AnnaKreon AnnaKreon komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

„Ve větvích starého jilmu se usadila vrána. Na jaře se chystá poprvé přivábit samečka. Ve velkém domě naproti stromu stojí v okně dívka s krátkými vlasy. Pozoruje černou vránu. Tiskne čelo na chladné sklo.“
Podobné vraní úryvky začínají každou kapitolu téhle neskutečné knihy. Přečetla jsem ji už loni a stala se jednou z mých nejlepších knih roku 2020. Důvod proč její recenzi přidávám až dnes je, že tato kniha proletěla CELÝ bookstagram a recenze na ni byly všude. Protože je tahle kniha pro mě opravdu výjimečná, nechala jsem recenzi na dobu, kdy ji nevidíte na každém rohu.
~~~
Příběh vypráví o dvanáctileté Báře na pokraji dospívání. Její život ale není lehký. Její rodiče upřednostňují spíše její sestru a Báře se téměř nevěnují a neučí ji základní věci, a proto dělá hromady chyb, za které je trestána. Její vášní je malování, ale ani to její rodiče moc nezajímá a i když to Báře dovolí, nelíbí se jim, že se jejich dcera upíná na svého učitele. Ten ale Báře dává naděj a pocit bezpečí, chválí ji a vidí v ní talent.
~~~
Kniha má necelých 200 stran a čte se úplně sama, i když příběh je velice složitý. Ke konci jsem sice měla chviličku pocit, že už se vaří z vody a že děj trochu stojí na místě, ale pak přišel konec a byla jsem smutná a na druhou stranu šťastná, že přišla kniha, která ve mě zanechala tak obrovskou stopu, což se ještě nikdy nestalo.
~~~
Knihu doporučuji všem. 200 stran zvládnou všichni a to že je kniha od české autorky na kvalitě neubírá. Za mě jedna z nejlepších knih a učitě se k ní zase vrátím.

04.02.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Že se mi líbila Pekárna v Brooklynu asi víte. Že mám od Julie doma všechny knihy víte asi taky. A já se rozhodla, že s touhle půjdu do společného čtení. A musím říct, že jsem knihu četla přesně v dokonalý okamžik a trefila se mi přímo do noty.
~~~
Kniha vypráví příběh PR manažerky Kate, kterou hned na začátku knihy podrazí její partner. Ona se ale nevzdá a díky svému novému klientovi se vydává spolu se skupinou novinářů na cestu do Kodaně. Vůči dánskému hygge je velmi skeptická a novináři, které má na starost jsou naprosto otřesní.
~~~
Během tohoto výletu ale pozná, že svět není jen černý a bílý, ale že má hromadu nádherných barev. Najde sama sebe, nové přátele, oblíbí si dánský životní styl a jelikož jde o sérii Romantické útěky, tak možná najde i lásku.
~~~
Nevím, jestli není zbytečné neustále vychvalovat úžasně čtivý styl psaní autorky a taky tu nadlehčenost a uvolněnost. V téhle knize je naprosto božsky popsané prostředí, takže kniha je přesně to pravé to lockdownu, kdy většina z nás nikam nemůže. Měla jsem pocit, že se po Kodani procházím spolu s postavami a bylo mi u čtení tak neuvěřitelně krásně, jak už dlouho ne.
~~~
Moc se mi líbilo i to postupné nacházení sama sebe. To, jak si sundala ty černobílé brýle, které jí ukazovaly jen otřesné novináře a najednou spatřila osoby z masa a kostí, z nichž každá má svůj vlastní příběh. Neuvěřitelně krásná a oddechová kniha, kterou nejde jinak než doporučit.

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Knihu Baletky jsem chtěla číst už od doby, co vyšla a teď se mi to konečně povedlo. Hlavní důvod, proč jsem ji vůbec číst chtěla, je, že mám od malička dost blízko k baletu a taky jsem se rozhodla, že se více zaměřím na českou současnou literaturu.
~~~
Na první pohled kniha zaujme 100% krásnou růžovou „retro“ obálkou, která je za mě vážně moc povedená. I když autorka říká, že se u psaní smála, tak si myslím, že je to kniha velmi temná, syrová, drsná a bolestivá. A hlavně - není jen o baletu.
~~~
