amenufus amenufus komentáře u knih

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Tak další díl za mnou. Dala bych tak 3,5 hvězdy. Takhle je určitě na vyšší úrovni než první dva, třetí zatím nepřekonal.
Já vám nevím, přišlo mi, že od chvíle, co se postupně začaly odkrývat karty, začalo se to kazit. Tenhle byl příbuzný tohoto, tenhle v minulosti zastřelil tamtoho, atd, atd. Puzzle se začaly skládat dohromady, ale až moc urputně. Prostě za mě trochu překombinované.

30.10.2017 3 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Tahle kniha má vše. Při čtení jsem nijak nepospíchala, knížku jsem si dávkovala. Postavy jsou moc hezky propracované, občasné filosofování jim svědčí. Líbí se mi také, že se autor nebojí rozepisovat historické souvislosti. Břemeno rodinného dědictví jde aplikovat do jakékoliv doby, tady bylo však to provedení excelentní!

22.09.2017 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Já tedy bohužel takovou chválu pět nebudu. Moje třetí knížka od Jojo a pro mě zatím nejslabší. Ano, člověk už ví co od ní může čekat a že to sem tam zkrátka bude trochu přitažené za vlasy (tahle fráze se u ní koukám opakuje poměrně často). Ale tady mi to prostě do příběhu moc nazapadalo. Rozhodně si taky myslím, že v mých očích knížce uškodila skutečnost, že Me before you jsem viděla rovněž ve filmovém zpracování (které se mi MOC líbilo). Lousu jsem si tak představovala spíše jako její filmovou představitelku, nikoliv knižní z předlohy. A k ní mi prostě Život po tobě vůbec, ale vůbec neseděl. Výsledkem bylo, že zatímco ostatní knížky jsem přečetla jedním dechem, tady jsem se s tím trochu prala.

13.02.2017 3 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Musím říci, že se mi kniha opravdu líbila. O životním osudu Adiny Mandlové jsem něco málo tušila. Ale její osobní vyprávění dává jejímu životnímu příběhu v mých očích zcela nový rozměr. Velice zajímavá osobnost s pro mě blízkým smyslem pro humor, kterého se vzdávala málokdy. Způsob jejího vyjadřování mi opravdu sedl a líbí se mi, jak na události zpětně nahlíží, bez zbytečného pathosu.

18.01.2017 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Já tedy musím říci, že za mě rozhodně žádná nuda. Však má knížka jen 140 stran. Pocity a myšlenky obou hlavních postav jsou citlivě popisovány, úplně mě to navnadilo si po dlouhé době film znovu pustit. To je možná to, co některým přijde zbytečně zdlouhavé. U mě to bylo naopak, tyhle detaily mi v knížce dávaly smysl, patřili tam.

21.08.2017 5 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

(SPOILER) Některým obdobím a událostem se záměrně vyhýbám, jako třeba právě období rasové segregace, je to pro mě moc náročné čtivo. Nicméně hodnocení mě přesvědčilo. Těsně před závěrem mi tam některá rozuzlení přišla až moc, nicméně jinak jsem byla čtenářsky spokojená. SPOILER. A teda na své si přišel i milovník happyendů ve mě!

08.02.2023 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Ty opakující se hrátky se slovy naznačující Harryho smrt, už ne prosím. A bohužel nejslabší byl pro mě závěr. Poslední tečka s Aurorou mě vysloveně naštvala. Naštěstí předchozích 600 stránek se opravdu povedlo!

28.01.2019 4 z 5

Já Vám nevím. Všeobecně je to hodnocené skvěle, mě však příliš neuchvátilo. Okolo sté stránky jsem měla trochu krizi a přemýšlela, jestli vůbec dočtu. Postupem děje velmi rychle dospějete k názoru, že vše co nejméně pravděpodobné, se v této knize dřív či později stane. Rozhodně bych nepřirovnávala k Forestovi. Pro někoho mohli být zvraty v ději překvapivé, za mě však až příliš přitažené za vlasy.

18.01.2017 3 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

MOŽNÝ SPOILER
Sestupná tendence kvality autora.
Co už mi přijde přespříliš je neustálá orientace pachatelů na vyšetřovatele. Potřetí za sebou, to už je moc. Navíc o to víc do očí bijící, když jsou jednotlivé knihy situované tak krátce časově od sebe.
Souhlas s ostatními, chybí mi nějaké wow. Na to, jak byly jednotlivé vraždy precizně provedené mi odhalení přijde takové zplácané, dalo se z toho vyždímat víc...

19.06.2020 2 z 5

Minuta na rozloučenou Minuta na rozloučenou Hana Marie Körnerová (p)

Četla jsem od ní nejprve tři knížky včetně Heřmánkového údolí a byla jsem nadšená. Bohužel, kdybych tuhle četla jako první, k dalším bych se určitě nedostala. Přišlo mi, že děj zasazený do Jižní Ameriky autorku žánrově zavál spíš do děju telenovely. Na mě až příliš červená knihovna.

