Antares Antares komentáře u knih

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Neviem, čo sem mám napísať, aby to nevyzeralo, že som okopírovala zo slovníka všetky superlatívy... Na "Kafku" som sa chystala už dlhšiu dobu a vidím, že sa oplatilo čakať a prišlo to v pravý čas. Je to kniha, ktorá má pre mňa asi všetko. Výborné postavy, zaujímavé dejové linky, ktoré sa navzájom prepletajú, filozofický rozmer a, samozrejme, magické tajomno. Je naozaj brilantne napísaná a vyvážená. Po celú dobu čítania sa ma toto jeho dielo bytostne dotýkalo. A ak existuje hranica medzi fantasy a magickým realizmom, tak táto kniha leží priamo na nej. Haruki Murakami bol vždy veľmi vysoko na mojom osobnom rebríčku autorov, no po tejto knižke asi už aj prerazil pomyselný strop. Ďakujem.

"Myslíte, že má hudba schopnost měnit lidi? Jako třeba že člověk v jistou chvíli uslyší určitou muziku, a díky tomu jako by v něm něco naráz vyrostlo?" "No pochopitelně že ano, " přikývl pan Óšima. "To se samozřejmě stává. Člověk najednou něco zakusí, a díky tomu se v něm něco zrodí. To je hotová chemická reakce. Když dozní, prozkoumáme sami sebe a zjistíme, že všechny stupnice najednou ukazují o stupínek víc. Že se nám zkrátka o číslo rozšířil náš vlastní svět. Sám mám podobnou zkušenost. Stává se to jen málokdy, ale stává. To je přesně jako s láskou."

Tuňák Extra & Vypečený Závitek.

100%

25.07.2017 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Udeľujem autorovi plný počet bodov za perfektný námet! Bez problémov držal moju pozornosť a bavilo ma predstavovať si svojim spôsobom geniálne buriny bojujúce o nadvládu nad planétou. Perfektné :)

20.08.2015 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Skvelá kniha, ktorej čítanie som si veľmi užila. Milujem rockovú hudbu a Nirvana bola jedna z kapiel, ktorá ma zásadne formovala. Takže som moc neváhala knihu si rovno predobjednala. Bol to super zážitok a všetky Davidove historky som vnútri intenzívne prežívala s ním a "vyskúšala" som si život rockera. Svoje zážitky na ceste za životom muzikanta podáva s toľkým entuziazmom a strhne vás skôr, než si to stačíte uvedomiť. Pri čítaní tejto knihy som pochopila, čo to znamená milovať život. Paráda, doporučujem. :)

30.09.2022 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Tradične výborný Clarke. Fundovaný, zaujímavý, čítavý... Občas mi síce tiež haprovala predstavivosť a chvíľu mi trvalo, kým mi došlo, jak to tam vyzerá. Taktiež nasledovalo samoštúdium Coriolisovej sily - to sa človek vždycky dovzdelá pri tých jeho knižkách... :D

08.04.2017 4 z 5

Duše moderního člověka Duše moderního člověka Carl Gustav Jung

Výborná zbierka spisov. Každá kapitola ma oslovila svojim spôsobom. Netvrdím, že všetkému rozumiem a že so všetkým súhlasím, no mnohé Jungove myšlienky a pochody sú mi veľmi blízke. Čítanie jednotlivých kapitol vo mne vyvolávalo všakovaké pestré emócie a zo všetkých zaujímavých citátov by som vybrala asi tento jeden krásny, ktorý ma oslovil:

"Člověk konečně začal vnímat psyche, začal dokonce objevovat nevědomí, což - jak dokazuje historie - byla zvlášť trapná záležitost. Vždyť člověk si myslel, že se vypořádal se všemi přízraky, a tu se ukázalo, že už sice nestraší v komoře mezi harampádím nebo na staré zřícenine, ale patrně v hlavách zdánlivě normálních Evropanů."

(z kapitoly "Po katastrofě")

21.03.2017 5 z 5

Borovice Borovice Jan Vrba

Jedna z najkrajších knižiek, aké som čítala. Strhlo ma to a nepustilo až do konca. Napísané krásnou češtinou, jednoduché a pravdivé ako sama príroda, sem-tam šmrncnuté mystickým tajomnom. Doporučujem všetkým milovníkom prírody, krásnej literatúry a intenzívnych umeleckých zážitkov. Od Vrbu moja prvá. Vidím to tak, že sa poobzerám po niečom ďaľšom.