Kniha vypráví příběh mladé dívky, která v devadesátých letech chodí na baletní konzervatoř. Formou krátkých vyprávění popisuje situace, kdy velmi mladé dívky (od deseti let) chodí na hodiny baletu a musí neskutečně dřít a trénovat, aby se dostaly na jakékoliv představení.
~~~
Většina těchto dívek kouří, nejí, trpí anorexií, pije alkohol a spousta z nich dokonce bere drogy. V knize se objevuje neskutečné množství důležitých ale i vážných témat - jako třeba výše zmíněné - ale taky mimo jiné i sex u mladistvých, nepřítomnost menstruace nebo dokonce i transsexualita.
~~~
Mělo by se jednat o autobiografickou knihu a i když jsem viděla spousty recenzí, kde lidé autorce nevěří, tak já ano. Dlouho jsem nečetla nic podobně temného, co sálá psychickou i fyzickou bolestí a samotou. Za mě veliké doporučení.

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Už nějakou chvilku jsem sledovala ohlasy čtenářů na knihy české autorky Kateřiny Karolové, až jsem neodolala a koupila jsem si Jiné místo. To jsem však zatím nečetla a místo toho jsem zkusila Dokonalé městečko, protože anotace popisující naprosto perfektní město, kde ale určitě není vše, jak na první pohled vypadá, mě donutila si ji přečíst. Tyhle záhady totiž mám moc ráda.

Hlavní hrdince Emě se naskytne příležitost bydlet v městečku, které je vytvořené jen pro hrstku vyvolených. Každý ale musí dodržet určitá pravidla, projít výběrovým řízením a podepsat smlouvu. Po příjezdu se ale objeví řada znepokojivých událostí a pod maskou dokonalosti se skrývá tajemství, které není dobré zkoušet odhalit.

Začíst se do knihy nebylo nijak těžké, jelikož autorka píše velmi jednoduše ale opravdu poutavě a konec každé kapitoly mě nutil pokračovat v knize dál a dál. Navíc mě hnala i touha vědět, co se to ve městě, sakra, děje. Jde o pomerně krátký příběh, u kterého jsem ale na konci chtěla, aby měl ještě pár stránek. Po dočtení jsem totiž zůstala sedět a hlavou mi běželo tolik otázek, na které jsem nedostala odpověď. Možná je to dobře, možná ne…

Nicméně, pokud máte náladu na něco krátkého a oddechovějšího, ale i přesto trochu napínavého, určitě mohu knihu doporučit. Autorce před touto knihou vyšly další čtyři knihy a já se do dalších určitě ráda pustím.

4/5

Za zaslání knihy v rámci spolupráce děkuji nakladatelství Albatros.

22.04.2024 4 z 5

To se může stát jen ve filmu To se může stát jen ve filmu Holly Bourne

Rebel Harry pracuje v altovém kině, aby si vydělal peníze na bydlení s přáteli. S rodiči nemluví, pije alkohol, kouří trávu a natáčí amatérské zombie filmy. A hodně filtruje.
~~~
Naopak Audrey je milá, ale trochu samotářská dívka žijící s matkou v domě, která sní o studiu na konzervatoři. Píše školní práci do Mediálních studií o romantických filmech, které nesnáší a hodně jí v tom pomáhá její brigáda v kině.
~~~
Tam se seznamuje s Harrym, zatímco bojuje s těžkými osobními i rodinnými démony. Otázkou je, zda se dokáží tihle dva vzájemně „opravit“; zda se Harry zvládne zamilovat a zda Audrey dokáže znovu věřit v lásku.
~~~
Tahle kniha byla neskutečná, nádherná, dojemná a tak opravdová! Nemám romantické knihy ráda a čtu je jen vyjímečně, ale tohle ukazuje lásku ve skutečném světle a že nemusí být všechno sluníčkové.
~~~
V knize se rozebírají témata jako alkohol, drogy, rozvod, nevěra, první sex, lgbt, ztráta přátel, psychické zhroucení a právě díky takovým tématům si nemyslím, že je kniha vhodná od 12 let, jak se na zadní straně knihy píše. Nicméně to jí neubírá na čtivosti ani na kvalitě.
~~~
Audrey je úžasná postava a stejně jako já ráda poukazuje na všechna klišé romantických filmů. Objevila jsem díky knize nespočet tipů na filmy, kterých je tady moře. Je to neskutečně skutečná kniha a 100% se řadí mezi nejlepší knihy, co jsem letos četla. Moc ji všem doporučuju a těším se až si od autorky přečtu i jiné knihy.

