Šel malíř chudě do světa

Další z publikací vydaných v Alšově roce je výborem z Alšových drobných kreseb, jako jsou jeho obrázky pro slabikář, ilustrace k lidovým písním a pořekadlům apod. Kresby, navazující na sebe podle příbuznosti námětů (jaro, zvířata a ptáci, řemeslníci, život dětí, velikonoce, vánoce), doplňuje přes třicet básní Jaroslava Seiferta, které formou téměř lidové poesie ještě více přibližují čtenáři Mistrovo dílo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55889/sel-malir-chude-do-sveta-55889.jpg 4.3130

Kniha Šel malíř chudě do světa

Alma-Nacida

Velmi prosté verše, které jsou tu ilustrací k Alšovym obrázkům, což je zajímavé - bývá to obvykle spíš obráceně.
Občas překvapí neobvyklý rým (palem - Jeruzalém), ale jinak dávám přednost básním, kde musím buď trochu přemýšlet, o čem jsou, nebo jsou o pocitech, které sdílím s autorem.

capricornus

Balzám pro duši.

KOLIK KULTURY JE NÁRODU DOPŘÁNO V DNEŠNÍM "DEMOKRATICKÉM" REŽIMU ?
Viděl jsem hory plné ledu,
však zpívat o nich nedovedu.
Jiskřily dálky nad hlavami
jak bledě modré drahokamy.
Jímala závrať při pohledu,
zpívat však o nich nedovedu.
Když ale vidím na obzoru
uprostřed kraje nízkou horu,
na nebi mráček běloskvoucí
-přestane srdce tlouci.

Autor obdržel v r. 1984 Nobelovu cenu za literaturu, byl to pokrokový Chatrista a přesto jeho díla vycházela v hojném nákladu např. vydání s motýlem na obálce z r. 1987 Československý spisovatel viz výše 50 000 ks. Další vydání za tzv. komunismu : r. 1949, 1953, 1961, 1977, 1987 2x .
Kolikrát jeho památku uctila nakladatelství po r. 1989?
Mladí čtenáři, nevěřte nikomu, vše si ověřujte!!! Nenechte sebou manipulovat. Vymývat si mozky. Cenzura je, přestože je uzákoněna SVOBODA SLOVA /slušného/. Zjišťujte si, kdo financuje to, co čtete. Účelově lhát je nedůstojné.

Promiňte, za vsuvku. K poezii se vracím, jako ke studánce čisté vody a jsem přešťastná, že mohu z ní pít a osvěžit se. Přestože jsem pouhý čtenář doporučuji, protože verše se mi líbí a přinášejí mi radost.

EvikU.

To byla nádhera. Já nikdy nebyla na básničky. Buď jsem do nich musela dospět nebo mi jejich smysl a krásu zkazili ve škole, kdy jsme se učili nazpaměť i básně, které se nám nelíbily. A nebo se mi do ruky dostávali špatné knihy a autoři. Ale tohle mě tak krásně pohladilo. Určitě doporučuji.

Knihomolka506

Přečtená loni jen do splnění výzvy a to se taky povedlo. Sice sem tam sama píšu básně, ale číst mě je moc nebaví.. hvězdičky za obal a téma jednotlivých básní.

rencovav
19.12.2020

Seifertovy básničky mám moc ráda, připomínají mi dětství. Z téhle sbírky jsem jich znala jen pár, ale i ty ostatní znějí strašně povědomě, blízce. Nejvíc se mi líbily básničky Konvalinky, Podzim, Mateřídouška, Svatý Jan Nepomucký, Rozhovor s obláčkem a Píseň o jahodě. Děkuji tomuhle českému básníku, že mi vylepšil náladu. :)

elenai
16.06.2020

Seifertovy básně na mě mají blahodárný vliv. Mám ráda verše hravé a pozitivní, které vám vykouzlí úsměv na tváři.Toto byla poesie v obraze, nebo obraz v poesii? Tak nebo tak, užila jsem si pěkné počtení podobné duši hlazení.

Mauricie
17.01.2020

Verše jsou určené spíše dětem, ale myslím, že i dospělým mají stále co říct - přinejmenším mu to dětství připomenou. Jsou jednoduché, rytmické, dobře se to četlo. Překvapilo mě, že ani jednu z těch básní jsem neznala, nějak se nám do čítanky nedostaly. Líbily se mi a dost pravděpodobně si ji přečtu někdy znovu - věřím, že i podruhé, potřetí mi bude mít co říct.