Černá krabice

Černá krabice https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3013/bmid_cerna-krabice-xCQ-3013.jpg 4 426 92

Kuchařka pro kanibaly... oprátka z oběšence... hrůzný sadistický film - to je jen pár bonbonků z děsivé sbírky Judase Coyna. Býval jedním z death-metalových bohů a mezi fanoušky je jeho záliba v podivnostech stejně proslulá jako jeho výstřelky z mládí. Ale žádná součást sbírky není tak neobvyklá, strašlivá a především lákavá jako poslední objev, na nějž narazil v jedné internetové aukci: „Prodám nejvyšší nabídce ducha svého nevlastního otce..." Za tisíc dolarů se Judas stane pyšným majitelem obleku po mrtvém muži, v němž prý přebývá jeho duch. Judas ale nemá strach. Celý život bojoval s duchy - s duchem násilnického otce, lásek, které bezohledně opouštěl, členů kapely, jež zradil. Jeden duch navíc ho už stěží rozhodí. Ale to, co mu pošta přiveze v černé krabici, není žádné vymyšlené strašidlo. Duch je skutečný. Původní majitel obleku je najednou všude: sedí na chodbě před ložnicí, v Judově Mustangu, stojí před oknem, sleduje ho z televizní obrazovky. Čeká - a v kostnaté ruce drží stříbrnou břitvu na řetízku...... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Heart-Shaped Box , 2007

Anushka1
22.09.2022 4 z 5

Konečně se mi do ruky dostala i tato románová prvotina od Hilla, poslední kniha, co mi v mé sbírce chyběla. O ději jsem dopředu neměla ani tušení. O to více mě potěšilo, že hlavním hrdinou je starší hudebník Judas Coyne, hrající "satanskou" hudbu. Sama metal poslouchám a nevím proč, ale v hlavním hrdinovi jsem si pořád představovala Nergala, zpěváka Behemoth :D Judas má zálibu v temných věcech, takže když objeví inzerát o prodeji ducha, neváhá a kupuje. To ovšem netuší, že duch má něco společného s jeho minulostí a nebude to trvat dlouho a Judovi a lidem v jeho okolí půjde o život.

Od Hilla mám zaručeně radši jeho romány, delší příběhy. Sice u mě pořád vyhrávají Rohy a Ohnivý muž, ale Černá krabice je hodně super a byla to taková rychlá jízda temným světem mrtvých, kteří stahují živé dolů.

Pitbullka
19.09.2022 5 z 5

Čtivá, svižná a morbidní jednohubka. Takový typ knih mě hodně baví.

MamaKnihomolka
19.09.2022 5 z 5

"Mrtví stahují živé dolů."
•••
Judas Coyne. Bývalý hudebník, samotář a sběratel podivností jako je třeba lebka ze 16. století po trepanaci nebo třista let staré doznání od čarodějnice. Jeho život a celkově pohled na svět se změní dnem, kdy koupí ducha a s ním mu dorazí i jeho oblek v černé krabici ve tvaru srdce.
•••
Sice psáno v třetí osobě, ale kupodivu to vůbec nevadilo, protože kolikrát je to takové neosobní, ale tady ne. Od začátku do konce se něco děje a autor se zdržoval zbytečných omáček.
Přišlo mi to jako film, který jsem sledovala a to se mi stává jen u jednoho autora. Stephena Kinga. A tím se dostávám k tomu, že jsem často zapomínala, že to není dílo Kinga, ale jeho synátora. No... Jablko nepadá daleko od stromu.
•••
Četla jsem hlavně večer, když děti spali a přiznám se, že jsem občas měla nepříjemný pocit. Za mě je to velmi dobrá duchařina. Nechybí napětí, akce a ty nepříjemné pocity v zádech.
Škoda některých chybně napsaných slov. Překladatel zřejmě neměl na klávesnici písmeno f a místo toho psal ť. A další nějaké ty překlepy.
•••
Ze začátku pro mě bylo těžké najít si cestu k tak výrazným postavám. Jude jako vousáč a rockový zpěvák s bujarou minulostí. Marybeth jako tanečnice v pánském klubu a Anna podivínka, která se radši ptá, než odpovídá. Ale postupem času, jak jsem je poznávala se mi zaryli pod kůži a já jim moc fandila.

Od knihy jsem nic moc nečekala a o to víc mě překvapila. Rozhodně doporučuji.

