Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka

Pět olympijských medailí, 18 světových rekordů a šest let bez jediné porážky v běhu na 10 000 metrů – to jsou jen ty nejvýraznější sportovní úspěchy, kterých Emil Zátopek dosáhl. V tréninku se dřel jako nikdo jiný, ale v životě si dokázal zachovat nadhled a smysl pro humor. V duchu olympijských ideálů vnímal sport jako prostředek k navazování přátelství mezi lidmi všech národů, a mnozí soupeři vzpomínali na chvíle strávené se Zátopkovými celý život. V Askwithově citlivém a vyváženém životopise Zátopek vystupuje ze slupky mýtů a ukazuje se především jako laskavý, bezprostřední, chytrý a občas také chybující člověk, který si udržel skromnost a zdravý rozum i na samém vrcholu sportovní slávy a nezahořkl, ani když po roce 1968 kvůli svým občanským postojům tvrdě narazil a léta strávil v zapomnění. Kniha se opírá o mimořádně pečlivé studium českých i zahraničních zdrojů (mimo jiné archivů bezpečnostních složek) a četné rozhovory se Zátopkovými přáteli, kolegy, soupeři a rodinnými příslušníky, zejména Emilovou manželkou, olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328668/big_dnes-trochu-umreme-vzestup-a-pad-em-jnk-328668.jpg 4.652
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Sport

Vydáno: , Mladá fronta

Today We Die a Little: The Rise & Fall of Emil Zátopek, 2016

Kniha Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka

yellowbanna

První půlku jsem proběhla. Jako Zátopek. Ta druhá polovina se už četla hůř. Ne, že by nebyla zajímavá, ale povídání zhoustlo, téma ztěžklo, trvalo mi déle, se tím prokousat.

martisko3

Přehledný životopis našeho nejlepšího atleta vůbec. Čtivé, plné informací a překvapivých zajímavostí ze života p. Zátopka, které jsem dosud nikde nečetla, neslyšela. Včetně tréninkových časů! Malinko mi v knize chyběly fotografie.

Kuci12

Krásně ucelená biografie našeho největšího sportovce, bohužel mi někdy scházela čtivost a přišlo mi to jen jako výčet úspěchů - hlavně v první třetině knihy. Nejvíce mě zaujala část věnovaná Emilově životě po ukončení jeho aktivní kariéry sportovce a co následovalo poté. Emil byl/je bezesporu nejlepší český sportovec naší historie.

ivetka859

Fantasticky čtivé, emotivní. Instantně to ve vás vzbudí sympatie k Zátopkovi. O to vlekleji pak působí ta část o pádu, respektive o druhé půlce života, kdy se autor až moc a zdlouhavě ňamtá v tom, co možná bylo, protože to někdo zmínil, ale možná se to ale jenom říká a možná to tak ani nebylo, .... Ehm.
Jinak klobouk dolů za tak květnatý popis charakteru.

Další úžasná biografie od Richarda Askwitha o životě Emila Zátopka.
Stejně jako kniha o Latě Brandisové, mě naprosto vtáhla do děje od začátku až po poslední stránku.
Popisuje velmi podrobně nejen Emilovo sportovní i po těch letech neuvěřitelné a inspirující úspěchy, od prvních pokusů až do konce jeho sportovní kariéry.
Kniha nahlíží i do dětství, manželství, života na výsluní a stejně pečlivě popisuje jeho společenský pád po roce 1968 a po něm následované prohry a vítězství až do samotného konce jeho života .
Kniha určitě stojí za prečtení a je inspirativní nejen pro sportovní nadšence.
Měla jsem za to, že o životě tohoto fenomenálního závodníka jsem věděla poměrně dost, ale teprve po prečtení této knihy mám ucelený obrázek a myslím, že za to jakým způsobem proslavil ve světě naší zem, a jakého sportovniho ducha šířil,by se mu mělo věnovat mnohem vice pozornosti.

Jessybelle
03.11.2021

Nějak nevím, co napsat. Kniha na mě udělala opravdu velký dojem. Je dobře, že ji napsal "člověk z venku". Zobrazil Zátopka jako světového atleta a zároveň jako člověka, jakým asi opravdu byl. Zobrazil věrně i dobu, ve které náš sportovec žil. Mohu jen doporučit.

Greenfingers
20.10.2021

Životopis "žijící legendy" vytrvalostního běhu je oslavou člověka-sportovce, který svou nezměrnou pílí dokázal na poli sportu takřka nemožné. Současně je však i místy kritickým pohledem na člověka chybujícího, který nedokázal vždy čelit tlaku prostředí v dobách tvrdé totality. Kniha je ve svých hodnoceních Emila Zátopka vyvážená, napsaná čtivě, občas s náznaky patosu.

motokatty
11.08.2021

Opět brilantně napsaná kniha od autora. Čech by to totiž takto napsat nedokázal. Stejně jako v knize Nezlomná, se ukázalo, že tím jak je autor cizinec, nemá potřebu si dobu před, během a po válce idealizovat (třeba dobu komunismu nějak omlouvat, vymlouvat se na něco) což zcela upřímně my Češi takovéto sklony máme.
Příběh života Emila Zátopka je stěží uvěřitelný: jeho vzestup, pád a ne zcela dokončená rehabilitace. Je ale také důležitý z dalšího důvodu - peripetie jeho života jsou totiž těsně provázány s bouřlivými dějinami Evropy.
Pokud si chcete přečíst pouze jeden životopis EZ, vřele doporučuji tento - je velice pečlivě badatelsky připravený.