Angie91 Angie91 komentáře u knih

Květy na vodě Květy na vodě Kathleen E. Woodiwiss

Moje nejoblíbenější a řekla bych, že i nejlepší kniha od Kathleen. Svižná, krásný děj, nijak zdlouhavý (jako u jiných) opravdu jsem si ji užila a četla jsem ji několikrát! Gage není žádný chvástavý hejsek, Shemain zas žádná nafoukaná nána. Někomu by mohl vadit mírnější až poklidný děj, ale já si na Bondovky stejně moc nepotrpím :) – jinak mě trochu zklamaly (ale to všeobecně) obálky v českém překladu. Vůbec nesouvisí – například zrovna u této knihy je na obálce blonďatá diva (myslím, že Viktoria), zatímco hlavní hrdinka je zrzavá.

19.10.2015 5 z 5

Hodně dlouho mi ležela tahle kniha doma. Koukala jsem se na pěknou obálku a přemýšlela, zda se do toho vůbec mám pustit nebo nikoliv. Byla bych ale velmi špatný "Pottrovec", kdybych ji tam nechala ležet jen ladem skladem. Mnohé z mých obav se vyplnily, a byly to právě ty obavy, díky kterým jsem to čtení odkládala.
Tak za prvé je až neuvěřitelně cítit, že Rowlingová stála někde v pozadí a že knihu nepsala. První stránky mají hodně nádechu ze starých dílů knih, ale ani se nestačíte divit a najednou jste v druhém ročníku, ve třetím, ve čtvrtém. Problém vztahu mezi otcem a synem mi přišel plytký. Přátelství mezi Scorpiusem a Albusem mi přišlo velmi dobře napsané, vztah mezi Hermionou a Ronem byl vcelku divný, protože kdo knihy o Harrym zná ví, že by se Hermiona takhle patologicky nikdy nechovala. Nakonec nejzajímavější linkou byl Draco a jeho zdrcující a čisté přiznání lásky k zemřelé ženě.
Byla chyba vydávat a parazitovat na ději, které mělo v našich srdcích zůstat čisté a nedotčené - maximálně poskvrněné pravou Rowlingovou. Nehledě na to, že se člověk musí ptát na spoustu věcí a nepřesností. Jako třeba kdy vlastně stihla Bellatrix stihnout otěhotnět a porodit dítě Pánovi zla? A byl by toho Voldemort vůbec schopný? Jaká byla motivace hlavní záporné hrdinky, proč je ze Snapea najednou takový malý roztomilý králíček? A proč se až ke konci knihy mluví i o druhém dítěti Hermiony a Rona, Hugovi? A neměli být Harry s Ronem bystrozory? Podle původních slov Rowlingové měl Ron pomáhat v krámku bratrovi jen chvíli a pak se měl připojit k Harrymu?
Možná jsem se rozepsala, ale já jsem zklamaná z celkové plytkosti a nesrozumitelnosti, mělo to zůstat jen jako divadelní předloha, netisknutá na drahocenný papír.

07.06.2017 2 z 5

Toto je velmi náročná kniha na přečtení, především díky svému obsahu, ale pokud se jednou zakousnete, nepustíte se! Úžasný popis starověkého Egypta, jejich zvyky - jako by tam ten Waltari snad tehdy byl :)

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Na Lady F. se lze dívat ze dvou pohledů - tím prvním je fakt, že je to zábavné a místy vzrušující čtení, ale tak nějak v podvědomí tušíte, že tohle není Oscarova práce, protože kdo Oscara zná (jeho knihy), ví, že ten maniak byl dost úchylnej a zvrhlej na všechny popisované čuňačinky, ale při ostatních knihách cítíte tu vybroušenost a neomalenost každého jeho napsaného slova. Jsem si teda jistá, že to psal jeden z jeho milenců, který mu to s horlivou snahou přinesl ukázat, jako vrcholné erotické (a jistě záhy vyzkoušené) dílo a Oscar, naplněn touhou a báječnými vzpomínkami se rozhodl vydávat dílo, z nějakého pohnutého sentimentu, za své. ...Tím druhým pohledem je fakt, že se chlap snaží napsat knihu z ženského pohledu, žádná romantika, žádný kecy okolo, každý je hned svolný vlítnout na věc. Nikdo nemá zábrany, každá žena si ráda pohraje s jinou ženou... to je, prosím, výjev pánských snů! Neříkám, že lidé v té době nebyli zkažení a určitě ten sex byl trošku živočisnější a nemravnější než dnes, ale ani v dnešní uvolněné době o sobě nemůže každý říct, že by mlátil kámen o cihlu.

19.08.2016 3 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Svatý Jene z Nepomuku!
Drž nad námi svoji ruku,
ať nám Bůh dá co dal Tobě:
by náš jazyk neshnil v hrobě!

Ano a právě Borovský byl druhou vlnou národního buditelství a svými epigramy pomohl zachránit nádherný český jazyk. Dobře se čte, má v sobě mnoho pravdy a i dnes jsou ty verše stále platné. Doporučuji.

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Nádherná ukázka vybroušeného českého jazyka a promyšlenost každého napsaného slova. Osobně bych ho zařadila mezi jedno z nejlepších českých děl.