23.04.2017 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Posledná kniha heptalógie ako jediná dostala odomňa za 4 hviezdy. Toto hodnotenie nemením ani po druhom prečítaní. Kniha je skvelá, autorov štýl je nezameniteľný a dobre čitateľný. Dokonca mám taký pocit, že krátke formy mu idú lepšie než dlhé. Zamrzelo ma, že v poslednej knižke to trochu zabalastil a nadstavil. Menej je niekedy viac. Záver klasicky bolestný, človeku sa ťažko lúči s postavami, ktoré prirastú k srdcu. A že ich nebolo málo... Avšak zážitok úžasný, celá sága je jedna skvelá jazda a určite si to dám, za nejaký čas, s radosťou znovu :)

29.06.2016 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

asi trochu naruším tunajšie chválospevné komentáre. knihu som dočítala s ťažkosťami, spočiatku bola suchá, potom sa to rozbehlo a zhruba od polovice ma to tak nejak nudilo. oceňujem námet a filozofické výlety autora, avšak jeho spôsob písania mi asi nesadol. hlavná postava mi bola od začiatku neveľmi sympatická - Emanuel je nadutý, samoľúby a vystatovačný a najradšej by som ho kopla do zadku, aj napriek tomu, že konal konštruktívne. bol taký dokonalý, že by jeden z toho blil...každopádne mám v pláne od Merleho prečítať ešte iné veci, takže vkladám nádej do nich.

15.12.2015 3 z 5

S knihami o čarodejoch som vyrastala, takže ako regulérneho "potterheada" ma kniha "o Dracovi", samozrejme, prilákala.
Je to veľmi príjemné čítanie, plné zaujímavostí z natáčania slávnej filmovej série. I Tomove osobné príbehy som si s chuťou prečítala a najviac ma zaujali jeho vzťahy s hereckými kolegami. Záver knihy bol posmutnelejší, ale oceňujem, že o tom úprimne píše. Niekedy človek musí padnúť na hubu, aby začal vnímať a rozumieť sám sebe. Palec hore pre Toma. Palec dole za preklad a korektúru.

16.02.2023

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Kniha o živote každého z nás. Úžasne a veľmi pravdivo napísaná. Nemám, čo by som vytkla. Treba si to prečítať :)

24.10.2016 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Pokúsim sa nejak vyjadriť svoj názor.. bola to teda pekne temná knižka, to vám poviem. Plná emócií a podnetov, že sa mi mysel len tak pretáčala. V dobe, keď to autor písal, to bolo fantazírovanie, no dnes.. až ma zaráža, ako veľa vecí sedí na dnešnú dobu. Istým sposobom ma to desí. Veľmi sa mi páčil autorov farbistý ale úsporný sposob rozprávania. Bola to moja prvá knižka od Bradburyho a myslím si, že nebola posledná.

25.08.2015 5 z 5

Som večný fanúšik seriálu Friends a Chandler Bing je moja obľúbená postava, takže biografia Matthewa Perryho v mojej knižnici nesmela chýbať. Rozhodne nejde o literárne dielo storočia, no dozvieme sa mnohé zaujímavé veci o jeho živote. Z knihy je vidieť, že Matthew to nemá ľahké sám so sebou a že život s ťažkou závislosťou je neustály boj a chodenie v kruhu. Ostatne, celá kniha je pomerne dosť repetitívna a chaotická, často neviete, v ktorej životnej fáze rozprávač je. Ale myslím, že práve tým celkom dobre vykresluje obraz o tom, aké to je byť v jeho koži. Humor ako obranná reakcia presakuje pomaly každou stránkou knihy.. Matthew však nie je Chandler. Zaujalo ma s akou priamosťou a otvorenosťou hovorí o všetkých svojich problémoch a eskapádach a o vlastnej neschopnopsti čokoľvek zmeniť alebo len s veľkými ťažkosťami. Silne to na mňa pôsobilo a v konečnom dôsledku som všetko prežívala s ním a bolo mi aj smutno. Takže aj napriek nedokonalostiam som si čítanie užívala a rozhodne doporučujem.

14.12.2022

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Kniha je veľmí čítavá. Röhr, ako už je pre neho typické, preberá náročné témy veľmi priamym a jednoduchým spôsobom. Zároveň však neochudobňuje čitateľa o pravdivosť, nič neprisladzuje... a poctivo nám "nakladá". "Jednoduchosť" je, samozrejme, obrazná. Človek musí trochu čítať medzi riadkami, pristupovať k veciam tvorivo a hlavne: to skúsiť. Miestami to až bolelo. Doporučujem k prečítaniu.