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

V ospalém městečku zmizela oblíbená středoškolačka Andie Bellová. Tělo sice nebylo nalezeno, je ale jasné, že ji zavraždil její přítel Sal Singh. Sám totiž spáchal sebevraždu.
~~~
Hlavní hrdinka, jedničkářka Pipa Fitz-Amobiová, v rámci Mimořádného studijního projektu píše právě o tomto případu, protože nevěří, že Andie zabil Sal Singh. Proto se rozhodne sama vyšetřovat, co se skutečně stalo. Začnou jí ale chodit nebezpečné vzkazy.
~~~
Mám moc ráda thrillery a byla jsem trošičku skeptická k této knize, protože se jedná o Young adult thriller. Dostala jsem ale něco neskutečného. Kromě toho, že se kniha naprosto úžasně čte, tak je taky hrozně napínavá a to až do samého konce. Když už si myslíte, že všechno víte, tak se nakonec ukáže, že víte úplný prd. Nakonec jsem sice sama dříve zjistila, co se stalo, ale i tak mě to nezklamalo. Bylo to vynikající a rozhodně můžu na 100% doporučit.
~~~
Knihu určitě řadím mezi jednu z nejlepších za rok 2020 a už se těším na druhý díl ze série.
⭐️5/5

27.02.2021 5 z 5

Strom splněných přání Strom splněných přání Jenny Gladwell (p)

Tuhle knihu jsem četla opět v rámci společného čtení a jsem za to moc ráda, protože mě to donutilo alespoň nějak vnímat, že budou Vánoce. Možná je to tím, že letos se mi vánoční nálady ani trochu nedostalo a tak jsem knihu četla přibližně 14 dní a byla jsem jedna z posledních, co ji přečetla.
~~~
V první řadě - kniha má naprosto krásnou hygge obálku a úplně mě uchvátila. Takže po grafické stránce se mi kniha opravdu moc líbí.
~~~
Hlavní hrdinkou je June, novinářka, která je po čerstvém rozchodu, ze kterého se ne a ne dostat a tak se její šéfová rozhodne ji poslat do Norska, aby napsala článek o Královně lesa - vánočním stromu, který Norsko každý rok vybírá jako dar Anglii za pomoc ve válce, a taky aby zapomněla na svého ex.
~~~
Jestli se jí povede napsat dobrý článek a taky zapomenou na svého bývalého musíte zjistit sami. Co vám ale řeknu já je, že jsem hlavní zápletku odhadla téměř okamžitě, což je škoda a proto bych knihu hodnotila dost průměrně.
~~~
Musím ale vyzdvihnout pár věcí. Zaprvé, vedlejší dějová linka. Příběh Thomase a Marit. Druhá světová válka. Romance. Dopisy, na které nikdy nebylo odepsáno. A naprosto skvělý závěr tohoto příběhu. Tohle se mi líbilo mnohem víc, než hlavní dějová linka. A zadruhé, prostředí. Osobně se chci do Skandinávie podívat už dost dlouho a tohle bylo tak krásné. Ty popisy lesů a samoty, to jsem si vážně moc užívala.
~~~
Celkově je tedy kniha lehce nadprůměrná a je to moc příjemná oddechovka na zimní čas.
*3,5/5

