Allys Allys komentáře u knih

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Páčil sa mi štýl písania - rozprávanie z pohľadu troch rôznych postáv, avšak hlavné postavy ma nezaujali a nedokázala som s nimi prežívať dej. Čo bolo pozitívne, že relatívne dlho sa nedalo odhadnúť, ako to nakoniec dopadne. Kniha nie je zlá, ale na základe označenia bestseller a kniha roku som od nej možno čakala trochu viac.

30.01.2020 3 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Dej bol napínavý a plný zvratov, postavy vyšetrovateľov sympatické. Kniha sa čítala ľahko a plynule, s morbídnymi časťami som rátala a nemala problém, ale miestami mi to prišlo už na hranici reality - napríklad schopnosť regenerácie po smrteľných zraneniach a následného fungovania Jureka. Prišiel mi ako nejaký nezastaviteľný super anti- hrdina s bojovým výcvikom a 120% zdravím, čo sa dosť ťažko predstavuje, keď ide o pána v dôchodkovom veku :-) Ako oddychové čítanie, keď sa človek príliš nezamýšľa nad nejakými nezrovnalosťami je to ok ;-)

07.01.2020 4 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Veľmi silný skutočný príbeh, miestami až neuveriteľný. Pre mňa je úplne nepochopiteľné, kam až dokáže zájsť jedna matka vo vynaliezavosti spôsobov týrania ( či už fyzických alebo psychických) vlastného dieťaťa. Kniha sa síce čítala jedným dychom, ale pocity sú naozaj veľmi nepríjemné. Čo ma šokovalo úplne najviac bola ľahostajnosť otca a aj okolia.. David je veľmi silná osobnosť a prajem mu len to dobré, je naozaj obdivuhodné ako to všetko zvládol a dokáže žiť normálnym životom. Nikde som však nenašla, čo sa stalo s matkou a či vôbec niesla nejaké následky za svoje činy - ak niekto máte info, prosím správu.

10.10.2019 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Je to moja prvá kniha, ktorú som zo série čítala, hlavné postavy Patrik a Erika mi boli sympatické. Autorka dokáže vykresliť dej a mestečko, kde sa odohráva tak pútavo, že miestami som mala pocit, akoby som tam naozaj bola. Úplne som cítila tú atmosféru. Trochu mi tam chýbal nejaký silnejší drive. Nieje to úplne typická severská detektívka, na aké som bola zvyknutá, ale napriek tomu, je to príjemné čítanie. Určite sa časom pozriem aj na ďalšie časti.

05.09.2019 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Super kniha :-) Spojenie Smrťa, mágov, Zuzanky a rocku v jednom diely je naozaj parádne. Dej je plný narážok na rôzne kapely a skladby zo skutočného sveta, takže ma to bavilo o to viac. Škoda akurát toho záveru a chýbala mi nejaká výraznejšia a silnejšia dejová linka. Tento diel som ale čítala, aby som mala krajší deň a viac sa smiala a to sa podarilo, takže 5* :-)

05.09.2019 5 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Persepolis je veľmi silným príbehom z iránskeho prostredia, ktorý je rozprávaný z pohľadu malého dievčatka, neskôr mladej ženy. Sleduje a popisuje zmeny, ktoré sama nechápe a nechápu ich ani jej rodičia. Komiks je podaný svižne, inteligentne a pravdivo. Toto je však jeden z mála prípadov, kedy sa mi viac páči filmové spracovanie. Pôvodne som chcela dať plný počet hviezdičiek, ale 5* získal film.

22.08.2019 4 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Zaujímavý príbeh, ktorý som prečítala jedným dychom. Niektoré časti síce mohli ísť trochu viac do hĺbky, ale aj napriek tomu sa mi kniha čítala veľmi dobre. Už som mala v rukách viac kníh s tematikou 2 sv. vojny, táto je však zaujímavá tým, že dej je zasadený priamo v bezprostrednej blízkosti Hitlera. Páčilo sa mi, že autor čerpal zo skutočných udalostí a inšpiroval sa životom skutočnej ochutnávačky (Margot Woelk).

15.08.2019 5 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Dojemné pokračovanie príbehu z pohľadu hlavného hrdinu z prvej časti. Kniha ma chytila za srdce, prečítala som ju jedným dychom. Počas čítania sa u mňa vystriedali asi všetky emócie, ktoré sa mohli. Koniec bol úžasný, ešte lepší než v aký som dúfala. Kniha poukazuje na rôzne spoločenské témy a ukazuje rôzne ľudské osudy, nad ktorými sa čitateľ určite pozastaví a bude si viac vážiť život, ktorý má.

13.08.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Kniha sa čítala dobre a plynule, ale viac vecí nedávalo zmysel. Hľadanie mŕtvol síce z pohľadu biológa logické, ale rovnako ako ich našiel on, by väčšinu z nich skôr našla zver. Konanie polície úplne mimo - za všetko môže divá zver napriek úplne iným dôkazom. Koniec, ako sa z profesora stane terminátor bol tiež ťažko uveriteľný (možno inšpirácia superhrdinami). Avšak celkovo knihu hodnotím pozitívne, dej je svižný a napínavý. Je jedno, do akej miery je čo reálne, ajtak má čitateľ chuť vedieť, čo je ďalej a ako to dopadne.

