Angie91 Angie91 komentáře u knih

Deník prostitutky – Dvojí život paní Ester Deník prostitutky – Dvojí život paní Ester Michael Weber

Deníky se vždy dobře čtou, protože mají spádový děj a nenudí vás. První stránky od paní Ester jsem však velice protrpěla, než jsem si zvykla na její styl psaní a řeč.
Od "paní učitelky" bych však čekala trochu hloubavější fráze a myšlenkové pochody, i když se o to dost snažila a především se snažila tzv. "vyblít" své myšlenkové pochody, necítila jsem z toho hloubku ani náhodou. Při čtení jsem si vzpomněla na román Umělohmotný třípokoj, který se mi ovšem líbil víc.
Její vztah s dcerou jsem vnímala velmi negativně. Když jela na rok do ciziny, nebo jen na víkend do Prahy, stále se mi v hlavě ozývalo, a co tvoje patnáctiletá dcera? Kde je teď?
Skoky z minulosti do přítomnosti a opačně mi ani zas tak nevadily, ale kdyby to nebylo napsáno tak okatě, tak explicitně. Neponechává čtenářům žádný prostor k představivosti. A čeština? Tak o té se ani zmiňovat nemůžu, protože ta byla nulová.
V závěru nebudu lhát, přečetla jsem ji dokonce, občas jsem se zasmála, občas znechutila, ale myslím, že příští týden už o ní nebudu vědět, protože mi přišla svým dějem zbytečně plytká, i když potenciál měla, a to především v závěru knihy, kdy jsem viděla záblesk duchovna.

04.10.2017 3 z 5

Hodně dlouho mi ležela tahle kniha doma. Koukala jsem se na pěknou obálku a přemýšlela, zda se do toho vůbec mám pustit nebo nikoliv. Byla bych ale velmi špatný "Pottrovec", kdybych ji tam nechala ležet jen ladem skladem. Mnohé z mých obav se vyplnily, a byly to právě ty obavy, díky kterým jsem to čtení odkládala.
Tak za prvé je až neuvěřitelně cítit, že Rowlingová stála někde v pozadí a že knihu nepsala. První stránky mají hodně nádechu ze starých dílů knih, ale ani se nestačíte divit a najednou jste v druhém ročníku, ve třetím, ve čtvrtém. Problém vztahu mezi otcem a synem mi přišel plytký. Přátelství mezi Scorpiusem a Albusem mi přišlo velmi dobře napsané, vztah mezi Hermionou a Ronem byl vcelku divný, protože kdo knihy o Harrym zná ví, že by se Hermiona takhle patologicky nikdy nechovala. Nakonec nejzajímavější linkou byl Draco a jeho zdrcující a čisté přiznání lásky k zemřelé ženě.
Byla chyba vydávat a parazitovat na ději, které mělo v našich srdcích zůstat čisté a nedotčené - maximálně poskvrněné pravou Rowlingovou. Nehledě na to, že se člověk musí ptát na spoustu věcí a nepřesností. Jako třeba kdy vlastně stihla Bellatrix stihnout otěhotnět a porodit dítě Pánovi zla? A byl by toho Voldemort vůbec schopný? Jaká byla motivace hlavní záporné hrdinky, proč je ze Snapea najednou takový malý roztomilý králíček? A proč se až ke konci knihy mluví i o druhém dítěti Hermiony a Rona, Hugovi? A neměli být Harry s Ronem bystrozory? Podle původních slov Rowlingové měl Ron pomáhat v krámku bratrovi jen chvíli a pak se měl připojit k Harrymu?
Možná jsem se rozepsala, ale já jsem zklamaná z celkové plytkosti a nesrozumitelnosti, mělo to zůstat jen jako divadelní předloha, netisknutá na drahocenný papír.

07.06.2017 2 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Na Lady F. se lze dívat ze dvou pohledů - tím prvním je fakt, že je to zábavné a místy vzrušující čtení, ale tak nějak v podvědomí tušíte, že tohle není Oscarova práce, protože kdo Oscara zná (jeho knihy), ví, že ten maniak byl dost úchylnej a zvrhlej na všechny popisované čuňačinky, ale při ostatních knihách cítíte tu vybroušenost a neomalenost každého jeho napsaného slova. Jsem si teda jistá, že to psal jeden z jeho milenců, který mu to s horlivou snahou přinesl ukázat, jako vrcholné erotické (a jistě záhy vyzkoušené) dílo a Oscar, naplněn touhou a báječnými vzpomínkami se rozhodl vydávat dílo, z nějakého pohnutého sentimentu, za své. ...Tím druhým pohledem je fakt, že se chlap snaží napsat knihu z ženského pohledu, žádná romantika, žádný kecy okolo, každý je hned svolný vlítnout na věc. Nikdo nemá zábrany, každá žena si ráda pohraje s jinou ženou... to je, prosím, výjev pánských snů! Neříkám, že lidé v té době nebyli zkažení a určitě ten sex byl trošku živočisnější a nemravnější než dnes, ale ani v dnešní uvolněné době o sobě nemůže každý říct, že by mlátil kámen o cihlu.

19.08.2016 3 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Byla jsem velmi zklamaná překladem pana Čapka, i když je to bezesporu jeden z nejkvalitnějších spisovatelů a překladatelů celosvětově, nedokázal vyjádřit syrovost a hloubku myšlenky, bohužel. Kdo jen trochu může, doporučuji originál - bezkonkurenční, dokonalý, zlý a syrový jako blázen.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

U tohoto díla sem se moc natrápila, především díky nářečí. Nejspíš bych se k ní už nevrátila, ale kdo ví.

