Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě

kniha od:

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419535/bmid_nezlomna-hrabenka-ktera-se-postavil-f0Q-419535.png 4.4 84

Československo, říjen 1937. Národ ještě oplakává smrt uctívaného T. G. Masaryka, za hranicemi se rozpíná hrozivá třetí říše – a spřádá plány na útok. V tísnivé atmosféře se do východních Čech sjely obrovské davy na nejprestižnější sportovní událost země: Velkou pardubickou steeplechase. Říká se jí „ďáblův dostih“, je vyhlášená extrémně nebezpečnými překážkami i vyčerpávajícími úseky oranice a mnozí ji považují za vrcholnou zkoušku mužnosti a bojovnosti. Nacistické Německo sem opět vyslalo elitní příslušníky svých polovojenských jednotek: nelítostné důstojníky SS, kteří mají roznést na kopytech jimi opovrhované Slovany. Důstojníci československého jezdectva ani nedoufají, že by je mohli zastavit. Ale je tu ještě jedna jezdkyně – hraběnka se stříbrnými vlasy na zlaté kobylce… Příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu. Narodila se do privilegované rodiny, přesto prožila dlouhá desetiletí v bídě. Odmítla přijmout omezení, kterými tehdejší společnost svazovala ženy. Místo toho s tichou kuráží opakovaně dosáhla něčeho, co ostatní prohlašovali za nemožné. Skandál, který vypukl kolem jejího prvního pokusu ve Velké pardubické, vyvolal ohlas v celé Evropě. O deset let později se stala nadějí národa v hodině temna. A pak přišla odplata… Nezlomná je příběh o odvaze, zármutku a vzdoru v době předsudků a strachu. Hýbou jím síly – sexismus, třídní nesnášenlivost, nacionalismus –, jejichž stíny dopadají i na dnešní svět. Dominují mu excentričtí šlechtici, salonní špioni, bezhlavě riskující jezdci – a dostih tak brutální, že mnozí považují už jen účast v něm za známku šílenství. A v jeho středu stojí mimořádná hrdinka a její jedinečný vztah ke koni.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Unbreakable: The Woman Who Defied the Nazis in the World’s Most Dangerous Horse Race , 2019


více info...

Komentáře (35)

Komentáře 35 Recenze 2

Dadance
Dadance
31.07.2023 4 z 5

Velmi zajímavé!
Na mě občas trochu moc jmen formou telefonního seznamu, trochu moc vciťovaček ,,co asi cítila ...", občas nějaká historická chybka nebo nepřesnost, ale to jsou jen drobounké vady na kráse.
A je trochu smutné, že o nejvýznamnější ženě čs. jezdectví píše Angličan, na druhé straně je o to zajímavější vidět to z jeho odstupu.

iška
iška
05.05.2023 3 z 5

Doposud jediná žena, která vyhrála Velkou pardubickou. V době, kdy začínala paní Lata jezdit, bylo určitě vítězstvím vůbec se dostat na závodiště mezi muže. Nejsem zrovna fanoušek dostihových sportů ( i když komu by se nelíbili koně). Ale je dobře, že byla tato kniha napsána - zapomínat by se nemělo.


asam
asam
18.11.2022 5 z 5

Dosud jsem neměla ani tušení o této ženě. Obdivuji její vytrvalost, odvahu a sílu vydržet všechna příkoří, kterým musela čelit. V jejím životě je celá historie našeho národa - první republika, nacisti, komunisti - v každé době se musela porvat s osudem.
Překvapilo mě , že osudy této ženy zpracoval anglický spisovatel. V české literatuře jsem o ní nikdy nečetla. / možná, že je to moje chyba/
Určitě doporučuji .

marca_m
marca_m
05.07.2022 2 z 5

Tato kniha obsahuje tolik historických chyb a nepřesností, že se úplně bojím, kolik takových omylů je i v příběhu Laty. Velké zklamání z autorského zpracování zajímavého námětu.

4345
4345
04.01.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih jaké jsem kdy četla. "Je výpravou za zmizelým životem jedné z nejstatečnějších,nejpodivuhodnějších,
nejnespravedlněji zapomenutých postav v kronikách sportu." Přesně jak se v knize píše. Osoba ve své velikosti stále skromná a laskavá. Její slova mi mluví z duše. Kniha však není jen příběhem jejího života, ale průřezem naší společností a obrazem toho jak se lidé k sobě chovali během válek a rodící se i umírající demokracie. Kniha určitě má co říct i lidem, co se nepohybují kolem koní. S přehledem bych ji na školách zařadila do povinné četby.