Shaxx
11.09.2022 4 z 5

Od pana Kopečka mám přečtených už pár knížek a teprve teď se dostávám k jeho prvnímu románu. A rozhodně mě nečekalo zklamání :)
Hill hezky vykreslil bývalou stárnoucí rockovou hvězdu, která má vše, co si zamane. Spousta holek, které mu prošly postelí. Hvězdné manýry. Sbírka obskurních předmětů. Lesk zašlé slávy...
Nedá se říct, že by Judas Coyne byl nějaký líbivý charakter, ale jakmile se na scéně objeví určité postavy, rozhodně vede v žebříčku postav, kterým fandit. Černá krabice je poměrně útlá knížka, žádný grafomanský román jako od tatíka, ale i tak obsáhne vše, co má zdařilý duchařský příběh mít.
K dokonalosti by mi chyběl více zlověstný konec, ale beru, co je :)

PetrCepek
11.09.2022 4 z 5

Velmi dobrá prvotina, nadchne zejména prolínání klasické duchařiny s realitou. Prima dojem trochu pokazil nepovedený překlad a zbytečné překlepy (například opakované ť namísto f), nicméně jednu hvězdu ubírám zejména za závěrečné tři stránky, které mně k příběhu vůbec nepasovaly. Ale možná to autorovi někdo poradil ...

cube6
04.08.2022 4 z 5

Solidní románový debut. Duchařiny nepatří mezi můj nejoblíbenější hororový subžánr, ale Pepa Kopeček to má prostě v krvi. Jablko opravdu nespadlo daleko od stromu. Docela se divím, že tahle kniha stále nemá svou filmovou adaptaci. S dnešními CGI technologiemi by to nebyl žádný problém. Na druhou stranu... beztak by to filmaři zprasili.

Hodnocení : 8/10

marci8
12.06.2022 5 z 5

První kniha od Joe Hilla a moc se mi líbila. Napínavá od začátku až do konce. Napětí se pomalu stupňovalo. Skvělá atmosféra a zajímaví hrdinové.

Pivoňka12
14.02.2022 5 z 5

Velmi povedená duchařina plná napětí a zvratů. Joe Hillström potomek legendy hororu Stephena Kinga prokazuje neméně stejnou zručnost s perem (klávesnicí?) jako jeho otec. Jsem ráda, že má mistr King plnohodnotného nástupce a nadále bude co číst. Černá krabice je povedeným hororem s doprovodem dobré hudby.

metalic
12.12.2021 5 z 5

Tahle kniha je kombinací mých oblíbených žánrů... Od mých mladých let mám rád horory a metalovou hudbu poslouchám už taky nějaký ten pátek. Tahle kniha není normální duchařský dílo jako například knihy od Darcy Coates. Tenhle příběh je o mnoho drsnější, chladnější a nadpřirozenější. První třetina knihy parádně popisuje hlavní postavu příběhu (povahou mi hodně připomíná Big Lebowskiho) a první setkání s duchem starého chlápka. Tahle část je hodně temná a strašidelná. Druhá třetina knihy se může zdát taková hodně zdlouhavá a nudná, patlající se ve vzpomínkách, ale bez téhle části by nebyla poslední třetina knihy tak překvapivá (když Jude zjistí pravý důvod proč ho duch mrtvého chlapa nemám tolik rád...) Závěr knihy je trošičku víc přitažený za vlasy, ale myslím si, že by to ani jinak nešlo, když si vezmete, že se jedná o knihu Kinga juniora.

Stanas513
26.07.2021 5 z 5

Docela jsem se dobře bála. Po přečtení jsem měla pocit, že mi v baráku taky chodí duchové... Jak už psal někdo níže: je to King, ale King to není. Určitě je to ale pěkné čtení.

danny_21
26.05.2021 4 z 5

Heart-shaped Box je velmi povedená záležitost z pera pokračovatele rodu Králů s výborným námětem koupené mstivé entity, která touží jen po ukončení putováním světem rockera na odpočinku. Příběh je bez zádrhelů, nekopromisní, tak akorát temný, udržel mě v napětí a těžko se mi kniha odkládala, opravdu na prvotinu je to žánrová pecka bez výrazných slabin. Jediné co bych reklamoval byla absence vysvětlení zhmotnění páprdy v mstivého poltergeista a vývoj hlavního hrdiny z podivného, samolibého sbĕratele kuriozitních úchyláren v milujícího Muže roku. Hillův styl, nápady a hraní si s jazykem mě opravdu baví, rozhodně víc než pantatíček Král v poslední dékadě - zasloužený silný nadprůměr a další setkání nevyhnutelné - 85 %

zandu
13.05.2021 5 z 5

Byl to boj, ale vyhrála jsem.
1.část - Černý pes - se mi neskutečně táhla. Četla jsem ji neuvěřitelně dlouho, několikrát jsem knihu odložila a přečetla jinou, to normálně nedělám. Přesto mě bavila, jen mě nedokázala úplně vtáhnout.
Od druhé části - Jízda - začala opravdu jízda a příběh jsem hltala.
Za mě - velmi vydařená duchařina.

Madi
30.04.2021 3 z 5

Je to King, ale King to není.
Průměrná duchařina, místy hodně přitažená za vlasy. Strašidelné to nebylo ani trochu, hlavní hrdinové se mi líbili.

