Antares Antares komentáře u knih

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Silný príbeh. Vzoprieť sa rodičom a rodine vyžaduje úsilie a odvahu stáť si za svojím. A keď sa narodíte do mormonskej rodiny, platí to minimálne dvojnásobne.

23.02.2024

Just Kids – Jsou to jen děti Just Kids – Jsou to jen děti Patti Smith

Krásna knižka o živote, láske, priateľstve, umení, oddanosti a neskrotnosti ducha. Má všetko, po čom moja divá duša baží.

18.12.2023 5 z 5

Třetí rodič Třetí rodič Kamila Petrovská

Knihu som zhltla, jakmile sa mi dostala do rúk. A konečne som viac pochopila, kde som sa to vlastne v živote ocitla a prečo je to také náročné a mätúce. Som veľmi rada, že to niekto popísal a pomenoval. Manuál na tieto veci neexistuje, pretože každá takáto rodina je iná, no táto knižka je veľkou pomocou a poskytuje aspoň nejaké vodítka. No, a aj sa mi uľavilo. :D Určite sa k nej ešte vrátim a rozhodne ju podstrčím aj mužovi. Ďakujem a doporučujem.

25.05.2023

S knihami o čarodejoch som vyrastala, takže ako regulérneho "potterheada" ma kniha "o Dracovi", samozrejme, prilákala.
Je to veľmi príjemné čítanie, plné zaujímavostí z natáčania slávnej filmovej série. I Tomove osobné príbehy som si s chuťou prečítala a najviac ma zaujali jeho vzťahy s hereckými kolegami. Záver knihy bol posmutnelejší, ale oceňujem, že o tom úprimne píše. Niekedy človek musí padnúť na hubu, aby začal vnímať a rozumieť sám sebe. Palec hore pre Toma. Palec dole za preklad a korektúru.

16.02.2023

Som večný fanúšik seriálu Friends a Chandler Bing je moja obľúbená postava, takže biografia Matthewa Perryho v mojej knižnici nesmela chýbať. Rozhodne nejde o literárne dielo storočia, no dozvieme sa mnohé zaujímavé veci o jeho živote. Z knihy je vidieť, že Matthew to nemá ľahké sám so sebou a že život s ťažkou závislosťou je neustály boj a chodenie v kruhu. Ostatne, celá kniha je pomerne dosť repetitívna a chaotická, často neviete, v ktorej životnej fáze rozprávač je. Ale myslím, že práve tým celkom dobre vykresluje obraz o tom, aké to je byť v jeho koži. Humor ako obranná reakcia presakuje pomaly každou stránkou knihy.. Matthew však nie je Chandler. Zaujalo ma s akou priamosťou a otvorenosťou hovorí o všetkých svojich problémoch a eskapádach a o vlastnej neschopnopsti čokoľvek zmeniť alebo len s veľkými ťažkosťami. Silne to na mňa pôsobilo a v konečnom dôsledku som všetko prežívala s ním a bolo mi aj smutno. Takže aj napriek nedokonalostiam som si čítanie užívala a rozhodne doporučujem.

14.12.2022

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Skvelá kniha, ktorej čítanie som si veľmi užila. Milujem rockovú hudbu a Nirvana bola jedna z kapiel, ktorá ma zásadne formovala. Takže som moc neváhala knihu si rovno predobjednala. Bol to super zážitok a všetky Davidove historky som vnútri intenzívne prežívala s ním a "vyskúšala" som si život rockera. Svoje zážitky na ceste za životom muzikanta podáva s toľkým entuziazmom a strhne vás skôr, než si to stačíte uvedomiť. Pri čítaní tejto knihy som pochopila, čo to znamená milovať život. Paráda, doporučujem. :)

30.09.2022 5 z 5

M Train: Vzpomínky M Train: Vzpomínky Patti Smith

Som vďačná, že som túto knihu dostala darom, inak by som sa k nej pravdepodobne nedostala. Patti Smith je poetkou a umelkyňou každou bunkou a preto aj obyčajné a rutinné zážitky v jej podaní oplývajú atmosférou a životom. Rada som sa ponárala do jej príbehov a vôbec som knihu nechcela dočítať. Výborná záležitosť, plná života, chutí, vôní, spomienok, snov... :) Doporučujem všetkým snílkom a ľuďom, ktorí majú radi život.

