Ankavi Ankavi komentáře u knih

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Opět velké zklamání. Od tohoto autora již nevezmu do ruky žádnou novou knihu. Vulgarismy, sex, vše stále dokola... Invence žádná, myslím, že je nejvyšší čas, aby se autor konečně stáhl, nebo aby zkusil osvěžit témata pro nové knihy. Toto je značně vyčpělé. Nedá se srovnávat s Účasníky zájezdu ani s Románem pro ženy, což sice také nejsou žádné perly, ale aspoň místy vtipné. Toto je vážně úpadek české literatury, bohužel.

11.06.2018 1 z 5

Šel malíř chudě do světa Šel malíř chudě do světa Jaroslav Seifert

Vrátila jsem se do školních let a bylo mně v nich dobře. Nádherné ilustrace pohladily po duši, stejně tak jako verše, psané po ročních obdobích. Uvědomila jsem si, že ač jsme nyní obklopeni mnoha rozličnými materiálními statky a doslova přesyceni informacemi, mnohdy je nám pojem štěstí vzdálen. Chudý malíř neměl nic, žil ze dne na den, rozdával lidem radost - a cítil se šťastným. Jsme ráda, že mě tato kniha přivedla k zamyšlení.

07.05.2018 5 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Michelle Frances

Dobře jsem se začetla a nadšení mě neopustilo ani v průběhu příběhu. Děj s tématem věčného boje matky s "kandidátkou" na snachu se mně osobně přehnaný či nereálný nezdál, jen jsem čekala ještě větší gradaci. Závěr byl za mě nemastný - neslaný, uspěchaný, očekávatelný. Proto ubírám jednu hvězdičku, ale jako celek knihu hodnotím dobře - průměrně dobrý psychothriller.

25.04.2018 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Robert Bryndza mě snad nikdy nepřestane bavit. Volná série s Erikou Fosterovou patří k mým nejoblíbenějším v tomto žánru. Ani chvilku se čtenář nenudí, není tam ani slovo navíc. Děj plyne přesně tak, jak má - svižně a poutavě. Je tam napětí, psychologický prvek, rozvíjející se vztah, detailní popis prostředí, dokreslující detaily. A v této knize navíc, což oceňuji dvojnásob, i temná stránka sociálních sítí. K tomu povedená obálka. Jedna z nejlepších detektivek, jaké jsem četla. Dokáže další díl série tento překonat? Snad se brzo dočkáme.

01.04.2018 5 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Další výborná a v tomto případě i výpravná kniha oblíbené autorky. Moc mě bavila. Děj se zpočátku rozvíjel nenápadně, takové ty vztahové věci, nečekané události - nicméně s každou další stránkou bylo jasné, že tajemství, kolem kterého se celá kniha točí, bude průlomové. Čtenář si však na jeho rozuzlení musí počkat až do samého konce knihy, což asi hodnotím nejvíce pozitivně. Další pochvalu autorka ode mě získává za (zde často kritizované) množství postav. Podle mě tím naopak ukázala svůj spisovatelský um, protože jejich charaktery poznáváme opravdu důkladně a přitom se jen průměrně zdatnému čtenáři podle mého názoru plést nemohou. Celkově má kniha spád a je zábavná, avšak dotýká se i vážných témat - podle mě zatím nejlepší kniha autorky.

03.08.2017 5 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Eadlyn konečně dozrála, tak bych charakterizovala závěr série. Je to sladké čtení, oddechové, romantiky trochu ubylo, ale přesto pro cílovou skupinu atraktivní. Ač je Eadlyna volba poměrně zřejmá a předvídatelná, stejně potěší. Konec malinko uspěchaný, ale ani to mi nevadilo. Velmi příjemné čtení a obálka překrásná.

03.06.2017 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Přes rozpačitý začátek, který se podle mého názoru trochu vlekl, hodnotím tuto knihu jako výbornou. Svým nápadem i svým pojetím - dva střídající se vypravěči, kteří rozpletou příběh a seznámí čtenáře s pravdou. Komu držíme palce? Ať si každý dobře promyslí, jak na tuto otázku sám sobě odpoví. I když hodnotím plným počtem hvězdiček, ve skrytu duše si přiznávám - čekala jsem ještě víc.