Pavčule
Pavčule
08.11.2021 2 z 5

Alespoň pro mě úplně neznámý příběh. Přečtení sice ve mě nic extra nezanechalo , ale bylo to pro mě něco neznámého a nového.

Nestorkea
Nestorkea
27.10.2021 4 z 5

Velmi citlivě a nejednostranně vylíčený příběh. Krásná práce autora a jeho otevřené mysli. Kéž by bylo více podobných knih.

Alíša236
Alíša236
11.10.2021 3 z 5

Čekala jsem knihu typu "Cesta - Paměti české aristokratky" od Cecilie Sternberg (která je fantastická a moc ji doporučuji), tak to jsem nedostala. Tato kniha je spíše obsáhlým referátem, ne beletrií. Je evidentní, že autor do ní vložil velký kus práce, je určitě moc dobře, že vznikla, ale přiznávám, že mě příliš nebavila a to mě osudy české šlechty zajímají a koně i dostihy mám ráda.

soupik2012
soupik2012
31.08.2021 3 z 5

Mě to moc nebavilo, ale uznávám, že to nebude tím, že je kniha špatně napsána. Já mám zkrátka ráda, když má příběh děj. V této knize je pouze souhrn historických faktů, kterých je navíc poměrně málo. Autor tak příliš často musí kroužit okolo a sděluje nám notoricky známá historická fakta, aniž v nich zmíní něco nového, co by mě překvapilo, nebo by mi alespoň doplnilo to co již znám. Poválečné roky mám nastudované, ano bylo to hrozné a hraběnka Brandisová byla nesporně výjimečná žena, ale mnohem víc by se mi líbila kniha vítězů Velké pardubické a Laty Brandisová by v knize byla pouze jednou kapitolou. Překvapil mě epilog a autorův údiv nad tím, že v současné době sedlá koně více žen, než-li mužů. Pan Askwith si patrně nevšimnul, že se na koních již nejezdí a mužská část tak osedlala koně plechové. Audiokniha je vydařená a načetl jí pan Antonín Navrátil.

memory
memory
19.06.2021 5 z 5

Stále mám vůči Velké Pardubické značně rozporuplné pocity. Jednou z věcí, kterou mi tato kniha pomohla přiblížit je ta, čím je tento závod tak atraktivní i pro lidi, pro které není kůň jen sportovním nářadím a neradi vidí maření koňských životů. Zároveň dobře vykreslená doba, okolnosti,.. Pokud jsou některé věci v knize domýšleny, je na to dostatečně poukázáno. Poctivá práce. Moc dojemný mi přišel autorův postřeh práce žen-jezdkyň s koněm.

Jessybelle
Jessybelle
20.05.2021 5 z 5

Ke knize mě dovedla výzva a žebříček knih přečtených v kategorii česká osobnost. O Latě jsem věděla, ale bylo to víceméně jen jméno, které zná fanda koní.
Teď díky této knize už je to i člověk, lépe řečeno dáma (v tom pěkném smyslu), se kterou se život moc nemazlil...je plná odvahy, pokory, laskavosti, tvrdohlavosti...
Kniha je skvělá, dočtete se spousty informací o Latě zasazených do historických souvislostí...
Jediné co mi tak úplně nesedí je, že nepřála vítězství jiné ženě... Nejde mi to k její povaze, jak je vykreslená v knize... Ale asi ji i dokážu pochopit, také bych chtěla zůstat jediná!
Nakonec je faktem, že se její vítězství nepodařilo žádné ženě překonat... už 85let...
Určitě si přečtu i další knihy... Autor píše opravdu poutavě, spoustu věcí dovysvětluje.