04.01.2021 3 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Poslední dny se všude objevuje kniha Mělas to vědět a to hlavně proto, že je podle této knihy natočena minisérie na HBO GO, ve které si hlavní role zahráli Nicole Kidman a Hugh Grant.
Tato kniha v Česku vyšla už v roce 2014 s takovou nehezkou obálkou. Teď má ale obálku seriálovou a je opravdu moc pěkná.
Hlavní hrdinka Grace je vztahová terapeutka a napsala i svou knihu, ve které se snaží ženám ukázat, že by měly už na začátku vztahu poznat, zda je s jejich drahou polovičkou něco špatně. Sama má ale dokonalého manžela, skvělého syna, krásný dům a úžasnou práci. Nebo ne?
Grace je v první řadě neskutečná k*áva, která káže vodu a pije víno. Tohle je hlavní hrdinka, kterou jsem si nedokázala vůbec oblíbit. Ale to jsem asi nedokázala vlastně nikoho v této knize, kromě snad jejího 12letého syna Henryho, se kterým mám ale taky trošku problém, že na svůj věk byl až moc inteligentní a jeho názory byly až moc dospělé.
Co se stylu psaní týče, tak jsem upřímně ráda, že jsem to vůbec dočetla. První 40stránková kapitola pro mě byla naprosté utrpení. Potom jsem si na styl zvykla a četlo se mi to vlastně docela dobře. Ale proč tolik nezáživných popisů, bez kterých se člověk obejde?
Nejde ale o thriller, jak se dost často píše; je to psychologické společenské drama. Kniha mi nesedla stylem psaní, postavami a bohužel ani dějem, který má za mě nevyužitý potenciál. 300 stránek čtete popisy nebo se rýpete v hlavě Grace a zbylých 140 stran je nějaký „děj“.
Je mi to strašně líto, ale knihu asi úplně doporučit nemůžu. Na seriál se ale chystám a těším se na něj.

20.11.2020 3 z 5

Pochybná kouzla pro cynické čarodějky Pochybná kouzla pro cynické čarodějky Kate Scelsa

Když jsem tuhle knihu poprvé viděla, uchvátila mě svojí krásnou obálkou a úžasným názvem. Cokoliv, kde se objevuje slovo „kouzla“ nebo „čarodějka“ je pro mě absolutní must have. Zkusila jsem konkurz o tuto knihu na profilu Humbook blogeři. A ono to vyšlo.

Hlavní hrdinkou příběhu je sedmnáctiletá Eleanor, která žije se svoji nemocnou matkou v Salemu a vůči všemu, co je spojené s čarodějnictvím je přehnaně skeptická. Přišla o nejlepší kamarádku a přítelkyni a všichni bývalí spolužáci ze školy ji nenávidí. Pracuje v obchůdku s čarodějným zbožím a právě sem přijde záhadný balíček s tarotovými kartami. A zároveň do obchodu vejde i tajemná Pix.

Příběh má dvě dějové linky, přítomnost a minulost, kde se nám postupně odkrývá to, co se stalo Eleanor před rokem a proč ji všichni ze školy nemají rádi nebo ji pomlouvají.

Beru v potaz, že jde o ya knihu, a proto jsem neočekávala něco, co mě nějak smete či emočně rozebere. Nemyslím si ale, že vzhledem k některým tématům zmiňovaným v knize, jde o odlehčené čtení. Naopak je to místy docela náročné a určitě bych nechtěla být v kůži Eleanor. Všechny postavy - Eleanor, Pix i ostatní členky spolku čarodějek - mi přirostly k srdci a bylo příjemné pozorovat, jak se mezi nimi tvoří pevné přátelské pouto a stojí za sebou v každé situaci.

Stejně tak jsem si užívala i popisy města a historie honu na čarodějnice, i když je to jen velmi okrajové a možná ani vše není pravda. Salem je jedno z míst, které chci za život navštívit, a proto mě tohle prostředí opravdu bavilo. Oceňuju taky téma tarotových karet a rituál samhain. Co moc nechápu, tak proč je kniha řazena mezi fantasy. Já bych ji tam určitě nezařadila.