12.02.2017 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Vztahový propletenec, život dvou zdánlivě obyčejných rodin před a po sametové revoluci. Chvílemi jsem se trápila - děj váznul, taky ty vulgarismy by tam být nemusely. Naopak kořením knihy je pohled ze psí perspektivy - toho tam naopak mohlo být i víc. Jako celek mně kniha moc zábavná nepřišla - buď ji povrchně přelítnu a řeknu si dobrý příběh, který vyplnil můj čas dovolené či relaxu po práci, nebo se nad děním v naší společnosti začnu více zamýšlet a propadnu do deprese - protože po přečení se nabízí otázka existuje ještě normální láskyplná rodina? Takže nadšení se u mě rozhodně nekonalo, ale dávám zaokrouhlené 3.5 hvězdičky za aktuálnost a čtivost.

25.01.2017 4 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Skvělý thriller. Byla jsem vtažena do děje od prvního okamžiku. Téma neotřelé, děj má spád, honí se vám hlavou otázky komu věřit, komu ne - vše se zdá být přesvědčivé, jasné - ale... K tomu paralelně popis přírody, stručný, ničím neruší - ale napomůže představivosti. Hvězdičku ubírám jen za pro mě překotný konec, čímž ovšem nesnižuji kvalitu celé knihy, kterou mohu bez obav doporučit.

28.04.2016 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Mimořádná kniha, v níž autorka dokonale vykreslila poměry v jedné zdánlivě tuctové rodině - pokřivené vztahy v kontrastu s dětskou nevinností, pubertálním vzorem a hlubokými vnitřními pohnutkami každého ze zúčastněných. Dokonalá psychologická sonda do života naší zdánlivě uhlazené společnosti, pod povrchem lze totiž najít mnoho shnilého. Nicméně není to jen bezúčelné odhalení negativ, autorka nabízí (ale nevnucuje) možná řešení, včetně těch optimistických nebo alespoň smířlivých - a zbytek už je na čtenáři. Výborná kniha, určitě se k ní ráda vrátím.

30.10.2015 5 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Skvělá kniha, která má zejména parádní rozjezd. Střídání reality a virtuální reality je mistrně propojeno a jejich propletení je opravdu dobře promyšleno. Množství postav mě nepřekvapilo a domnívám se, že všechny byly popsány jednoznačně tak, aby se čtenářům postavy ve hře ani v realitě nepletly. Jediné, co mě trochu překvapilo, byl samotný závěr knihy - najednou se všechno ohromnou rychlostí, možná až překotně, rozpletlo - překážky byly zdolány a mnou očekávané prošetření a postupné rozuzlování nenastalo - na pár stránkách bum - vše ozřejměno. Takže za to ubírám jednu hvězdičku a jinak knihu velmi ráda doporučuji.

10.11.2014

Aliance Aliance Veronica Roth

Celá trilogie Veronicy Roth mě moc bavila, ale jednotlivé díly podle mě měly sestupnou tendenci. Ne že by druhé dva díly nebyly čtivé, ale od Divergence jsem se nemoha utrhnout, Rezistenci jsem zhltla rychle, i když jsem si přestávky dávala - a první polovinu Aliance jsem se vlastně trochu nutila číst. Ale vyplatilo se, děj se nakonec rozjel a celá série důstojně vyvrcholila. Vše do sebe zapadlo jak puzzle, líbilo se mi, že autorka nezapomíná na detaily z předchozích dílů a nenápadně je připomene, čímž se mozaika dotvoří. Vyprávění z pohledu Tobiase knize neuškodilo, ba právě naopak. To, že někteří hrdinové zemřeli, se bohužel dalo čekat - i když jim čtenář drží palce a moc si přeje, aby vše dopadlo jinak. Ale když se nad všemi souvislostmi zamyslí, nemohlo to dopadnout jinak, protože od prvopočátku mají postavy vdechnut svůj charakter, své nazírání světa - proto připočítávám ke cti autorky, že se nenechala strhnout k přeslazeným závěrům. Jako celek trilogii hodnotím skvěle a těším se na filmy.

06.07.2014 4 z 5

Mama Mama Táňa Keleová-Vasilková

Pěkný příběh o vztahu dospělých dětí a jejich partnerů s rodiči. Konečně kniha, která se zabývá i radostmi a strastmi středního a staršího věku. Citlivě popsány pocity na obou stranách, generační rozdíly vnímání různých situací, přijetí okolností a smířlivé vyznění. Trochu jsem se bála negativních emocí a jednostranného vyznění řpíběhu, ale zbytečně, autorka prokázala svou profesionalitu a přiblížila se realitě, kde nic není černobílé.