LaDela
LaDela
13.05.2021 4 z 5

80%
Vždycky si ráda přečtu dobře napsanou biografii a tahle je o opravdu úžasné dámě. Pan Askwith odvedl dobrou práci.

papeha
papeha
22.04.2021 5 z 5

Příběh Laty Brandisové na mě velmi zapůsobil. Zároveň jsem si uvědomila řadu skutečností, které byly spojené s životem v První republice a pak i po 2. světové válce. A samotný svět dostihů byl úžasně vykreslený. Měla jsem možnost knihu poslouchat a byly to pro mě příjemné okamžiky. Určitě doporučuji.

mončičáček
mončičáček
09.04.2021 5 z 5

Úžasný zážitek a další inspirativní příběh obdivuhodné ženy! Jméno Laty Brandisové znám coby milovnice koní a velká fanynka dostihů odmalička, ale teď už vím,kdo se za jménem skrývá - neprávem opomíjená dáma s velkým D, které se (jak už to v našich končinách bývá) dostalo uznání až dlouho po smrti. Konečně vím, kdo byl kapitán Rudolf Poppler, podle kterého je pojmenován rámcový dostih i jeden skok v rámci Velké pardubické, že Eva Palyzová Velkou nikdy nevyhrála,i když byla několikrát hodně blízko,ale hlavně jsem se opět utvrdila v tom, že když má člověk nějaký sen, vyplatí se za ním jít,i když jsou na cestě zdánlivě nepřekonatelné překážky...

Zdenas5
Zdenas5
05.04.2021 5 z 5

Na knihu mě již před několika lety upozornila kamarádka, ale já jsem četbu stále odkládala, protože literatuře faktu moc nefandím, Teď už vím, že to byla chyba. Kniha je velmi čtivá a zajímavá. I když jsem dříve Velkou pardubickou sledovala, o Latě jsem neslyšela. Musela to být obdivuhodná žena, která se ničím nenechala zlomit a šla za svým cílem. Život jí nepřinesl mnoho dobrého, a přece si nikdy nestěžovala. Snad tato kniha pomůže tomu, aby se na Latu nezapomnělo. Určitě doporučuji.

Křovinka
Křovinka
19.03.2021

Nádhera!
Poslouchala jsem jako audioknihu a celý den jsem si vymýšlela činnosti při nichž budu moci poslouchat ... Strhující, inspirativní, poučné, zanechávající pocit hrdosti a pyšnosti!!!

Litocha
Litocha
14.03.2021 4 z 5

Barvitý a ke konci i smutný příběh ženy, která dosáhla úspěchu díky čiré paličatosti a jejíž život byl nerozlučně spjat s koňmi. Autor píše poutavě a mapuje celý Latin život, přestože kvůli nedostatku pramenů zůstává leccos zahaleno tajemstvím.
Akcentování britské stopy ve Velké pardubické je vzhledem k národnosti autora a prvotně zamýšlenému čtenáři pochopitelná (docela by mě zajímala prodejnost knihy ve Velké Británii), ale na mě působila trošku rušivě. Poněkud mě překvapilo i feministické vyznění, které bych u muže nečekala. Zajímavé bylo i zachycení tehdejší společnosti a jejích proměn.
Samotný dostih, tedy v dnešní podobě a s dnešními koňmi, dříve to opravdu byl pořádný masakr, mi připadá trošku démonizovaný (ano, jsem jedna z těch, které autor v této souvislosti zmiňuje), ale to je na jinou debatu a nic to neubírá na tom, jak obrovskou kuráž, vytrvalost a zarputilost musela Lata projevit, aby dokázala, co dokázala.
Autor píše o Latě s velkým pochopením a obdivem a vykresluje živoucí obrázek její osobnosti. Zarazilo mě ale, jak si Lata nepřála, aby ve Velké zvítězila Eva Palyzová – tak nějak bych vzhledem k jejímu založení a tomu, jak těžce si musela vydupat místo v mužském světě (a vydupala ho pro všechny další ženy, které se na start Velké postavily) čekala, že bude svým následovnicím fandit – to, že byla první vítězka, jí přece nikdo nevezme.

Vojslava
Vojslava
28.02.2021 5 z 5

I když, jak sám autor uvádí, se jedná o literaturu faktu (a já dodávám, že v mezích možností celkem solidně podloženou), přesto máme tu čest se potkat se čtivým textem, který se poctivě snaží postihnout v celosti jeden pozoruhodný životní příběh. Milým bonusem je hezký závěr o vztahu člověka a koně; pro nás, co z kraje aspoň pocházíme a koně máme rádi, doporučeno aspoň k seznámení.

LenkaKa
LenkaKa
03.01.2021 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. Nejdřív mi trochu vadilo, že není psaná jako román, ale spíš jako dokument. Ale to brzy přešlo. Lidé, kteří v životě čelili nacistům, pak komunistům mají můj obdiv.