25.03.2019

Úzkost a její smysl Úzkost a její smysl Verena Kast

Výborná kniha. Úzkosť rozobraná z rôznych uhlov pohľadu. Veľmi dobre a pomerne do hĺbky napísaná... Kto hľadá spôsoby, ako naložiť s týmto druhom problémov, rozhodne doporučujem k prečítaniu. Veľké plus sú kazuistiky z autorkinej praxe, kde na príkladoch demonštruje mechanizmy vedúce k vzniku úzkostí. Autorka nás doslova vyzýva k boju s úzkosťou, no nie za každú cenu. Zaujímavá je aj symbolika úzkosti uvedená v závere knihy. Za seba môžem povedať iba toľko, že táto cesta je hodne náročná a únavná. Člověk urobí vždy taký milimetrový pokrok... no celkom to stojí za to.

21.10.2018 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Mám radšej romány, ale tieto poviedky mali v sebe niečo, čo ma chytilo. Pustilo ma to iba pri tej poslednej, kde to jaksi škrípalo a niečo mi tam vadilo. Aj napriek tomu hodnotím vysoko. Murakami a jeho spôsob popisu nášho sveta je proste moja šálka kávy. Obdivujem jemnocit, s akým dokáže vykresliť postavy, myšlienky, pocity, náladu... (ne)realitu. Majster svojho remesla a je to poznať aj v tejto zbierke.

"Vědět znamená být silnější."

11.04.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan je knižka, ktorá sa číta sama. Je akčná, vtipná a má všetko, čo má správny bestseller mať. Čo mne osobne na tom všetkom úžasnom vadilo bol práve Mark. Na začiatku knihy som mala pocit, že to asi ani nie je človek ale nejaký počítač. Vidno, že autor knihy je asi totálny geek, pretože sa upočítate k smrti. Časom som si na to zvykla, no jeho postava, aj napriek duchaplnému humoru, ostávala docela plochá a nie veľmi uveriteľná. Chýbalo mi tam niečo ľudské, do toho všetkého počítania; v tomto smere autor kĺže po povrchu a jediné, o čo sa opiera, je preexponovaný humor. To je trochu málo...Mám však rada vesmírne témy, takže som sa bavila a bola zvedavá ako to celé skončí. No skončilo to docela zhurta, až to pôsobilo odseknutým dojmom (autorovi už asi došli výpočty..). Určite pôjdem do kina na film, ale inak vcelku priemerná knižka, ktorá mi asi na poličke trošku zapadne prachom...

30.08.2015 3 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Toto je knižka, ktorej sa nedá nič vytknúť. Môžem premýšlať ako chcem, nič nenájdem :) prečítala som ju jedným dychom, neskutočne ma to bavilo. Gordonove rozprávačské umenie je dokonalé. Nikdy som nečítala historické knihy, ale táto ma prekvapila a zaujala. Bavila ma nielen história ale aj veda, náboženstvo, filozofia, vzťahy a vôbec sám život, ktorý z knihy tryská veľkým prúdom :) Veľký obdiv Gordonovi a všetkým, čo to ešte nečítali, rozhodne doporučujem :)

24.06.2015 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Silný príbeh. Vzoprieť sa rodičom a rodine vyžaduje úsilie a odvahu stáť si za svojím. A keď sa narodíte do mormonskej rodiny, platí to minimálne dvojnásobne.

23.02.2024

Nevesta hôľ Nevesta hôľ František Švantner

Krásne dielo, plné prírody a mystickej atmosféry. Doslova som to zhltla a to som to čítala už po druhýkrát. Celá kniha je prešpikovaná živelnou energiou prírodného sveta a podčiarkuje to nespútanosť hlavnej ženskej postavy Zuny. Niečo vo mne po takých veciach túžilo, takže to so mnou maximálne rezonovalo. Skvelý zážitok a navyše - nové vydanie knihy s grafikou od Matúša Ďurčíka je skutočným klenotom v mojej knižnici.

16.04.2021

Hysterie – strach z odmítnutí Hysterie – strach z odmítnutí Heinz-Peter Röhr

Táto kniha ma tak trošku "posadila na prdel". Patrím medzi záujemcov o psychológiu z radov laikov, ktorí hľadajú odpovede. A zrovna tu som tých odpovedí našla pomerne dosť. Síce nemám hysterickú poruchu osobnosti, no nejaká tá "dráma" sa nájde všade. Röhr popisuje problematiku bez servítky, ide úplne na kosť a darí sa mu to s obdivuhodnou zrozumiteľnosťou. Kto čaká návod, ako z toho von, bude sklamaný. Jediná cesta je cesta k sebe samému. Pre každého to však môže znamenať niečo diametrálne odlišné..

01.02.2019