Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě obálka knihy
Mé hodnocení:

Československo, říjen 1937. Národ ještě oplakává smrt uctívaného T. G. Masaryka, za hranicemi se rozpíná hrozivá třetí říše – a spřádá plány na útok. V tísnivé atmosféře se do východních Čech sjely obrovské davy na nejprestižnější sportovní událost země: Velkou pardubickou steeplechase. Říká se jí „ďáblův dostih“, je vyhlášená extrémně nebezpečnými překážkami i vyčerpávajícími úseky oranice a mnozí ji považují za vrcholnou zkoušku mužnosti a bojovnosti. Nacistické Německo sem opět vyslalo elitní příslušníky svých polovojenských jednotek: nelítostné důstojníky SS, kteří mají roznést na kopytech jimi opovrhované Slovany. Důstojníci československého jezdectva ani nedoufají, že by je mohli zastavit. Ale je tu ještě jedna jezdkyně – hraběnka se stříbrnými vlasy na zlaté kobylce… Příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu. Narodila se do privilegované rodiny, přesto prožila dlouhá desetiletí v bídě. Odmítla přijmout omezení, kterými tehdejší společnost svazovala ženy. Místo toho s tichou kuráží opakovaně dosáhla něčeho, co ostatní prohlašovali za nemožné. Skandál, který vypukl kolem jejího prvního pokusu ve Velké pardubické, vyvolal ohlas v celé Evropě. O deset let později se stala nadějí národa v hodině temna. A pak přišla odplata… Nezlomná je příběh o odvaze, zármutku a vzdoru v době předsudků a strachu. Hýbou jím síly – sexismus, třídní nesnášenlivost, nacionalismus –, jejichž stíny dopadají i na dnešní svět. Dominují mu excentričtí šlechtici, salonní špioni, bezhlavě riskující jezdci – a dostih tak brutální, že mnozí považují už jen účast v něm za známku šílenství. A v jeho středu stojí mimořádná hrdinka a její jedinečný vztah ke koni....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419535/nezlomna-hrabenka-ktera-se-postavil-q8L-419535.jpg 4.741
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Mladá fronta

Unbreakable: The Woman Who Defied the Nazis in the World’s Most Dangerous Horse Race, 2019

Kniha Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě

mončičáček
předevčírem

Úžasný zážitek a další inspirativní příběh obdivuhodné ženy! Jméno Laty Brandisové znám coby milovnice koní a velká fanynka dostihů odmalička, ale teď už vím,kdo se za jménem skrývá - neprávem opomíjená dáma s velkým D, které se (jak už to v našich končinách bývá) dostalo uznání až dlouho po smrti. Konečně vím, kdo byl kapitán Rudolf Poppler, podle kterého je pojmenován rámcový dostih i jeden skok v rámci Velké pardubické, že Eva Palyzová Velkou nikdy nevyhrála,i když byla několikrát hodně blízko,ale hlavně jsem se opět utvrdila v tom, že když má člověk nějaký sen, vyplatí se za ním jít,i když jsou na cestě zdánlivě nepřekonatelné překážky...

Zdenas5

Na knihu mě již před několika lety upozornila kamarádka, ale já jsem četbu stále odkládala, protože literatuře faktu moc nefandím, Teď už vím, že to byla chyba. Kniha je velmi čtivá a zajímavá. I když jsem dříve Velkou pardubickou sledovala, o Latě jsem neslyšela. Musela to být obdivuhodná žena, která se ničím nenechala zlomit a šla za svým cílem. Život jí nepřinesl mnoho dobrého, a přece si nikdy nestěžovala. Snad tato kniha pomůže tomu, aby se na Latu nezapomnělo. Určitě doporučuji.

Křovinka

Nádhera!
Poslouchala jsem jako audioknihu a celý den jsem si vymýšlela činnosti při nichž budu moci poslouchat ... Strhující, inspirativní, poučné, zanechávající pocit hrdosti a pyšnosti!!!

