Československo, říjen 1937. Národ ještě oplakává smrt uctívaného T. G. Masaryka, za hranicemi se rozpíná hrozivá třetí říše – a spřádá plány na útok. V tísnivé atmosféře se do východních Čech sjely obrovské davy na nejprestižnější sportovní událost země: Velkou pardubickou steeplechase. Říká se jí „ďáblův dostih“, je vyhlášená extrémně nebezpečnými překážkami i vyčerpávajícími úseky oranice a mnozí ji považují za vrcholnou zkoušku mužnosti a bojovnosti. Nacistické Německo sem opět vyslalo elitní příslušníky svých polovojenských jednotek: nelítostné důstojníky SS, kteří mají roznést na kopytech jimi opovrhované Slovany. Důstojníci československého jezdectva ani nedoufají, že by je mohli zastavit. Ale je tu ještě jedna jezdkyně – hraběnka se stříbrnými vlasy na zlaté kobylce… Příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu. Narodila se do privilegované rodiny, přesto prožila dlouhá desetiletí v bídě. Odmítla přijmout omezení, kterými tehdejší společnost svazovala ženy. Místo toho s tichou kuráží opakovaně dosáhla něčeho, co ostatní prohlašovali za nemožné. Skandál, který vypukl kolem jejího prvního pokusu ve Velké pardubické, vyvolal ohlas v celé Evropě. O deset let později se stala nadějí národa v hodině temna. A pak přišla odplata… Nezlomná je příběh o odvaze, zármutku a vzdoru v době předsudků a strachu. Hýbou jím síly – sexismus, třídní nesnášenlivost, nacionalismus –, jejichž stíny dopadají i na dnešní svět. Dominují mu excentričtí šlechtici, salonní špioni, bezhlavě riskující jezdci – a dostih tak brutální, že mnozí považují už jen účast v něm za známku šílenství. A v jeho středu stojí mimořádná hrdinka a její jedinečný vztah ke koni....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419535/big_nezlomna-hrabenka-ktera-se-postavil-f0Q-419535.png 4.569
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Mladá fronta

Unbreakable: The Woman Who Defied the Nazis in the World’s Most Dangerous Horse Race, 2019

Kniha Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě

Jedna z nejlepších knih jaké jsem kdy četla. "Je výpravou za zmizelým životem jedné z nejstatečnějších,nejpodivuhodnějších,
nejnespravedlněji zapomenutých postav v kronikách sportu." Přesně jak se v knize píše. Osoba ve své velikosti stále skromná a laskavá. Její slova mi mluví z duše. Kniha však není jen příběhem jejího života, ale průřezem naší společností a obrazem toho jak se lidé k sobě chovali během válek a rodící se i umírající demokracie. Kniha určitě má co říct i lidem, co se nepohybují kolem koní. S přehledem bych ji na školách zařadila do povinné četby.

Pavčule
08.11.2021

Alespoň pro mě úplně neznámý příběh. Přečtení sice ve mě nic extra nezanechalo , ale bylo to pro mě něco neznámého a nového.

Nestorkea
27.10.2021

Velmi citlivě a nejednostranně vylíčený příběh. Krásná práce autora a jeho otevřené mysli. Kéž by bylo více podobných knih.

Alíša236
11.10.2021

Čekala jsem knihu typu "Cesta - Paměti české aristokratky" od Cecilie Sternberg (která je fantastická a moc ji doporučuji), tak to jsem nedostala. Tato kniha je spíše obsáhlým referátem, ne beletrií. Je evidentní, že autor do ní vložil velký kus práce, je určitě moc dobře, že vznikla, ale přiznávám, že mě příliš nebavila a to mě osudy české šlechty zajímají a koně i dostihy mám ráda.

soupik2012
31.08.2021

Mě to moc nebavilo, ale uznávám, že to nebude tím, že je kniha špatně napsána. Já mám zkrátka ráda, když má příběh děj. V této knize je pouze souhrn historických faktů, kterých je navíc poměrně málo. Autor tak příliš často musí kroužit okolo a sděluje nám notoricky známá historická fakta, aniž v nich zmíní něco nového, co by mě překvapilo, nebo by mi alespoň doplnilo to co již znám. Poválečné roky mám nastudované, ano bylo to hrozné a hraběnka Brandisová byla nesporně výjimečná žena, ale mnohem víc by se mi líbila kniha vítězů Velké pardubické a Laty Brandisová by v knize byla pouze jednou kapitolou. Překvapil mě epilog a autorův údiv nad tím, že v současné době sedlá koně více žen, než-li mužů. Pan Askwith si patrně nevšimnul, že se na koních již nejezdí a mužská část tak osedlala koně plechové. Audiokniha je vydařená a načetl jí pan Antonín Navrátil.

memory
19.06.2021

Stále mám vůči Velké Pardubické značně rozporuplné pocity. Jednou z věcí, kterou mi tato kniha pomohla přiblížit je ta, čím je tento závod tak atraktivní i pro lidi, pro které není kůň jen sportovním nářadím a neradi vidí maření koňských životů. Zároveň dobře vykreslená doba, okolnosti,.. Pokud jsou některé věci v knize domýšleny, je na to dostatečně poukázáno. Poctivá práce. Moc dojemný mi přišel autorův postřeh práce žen-jezdkyň s koněm.

Jessybelle
20.05.2021

Ke knize mě dovedla výzva a žebříček knih přečtených v kategorii česká osobnost. O Latě jsem věděla, ale bylo to víceméně jen jméno, které zná fanda koní.
Teď díky této knize už je to i člověk, lépe řečeno dáma (v tom pěkném smyslu), se kterou se život moc nemazlil...je plná odvahy, pokory, laskavosti, tvrdohlavosti...
Kniha je skvělá, dočtete se spousty informací o Latě zasazených do historických souvislostí...
Jediné co mi tak úplně nesedí je, že nepřála vítězství jiné ženě... Nejde mi to k její povaze, jak je vykreslená v knize... Ale asi ji i dokážu pochopit, také bych chtěla zůstat jediná!
Nakonec je faktem, že se její vítězství nepodařilo žádné ženě překonat... už 85let...
Určitě si přečtu i další knihy... Autor píše opravdu poutavě, spoustu věcí dovysvětluje.

LaDela
13.05.2021

80%
Vždycky si ráda přečtu dobře napsanou biografii a tahle je o opravdu úžasné dámě. Pan Askwith odvedl dobrou práci.