Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka

Pět olympijských medailí, 18 světových rekordů a šest let bez jediné porážky v běhu na 10 000 metrů – to jsou jen ty nejvýraznější sportovní úspěchy, kterých Emil Zátopek dosáhl. V tréninku se dřel jako nikdo jiný, ale v životě si dokázal zachovat nadhled a smysl pro humor. V duchu olympijských ideálů vnímal sport jako prostředek k navazování přátelství mezi lidmi všech národů, a mnozí soupeři vzpomínali na chvíle strávené se Zátopkovými celý život. V Askwithově citlivém a vyváženém životopise Zátopek vystupuje ze slupky mýtů a ukazuje se především jako laskavý, bezprostřední, chytrý a občas také chybující člověk, který si udržel skromnost a zdravý rozum i na samém vrcholu sportovní slávy a nezahořkl, ani když po roce 1968 kvůli svým občanským postojům tvrdě narazil a léta strávil v zapomnění. Kniha se opírá o mimořádně pečlivé studium českých i zahraničních zdrojů (mimo jiné archivů bezpečnostních složek) a četné rozhovory se Zátopkovými přáteli, kolegy, soupeři a rodinnými příslušníky, zejména Emilovou manželkou, olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328668/dnes-trochu-umreme-vzestup-a-pad-em-jnk-328668.jpg 4.738
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Sport

Vydáno: , Mladá fronta

Today We Die a Little: The Rise & Fall of Emil Zátopek, 2016

Kniha Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka

Kanylka

Emil Zátopek byl třída, škoda, že tak poutavý příběh nenapsal český autor.

Macek1978

Velice čtivá kniha, není to moje první kniha od tohoto autora, ale zatím asi jeho nejlepší. To jak se dokázal vcítit do, pro něj prakticky cizího, národa je úžasné. A samozřejmě hlavní rozporuplná postava je skvělé téma! Mám chuť jít si zaběhat.

KatarínaK.

"Nemám tolik talentu, abych dokázal běžet a ještě se u toho usmívat." A já nemám dostatek slov. Životní příběh Emila Zátopka, prostě musí jednoho chytnout za srdce. Šampión, člověk s velkým srdcem. Autorovi se je také třeba obdivovat. Tak zajímavý a čtivý životopis se Vám málokdy dostane do ruky. Přiblížil nám pana Zátopka nejen jako jedinečného atleta, ale i člověka se všemi svými klady,ale i zápory. Hodně prostoru se v knize dostává i společnosti a politické situaci v období komunismu. A toho,jak ovlivňoval životy lidí v něm žijících. Lehce někoho soudit. Já jako Husákovo dítě říkám: "Hoď kamenem, kdo jsi bez viny". Takové osobnosti si musíme vážit. "Satu,Pekka". Před autorem také smekám. Je to již druhá kniha z jeho pera, co jsem přečetla a jsem nadšená. Je pěkné, když si zahraniční autor vybere ze všech zajímavých lidí, hned dva velké Čechy. Na závěr mi nedá přidat ještě jeden citát z knihy,který pana Zátopka, tak hezky vystihuje: S ponurým úsměvem se rozhlédl. "Pánové," prohlásil, "dnes trochu umřeme." Pak, stále s úsměvem na tváři, se rozběhl.

Bubo19
10.11.2020

Výborně napsaná kniha, kde je zajímavé sledovat nejen život manželů Zátopkových, ale i vývoj naší republiky z pohledu anglického autora. U Emila obdivuji, to jak se dokázal vypořádat s tlakem, který na něj byl v době aktivní kariéry vytvořen - dostat 3 týdny na trénink s tím, že pak musí udělat světový rekord, to teda bylo něco, to si asi dnes nikdo ani neumí představit. Knihu doporučuji, jen se připravte na to, že čtení se protáhne o shlédnutí pár hodin dokumentů, které tak nějak musíte vidět na vlastní oči.

GYROTOURBILLON
16.09.2020

Nádherná kniha o sportu a jeho poselství. Měl jsem tu čest sportovní atmosféru pár let zažívat (samozřejmě v jiné podobě i době než EZ.) Souhlasím s autorem , i panem Emilem , že je moc pěkné , když vznikají kamarádská pouta mezi účastníky. Ten adrenalín před startem , povzbuzování , a ovace po výkonu , kdo nezažil , neví... Z knihy mě až mrazilo, představa tolika skandujících lidí , to musí závodníkovi po ukončení kariéry rozhodně chybět .
V knize je i spoustu informací , o Zlíně a městě pana Bati ,či Staré Boleslavy , kde aktér trénoval. Samozřejmě , pohled na komunismus té doby , což britský autor dobře a srozumitelně zaznamenal. Též informace z rodinného krbu a manželky Dany Zátopkové , dokresluje vše podstatné. Líbila se mi myšlenka propojení lidí z celého světa , bez závisti , mamonu , čistě krásnou sportovní cestou..Ale to je zájem jen někoho z nás , nikoliv všech.

kokrokr
29.08.2020

Velmi působivé a dojemné. Autora sice zajímají Emilovi sportovní úspěchy, ale více se zaměřuje na Zátopkovu osobnost, na jeho charakter a jednání v rámci tehdejší doby.

cori
13.06.2020

Poctivě napsaný životní příběh nejslavnějšího československého atleta nenabízí žádné skandály či špínu, nýbrž představuje Zátopka jako člověka z masa a kostí, nikoli nedosažitelnou legendu. Opět poutavé čtení jako autorova kniha o Latě Brandisové.

clouds
01.04.2020

S citem a hlubokým pochopením napsaná biografie o Emilu Zátopkovi, ačkoli je autor cizinec, perfektně popisuje české reálie a dobový kontext, klobouk dolů, jak detailní a přesné...myslím, že ve své duši Askwith Emila Zátopka hluboce obdivuje, ačkoli se kniha nevyhýbá zachycení Zátopkových pochybení - je napsaná s velkým pochopením i soucitem k jeho nelehkému osudu. Krásné, citlivě napsané čtení o velkém člověku.