amelie.m amelie.m komentáře u knih

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Pro mě velké zklamání.. Další důkaz toho, jak umí zblbnout reklama.. a to jsem se fakt na tuhle knihu těšila..

Kniha narvaná postavami, spoustou linií, ve kterých se člověk ztrácí, nedořešenými věcmi a leckdy slušnými nesmysly.. (např. útěk děcka z mrazáku, bože :))

Za mě nee..

25.06.2015 2 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

.. jako jo, mám pár výhrad k celé sérii, přesto ale musím uznat, že ta holka má obr potenciál a doufám, že si od ní ještě něco přečtu :)

10.01.2024 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Asi jsem barbar, ale nikdy mě nechytla..

21.04.2016 1 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Fantasy knihám se vyhýbám, ale přečíst si Trifidy byl rozhodně krok správným směrem. Je to výjimečný a strhující příběh, plný skvělých myšlenek (což se mi na knize líbilo nejvíc) a postřehů. Autor příjemně vyvážil míru líčení katastrofy a jejích následků. Pokud vezmeme v potaz, že byl příběh napsán před více jak šedesáti lety, můžeme jenom s obdivem smeknout.

PS: nenechte se ovlivnit filmem, je to jen ubohá parodie na knihu

14.08.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nesdílím nadšení většiny. Kniha působí prvoplánově a kýčovitě. Autorka nepřichází s ničím novým. Téma knihy již bylo nejednou zpracováno jak literárně, tak na filmovém plátně a rozhodně s větší grácií. Negativní dojem z knihy umocňuje nešťastně uchopená hlavní ženská postava - Louise. Nezáživná, vytelená, jednoduše.. neuvěřitelná (stejně, jako kniha). Takže nic, co by člověka dvakrát zaujalo. Křeč.

31.07.2017 2 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Tahle buclatá knížka si okamžitě získala mé srdce. Strhující příběh, který vás nenechá v klidu. Inspirovaný skutečností a přitom máte pocit, jako kdyby to všechno byla jenom hra. Všichni mají dané svoje pevné role, ze kterých se snaží nevybočovat a pokud se tak náhodou stane, stále se ohlížejí do všech možných stran, jestli je někdo nevidí..

Obdivuji sebekázeň černošských služebnic. To, jak dokáží milovat cizí děti i přesto, jak se k nim chovají jejich rodiče, i přesto, že nemají díky své společenské pozici prostor na vlastní život a svoje děti. Celou dobu jsem přemýšlela o tom, jestli je tohle vůbec v lidských silách zvládnout. To pracovní tempo, nasazení, neustálé potlačování vlastní hrdosti a klopení hlavy. Je mi jasné, že ve své podstatě neměly na výběr a to je na všem to nejděsivější..

Přemýšlím, jestli je konec šťastný nebo naopak a docházím k závěru, že je jednoduše.. opravdový. Takový, jaký nese sám život, kde se mísí výhry s prohrami. Na prvotinu autorky je to velmi dobrý počin. Doporučuji :)

______

Koukla jsem i na film, který není úplně špatný, ale za samotnou knihou velmi pokulhává. Postrádala jsem atmosféru, která se táhne celou knihou - napětí a obavy černošského obyvatelstva. Také jsem negativně vnímala, jak scénáristé pokřivili děj knihy, což samotnou knihu snižuje a já být autorkou, tak jim za tohle vyšiju jednu za uši.

29.05.2016 5 z 5

Rukojmí Rukojmí Stefanie Pintoff

Znáte ten pocit, když čtete dobrou knížku a v duchu si přejete, aby měla ještě dalších sto stránek? Tady se vám část vašeho přání splní. Konec zdaleka není tím pravým koncem a před čtenářem se rozehrává to pravé finále, po kterém se teprve bude moci případ zcela uzavřít.

Líbí se mi atmosféra knihy (mám ráda zimu, kostely, Vánoce) a stejně tak jsem ocenila nekompromisní jednání "zloducha" - stačí jeden krok vedle a umírá další člověk, stejně tak katedrála je v ohrožení. Hra na šťastné konce se nekoná. Alespoň zatím. Bezva, jakýpak štráchy :))

22.08.2016 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Ukázkový příklad, jak umí zblbnout reklama..

Dle mého se to dá přečíst, křivdila bych, kdybych tvrdila, že ne. Nicméně kniha zdaleka nedosahuje takových kvalit, jak by se dle přehnané reklamy mohlo zdát. Začátek pomalý, erotické scény nic moc, děj celkem nuda. Další díly se dají dějově celkem snadno odhadnout, takže, proč vůbec číst dál?

25.06.2015 1 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

.. celá trilogie, to je prostě jízda!

31.01.2022 5 z 5

Pravdomluvní sedmilháři Pravdomluvní sedmilháři Sofie Králová

Co se týká obsahu, laciné, povrchní, překombinované, snadno odhadnutelná dějová linie. Je cítit, že si autorka s knihou nedala moc práce. Nereálné chování postav, nepřirozeně rychlé posuny a zvraty v ději vás nutí jen nevěřícně kroutit hlavou a číst dál v očekávání toho, kam až to všechno může zajít.

Ženatý Teodor - bezpáteřní týpek, svobodná Lucie - naivka, která neví co chce, Eli, manželka Teodora - nanynka, co zapomněla mozek kdesi na lavičce v parku, svobodný Tomáš - další groteskní figurka do děje. To je čtveřice hlavních hrdinů.