26.03.2022

Nevesta hôľ Nevesta hôľ František Švantner

Krásne dielo, plné prírody a mystickej atmosféry. Doslova som to zhltla a to som to čítala už po druhýkrát. Celá kniha je prešpikovaná živelnou energiou prírodného sveta a podčiarkuje to nespútanosť hlavnej ženskej postavy Zuny. Niečo vo mne po takých veciach túžilo, takže to so mnou maximálne rezonovalo. Skvelý zážitok a navyše - nové vydanie knihy s grafikou od Matúša Ďurčíka je skutočným klenotom v mojej knižnici.

16.04.2021

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Krásna mozaika poskladaná z kúskov Schopenhauerovej filozofie a Yalomovej terapeutickej praxe. Navyše pomerne čtivo napísaná. Veľmi som si to užila, výborný úvod do Schopenhauera.

05.09.2020

Keď Nietzsche plakal Keď Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Čítanie tejto knihy bolo pre mňa veľkým zážitkom. Veľmi intenzívna a miestami až znepokojivá. Vyvolala vo mne hlboké a osobné dojmy, ktoré ani neviem dať do slov. Každopádne - doporučujem, veľmi podnetné čítanie. :)

17.06.2019

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Kniha je veľmí čítavá. Röhr, ako už je pre neho typické, preberá náročné témy veľmi priamym a jednoduchým spôsobom. Zároveň však neochudobňuje čitateľa o pravdivosť, nič neprisladzuje... a poctivo nám "nakladá". "Jednoduchosť" je, samozrejme, obrazná. Človek musí trochu čítať medzi riadkami, pristupovať k veciam tvorivo a hlavne: to skúsiť. Miestami to až bolelo. Doporučujem k prečítaniu.

25.03.2019

Hysterie – strach z odmítnutí Hysterie – strach z odmítnutí Heinz-Peter Röhr

Táto kniha ma tak trošku "posadila na prdel". Patrím medzi záujemcov o psychológiu z radov laikov, ktorí hľadajú odpovede. A zrovna tu som tých odpovedí našla pomerne dosť. Síce nemám hysterickú poruchu osobnosti, no nejaká tá "dráma" sa nájde všade. Röhr popisuje problematiku bez servítky, ide úplne na kosť a darí sa mu to s obdivuhodnou zrozumiteľnosťou. Kto čaká návod, ako z toho von, bude sklamaný. Jediná cesta je cesta k sebe samému. Pre každého to však môže znamenať niečo diametrálne odlišné..

01.02.2019

Král, Válečník, Kouzelník, Milovník Král, Válečník, Kouzelník, Milovník Robert Moore

Knihu by som doporučila nielen mužom ale aj ženám. Ja som si ju zo zvedavosti prečítala (alebo, pravdupovediac, som ju úplne zhltla :)) a je fakt výborná. Pomohla mi pochopiť niektoré veci na vás - mužoch. A nielen to, niektoré myšlienky v nej sú univerzálne a inšpirovať sa môže každý. Je písaná naozaj stručne a veľmi výstižne, k veci. O to viac je ale potrebné sa nad vetami zamyslieť. Kniha nie je diktát, mala by vás (nás) viesť k pravde, ktorú v sebe nosíme. Mimochodom, metóda osobného dialógu (v závere knihy) medzi archetymi skutočne funguje.

