dovolenou ve své hlavě.
Tak tady místo na pláži byl hotel u seřaďovacího nádraží a okno jsem měl na skládku!

MichelleKing
08.01.2023 4 z 5

Pro ty z vás, kteří nevědí, Joe Hill je syn Stephena Kinga.
A, jo, stařík mu dal nějaké tipy, to je jisté.
Jedním z důvodů, proč Stephen King po desetiletí inspiroval snad každého hororového spisovatele, je to, že píše o malém městě „Amerika“ lépe než kdokoli jiný. Říkám 'Amerika', protože jsem nikdy nebyla v USA a vyrostla jsem ve městě, ale jeho příběhy mě tam staví, jako bych vyrůstala a žila v malém městě.
Hill vykazuje známky stejného typu hlasu.

Toto je strašidelný příběh, ale ještě více je příběhem růstu. Mohu doporučit každému čtenáři hororů. Byla to opravdu jízda, která mě bavila.

Moniska2410
08.12.2022 3 z 5

Zaujala mě od první stránky a musela jsem jí co nejdřív dočíst do konce. Oproti Černému telefonu opravdu skvělá.
Musím se přiznat, že ze začátku jsem se trošku bála , atmosféra se snášela nad celou knížkou. Velmi povedená duchařina plná napětí a zvratů.

Trošku mi tam vadil věk hlavního hrdiny, já si ho představovala mladšího.

LucyEcstasy
25.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Moje první kniha od autora Joea Hilla!

Příběh nás zavede do Ameriky, kde se seznamujeme s hudebníkem Judem.

Jude je za mě typická celebrita. V mládí člověk, co nezná hranice, je sobecký, namyšlený a co žil víceméně život plný alkoholu, holek a zábavy.

Teď ale jeho věk pokročil a některé věci jsou minulostí. Zálibu v podivnostech mu zůstala, a proto si objednal oblek zesnulého člověka, údajně i s duchem. Přeci jen ho nějaký přízrak nerozhodí. V tom se ale plete a začíná boj, nejen, o jeho život. Obchod byl totiž zmanipulovaný tak, aby tuto černou krabici získal právě on.

Za mě tohle byla bomba!

Joe už od začátku měl u mě nastavenou vysoko laťku, skrze svého otce a musím říci, že nezklamal. Ba naopak.

Od začátku jsme vtaženi do typického amerického hororu. Možná si teď říkáte, že jich vyšlo už mnoho, tak to musí být nuda, co nepřekvapí, ale to se nemusíte bát. Respektive bát se budete, ale ne skrze kvalitu tohoto díla.

Příběh se odehrává v domě Juda, kde s ním žije jeho partnerka Marybeth/Georgie. Po přijetí baličku se v domě začnou odehrávat paranormální jevy, včetně přízraku starého muže Craddocka. Jude zjistí, že má vše spojitost s jeho bývalou partnerkou a rozhodne se s ní spojit. Není to ale tak jednoduché a v knize zjistíte proč. Podaří se Judovi zachránit nejeden život?

Joe Hill využil veškerý potenciál a vytvořil fakt skvělou knihu.

Od prvopočátku jsme v taženi do temného, strašidelného a napínavého příběhu. I mně občas naskočila husí kůže a to je co říct.

Navíc to nebylo jen o "bububu" efektu, ale bylo to spojené s esoterikou a to já můžu. Opravdu autor využil nejeden spiritistický podnět.

Nejvíce jsem si oblíbila Marybeth. Byla to empatická, inteligentní žena, která dokázala klamat tělem, v dobrém.

Dále mne zaujala postava Floridy. Její střípky mne celkem zasáhly a byly to pasáže, které pro mne byly emotivní.

Knihu jsem četla ve společném čtení, ale měla jsem co dělat, abych knihu nezhltla jak malinu. Opravdu ji mohu velice pochválit a vy si ji určitě přečtěte.

Hodnotím 5/5⭐️ a řadím tuto knihu k mých top 5 přečtených letošních knih.