V knize se například dočítáme, že Lucie jen tak někomu "nedá", aby vzápětí "dala" Teodorovi a okamžitě se do něho zamilovala. Lucka má tak trošku problém se zásadovostí a s tím, kdy být ve vztahu s Teodorem hrdá a kdy ne. Přičtěme to jejímu mladému věku. Eli také ví, po svém prvním úletu s Tomášem, že ho miluje nade vše. A to jí táhne na čtyřicet a má už něco za sebou. Tomáš zase ví, že miluje Eli, matku dvou dětí, ač sám bezdětný a o hodně mladší. Postava Teodora zaujme asi nejvíc. Bezpáteřňák bez špetky pokory v těle. Stovky rozchodů a stovky návratů. Slovy "miluji tě" se tu plýtvá jako státním rozpočtem, nikdo z hrdinů nepoužívá mozek k řešení situace. Jedinej záporňák Teodor nemiluje, ale rád ta slůvka používá k dosažení svého cíle, kterým je pár slastných chvil s Lucií, pro něž bezhlavě riskuje jak svou slibnou politickou kariéru, tak pověst. Všichni se chovají jako zmatení puberťáci z laciných filmů pro béčkové diváky. Na podzim se poznají, v zimě už by se chtěli rozcházet a brát si někoho jiného. Hmm.. Přichází klasická zápletka, ona mu jede vyznat lásku, ale vidí ho, jak on zrovna políbil jinou ženu. Okamžitě, aniž by se ho zeptala "vo co gou", mu dá kopny, odmítá s ním mluvit, týdny chodí jako tělo bez duše a on, ač bezhlavě zamilovaný, se ani nesnaží dopátrat, co se děje, natož aby se jí předtím svěřil se svým těžkým trápením. Přirozenost sama. O tom, že ona asi nikdy nečetla žádnou romantickou slátaninu, díky které by věděla, že když chlap někoho políbí, zákonitě je to jeho sestra či sestřenice nebo matka a ne žádná jeho "xxxxx", ani nemluvím. Naštěstí tu máme nejlepší kamarádku, která ty dva zmatené trouby dá zase dohromady. Třešničkou na dortu je "přirozená" smrt oné políbené ženy, infarkt Teodora a navázání ňuňu vztahu Eli (manželky Teodora) a těhotné Lucky (milenky Teodora, dítě je samo jeho). Následné skoro sebeobětování se Eli ve prospěch Teodora jí už ani nechcete, vzhledem k jejímu dosavadnímu jednání, věřit.

Pokud se pozastavím nad formální stránkou knihy, čtenář se může cítit ošizen. Je přeplněna vzduchoprázdnem, velká písmena, spousta poloprázdných stran, nepřirozených mezer mezi textem. Díky tomu se dá přečíst velmi rychle, řádově cca za tři hodinky podobně, jako předchozí dvě knihy.

Ano, můj komentář není zrovna lichotivý, ale.. To opravdu myslí někdo vážně??! Tato kniha je dokladem toho, že v dnešní době si může knihu vydat opravdu každý. Znám tolik dobrých autorů, kteří píší "do šuplíku" a zasloužili by si stokrát větší pozornost. Je mi z toho smutno......

12.06.2017 1 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

A v člověku zůstává smutné prázdno a spousta otázek bez odpovědi..

S úctou ke všem, kdo prošli touto hrůzou, dávám pět hvězd za zachované svědectví o zrůdnosti, odvaze, bezpočtu bezejmenných, ztracených v dějinách..

30.08.2016 5 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Miluji Hradišťanem zhudebněnou Smuténku. Ty verše dostávají najednou další rozměr.. Často se vracím k básním pana Skácela a s každým dalším čtením v nich i v sobě objevím, dosud neobjevené..

08.06.2016 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Tady vraha neuhádnete ;) Paráda! Smekám před tím, co všechno dokázala na svou dobu a možnosti Agatha promyslet a vypracovat..

11.02.2016 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Perfektní! :) má z nejoblíbenějších od Agathy. Doporučuji podívat se na sérii And Then There Were None (2015), v původním znění s titulky. Vraha byste pravděpodobně oproti knize díky vizuální stránce věci odhalili, přesto, skvělý počin!

01.02.2016 5 z 5

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

.. kdo nezná Skácela, jako by nebyl.. neznám nic krásnějšího, než JEHO poezii

12.02.2022 5 z 5

Děs Děs David Hidden

.. za mě tak trošku děs.. problém dočíst.. hlavní hrdina nesympatický, zabíjačkové scény silně nechutné, oběť nepřirozeně odolná, závěr odfláknutý..

26.05.2021 1 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Gunnar Staalesen

Velmi dobře vystavěný příběh, který vás nenudí, je originální a liší se od klasických "zabíjaček". Děj se rozvíjí, rozplétá a zase šmodrchá.. rozuzlení je překvapivé a přichází až na samotném konci. Kniha přečtena jedním dechem. Doporučuji.

20.03.2018 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Recenze na obalu knihy dost přehánějí, každopádně mě dokázaly přimět ke koupi, které nelituji. Mrzí mě lehce odfláknutý konec, čekala jsem větší originalitu, ke které měl autor poměrně dobře našlápnuto.

08.10.2016 4 z 5

Dcery Lamače kostí Dcery Lamače kostí Ted Dekker

Kniha se četla jedním dechem, je plná napětí, autor umí navodit atmosféru a rozhodně bych ji doporučila dál, i přes občas nereálné chování některých postav.. a přes některé, téměř supermanovské akce :)

Když Ryan unesl Burta Welshe, byl Burt jen v tenkém bavlněném pyžamu.. pravděpodobně v Americe dodávají k podobným modelům i pásky, kterými pak jejich únosci svazují uneseným ruce :)) Ale beru, každý autor má právo se v příběhu malinko ztratit, zvlášť v podobně nahuštěném..

25.06.2015 4 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Je to čtivé, to ano, mám za sebou celou sérii, ale vadí mi tam ta neuvěřitelnost a proto tři hvězdy.

20.01.2022 3 z 5