Moc děkuji @humbook a @humbook_blogeri za zaslání knihy v rámci #spoluprace

22.02.2024 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Knihám od Markéty Lukáškové jsem se hodně dlouho vyhýbala, protože mě moc neoslovily anotace. Tahle mě ale oslovila okamžitě a tak jsem si ji hned půjčila.
~~~
Vyrůstala jsem v devadesátkách a tahle kniha přesně o tomto období vypráví. Vzpomínky na dětství mě neskutečně bavily a sama jsem se v některých situacích viděla a několikrát jsem si řekla: „Tak přesně tohle jsem dělala taky!“ Bylo to vtipné a užívala jsem si to.
~~~
Četla jsem nějakou recenzi, že závěr knihy už je spíš taková zpověď a terapie a já s tím musím tak trochu vlastně souhlasit. Jak autorka dospívala byla mi více a více vzdálená a konec knihy už mě tolik nebavil.
~~~
Markéta ale píše moc hezky a příběh utekl hrozně rychle. Ráda jsem tuto autorku vyzkoušela, i když se do dalších knih spíše nepustím. Věřím ale, že si své čtenáře najde a vlastně už i našla, jelikož je velmi oblíbená. Přečtení ale nelituju.

21.04.2021 3 z 5

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Dlouho jsem přemýšlela, jestli tuhle sérii znovu číst. Je to sice moje guilty pleasure, ale číst něco po třetí je pro mě už ztráta času a tuhle sérii bych četla už PO OSMÉ!!! Nakonec jsem se ale rozhodla, že ji chci na svém bookstagramu mít a i když si děj pamatuju, tak jsem se rozhodla si knihy i přečíst.
~~~
Děj asi všichni znáte, ale chci sem hodit aspoň základní info. Příběh se odehrává v Americe na Akademii svatého Vladimíra, kde studují i hlavní hrdinky - dhampýrka Rose Hathaway a morojská princezna Lisa Dragomirová. Zdá se to dost pohádkové, ale existuje i třetí skupina vampýrů - Strigojové, kteří jsou všechno, jen ne hodní.
~~~
Lisa je jediným žijícím potomkem svého rodu a musí na sebe dávat pozor. V tom jí pomáhá její budoucí strážkyně Rose, která je zároveň její nejlepší kamarádkou a dokonce spolu mají i pouto. Všichni Morojové ovládají magii, některý ze čtyř elementů, na který jim během studií vzniká specializace. Lisa se ale na nic nespecializuje. Rose naopak dostává zvláštní hodiny boje navíc s božským strážcem Dimitrijem Belikovem, ke kterému ji táhne něco víc než, jen touha být nejlepší strážkyní.
~~~
Já tuhle sérii miluju a poprvé jsem ji četla během vyučování na gymplu. Na poslední díl jsem pak musela čekat půl roku a bylo to utrpení! Miluju svět, miluju ty postavy - Rose mi byla hrozně moc podobná, když jsem byla mladší a proto k ní mám vytvořený velice hluboký vztah. Za mě je tohle jedna z nejlepších upířin a zatím jsem nenašla nic, co by ji předčilo. Miluju to a pokud jste VA nečetli, tak to napravte, protože to určitě budete milovat taky. Jo a mimochodem - jsem rozhodně team Belikov.
⭐️5/5

