andrejs andrejs komentáře u knih

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Docela příjemné překvapení. Čekala jsem bezduchou rodinnou ságu, ale tohle mě bavilo. Dobře se to četlo, příběh sám o sobě mě zajímal a nenudila jsem se. Na to, že mě tenhle žánr obecně moc nebaví, jsem s touhle knížkou byla moc spokojená.

21.05.2021 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha, která ve mně zanechala stopu a nutkání přemýšlet o činech jednotlivých postav a smyslu příběhu. Nejlepší kniha, co jsem kdy četla, to určitě není, ale patří k těm, co mě moc zaujaly - myšlenkou, příběhem i stylem.

18.06.2011 5 z 5

Mokrá louka Mokrá louka Lenka Lanczová

V pubertě to byla jedna z mých nejoblíbenějších "Lanczovek". Prázdniny, prostředí kempu s rybníkem, 16. narozeniny, sluníčko a letní lásky...Teď jsem si Mokrou louku přečetla asi po 15ti letech znovu a sice na ni mám úplně jiný názor než tehdy, když mi bylo 15 let, ale co se nemění je fakt, že je to velmi čtivé a oddychové.

Musela jsem se ale pousmát nad svým vlastním dojmem z hlavní hrdinky. V patnácti to pro mě byla fajn holka, zábavná, společenská, skoro můj vzor! Dneska si o Tereze, hlavní představitelce, myslím, že je to povrchní přelétavá koketa, co nezná nejzákladnější díla české poezie :-) V patnácti má prostě člověk úplně jiné vnímání a priority a jinak asi vnímá i tenhle druh literatury.

K přečtění ale Mokrou louku určitě doporučuji! Je to typický dívčí román, který nad všechny ostatní vyniká (jako všechny "Lanczovky") úžasnou čtivostí. V tomhle žánru prostě Lenka Lanczová umí :-)

21.09.2013 4 z 5

Rebelka - Odvrácená strana islámu Rebelka - Odvrácená strana islámu Ayaan Hirsi Ali

Jedna z nejlepších knih o postavení muslimek ve světě islámu, jaké jsem zatím četla. Trochu více je příběh zaměřen na politiku (samozřejmě vzhledem k autorčině profesi), ale formou osobního vyprávění, takže velmi čtivě. Doporučuji nejen těm, kteří se o tuto problematiku zajímají!

Pod africkým sluncem Pod africkým sluncem Barbara Wood

Knížka byla nádherná! Příběh naprosto poutavý, pozadí mu tvořila historie Afriky během celého století, podaná nenásilnou formou. Samotný styl mi byl blízký hlavně v momentech napětí, kdy Woodová nenechá čekat na rozuzlení (až na výjimky) a neprodlužuje děj o dalších pár "zbytečných" stránek. I přes to množství textu bych klidně četla dál, o dalších generacích dvou rodin a osudech Keni.

22.03.2012 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Moje nejoblíbenější kniha ze všech, co jsem kdy četla. Kouzelný příběh dětství, mistrně i poutavě sepsaný. Ještě jsem nečetla krásnější a emotivnější popis Provence!

23.05.2011 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Tahle kniha mě strašně překvapila. Přestože jsem nikdy nečetla memoáry a vzpomínkové knihy či životopisy, tohle mě hodně bavilo.

07.01.2021 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Od knihy jsem nečekala nic víc, než oddychové čtení a musím říct, že v tomhle ohledu mě vlastně nezklamala. Nicméně příště, až si budu chtít "oddychnout", sáhnu raději po něčem od Lenky Lanczové... O té si totiž aspoň myslím, že v rámci tohoto žánru tvoří kvalitu a píše o reálných věcech, lidech a situacích.

Padesát odstínů šedi jsem měla chuť odložit už po prvních stech stranách a neudělala jsem to jen proto, že nerada nechávám knihy nedočtené. Samotná postava Christiana Greye je trapný výmysl - 27-letý boháč, navíc krásný a ke všemu galantní? A zamiluje se do někoho, kdo ještě donedávna nevěděl ani o možnosti holit si nohy? Další autorčina šlápnutí vedle asi nemá cenu komentovat.

Relativně pozitivní hodnocení dávám za čtivost, i když, přiznejme si, že čtivý je každý jednodušší článek v jakémkoli časopise pro ženy.