KatarínaK.
KatarínaK.
27.12.2020 5 z 5

" V hloubi duše Lata věřila Normě. A Ra v hloubi duše věřil Latě. " Tak skvěle napsanou knihu jsem již dlouho postrádala. Zapůsobil na mě neobyčejný, krásný i neuvěřitelně smutný příběh ženy s velkým Ž, Laty Brandisové. Kniha nám vylíčí život a poměry v společnosti v Československu skrz téměř celé 20.století prostřednictvím Laty,její rodiny a dostihu Velké pardubické. Velmi zajímavé čtení. Mrzí mě, že střípků z života hraběnky Laty se zachovalo tak málo. O to větší je můj obdiv k autorovi, jak vše geniálně skloubil dohromady. Tento příběh mi nebyl neznámý, když jsem knihu otvírala. Hrobka rodiny Brandisů, kterou nemám daleko od domova, je zvláštní místo. A přivedla mě k tomu,abych se o této rodině něco dozvěděla.Kniha Nezlomná mi k tomu dopomohla mnohem více než jsem očekávala. Vřele doporučuji.

AnnaKreon
AnnaKreon
07.12.2020 5 z 5

Jméno Marie Immaculata Brandisová asi málokdo z vás zná. Je ale možné, že ji znáte jako Latu Brandisovou, což je československá dostihová jezdkyně, která dosud jako jediná žena zvítězila ve Velké pardubické steeplechase.
~~~
Kniha Nezlomná je biografie právě této nesmírně odvážné ženy, která se dokázala postavit mužům a vlastně celé společnosti a šla si za svým snem.
~~~
Lata se narodila roku 1895 v Úmoníně v Rakousku-Uhersku do dodnes žijící staré tyrolské šlechtické rodiny Brandisů, která byla v roce 1641 povýšena do hraběcího stavu. Měla osm sourozenců a už od malička milovala jízdu na koni. Jejím snem bylo jet dostih a vyhrát. A to se jí v roce 1937 (měsíc po smrti TGM) povedlo na 56. Velké pardubické s klisnou Normou. Dodnes je jedinou ženskou vítězkou. Zemřela ve věku 85 let v roce 1981 na zápal plic v rakouském městě Reiteregg.
~~~
Tato audiokniha byla neskutečná! Hlas Antonína Navrátila mi k vyprávění sedl a moc hezky se poslouchal. Kromě života Laty jsem se dozvěděla opravdu hodně z historického hlediska a taky o samotném dostihu a jeho překážkách (zejména pak o nebezpečném velkém taxisu). Bylo to pro mě vážně hodně přínosné a moc jsem si poslech užívala.

GYROTOURBILLON
GYROTOURBILLON
11.11.2020 5 z 5

Tady již není co dodat. Absolutně best kniha od RA. Stejně jako jeho kniha o E. Zátopkovi, prostě čtivě psaná , barvitá, jako by tu autor prošel všemi lokalitami , ať už Chlumcem , Řitkou , či třeba zámkem Orlík.
A že to není jen biografie Laty Brandisové , dostizích a světa okolo šlechtických rodů. Prostě , kniha od A do Z. Samozřejmě doporučuji přečíst všem fandům koní, ale i Pardubic a okolí. Též Praze a Velké Chuchle.

yloveiou
yloveiou
20.09.2020 5 z 5

Moc nemusím životopisy, ale tohle je úžasné dílo a ještě více obdivuhodné je,že tonpsal zahraniční autor.Velice čtivé, doporučuji každému.Pan spisovatel je veliký sympaťák a na můj email dokonce česky odepsal.

LadyCotton
LadyCotton
04.08.2020 5 z 5

Wow, naprosto skvělá kniha i pro ty co se nezajímají o Velkou pardubickou & dostihy.
Kniha je něco mezi životopisem a literaturou faktu, jelikož autor pojednává relativně podrobně i o dané době, ve které se dané události odehrávají. Popisuje zde události od počátku 20. století až do začátku 80.let
Kniha je brilantně badatelsky připravená a zcela upřímně si myslím, že Čech by ji nedokázal napsat lépe, jelikož my Češi máme tendenci si třeba Prvni republiku značně idealizovat, což autor rozhodně nedělal. Navíc k tomu má velmi čtivý styl psaní (u popisu dostihů, hlavně toho z roku 37 jsem měla pocit, že na něj koukám "živě").
Příběh hraběnky Brandisové je velmi inspirující. Bylo mi ctí si tuto knihu přečíst.

tittanie
tittanie
17.07.2020