07.03.2021 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

„Byli mladí, vzdělaní a oba dosud neposkvrnění o dnešní svatební noci, a žili v době, kdy hovor o sexuálních problémech prostě nebyl možný.“
Po delší době jsem sáhla po odeonce, protože jsem chtěla něco kvalitního a něco, o čem vím, že budu hodnotit vysoko. Ale toho jsem se nedočkala.
~~~
Kniha vypráví příběh jedné svatební noci mladého páru - Edwarda a Florence - na počátku 60.let na pobřeží jižní Anglie.
~~~
Nedostala jsem, co jsem chtěla. Vlastně upřímně nevím, CO PŘESNĚ jsem chtěla, ale i tak to zklamání přišlo. Mám od autora moc ráda Betonovou zahradu a doufala jsem v něco podobně skvělého, ale postavy byly ploché a nebavily mě. Příběh byl hodně zaměřený na myšlenky postav a já tohle nimrání v hlavách prostě ráda nemám. Politiky tam na mě bylo taky až moc a prostě celkově ta knihám na to, že má 150 stran, byla prostě až moc.
~~~
Pravděpodobně nejsem až tak náročný čtenář, abych tohle dokázala správně uchopit, prožít a pochopit. Nebavilo mě to vlastně ani trochu a jediné plus je Saoirse Ronan na obálce knihy a určité „tajemství“ v ději, které teda zjistíte na prvních stránkách knihy. Po dočtení jsem si pustila i film a doufala, že třeba nějak lépe pochopím, co knihou chtěl autor říct, ale dostavil se stejný wtf okamžik a tohle prostě pro mě určitě ne. Věřím ale, že si kniha své čtenáře najde.
⭐️3/5

20.02.2021 3 z 5

Rudé svitky magie Rudé svitky magie Cassandra Clare (p)

Alek se se svým přítelem Magnusem vydává na svoji první dovolenou. Cílem je se ještě více poznat a sblížit. Hned na první zastávce v Paříži však zjistí, že existuje kult Karmínová ruka, která uctívá vyššího démona Ašmodaje a že kult založil samotný Magnus. Ten si to ale nepamatuje. Proto se rozhodnou po kultu pátrat a zjistit pravdu.
~~~
Tohle byla moje první kniha od Cassie a musím uznat, že je to neuvěřitelně čtivá kniha a svět lovců stínů miluju. I když mám doma od Cassandry skoro všechno, tak jsem zatím viděla jen film Město z kostí a ten se mi líbil moc.
~~~
Postavy mi byly neskutečně sympatické. Magnus je velice elegantní čaroděj milující večírky, filatelii a pěstování bonsají. Jeho přítel Alek je ale úplný opak. Večírky nemusí. Nejradši nosí obyčejné pohodlné oblečení a miluje boj. Tvoří spolu ale naprosto perfektní pár, kdy jeden učí druhého, ať už jde o pohled na svět nebo o jejich intimní vztah.
~~~
S hlavními hrdiny navštívíme Paříž, Benátky, Řím a nakonec i New York a já jsem si tenhle jejich výlet hrozně užívala (zejména teď v období, kdy nikam moc nemůžeme).
~~~
Jediné mínus je, že je tam na můj vkus až moc přehnaného cukrování a většina postav patří do LGBTQ+ a to je podle mě dost nereálné. Viděla jsem na tuto knihu bohužel více průměrných či negativních recenzí, což mě mrzí, protože mě se kniha moc líbila a předčila i má vysoká očekávání. Mohu ji určitě doporučit a já se v roce 2021 určitě vrhnu na sérii Nástroje smrti.

04.02.2021 5 z 5

Šeptající mrtví Šeptající mrtví Darcy Coates

Koncem ledna vyšla nová kniha Darcy Coates a jedná se o první díl nové série s názvem Strážkyně hrobů. Jelikož je Darcy moje oblíbenkyně, nemohla jsem si její novou knihu nechat ujít a téměř okamžitě jsem se pustila do jejího čtení. Ačkoliv je prezentovaná jako horor, určitě bych o ní takhle nemluvila. Za mě se jedná spíše o takovou slabší duchařskou jednohubku, u které se ale vyloženě bát nebudete. Mělo to hodně vibe seriálu Posel ztracených duší a knižní série Přízraky z Michiganu od J. R. Ericksona.

Keira se probouzí v lese a nic kromě svého jména si nepamatuje. Před někým se snaží utéct a útočiště nachází u faráře, který ji ubytuje ve staré hrobníkově chatce. Tady se Keiře začnou zjevovat duše zemřelých, které chtějí pomoci. A Keira musí přijít nejen na to, jak pomoci jim, ale také jak pomoci sobě, aby si vzpomněla, kdo skutečně je.

Postavy jsem si oblíbila všechny, ale nejvíc jsem si zamilovala energetickou Zoe, novou kamarádku Keiry, která se naprosto vyžívala v konspiračních teoriích, upírech apod. To byla přesně ta postava, se kterou bych se spřátelila i já. Kromě své ztřeštěnosti byla ale taky neuvěřitelně loajální.