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Při čtení sem měla pocit, jako bych seděla vedle něho a prožívala to samé. Bylo mi zle, cítila jsem beznaděj, nicotu a (ne)smysl života. Skvěle napsané, doporučuji.

19.10.2015 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Nádherná ukázka vybroušeného českého jazyka a promyšlenost každého napsaného slova. Osobně bych ho zařadila mezi jedno z nejlepších českých děl.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Do této novely jsem musela osobně "dozrát". Po prvním přečtení jsem jí nepochopila, po tom druhém jsem hltala každé slovo. Třetí čtení nebude!

Král Oidipús Král Oidipús Sofoklés

Klasika, jejíž platnost je i po 2. tisíciletí zjevná. Pravá antická fáze poznání vlastního Já - následovaná trestem. Téměř vypuštěna idea "deux et machina" a o to je tento antický příběh zajímavější.

Odysseia Odysseia Homér

Krásný klasický antický příběh. Zpočátku jsem sice měla problém si všechny souvislosti spojit dohromady, především pro nezapamatovatelnost všech antických příběhů (Elektra, Antigona, aj.) a bohů, ale to bylo ihned upozaděno dějem. Ovšem pro netrpělivé a verše-nesnášející vřele doporučuji půjčit si Homéra z dětské knihovny. Děj je stejný, pouze je vynechán nepřirozený slovosled a krkolomné verše.

19.10.2015 5 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Naprosté zklamání. Genderová identita obou "hlavních hrdinů" byla popřena pokaždé tím druhým. Nakonec se z toho stal jednolitý monotématický kec! Asi v polovině knihy, kdy vypráví "matka", jsem ze dvou řádků ucítila závan hloubky a poslání - a pak už bylo zase temno :)

Rohovín čtverrohý Rohovín čtverrohý Václav Kliment Klicpera

V. K. Klicpera patří k nejlepším dramatikům v Čechách vůbec a všechny jeho hry jsou krásně čtivé. Ačkoliv mě z počátku brzdily obavy, že takovéto veselohry bývají nudné, s nářečím nebo už prostě v dnešním světě nemají platnost - Klicperovy hry jsou tím opakem. Rohovín není výjimkou. Velmi zábavné a přečtené jedním dechem.

Rozervanec Rozervanec Josef Kajetán Tyl

Ne, ne, ne Pepíku. Tvoje dramata mám vcelku ráda, ale napsat o Kájovi takovouhle věc? Vždyť ten chudák, který byl jen pár dní po smrti, se nemohl bránit. To se nedělá! Ty, ty, ty! :) - a teď vážně. Válka mezi zpátečnickým Tylem a rozervaným Máchou, vyústila až v tuto knihu. Možná pravdivá, možná ne, ale rozhodně to byla rána pod pás!

Proměna Proměna Franz Kafka

Ke Kafkovi jsem neměla nikdy blízko, a i když většina vynáší toto dílo do nebe, pro mě to bylo hodně slabé a jediné, co mi přišlo absurdní, byl Kafkův styl psaní - jeho neuhlazenost, nemastnost - neslanost, chlad. Mimochodem, za tento názor mě vyhodil jeden profesor (čti Kafkolog) :D od zkoušky, ale i tak si za svým názorem stojím.

Gotická duše a jiné prózy Gotická duše a jiné prózy Jiří Karásek ze Lvovic

Nádherná klasika absurdního až šíleného stylu, typického pro Karáska. Některé stavy šílenosti jsem prožívala společně s hrdinou a závěr díla mi absolutně vyrazil dech. Nezapomenutelné!

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Svatý Jene z Nepomuku!
Drž nad námi svoji ruku,
ať nám Bůh dá co dal Tobě:
by náš jazyk neshnil v hrobě!

Ano a právě Borovský byl druhou vlnou národního buditelství a svými epigramy pomohl zachránit nádherný český jazyk. Dobře se čte, má v sobě mnoho pravdy a i dnes jsou ty verše stále platné. Doporučuji.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Povinná školní četba a to je hrozná škoda, protože spousta žáčků prostě "musí" a pak jsou jim tyto nádherné verše protivné. Já sem se ke Kytici vrátila později a byla jsem mile překvapena. Erben skrývá poučení za temné až hororové příběhy a tím si, myslím, získal hodně čtenářů.

Filozofská historie Filozofská historie Alois Jirásek

Knížka je čtivá, doslova jedním dechem, ale pravděpodobně bych jí doporučila starším čtenářům. Ke konci jsem ale měla problém s historickými fakty, neboť se Jirásek naprosto odvrátil od děje a postupoval jiným směrem, tak mi přišel ten konec velmi hektický. V přečtených mám od Jiráska určitě lepší knihy.

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Fracois Villon je pro mě srdcová záležitost, tak jsem byla trochu skeptická, zda česká spisovatelka ztvární život tak velkého umělce dobře. A napsat, že jsem byla mile překvapena, by bylo povrchní. Já byla šokována, uhranuta a umanuta! Jako bych byla přenesena do Francie 15. století a prožívala celý život společně s Fracoisem. Působivé!

Cikáni Cikáni Karel Hynek Mácha

Zajímavé je, že Mácha popisuje "cikány", kteří (alespoň podle dnešního světa) nejsou cikáni! Ale to je spíš jen na zamyšlenou, i když bych o tom někdy ráda vedla na univerzitě debatu :) ... Máchu jsem nikdy z jistých důvodů nedocenila, a myslím, že jeho báseň Máj, je až absurdně přeceňovaná, ale tento román byl opravdu příjemnou změnou.