14.01.2019 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Od Kariku moja prvá. No, za tri hviezdice. Zbytočne natiahnuté na veľký objem, niektoré veci nedávali zmysel. Je blbé, keď si pri čítaní knihy v duchu hovorím: "Preboha, to takto bude do konca?" Na druhej strane chválim námet a prepojenie s legendami a mýtmi. Autor výborne ukázal, ako to môže vyzerať v neurotickej mysli človeka, ktorý už nevie, čí je; všetky tie obsesívne myšlienky, slovo "spunggeist" som už nemohla ani vidieť a vôbec, vyznievalo to celé vďaka tomu pomerne tiesnivo. Zrovna toto Karika maximálne vyšperkoval, tá hra so slovami bola miestami fakt neúprosná. Takže aj za toto paradoxne chválim. Myslím si, že ma to určite neodradí od toho, aby som si prečítala niečo ďalšie :)

14.01.2019 3 z 5

Úzkost a její smysl Úzkost a její smysl Verena Kast

Výborná kniha. Úzkosť rozobraná z rôznych uhlov pohľadu. Veľmi dobre a pomerne do hĺbky napísaná... Kto hľadá spôsoby, ako naložiť s týmto druhom problémov, rozhodne doporučujem k prečítaniu. Veľké plus sú kazuistiky z autorkinej praxe, kde na príkladoch demonštruje mechanizmy vedúce k vzniku úzkostí. Autorka nás doslova vyzýva k boju s úzkosťou, no nie za každú cenu. Zaujímavá je aj symbolika úzkosti uvedená v závere knihy. Za seba môžem povedať iba toľko, že táto cesta je hodne náročná a únavná. Člověk urobí vždy taký milimetrový pokrok... no celkom to stojí za to.

21.10.2018 5 z 5

Dynamika symbolů Dynamika symbolů Verena Kast

Nič nie je také, ako na prvý pohľad môže vyzerať. Kniha objasňujúca použitie symbolu a odlišného nazerania na problém... Veľmi inšpiratívne kazuistiky z praxe a celkovo je knižka napísaná s ohľadom na praktické využitie. :) Pre mňa osobne fascinujúce čítanie.

05.10.2018 5 z 5

Nenáročné čtivo obsahujúce zaujímavé fakty a myšlienky. Potrebné čítať trochu s nadhľadom, ale priznávam, že som sa aj pomerne dobre zabavila :)

15.09.2018 3 z 5

Matka, Hetéra, Amazonka, Médium Matka, Hetéra, Amazonka, Médium Mary Dian Molton

Veľmi zaujímavé čítanie. Nejedná sa o žiadnu ezo-ženskú pa-literatúru ale o riadnu štúdiu o ženskej psychike. Je napísaná prístupným štýlom a na základe príbehov - či už knižných, filmových alebo reálnych - popisuje prejavy ženskej psychiky. Približuje podobu ženských archetypov v súčasnosti. Kniha vám rozhodne nepovie, kto ste, nebude vám diktovať, ako sa máte správať a myslieť. No vnímavá čitateľka, ktorá hľadá odpovede, tu môže nájsť mnoho inšpirácie. Sú to totiž príbehy večné a aj keď sa stále menia a prispôsobujú, ich podstatou naďalej ostáva tá jediná univerzálna pravda, ktorá je tam kdesi hlboko v nás.. :)

13.05.2018 5 z 5

Síla mýtu Síla mýtu Joseph Campbell

Táto kniha ma dlho hypnotizovala z regálu kníhkupectva, až som nakoniec neodolala a kúpila ju. :) A neľutujem. Jednoduchou formou nás zoznamuje s problematikou mýtu a jeho aktuálnosťou v súčasnom svete... Kniha je tak stará ako ja, no aj tak si myslím, že má veľa čo ponúknuť - jednoduché, no univerzálne myšlienky o tom, ako sa pokúšame nájsť miesto na tomto svete. Žiaden balast, žiadne bezduché motivačné texty.

"Když si člověk uvědomí, že každý okamžik jeho života je vlastně okamžikem věčnosti, a dokáže si ve všem, co koná ve své časově vymezené zkušenosti, uvědomovat tento aspekt věčnosti - přesne tohle je osobní prožitek mytologie."

02.03.2018 4 z 5

Psychologie C. G. Junga Psychologie C. G. Junga Jolande Jacobi

Krátke, stručné, výstižné. A hlboko pravdivé. Kniha slúži ako prehľad Jungovho učenia o duši človeka. Podľa mňa spolu s Tavistockými prednáškami veľmi vhodné do začiatkov a na oboznámenie sa s analytickou psychológiou. Môžem len a len doporučiť.

08.09.2017 5 z 5