Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Trochu jsem zalitovala, že jsem si ke knize nevzala tužku a papír a nepsala si všechna jména králů a čarodějů a kdo s kým a proč. V půlce knížky jsem se v tom začala trochu ztrácet. Jsem zvědavá, kam se bude děj ubírat dál. Protože na konci tohoto dílu to nemají hlavní postavy nejlépe rozehrané.

11.02.2021 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Řekla jsem si, že své první setkání s Úžasnou Zeměplochou začnu pěkně popořádku od první knihy. Ze začátku mi trochu trvalo se začíst, ale poté už stránky rychle ubíhaly. Nechávám si jednu hvězdu v záloze, protože mi bylo řečeno, že existují lepší díly Zeměplochy.

25.10.2020 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Taková jednohubka na jeden večer. Žádnou složitou zápletku tady nehledejte. Jde jen o to, že hlavní postava hubne a hubne, ačkoliv to na ní není vidět... až dohubne. Na těch pár stránkách ovšem King nezapomene zkritizovat smýšlení lidí na malém městě (ano, my víme, že toho Trumpa nesnášíš, Stephene). Kdybych nevěděla, že to napsal King, tak bych tohle zvláštně pojaté téma připsala spíš jeho synovi Joe Hillovi.

30.09.2019 4 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Pohádka podle Kinga. Trochu netradiční dílo z pera mistra Kinga. Rozvíjí příběh o zradě a tužbě po moci. Jasné rozdělení, kdo je kladná a kdo záporná postava, tak jako v pohádce. Akorát, že tou zápornou postavou je pouze čaroděj Flagg, který prostupuje jako padouch několika Kingovými díly (Svědectví, Temná věž). Děj je trochu předvídatelný, ale zato velmi čtivý a zábavný.

24.12.2018 5 z 5

Invaze zlodějů těl Invaze zlodějů těl Jack Finney (p)

Je až neskutečné, že téhle knize bude za chvíli 70 let. Vůbec to totiž není na ní znát. Příběh je svižný, napínavý a navodí vám ten správný stísněný pocit.
Doktor Miles Bennell se vrací do svého rodného městečka, aby po svém otci převzal ordinaci. Potkává se starými přáteli a láskami. Idylku naruší několik obyvatel, kteří tvrdí, že jejich příbuzní nejsou jejich příbuzní. Sice vypadají a chovají se stejně, mají i stejné vzpomínky, ale něco je na nich jiného. Nejdřív to vypadá jen na davovou psychózu. Později však odhalujeme skutečnou pravdu. Lidskou populaci ohrožují paraziti z vesmíru a Miles se je pokusí s poslední hrstkou lidí zastavit.
Kniha byla již několikrát zfilmována. Žádnou verzi jsem zatím neviděla, ale určitě to napravím.

10.04.2023 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Další profláknutá sbírka povídek pana Kinga. Profláknutá hlavně díky úvodní povídce Mlha, která má za sebou úspěšné zfilmování. King sám o filmu tvrdí, že má lepší konec a já po přečtení povídky musím souhlasit. Ale i tak řadím Mlhu mezi jeho top povídky vůbec. Dále bych z knihy zmínila povídky Prám (o tajemné skvrně na jezeře, která to zavaří skupině studentů), Zkratka paní Toddové (o ženě, která se při hledání nejkratší cesty dostane až do jiného světa), Nezmar (o lékaři, který prověří své chirurgické dovednosti, když ztroskotá na pustém ostrově) nebo Babička (o chlapci, který zůstane doma sám se svou nemocnou babičkou, která ráda čte ve zvláštních knihách).

U Kingových povídkových knih je to vždy nahoru a dolu. Najdete si tam skvosty a vrcholy jeho povídkové tvorby (viz. můj seznam výše), některé jsou jednoduše ok (dobře se čtou, ale moc po nich ve vás nezůstane) a pak jsou to totální šílenosti, které snad chápe jen sám King :D I tato kniha je taková a každý si musí na povídky udělat názor sám.