Kniha je tenká, kapitoly krátké, příběh rychle odsýpá a já jsem si čtení opravdu užila. Často jsem byla opravdu v napětí, co se stane dál a hltala jsem každé slovo. Na kávě s kamarádkou jsem o knize básnila, a i když nečte strašidelné knihy, nalákala jsem ji na ni a ona si ji skutečně přečetla a moc se jí líbila. Takže určitě můžu doporučit i lidem, kteří nečtou nic strašidelného. Jde opravdu spíše o tajemnou duchařinku, kde ale číhá jiné zlo než zrovna duchové.

11.03.2024 4 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Když jsem poprvé viděla, že bude vycházet Kouzelnický almanach, věděla jsem, že to bude nádhera. Nevěděla jsem ale, že to bude až taková nádhera.

Tohle je rozhodně doplňková kniha pro KAŽDÉHO potterheada a uritě to bude úžasný dárek k Vánocům.

Je to takový průvodce kouzelnickým světem - jsou zde různé zajímavosti, spousta citátů a hromada nádherných ilustrací. Na této knize se podílelo sedm úžasných umělců.

Navštívíte Příčnou ulici, Prasinky, Bradavický hrad či Azkaban. Seznámíte se s některými postavami. Nakouknete do bradavické knihovny nebo Doupěte. Poznáte různé druhy fantastických zvířat a spoustu dalšího.

Pokud nechcete sbírat úplně všechny doplňkové knihy, co vychází, tak ale tuhle doma prostě chcete!

Moc děkuji @humbook a @humbookblogeri za zaslání knihy v rámci spolupráce. #humbookblogeri #spoluprace

09.11.2023 5 z 5

Síla ohně Síla ohně Cinda Williams Chima

Před nějakou dobou jsem narazila na knižní sérii, o které jsem ani nevěděla, že existuje a jelikož se mi dostal do rukou třetí díl, tak jel můj drahý okamžitě do knihkupectví a dovezl mi oba předchozí díly.
~~~
Obálky má celá série moc krásné a druhý a třetí díl má dokonce i barevnou ořízku, což já mám moc ráda. Navíc je v knize mapa!
~~~
Děj knihy nás zavede do světa zvaného Sedmiříší. Pokud čekáte naprosto do detailu vykreslený svět, kde všechny a všechno pochopíte, tak vás zklamu. Je to možná tím, že této sérii by měla předcházet ještě jedna. Já ale zklamaná rozhodně nebyla.
~~~
Co se týče postav, tak autorka se jim věnuje mnohem více než světu. Jsou sympatické a odvážné. Příběh je vyprávěn z více pohledů, což se mi moc líbilo a nutilo mě to číst dál a dál. I když se jedná o young adult fantasy, tak to podle mě není ploché a prvoplánové. Počítejte ale s klasickou lovestory.
~~~
Autorčin styl psaní mi zprvu trochu vadil a nedokázala jsem se začíst, ale stačila chvilka a četlo se to samo. Jelikož jsem knihu četla ale před nějakou dobou, tak zjišťuju, že ačkoliv se mi při čtení opravdu moc líbila, tak teď si z ní téměř nic moc nepamatuju a kniha ve mě vlastně nic nezanechala. Na další díly se ale chystám a těším se na ně už v únoru.
⭐️4/5

08.01.2021 4 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

Jméno Marie Immaculata Brandisová asi málokdo z vás zná. Je ale možné, že ji znáte jako Latu Brandisovou, což je československá dostihová jezdkyně, která dosud jako jediná žena zvítězila ve Velké pardubické steeplechase.
~~~
Kniha Nezlomná je biografie právě této nesmírně odvážné ženy, která se dokázala postavit mužům a vlastně celé společnosti a šla si za svým snem.
~~~
Lata se narodila roku 1895 v Úmoníně v Rakousku-Uhersku do dodnes žijící staré tyrolské šlechtické rodiny Brandisů, která byla v roce 1641 povýšena do hraběcího stavu. Měla osm sourozenců a už od malička milovala jízdu na koni. Jejím snem bylo jet dostih a vyhrát. A to se jí v roce 1937 (měsíc po smrti TGM) povedlo na 56. Velké pardubické s klisnou Normou. Dodnes je jedinou ženskou vítězkou. Zemřela ve věku 85 let v roce 1981 na zápal plic v rakouském městě Reiteregg.
~~~
Tato audiokniha byla neskutečná! Hlas Antonína Navrátila mi k vyprávění sedl a moc hezky se poslouchal. Kromě života Laty jsem se dozvěděla opravdu hodně z historického hlediska a taky o samotném dostihu a jeho překážkách (zejména pak o nebezpečném velkém taxisu). Bylo to pro mě vážně hodně přínosné a moc jsem si poslech užívala.

07.12.2020 5 z 5