01.02.2020 1 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Nemůžu tak úplně souhlasit s komentáři. Knížka pro mě nebyla pouze depresivní. Přestože děj spěl ke svému smutnému konci, rozhodně bylo i pár nadějných chvil, které ukazovali, že na Janu, i přes její situaci, čeká jiný život. A tyhle pasáže, kdy autorka popisuje přírodu, roční období a vše vůkol, to bylo opravdu krásně, hřejivě napsáno. Stejně tak si nemyslím, že otčím byl jen slaboch. Je potřeba si uvědomit, do jaké doby je děj zasazen. Každý z aktérů byl určitým způsobem v okovech své doby a jen jejich charaktery a životní osudy určovali jejich možnosti.

21.07.2019 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

MOŽNÝ SPOILER
Tak se dále doslova prokousávám Nesbem. Druhý díl bohužel nebyl moc velkým povzbuzením. Pro mě zůstal na úrovni prvního, takže poměrně nízké. Musím se přiznat, že už teď mi vadí Harryho vztah s alkoholem. To, že k němu ve slabé chvíli může vždy znovu sklouznout, aby nakonec stejně ukázal, že je pašák. Po druhé knize také zjišťuji, že každá žena, na kterou byť jen mrkne, zřejmě zemře, velmi pravděpodobně násilnou smrtí . Tak snad se těchto stereotypů Nesbo v dalších dílech zbaví. Nicméně to nevzdávám a jdu na další díl. Už se těším, až se prokoušu k těm, které jsou prý skvělé :)

18.10.2017 2 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Po Keplerovi jsem se konečně odhodlala k Nesbovi. Jako překrm jsem si dala Lovce hlav, který nebyl úplně špatný a po nějaké chvíli mě docela chytnul. O Netopýrovi jsem už dopředu slyšela ze svého okolí poměrně negativní recenze. Ani mě bohužel nijak neuchvátil, byl dost vleklý, neustálé příběhy týkající se australské historie a osobních vzpomínek postav na okraji děje mě spíš zdržovaly. Takový ten pocit, že se nechcete od knížky odtrhnout (takhle mě rozmazlil Kepler) jsem zažila cca 50 stránek před koncem a to jen na chvíli, než nátlak na čtenáře opět mírně zeslabil. Nebylo to vysloveně zlé, ale ano, čekala jsem asi jako ostatní stěžující víc. Nicméně, z nějakého zvláštního popudu jsem si pořídila rovnou všechny knížky v sérii, pojedu tedy dál a budu se těšit na ty, které jsou prý záživnější :)

11.10.2017 2 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Je to jedna z mých hodně oblíbených knih, ke kterým se také ráda po čase znovu a znovu vracím. Je taková miloučká, oddechová, ale v tomto případě jí to v rozhodně neubírá na kvalitě.

04.09.2017 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Knížka se četla opravdu dobře, styl Levina mi vyhovuje. Líbilo se mi opravdu důkladné provázání děje a hlavního tématu, který se v závěru rozuzlí. Bohužel jsem se trochu ošidila a vinou mé zvědavosti v půlce knihy na internetu našla pointu, ale i přesto spokojená. Tak teď hurá na film, který má rovněž skvělé hodnocení.

19.07.2017 4 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Parádní počtení, Škvoreckého styl mi sedne, radost číst. Pro mě zas tolik nepředvídatelné nebylo, holt má dětská obliba Hříchů pro pátera Knoxe přinesla ovoce :)

25.01.2017 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Taky se mi zdá o chlup lepší než dvojka :) Každopádně opět velice příjemně pobavila, párkrát jsem si jí smíchy doslova poprskala.

24.01.2017 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

MOŽNÝ SPOILER!
Konečně jsem se u třetího dílu dočkala a knížka vzala náležitý spád. Už jsem začínala mít trochu obavy!
Takže za mě velká spokojenost. Už u předchozího dílu jsem však mírně kritizovala Holeův přístup k alkoholu, který je dost předvídatelný, no jo, alkoholik... Tzn. přijde průšvih, démon alkohol se vrátí, ale Henry nad ním stejně zas dočasně zvítězí. Uvidíme jestli tenhle scénář bude pokračovat i v dalších knihách. Stejně jako další má výtka a to smrt žen, na kterých Henrymu záleží. Ano, i zde, potřetí v řadě jsme se dočkali. Tak snad se těchto klišé do budoucna Nesbo vystřídá (no už podle anotace u IV. knihy vidím, že se toho asi ještě chvilku nezbaví). Všeobecně tedy spokojenost, budu doufat, že teď už z této úrovně neklesne a pokračuji v sérii dál.

24.10.2017 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Za mě prozatím nejlepší autorova kniha. Jako obvykle vše jede na plné obrátky od první stránky, odložit knihu je nemožné. Pořád čekáte až autor trochu poleví, že odložíte na druhý den a můžete na kutě. V případě Keplera ne, co knížka, to probdělá noc :)

07.08.2017 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Recenze z okolí zněly jasně: Keplerova nejlepší. Možná jsem Lovci králíků pohoršila tím, že předchozí den jsem přečetla Svědkyni ohně, která mě naprosto dostala. Uznávám, že děj byl zajímavý, spletitý. Ale nosné téma deseti vražd je pro mě trochu ohrané a u mě knize trochu ubralo. Ale to nezměnilo nic na tom, že jsem ji jako zatím všechny jeho knihy přečetla jedním dechem. To je jeho doménou, knížku vezmete do ruky a do poslední stránky neodložíte.

07.08.2017 4 z 5