27.02.2022 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Konec dobrý, všechno dobré. Velké zlo je poraženo, Prsten moci zničen, nastávají lepší časy, věk lidí. Tak by se asi dalo shrnout velké finále trilogie Pán prstenů. Samozřejmě, že to nebylo tak snadné. Všechny události jsou tu do detailu zpracované. Možná proto jsem v první třetině knihy měla menší čtecí krizi a musela jsem se chvílemi trochu nutit knihu otevřít a pokračovat ve čtení. Proto také hodnocení 4 hvězdami. Ale když jsem to překonala, příběh ubíhal stránku po stránce. A i když člověk ví, jak to celé dopadne, stejně ho to nutí číst dál. Protože spousta věcí se prostě do filmů nevejde. Ve třetím díle to byla třeba část s vymetením Kraje a ta mě bavila náramně.
Taky oceňuji závěrečný Dodatek, kde si člověk dozví něco z historie Středozemě, o různých vládnoucích rodech, ale hlavně o tom, co se dělo po odjezdu Froda z Šedých přístavů a jaký osud čekal členy Společenstva prstenu. Tohle se opravdu v filmech nedozvíte.

22.12.2021 4 z 5

Zaklínač – komplet 7 knih Zaklínač – komplet 7 knih Andrzej Sapkowski

Přiznávám, že jsem se k přečtení série Zaklínač rozhodla až po shlédnutí seriálu. Chtěla jsem jednoduše dopředu vědět, co se bude dít a případně srovnávat seriál s knižní předlohou.
První dvě knihy jsou povídkové a se světem náš pouze seznamují. Ale je tam i dost událostí, důležitých v budoucím ději. Jak Sudba spojila Geralta a Ciri, jak se zaklínač setkal se svou milovanou Yennefer, poznáváme postupně postavy, které budou hrát svou roli v následujících dílech.
Od třetí knihy, "Krev elfů", se děj začíná více zaměřovat na Ciri a její osud. Kdo je vlastně dívky s popelavými vlasy? Zaklínačka? Čarodějka? Jakou roli sehraje v osudu celého světa? Postupně na tyto otázky nacházíme odpovědi. Příběh má hodně odboček, které ale vlastně nakonec jsou v kompletnosti děje důležité. Sapkowski se svým světem hodně inspiroval v tom našem, skutečném. Zabývá se tu hodně politikařením. Otázkou nelidí (elfové, trpaslíci, atp.) v lidském světě. A to všechno na pozadí války, kterou vede císařství Nilfgaard se všemi ostatními. Postava císaře Emhyra var Emreise ("Bílý plamen tančící na mohylách nepřátel"- tohle označení se mi hodně líbilo) je nakonec jedním velkým překvapením (které jsem si nechtěně vyspoilerovala během čtení asi čtvrté knihy, ačkoliv jeho identita se odhalí až v knize poslední). V sáze je zmiňováno mnoho postav, ale většina vám v hlavě neutkví. Ve výsledku je podstatné si pamatovat opravdu jen ty hlavní postavy. Části, kde se řešila politika, mě zas tolik nebavily. Ale chápu, že měly vykreslit celkový obraz světa. Hodně jsem si oblíbila postavy Regise, Cahira a Milwy, Geraltových přátel a společníků. Zábavné byly i pasáže s trpaslíky.
Přemýšlím, jestli jsem dostala příběh, který jsem chtěla. Z většiny asi ano. Jako člověk, který se se Zaklínačem setkal poprvé formou seriálu, jsem byla trochu překvapena tím, že Geralt vlastně není ta nejhlavnější postava. Že se to netočí jen kolem zabíjení monster. To by mohlo některé, kteří jsou na tom podobně, jako jsem byla já, od dalšího čtení odradit. Zaklínač je velmi kompletní dílo, vykreslující chování lidí, zákulisní politiku, válku a někde mezi tím se najde i čas na lásku a hrdinství. Opravdu, zaklínačův svět má s tím naším hodně společného. Více, než si možná chceme připustit.

29.05.2021 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Příběh slavného zaklínače Geralta, krásné Yennefer a neobyčejné Ciri je u konce. Až v tomto posledním díle ságy se dozvídáme zásadní informace z politického zákulisí. Lehce za polovinou knihy mě postihla čtecí krize, v pasáži, kde se popisuje bitva u Brenny a následný cintránský mír a rozdělení nového světa. Ale pak už jsem se zase chytla a nemohla přestat číst, jak to celé vlastně dopadne. Ještě se líbily části, kde Ciri cestovala mezi světy a časy. Celkově jsem s koncem spokojená. Jen jedna rada, fakt si moc neoblibte postavy, Sapkowski se ničeho nebojí...

