Československo, říjen 1937. Národ ještě oplakává smrt uctívaného T. G. Masaryka, za hranicemi se rozpíná hrozivá třetí říše – a spřádá plány na útok. V tísnivé atmosféře se do východních Čech sjely obrovské davy na nejprestižnější sportovní událost země: Velkou pardubickou steeplechase. Říká se jí „ďáblův dostih“, je vyhlášená extrémně nebezpečnými překážkami i vyčerpávajícími úseky oranice a mnozí ji považují za vrcholnou zkoušku mužnosti a bojovnosti. Nacistické Německo sem opět vyslalo elitní příslušníky svých polovojenských jednotek: nelítostné důstojníky SS, kteří mají roznést na kopytech jimi opovrhované Slovany. Důstojníci československého jezdectva ani nedoufají, že by je mohli zastavit. Ale je tu ještě jedna jezdkyně – hraběnka se stříbrnými vlasy na zlaté kobylce… Příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu. Narodila se do privilegované rodiny, přesto prožila dlouhá desetiletí v bídě. Odmítla přijmout omezení, kterými tehdejší společnost svazovala ženy. Místo toho s tichou kuráží opakovaně dosáhla něčeho, co ostatní prohlašovali za nemožné. Skandál, který vypukl kolem jejího prvního pokusu ve Velké pardubické, vyvolal ohlas v celé Evropě. O deset let později se stala nadějí národa v hodině temna. A pak přišla odplata… Nezlomná je příběh o odvaze, zármutku a vzdoru v době předsudků a strachu. Hýbou jím síly – sexismus, třídní nesnášenlivost, nacionalismus –, jejichž stíny dopadají i na dnešní svět. Dominují mu excentričtí šlechtici, salonní špioni, bezhlavě riskující jezdci – a dostih tak brutální, že mnozí považují už jen účast v něm za známku šílenství. A v jeho středu stojí mimořádná hrdinka a její jedinečný vztah ke koni....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419535/nezlomna-hrabenka-ktera-se-postavil-f0Q-419535.png 4.748
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Mladá fronta

Unbreakable: The Woman Who Defied the Nazis in the World’s Most Dangerous Horse Race, 2019

Kniha Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě

Jessybelle

Ke knize mě dovedla výzva a žebříček knih přečtených v kategorii česká osobnost. O Latě jsem věděla, ale bylo to víceméně jen jméno, které zná fanda koní.
Teď díky této knize už je to i člověk, lépe řečeno dáma (v tom pěkném smyslu), se kterou se život moc nemazlil...je plná odvahy, pokory, laskavosti, tvrdohlavosti...
Kniha je skvělá, dočtete se spousty informací o Latě zasazených do historických souvislostí...
Jediné co mi tak úplně nesedí je, že nepřála vítězství jiné ženě... Nejde mi to k její povaze, jak je vykreslená v knize... Ale asi ji i dokážu pochopit, také bych chtěla zůstat jediná!
Nakonec je faktem, že se její vítězství nepodařilo žádné ženě překonat... už 85let...
Určitě si přečtu i další knihy... Autor píše opravdu poutavě, spoustu věcí dovysvětluje.

LaDela

80%
Vždycky si ráda přečtu dobře napsanou biografii a tahle je o opravdu úžasné dámě. Pan Askwith odvedl dobrou práci.

papeha

Příběh Laty Brandisové na mě velmi zapůsobil. Zároveň jsem si uvědomila řadu skutečností, které byly spojené s životem v První republice a pak i po 2. světové válce. A samotný svět dostihů byl úžasně vykreslený. Měla jsem možnost knihu poslouchat a byly to pro mě příjemné okamžiky. Určitě doporučuji.

mončičáček

Úžasný zážitek a další inspirativní příběh obdivuhodné ženy! Jméno Laty Brandisové znám coby milovnice koní a velká fanynka dostihů odmalička, ale teď už vím,kdo se za jménem skrývá - neprávem opomíjená dáma s velkým D, které se (jak už to v našich končinách bývá) dostalo uznání až dlouho po smrti. Konečně vím, kdo byl kapitán Rudolf Poppler, podle kterého je pojmenován rámcový dostih i jeden skok v rámci Velké pardubické, že Eva Palyzová Velkou nikdy nevyhrála,i když byla několikrát hodně blízko,ale hlavně jsem se opět utvrdila v tom, že když má člověk nějaký sen, vyplatí se za ním jít,i když jsou na cestě zdánlivě nepřekonatelné překážky...

Zdenas5

Na knihu mě již před několika lety upozornila kamarádka, ale já jsem četbu stále odkládala, protože literatuře faktu moc nefandím, Teď už vím, že to byla chyba. Kniha je velmi čtivá a zajímavá. I když jsem dříve Velkou pardubickou sledovala, o Latě jsem neslyšela. Musela to být obdivuhodná žena, která se ničím nenechala zlomit a šla za svým cílem. Život jí nepřinesl mnoho dobrého, a přece si nikdy nestěžovala. Snad tato kniha pomůže tomu, aby se na Latu nezapomnělo. Určitě doporučuji.

Křovinka

Nádhera!
Poslouchala jsem jako audioknihu a celý den jsem si vymýšlela činnosti při nichž budu moci poslouchat ... Strhující, inspirativní, poučné, zanechávající pocit hrdosti a pyšnosti!!!

Litocha

Barvitý a ke konci i smutný příběh ženy, která dosáhla úspěchu díky čiré paličatosti a jejíž život byl nerozlučně spjat s koňmi. Autor píše poutavě a mapuje celý Latin život, přestože kvůli nedostatku pramenů zůstává leccos zahaleno tajemstvím.
Akcentování britské stopy ve Velké pardubické je vzhledem k národnosti autora a prvotně zamýšlenému čtenáři pochopitelná (docela by mě zajímala prodejnost knihy ve Velké Británii), ale na mě působila trošku rušivě. Poněkud mě překvapilo i feministické vyznění, které bych u muže nečekala. Zajímavé bylo i zachycení tehdejší společnosti a jejích proměn.
Samotný dostih, tedy v dnešní podobě a s dnešními koňmi, dříve to opravdu byl pořádný masakr, mi připadá trošku démonizovaný (ano, jsem jedna z těch, které autor v této souvislosti zmiňuje), ale to je na jinou debatu a nic to neubírá na tom, jak obrovskou kuráž, vytrvalost a zarputilost musela Lata projevit, aby dokázala, co dokázala.
Autor píše o Latě s velkým pochopením a obdivem a vykresluje živoucí obrázek její osobnosti. Zarazilo mě ale, jak si Lata nepřála, aby ve Velké zvítězila Eva Palyzová – tak nějak bych vzhledem k jejímu založení a tomu, jak těžce si musela vydupat místo v mužském světě (a vydupala ho pro všechny další ženy, které se na start Velké postavily) čekala, že bude svým následovnicím fandit – to, že byla první vítězka, jí přece nikdo nevezme.

Vojslava

I když, jak sám autor uvádí, se jedná o literaturu faktu (a já dodávám, že v mezích možností celkem solidně podloženou), přesto máme tu čest se potkat se čtivým textem, který se poctivě snaží postihnout v celosti jeden pozoruhodný životní příběh. Milým bonusem je hezký závěr o vztahu člověka a koně; pro nás, co z kraje aspoň pocházíme a koně máme rádi, doporučeno aspoň k seznámení.