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst dlouho a dozvědět se víc o Latě Brandisové. Kniha se mi líbila. Dozvěděla jsem se nové informace o dostizích, životě šlechty. Co mě překvapilo, že knihu o jediné Češce, která vyhrála Velkou pardubickou napsal Angličan.

Horselen
Horselen
14.07.2020 5 z 5

Fascinuje mě, že autor je Angličan a dal si tu práci, seznámit čtenáře s osudem osobnosti, která je významná především pro Česko (Československo).
Byla to jedna z nejzajímavějších a nejlépe napsaných biografií, jaké jsem četla. Zároveň je v knize nenásilnou formou zmíněn historický kontext.
A přestože spousta informací jsou pouze spekulace, já jsem si knížku užila.

Kaspiy
Kaspiy
02.04.2020 5 z 5

Velmi pěkná knížka, poutavě podaná fakta o jedné velké osobnosti, kterou asi většina lidí vůbec nezná. A není se čemu divit. O lidech, kteří se nechtějí podřídit režimu (v tomto případě nacistům a komunistům) se moc dřív nepsalo. Sama jsem příběh Laty Brandisové neznala, byť mám svět koní moc ráda. Oceňuji autora, jak se příběhu zhostil, nastudoval fakta a zpracoval je. Všem vřele doporučuji i v případě, že se zrovna o dostihy nezajímáte. Kniha krásně ukazuje obrázek našich dějin 20. století.

clouds
clouds
01.04.2020 5 z 5

Autor je cizinec, a přesto si pro své knihy neváhá vybrat velké české osobnosti. Vedle E mila Zátopka také Latu Brandisovou - tu jsem přiznám se - neznala vůbec, její jméno jsem nikdy neslyšela - a přece to byla žena velmi obdivuhodná, která se prala se životem a hrdě a statečně nesla příkoří, jimiž prošla. Krásně napsaná biografie o zapomenuté české hrdince . Díky za to.

Gerbasin
Gerbasin
29.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha o podivuhodném životním příběhu jedné naší odvážné vlastenky. Stále se tomu nechce věřit, ač takových příběhů je nespočet, jak může totalitní režim zadupat slušného, odvážného a inspirujícího člověka doslova pod zem. Mám však nesmírnou radost, že v případě Laty Brandisové se snad i díky této publikaci tzv. pohnuly ledy. A doufám, že se tato kniha dostane k vícero očím, myslím a hlavně srdcím. Trochu mě mrzí jen to, že autorem není náš krajan, ale na druhou stranu - klobouk dolů před Richardem Askwithem, který se ujal úkolu takřka nezdolného. Každý kdo jen trochu sleduje Velku pardubickou ví, že každoročně se v den jejího pořádání jede i "Cena Laty Brandisové" - to je snad jediná každoroční vzpomínka na tuto neuvěřitelnou ženu, která by zasloužila více. Tak se snažme nezapomenout, všichni.

Mishi
Mishi
19.03.2020 5 z 5

Ačkoliv je to životopisná knížka, tak se velmi dobře čte.
Lata musela být úžasná žena. Život neměla rozhodně jednoduchý. Zažila obě světové války a jako hraběnka, tak byla trnem v oku komunistickému režimu, který jí sebral co mohl. Ale ona se nikdy nevzdala a v poslední Velké pardubické před II. sv. válkou dokázala porazit německé jezdce a dodat Československu alespoň trochu optimismu. Nehledě na neuvěřitelný sportovní výkon v nejtěžším dostihu.
Je škoda, že její jméno zná kromě dostihových fanoušků jen velmi málo lidí. Doufám, že i díky této knížce se to změní a tahle silná žena nezůstane zapomenuta.

Štítky knihy

20. století české ženy Velká pardubická jezdectví první republika, 1918-1938 osudy žen koňské dostihy česká šlechta Lata Brandisová, žokejka, 1895-1981 hraběnky (šlechta)

Autorovy další knížky

2019  87%Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě
2017  92%Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka
2016  65%Stopy v oblacích

Kniha Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě je v

Právě čtených3x
Přečtených115x
Čtenářské výzvě43x
Doporučených14x
Knihotéce79x
Chystám se číst108x
Chci si koupit33x
dalších seznamech1x