29.05.2021 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

"Jak daleko jste ochotni zajít pro kapku vody?"

Tato otázka je hlavním tématem knihy Sucho. Kalifornii zasáhne tzv. Bezvodí. Všechny vodní zdroje vyschnou a kdo si neudělal dostatečnou zásobu, tak má velký problém. Mezi takovými je i Alyssa se svou rodinou. Poté, co její rodiče zmizí, rozhodne se je vydat hledat se svým bratrem Garrettem a podivínským sousedem Keltonem, jehož rodina se na katastrofu dlouho připravovala a tak zná všechny důležité poučky, jak se chovat při apokalypse. Poté, co sousedi vydrancují dům Keltonovy rodiny, se naše skupinka teenagerů vydá hledat bunkr, kam se Kelton s rodinou chystal odjet, a kde jsou zásoby důležité k přežítí. Můžou vůbec děti v tomto surovém světě přežít? Narazí na hodné lidi nebo na ty, kteří jim budou chtít ublížit? A dostanou se k vodě dřív, než se z nich stanou vodní zombie?

Příběh je vyprávěn střídavě z pohledu hlavních hrdinů a je určitě velmi čtivý. Stránky ubíhaly rychle. Jen se pořád nedokážu zbavit dojmu, že kniha jen tak šuměla po povrchu a já bych se ráda dostala do hloubku tohoto problému. Problém nedostatku vody není žádné sci-fi. A v budoucnu je možné, že nastene podobná situace, která byla v knize popsána. Člověk se určitě při čtení zamyslí, jak by se zachoval. Jestli by milosrdně pomáhal ostatním nebo šel za svým přežitím i přes mrtvoly.

15.04.2021 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Jedna z nejlepších povídkových knih od Kinga. Povídky Vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák jsou naprosto geniální. Povídka Tělo se mi možná více líbila ve filmovém podání. A Dýchací metoda od druhé půlky byla taky fajn. Tři z povídek patří k tomu nejlepšímu, co filmaři zpracovali s citem pro původní předlohu. U Kinga tomu tak bohužel často nebývá.

19.03.2021 5 z 5

Střední je peklo Střední je peklo Jordie Bellaire

V každé generaci je pouze jedna. Vyvolená. Přemožitelka!

Tahle hláška provázela velkou část mého dospívání. Seriál Buffy jsem milovala. Vlastně ani nemusím používat minulý čas, protože jsem schopná se na něj podívat i teď a užít si to. O to víc mě potěšilo, když jsem zjistila, že se konečně někdo rozhodl vydat komiks v češtině. Ovšem pokud si chcete komiks přečíst, musíte se trochu oprostit od seriálové předlohy. Postavy jsou tu sice stejné, ale děj je přenesen do současné doby se všemi jejími výdobytky. Kresba je však povedená. A dost prostoru tu dostal i Spike, pro kterého jsem měla vždycky slabost.

02.12.2020 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tak jsem se i já dostala na konec příběhu o chlapci, který přežil (a ne pouze jednou). Konečně dokážu ocenit, kolik informací z knih nám bylo ve filmech zatajeno (filmy jsem viděla jako první). Spousta skvělých okamžiků, o které jsem byla ochuzena. Proto s nejčistším svědomím říkám všem, koho Harryho příběh zajímá, aby se do knih určitě pustili.

"Svět není rozdělený na dobré lidi a Smrtijedy. Každý má v sobě světlou i temnější stránku. Záleží na tom, kterou z nich si vybere." - Sirius Black

21.06.2020 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátá a zároveň nejdelší kniha z celé série. Je vidět, že Rowlingovou už nikdo nelimitoval v jejím psaní a mohla proto příběh rozvést do největších detailů.
První část příběhu se odehrává ve škole a hlavní hrdinové zažívají útrapy od Dolores Umbridgeové. Občas jsem měla pocit, že ona je snad ještě horší charakter, než samotný Pán zla. Moc jsem si v tomhle díle oblíbila dvojčata Weasleyovi. A v závěru se opět Harry postaví Tomu-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit. Bohužel v tomto díle dochází pro Harryho (i pro mne) k velmi zdrcujícím ztrátám. Plynule pokračuji na další díl...