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Fracois Villon je pro mě srdcová záležitost, tak jsem byla trochu skeptická, zda česká spisovatelka ztvární život tak velkého umělce dobře. A napsat, že jsem byla mile překvapena, by bylo povrchní. Já byla šokována, uhranuta a umanuta! Jako bych byla přenesena do Francie 15. století a prožívala celý život společně s Fracoisem. Působivé!

19.10.2015 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Ano, Harry je moje srdcovka, jak knižní tak filmová. Jsem přesně tak generace "X", která s Harrym vyrůstala a čekala na každý další vydaný díl. První díl série je napsaná vcelku jednoduše a má rychlý spád, Rowling se musela nějak prokousat úvodním seznámením a ceremonií. První kniha je zaměřena spíše na mladší publikum, ale i přesto jí miluju.

19.10.2015

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Byla jsem velmi zklamaná překladem pana Čapka, i když je to bezesporu jeden z nejkvalitnějších spisovatelů a překladatelů celosvětově, nedokázal vyjádřit syrovost a hloubku myšlenky, bohužel. Kdo jen trochu může, doporučuji originál - bezkonkurenční, dokonalý, zlý a syrový jako blázen.

Proměna Proměna Franz Kafka

Ke Kafkovi jsem neměla nikdy blízko, a i když většina vynáší toto dílo do nebe, pro mě to bylo hodně slabé a jediné, co mi přišlo absurdní, byl Kafkův styl psaní - jeho neuhlazenost, nemastnost - neslanost, chlad. Mimochodem, za tento názor mě vyhodil jeden profesor (čti Kafkolog) :D od zkoušky, ale i tak si za svým názorem stojím.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Povinná školní četba a to je hrozná škoda, protože spousta žáčků prostě "musí" a pak jsou jim tyto nádherné verše protivné. Já sem se ke Kytici vrátila později a byla jsem mile překvapena. Erben skrývá poučení za temné až hororové příběhy a tím si, myslím, získal hodně čtenářů.

19.10.2015 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek... první část je úžasně zpracovaná, svatba - hodně štěstí, i když víte, že se blíži katastrofa - stanování - cítíte velkou beznaděj, nevidíte východisko. Vloupání ke Gringotovým a boj o Bradavice měly šťávu a vůbec nevadilo, že je to roztažené na padesát stran, protože to bylo tak svěží a čtivé, že sem to dala jedním dechem... a na závěr závěr :) ten byl tedy největším zklamáním, protože jsem od toho čekala mnohem, mnohem více. Bohužel to vypadá, jako by to autorka chtěla mít co nejrychleji dopsané.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

U tohoto díla sem se moc natrápila, především díky nářečí. Nejspíš bych se k ní už nevrátila, ale kdo ví.

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Při čtení sem měla pocit, jako bych seděla vedle něho a prožívala to samé. Bylo mi zle, cítila jsem beznaděj, nicotu a (ne)smysl života. Skvěle napsané, doporučuji.

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Naprosté zklamání. Genderová identita obou "hlavních hrdinů" byla popřena pokaždé tím druhým. Nakonec se z toho stal jednolitý monotématický kec! Asi v polovině knihy, kdy vypráví "matka", jsem ze dvou řádků ucítila závan hloubky a poslání - a pak už bylo zase temno :)

Rohovín čtverrohý Rohovín čtverrohý Václav Kliment Klicpera

V. K. Klicpera patří k nejlepším dramatikům v Čechách vůbec a všechny jeho hry jsou krásně čtivé. Ačkoliv mě z počátku brzdily obavy, že takovéto veselohry bývají nudné, s nářečím nebo už prostě v dnešním světě nemají platnost - Klicperovy hry jsou tím opakem. Rohovín není výjimkou. Velmi zábavné a přečtené jedním dechem.

Cikáni Cikáni Karel Hynek Mácha

Zajímavé je, že Mácha popisuje "cikány", kteří (alespoň podle dnešního světa) nejsou cikáni! Ale to je spíš jen na zamyšlenou, i když bych o tom někdy ráda vedla na univerzitě debatu :) ... Máchu jsem nikdy z jistých důvodů nedocenila, a myslím, že jeho báseň Máj, je až absurdně přeceňovaná, ale tento román byl opravdu příjemnou změnou.

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Knihu jsem měla ještě před tím, než z toho Hollywoodští udělali senzaci a musím přiznat, že mám strach se na to podívat, neboť si myslím, že je obtížné vystihnout situaci a určité pozadí této knihy, kterou jsem si oblíbila. Je velmi čtivá, no a asi tak uprostřed začíná opravdový zlom a jízda, až je vám na konci hlavních hrdinů až trochu líto.

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Příběh malého chlapečka mě opravdu dostal do kolen, ten realistický přístup psaní, ta determinace lidského prostředí... samotný čtenář musí cítit pocit těžkosti a smutku, není dokonalejšího naturalistického díla!

19.10.2015

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Jedna z nejdokonaleji napsaných knih, které jsem kdy četla. Příběh je krásně temný a přesně odráží nejen život, ale i myšlení samotného Wilde. Dorian, ač zplozenec pekla :), měl už od začátku mé sympatie a dá se říct, že trochu té ošklivosti přenesl čtením přímo na mě - což, si myslím, byl záměr tohoto geniálního autora.