25.06.2013 1 z 5

Náhradnice Náhradnice Tania Carver

Náhradnice je rozhodně jeden z nejlepších thrillerů, jaké jsem kdy četla! Příběh mě chytil od samého začátku, zápletka se pomalu a postupně odkrývala a nechyběl ani konec s ohromným spádem, od kterého se prostě nelze odtrhnout.
Trochu mi připomínala moji oblíbenou autorku Tess Gerritsen a její knihu Dvojče s mírně podobnou zápletkou.
Během čtení jsem nenarazila na stránku, byť ani na odstavec, který by mě aspoň trochu nudil. Prostě skvělé!

22.02.2013 5 z 5

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Pavla Smetanová

Velmi zajímavá a hlavně čtivá kniha s postřehy o mentalitě a životě Řeků a rozdíly mezi jimi a námi. Líbil se mi její nadhled, to, že nestraní ani Čechům, ani Řekům, a že uznává, že obě mentality mají svá pro a proti. Vyhovovaly mi i krátké kapitolky, zaměřené vždy k jednomu tématu a nesmírně živý, čtivý a hlavně humorný styl Pavly Smetanové!

30.04.2012 4 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem četla!

21.04.2012 5 z 5

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Popis knihy na jejím přebalu mě zpočátku moc nezaujal a věřila jsem, že nic nemůže přemoci Jak voní tymián. Živá voda ho sice nepřemohla, ale naprosto předčila moje očekávání! Psychologie postav je bezvadně propracovaná, a i když se u svérázných obyvatel malé provensálské vesničky setkáváme spíš se záští a špatnými vlastnostmi, na kouzle Pagnolova vyprávění to nic nemění. Živá voda je jednou z nejkrásnějších knih, co jsem zatím četla!

Osvícení Osvícení Stephen King

Zatím moje nejoblíbenější kniha od Kinga, která v mém osobním hodnocení dokonce předčila i TO, údajně nejlepší knihu tohoto spisovatele.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Řbitovem zviřátek mě King rozhodně nezklamal! Napínavé čtení a dobrý příběh, dokonce i samotný závěr byl super a místy jsem se dokonce i bála :-)

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

SUPER!
Sice se jedná o mou první knihu, u níž jsem věděla, kdo je vrahem už asi během první čtvrtiny, ale přiznám se, že mi to nijak zvlášť nevadilo. Bylo to napínavé, děsivé, zkrátka perfektní. Od tohoto autora pro mě zatím rozhodně nejlepší kniha.

12.12.2016 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Pro mě tahle kniha znamenala zklamání. Myslela jsem, že věty typu "V tu chvíli si uvědomil, že se do ní znovu zamiloval" nebo "Jdi za svým srdcem" dnes patří už jen do přihlouplých telenovel. Příběh tuctový, předvídatelný, jednoduchý. O hlavní hrdince se jednou píše jako o ženě, která vždy něčím překvapí, která má spontánní uměleckou duši ... a o 40 stránek dál už je to žena milující stereotyp. Marně jsem hledala cokoli, co by mě na knize nadchlo a dočetla jsem ji jen proto, že nikdy nenechávám knihu nedočtenou, byť je to odpad, jako v tomto případě.

22.12.2014 odpad!

To To Stephen King

Mistrně napsaná kniha! I přes haldu textu a příběhů, proplétání minulosti s přítomností,...se čtenář v ose příběhu ani trochu neztrácí, stále je udržován v napětí a nenudí se. Trochu malým zklamáním pro mě byl konec - čekala bych něco důmyslnějšího, rafinovanějšího, ale King už takový prostě je.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jedna z nejkrásnějších romantických knich, jaké jsem dosud četla!

31.10.2015 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Zcela jistě nejkrásnější kniha, jakou jsem zatím od Remarqua četla! I tahle má (stejně jako snad všechny jeho ostatní knihy) nádech pesimismu a pach smrti. Tři kamarádi mají strašně silný příběh. Dokonce až tak moc, že jsem ještě 14 dní po jejich přečtení měla sklíčenou náladu a myšlenky na smrt... I přesto, že mi dlouho před koncem bylo jasné, jak vše dopadne, závěr byl tak šíleně emotivní, že mi slzy tekly proudem.

28.04.2013 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

První díl Milénia jsem doslova hltala. Někteří sem sice píší, že rozjezd byl trochu zdlouhavý, ale pro mě bylo "nudnějších" jen asi prvních 40 stran. Pak už jsem se od knížky nemohla odtrhnout, za čež může jednak autorův styl, dobré prokreslení postav a samozřejmě i děj samotný. Super knížka!!

13.08.2011 5 z 5