01.06.2020 5 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Pro obdivovatele Coppolovi verze Drákuly nutnost přečíst. Krásně zpracované. Úplně se mi vybavovaly scény z filmu, který miluju.

14.03.2020 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Trochu jsem před čtením této knihy měla strach, jak moc mě bude bavit. Protože ji hodně lidí srovnává s Geraldovou hrou, která je mě zas tolik nevzala. A ačkoliv jsou tyto dvě knihy v lecčems podobné a dokonce jsou svým dějem i trochu propojené (zatmění), tak Dolores je úplně jiná liga. Kniha mě bavila od začátku do konce. Vyprávění Dolores je velice poutavé. Ač téma není moc veselé, tak je ale napsáno takovým způsobem, že se během čtení musíte občas pousmát.

01.07.2019 5 z 5

Revival Revival Stephen King

Asi do tři čtvrtě knihy máte pocit, že půjde pouze o jednoduchý příběh muže, který se v mládí seznámil s pastorem Jacobsem, který však tragicky přijde o rodinu a odvrátí se od víry. V dospělosti se s pastorem opět setkává za ne zcela ideálních okolností a díky pastorově zálibě v elektřině je mu dlužen svým životem. Až ke konci díla se ukazuje, že posedlost elektřinou Charlese Jacobse není jen tak a dostáváme se k té nadpřirozené části knihy, která není rozhodně nic hezkého. Nevím proč hodně lidí tuto knihu moc nemusí (co se týče díla S. Kinga). Podle mě je celkem typická Kingova kniha.

08.06.2019 4 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Kniha je prezentována, že je pro fanoušky seriálu Vikingové. To si úplně nemyslím. Za 1. ten děj je dost odlišný a za 2. ani postavy nejsou úplně totožné. Ač seriál miluji, tak si uvědomuji jeho nepřesnost, a to, že je natočen hlavně, aby se líbil na oko. Kniha je podle mě historičtěji přesnější. Hlavně, co se týče datování. Některé postavy a děj jsou přidány, aby kniha nebyla pouze historickým románem. Všechny zdroje, odkud autor čerpal, jsou uvedeny v historické poznámce na konci knihy. Takže do historických událostí, jako je dobývání Yorku, je vnesena "detektivní" zápletka, kdo teda vlastně zabil Ragnara Lodbroka. To celé řeší v té době mladý chlapec Rolf/Wulf, který se tak trochu nedobrovolně přidává k Seveřanům. V knize se mi líbilo i vylíčení některých tradic vikingů. Určitě si přečtu i další Rolfova dobrodružství v dalších dílech této trilogie.

A nesmí chybět ani slavná Ragnarova věta: "Až podsvinčata seznají kancův krutý osud, zavelí k boji a rozboří kotec."

23.10.2018 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Konečně jsem se dostala na konec tohoto díla. Líbilo se mi vykreslení jednotlivých postav a hlavně té beznaděje, že když má někdo moc, tak může všechno. A nikdo jim nemůže pomoct. Co se týče konce, pro mě byl uspokojující. Nejsem z toho odvařená. Kniha se mi líbila. Beru ji jako lepší průměr. Od Kinga jsem četla i lepší.

06.07.2018 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Novinka od Kinga, která vyšla letos na jaře, opět dokazuje, že král je stále ve formě. Příběh o muži, který si z minulosti nese nehezké vzpomínky a zároveň je nájemným vrahem. Ovšem tady pozor, zabíjí pouze špatné lidi. Billy se rozhodne, že zabíjení už má dost a tak vezme poslední kšeft, který mu zajistí hezký důchod. Ale tentokrát nejde všechno hladce. A vše se pokazí úplně, když mu osud přivede do cesty mladou dívku, kterou najde polomrtvou před svým bytem.

Billy Summers je dílko, které má klasický pomalý rozjezd. Prvních 150 stránek je v podstatě předehra k tomu hlavnímu, co následuje po výstřelu z pušky ze čtvrtého patra Gerard Tower. Pak už je to rychlá jízda (doslova), která vás vtáhne a nepustí. Jo a King si tu opět neodpustil easter egg na nějaké své předchozí dílo. Tady je to Osvícení a hotel Overlook (Vyhlídka).

21.07.2022 4 z 5