Petraxxx
30.03.2021 5 z 5

Ta si zaslouží plný počet hvězdiček. Druhá kniha od autora a opět skvěle plynule psaná. Maximálně napínavá.

myshichka
04.01.2021 4 z 5

Nie je to úplne typický duchársky horror, skôr by som to charakterizovala ako "horrorovú road story". Žiadne zimomriavky sa nekonali, kniha ma v prvej tretine dosť nudila a uvažovala som nad tým, že ju odložím, možno som čakala niečo trochu iné. Dala som tomu nakoniec šancu a od polovice už som sa nemohla odtrhnúť - Joe Hill písať vie, svoju genetickú výbavu len tak nezaprie. Skoro ako keby som sa vrátila do puberty, keď som hltala "kingovky". Ani tak nie kvôli deju samotnému, ale kvôli tej dokonalej atmosfére amerického juhu, ktorú príbeh rozhodne nepostrádal... Vývoj postáv bol nakoniec tiež zaujímavý (aj keď s trošku predvídateľným koncom). Ale možno najväčšiu rolu v tom, že som knihu neodložila, zohrali "nemé tváre" Angus a Bon :) Aj keď Jude sa v mnohom choval ako arogantné hovado, vykreslením jeho vzťahu k zvieratám ho autor šikovne "poľudštil".

Patrik02
22.12.2020 5 z 5

Začnu zopakováním slov uživatele "Paulmaina" pode mnou. Slušný horor se zajímavým námětem. S chováním hlavního hrdiny, jak avizovala spousta komentářů pode mnou, problém nemám. Musíte prostě brát v potaz, že Jude Coyne je rocková hvězda s neveselým dětstvím, a tato kombinace z Vás příkladného občana zkrátka neudělá. (Zkuste si přečíst nějaký rockový, či metalový životopis, uvidíte, že jsou to víceméně všichni prevíti. Přesto jejich muziku žereme) Já si naopak myslím, že se Judův profil Hillovi opravdu povedl a stvořil přesně takovou postavu, jakou zamýšlel. Děj nabývá na intenzitě rychleji, než tomu bývá u samotného krále hororů, ale i tak si Joe Hill nechává spousty prostoru, aby mohl příběh gradovat. Finále není na duchařinu nijak přetažené, čehož jsem se ze začátku trochu obával a sestřih krátkých posledních kapitol čtenáře uklidní, dovolí knihu po jejich přečtení odložit a možná se krátce zamyslet nad tím, co právě během posledních tří dnů přečetl.

Paulmain
29.10.2020 4 z 5

Docela slušný horor se zajímavým námětem. Autor se poctivě snaží udržet logiku děje, ale je jasné, že to nejde úplně vždy - protože je to prostě duchařina. Ze začátku mi neseděl několikrát avizovaný věk hlavního hrdiny (54 let), ale časem to dostalo smysl a smířil jsem se s tím. Děj se pěkně rozbíhá od takové pohodičky (hlavní postava - pitomec) až do slušného masakru (hlavní postava - hrdina) a ani mi nevadil úplný závěr v podobě happy endu (asi proto, že byl krátký; hlavní postava - páprda). Určitě stojí za přečtení. Jo a nelíbí se mi tendenční překlad názvu knihy.

spackler
24.10.2020

tak už potřetí nedočteno...pokaždý jsem zapomněl proč jsem odložil a teď už to vím...hlavní hrdina je prostě kokot

Corso
25.08.2020 4 z 5

Tak, prisiel cas pozriet sa ako pise "korunny princ hororu". Syn sa potatil, ako sa vravi za riekou Moravou. Na jednej strane viete co cakat, roman sklada z rovnakych suciastok ako otcove starsie diela. Postupy, praca s postavami, to ako by ste citali hociktoru (menej vymakanu) kingovinu. Proste to funguje ako dobre odvypravany pribeh. Co je podla mna ouukej. Urcite sa raz dockame odklonu a experimentovania, ale tu sa vsadilo na istotu. K deju mam len jednu poznamocku, aby som neprezradzal zbytocne. Od duchariny cakate skor take to postupne odhalovanie pravdy, viete, daco nieje v tomto dome v poriadku, naznaky, epizodky z ktorych mrazi. Sramoty. Pohyb na periferii oka a podobne. Tu sa duch objavi snad na 30-tej strane ...ved akoze Jude ducha chcel kupit a dostal ho. A vlaste odpociatku knihy ide o to, co s nim dalej? Takze... za mna dobra, zapamatatelna (rozumej trosku ina) ducharina "ala King". Za mna dobre aj preto, ze kral tu predsa nebude vecne a jeho styl mame radi. V tomto pripade mi vobec nebude vadit napodobovanie a ucenie sa od najlepsieho.

ujunka
27.04.2020 2 z 5

Čekala jsem něco lepšího.. Hlavní hrdiny jsem si "oblíbila" až v půlce knihy, do té doby se chovali oba jako idioti... A to ještě volím mírný výraz. Ale číst se to dalo.. Poprvé a naposled :-)