16.04.2019 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Tato kniha je výjimečná. Kdo chce, najde v ní potenciál, který jeho život změní od základu. Kdo chtít nebude, nejen že se nic nestane, ale pravděpodobněji ani nedočte. Proto se zde asi vyskytují komentáře obou těchto polarit. Já jsem se nejen rozhodla ji dočíst, ale zkusit některé rady sama aplikovat. Jako každý mám také řadu návyků, kterých bych se ráda zbavila - a snad tedy budu mít dost sebedisciplíny, aby se mně to povedlo. Knihu považuji za inspirující, nikoli však za zázračnou.

25.03.2019 5 z 5

Musím to vědět Musím to vědět Karen Cleveland

Tak od téhle knihy jsem NIC nečekala a úplně mě ohromila - svou lidskostí, jednoduchostí, nápadem a zejména závěrem. S Vivien jsem tolik soucítila, chápala její postoje - ty mateřské, pracovní a koneckonců i ty vztahové. Ráda dávám maximální počet hvězdiček.

26.02.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Hodně dobrá detektivka. Je pravdou, že jsem četla už i napínavější, ale pozitivně hodnotím zejména temnou stránku příběhu i jistou formou "tajemství", které běží na pozadí. Také psychologický profil hlavních postav - zejména Baxterové a Rouche - skvělé. Paranoidní podtón je moje gusto (chudák Thomas!). Samotný příběh by mohl gradovat ještě rafinovaněji, ale vše jsem si vynahradila posledním odstavcem celé knihy. Hvězdičku ubírám za jistou nepřehlednost a - jak už zde mnozí zmínili - překombinovanost. Přesto hodnotím vysoko a těším se na vrchol trilogie (či se dokonce dokčkáme více dílů? - to by už podle mě bylo skoro na škodu...).

07.08.2018 4 z 5

Vzhledem k tomu, že základem spokojenosti je i obklopovat se vědomě hezkými a pozitivními podněty, hodnotím knihu vysoko. Ano, neobsahuje žádné převratné informace ani myšlenky, jen nám opakuje takové ty běžné každodenní maličkosti, které dokážou udělat atmosféru "hygge". Ale není na škodu si je znovu připomenout a naladit se na pozitivní, příjemné vibrace, koneckonců zamračených lidí je na ulici i všude okolo nás vidět dost a dost.

21.06.2018 4 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Ač je teprve začátek roku, mám vážného kandidáta ve svém žebříčku nejlepších knih roku 2017. Nečekala jsem, že Dokonalý cizinec bude tak skvělá kniha. Námět naprosto jedinečný, za ten nápad bych dala šest hvězdiček. Další hvězdu bych přidala za gradaci děje. Čtenář uvěří verzi, která je mu předložena, aby byl zanedlouho překvapen tím, jak se věci opravdu mají. Kniha mě vedla i k zamyšlení, jak snadno člověk podlehne prvnímu dojmu, emocím a emotivnímu náhledu na situaci, ač "pravda" či realita je často někde jinde. Nejen vynikající psychothriller, ale také výborné psychologický příběh - úhel pohledu Catherine, jejího manžela, jejich syna - a také další postavy - sedmdesátníka a jeho zesnulé ženy - všem vlastně na konci porozumíte. Proto tuto knihu neporovnávám s žádnou předchozí (zejména ne s Dívkou ve vlaku). Podle mě je naprosto jedinečná.

21.01.2017 5 z 5

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

Po přečtení prvních stran by se mohlo zdát, že půjde o příběh dospívajících, kteří řeší jeden problém - znásilnění, ať již z jednoho úhlu pohledu skutečné, nebo z druhého úhlu pohledu domnělé. Nicméně autorka se zhostila hned několika témat - kromě znásilnění je ve hře i nevěra, lež a pravda, vyrovnání se se smrtí, kariéra versus rodina, v neposlední řadě oddanost milovanému člověku a ochota se obětovat, traumata z dětství a mládí... Od knihy jsem nečekala příliš a byla jsem příjemně překvapena. Příběh sám o sobě je napínavý a krimi zápletka je pěkně propracovaná, nicméně mě zaujala hlavně témata k zamyšlení, která se nesou na pozadí Danteho světoznámého Pekla. Komiks tam být sice nemusel, ale dal knize svérázný náboj.

27.06.2016 5 z 5

Zajímavý pohled na úklid. I když člověk většinu věcí ví, málody si to uvědomí takto komplexně, některé tipy jsou velmi dobré, využitelné. Nicméně jako celek je znát, že autorka je jiné mentality. Neumím si představit, že jako dítě kupovala lifestylové časopisy a dělalo jí radost uklízet... Pár věcí si určitě odnesu a snad i prakticky uplatním, ale jednu vím zcela jistě - knihy nevyhodím NIKDY!

07.05.2016 3 z 5