Litocha

Barvitý a ke konci i smutný příběh ženy, která dosáhla úspěchu díky čiré paličatosti a jejíž život byl nerozlučně spjat s koňmi. Autor píše poutavě a mapuje celý Latin život, přestože kvůli nedostatku pramenů zůstává leccos zahaleno tajemstvím.
Akcentování britské stopy ve Velké pardubické je vzhledem k národnosti autora a prvotně zamýšlenému čtenáři pochopitelná (docela by mě zajímala prodejnost knihy ve Velké Británii), ale na mě působila trošku rušivě. Poněkud mě překvapilo i feministické vyznění, které bych u muže nečekala. Zajímavé bylo i zachycení tehdejší společnosti a jejích proměn.
Samotný dostih, tedy v dnešní podobě a s dnešními koňmi, dříve to opravdu byl pořádný masakr, mi připadá trošku démonizovaný (ano, jsem jedna z těch, které autor v této souvislosti zmiňuje), ale to je na jinou debatu a nic to neubírá na tom, jak obrovskou kuráž, vytrvalost a zarputilost musela Lata projevit, aby dokázala, co dokázala.
Autor píše o Latě s velkým pochopením a obdivem a vykresluje živoucí obrázek její osobnosti. Zarazilo mě ale, jak si Lata nepřála, aby ve Velké zvítězila Eva Palyzová – tak nějak bych vzhledem k jejímu založení a tomu, jak těžce si musela vydupat místo v mužském světě (a vydupala ho pro všechny další ženy, které se na start Velké postavily) čekala, že bude svým následovnicím fandit – to, že byla první vítězka, jí přece nikdo nevezme.

Vojslava

I když, jak sám autor uvádí, se jedná o literaturu faktu (a já dodávám, že v mezích možností celkem solidně podloženou), přesto máme tu čest se potkat se čtivým textem, který se poctivě snaží postihnout v celosti jeden pozoruhodný životní příběh. Milým bonusem je hezký závěr o vztahu člověka a koně; pro nás, co z kraje aspoň pocházíme a koně máme rádi, doporučeno aspoň k seznámení.

LenkaKa

Hodně zajímavá kniha. Nejdřív mi trochu vadilo, že není psaná jako román, ale spíš jako dokument. Ale to brzy přešlo. Lidé, kteří v životě čelili nacistům, pak komunistům mají můj obdiv.

KatarínaK.
27.12.2020

" V hloubi duše Lata věřila Normě. A Ra v hloubi duše věřil Latě. " Tak skvěle napsanou knihu jsem již dlouho postrádala. Zapůsobil na mě neobyčejný, krásný i neuvěřitelně smutný příběh ženy s velkým Ž, Laty Brandisové. Kniha nám vylíčí život a poměry v společnosti v Československu skrz téměř celé 20.století prostřednictvím Laty,její rodiny a dostihu Velké pardubické. Velmi zajímavé čtení. Mrzí mě, že střípků z života hraběnky Laty se zachovalo tak málo. O to větší je můj obdiv k autorovi, jak vše geniálně skloubil dohromady. Tento příběh mi nebyl neznámý, když jsem knihu otvírala. Hrobka rodiny Brandisů, kterou nemám daleko od domova, je zvláštní místo. A přivedla mě k tomu,abych se o této rodině něco dozvěděla.Kniha Nezlomná mi k tomu dopomohla mnohem více než jsem očekávala. Vřele doporučuji.

AnnaKreon
07.12.2020

Jméno Marie Immaculata Brandisová asi málokdo z vás zná. Je ale možné, že ji znáte jako Latu Brandisovou, což je československá dostihová jezdkyně, která dosud jako jediná žena zvítězila ve Velké pardubické steeplechase.
~~~
Kniha Nezlomná je biografie právě této nesmírně odvážné ženy, která se dokázala postavit mužům a vlastně celé společnosti a šla si za svým snem.
~~~
Lata se narodila roku 1895 v Úmoníně v Rakousku-Uhersku do dodnes žijící staré tyrolské šlechtické rodiny Brandisů, která byla v roce 1641 povýšena do hraběcího stavu. Měla osm sourozenců a už od malička milovala jízdu na koni. Jejím snem bylo jet dostih a vyhrát. A to se jí v roce 1937 (měsíc po smrti TGM) povedlo na 56. Velké pardubické s klisnou Normou. Dodnes je jedinou ženskou vítězkou. Zemřela ve věku 85 let v roce 1981 na zápal plic v rakouském městě Reiteregg.
~~~
Tato audiokniha byla neskutečná! Hlas Antonína Navrátila mi k vyprávění sedl a moc hezky se poslouchal. Kromě života Laty jsem se dozvěděla opravdu hodně z historického hlediska a taky o samotném dostihu a jeho překážkách (zejména pak o nebezpečném velkém taxisu). Bylo to pro mě vážně hodně přínosné a moc jsem si poslech užívala.