13.08.2019 3 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Možno som čakala niečo iné (podľa názvu väčšie využitie potenciálu mazacej tramvaje). Začiatok sa rozbiehal pomaly a chvíľami to vyzeralo skôr ako psychologický román. Páčil sa mi popis deja z pohľadu rôznych postáv a aj to, že čitateľ môže nahliadnuť do ich myšlienkových pochodov a bolo úlne vidno rozdiel v ženskom a mužskom zmýšlaní ohľadom rovnakých problémov. Záver mi však prišiel taký urýchlený a nereálny. Ako sa píše v komentároch nižšie, trochu ma mrzelo to množstvo nepravdepodobných náhod, len aby sa dej v knihe nejako pospájal a veľká predvídateľnosť. Je to taký priemerný thriller, ale za tú psychologickú časť si zaslúži * navyše.

09.08.2019 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Kniha, ktorá patrí aspoň v mojom prípade k nezabudnuteľným. Aj keď je to román, autor vychádza z mnohých skutočných udalostí - napríklad politická situácia alebo postavenie žien v Afganistane a udalosti popisuje z pohľadu postáv. Je úžasné sledovať viac ako 50 ročné obdobie v jednej krajine, kde sa za tú dobu vystriedalo niekoľko režimov a hlavne pohľad na to, aký bol život pred nepokojmi. Obe dejové roviny (Marjam, Lejla) chytia čitateľa za srdce, zaujímavé je aj ich vzájomné prepojenie. Kniha sa dotýka mnohých spoločenských tém, ktoré sú kvalitne spracované a myslím, že najmä vďaka tomu ju ťažko považovať za bežný román. Je to úžasný príbeh o vnútornej sile človeka. Som veľmi rada, že ma pri výbere neodradila obálka, ale dala som na vysoké hodnotenie knihy od iných užívateľov. Knihu odporúčam aj mužom.

06.08.2019 5 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Zeměplochu milujem, ale tento diel mi prišiel, že patrí k tým slabším. Dej bol chvíľkami vtipný, ale chýbala mi tam nejaká väčšia zápletka a momenty prekvapenia. Kniha sa kľudne dala skrátiť, čítať 500 strán bolo únavné, vzhľadom k tomu, že sa tam toho dialo naozaj málo. Pri predošlých dieloch som sa naozaj nahlas zasmiala a teraz som mala čo robiť, aby som knihu dočítala. Chápem však, že autorov zdravotný stav už bol v dobe písania vážny a to sa zrejme odrazilo aj na týchto posledných dieloch. V každom prípade však Terrymu ďakujem za celú sériu a pri tom množstve kníh sa nedá ani čakať, že všetky sa budú každému páčiť rovnako :-)

05.08.2019 4 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Druhý diel mi príde ako pekná oddychová kniha, ale predošlá časť sa mi páčila viac. Peter trochu sklamal, ale nebudem spoilerovať. Postava Johna bola super a Lara toho napiekla oveľa viac, ako v predošlej knihe - neviem tak celkom o čo autorke šlo, asi aby mladé čitateľky zavítali sem tam do kuchyne, inak nevidím význam toľko pripomínať hobby jednej postavy :-D V príbehu sa miestami vyskytujú zaujímavé myšlienky. Ak by som mala dospievajúcu dcéru, knihu by som jej určite kúpila, Lara ide dobrým príkladom ;-)

25.07.2019 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Musela som nájsť naozaj silnú vôľu dočítať to do konca. Monotónne opisy, ktoré miestami s ničím nesúviseli (vyhodený papierik od žuvačky z okna kamionistu, ktorý preletel Humbertovi na jeho okno auta na takmer stranu v čítačke). Dielo je príliš lyrické, obe hlavné postavy mi boli nesympatické a kvetnaté vyjadrovanie plné francúzštiny mi prišlo miestami vložené nasilu za každú cenu (aj keď bolo pár miest, kde sa hodilo), aby Humbert nevyzeral len ako chorý človek. Páčil sa mi psychologický aspekt knihy, nemám s tým typom ľudí skúsenosti a bežne nieje možnosť sledovať takto podrobne ich myšlienky a pohnútky. Zaujímavý bol popis vzniknutého toxického vzťahu a rovanko ako aj vývoj samotnej Lolity.

24.07.2019 3 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Veľmi napínavá detektívka, páčil sa mi aj návrat Alex na scénu. Dej vyzeral hneď oveľa hrozivejšie, ako bez nej. Obete aj motív boli zahalené tajomstvom a na prvý pohľad spolu nesúviseli. Super bolo aj viac dejových línií súčasne, takže čitateľ sa ani na chvíľu nenudí. Miestami mi trochu nedávalo zmysel konanie Kim v určitých situáciách,ale asi to tak malo byť. Od polovice knihy som ju čítala jedným dychom. Teším sa na ďalší diel :-)

22.07.2019 5 z 5

Exotické kontinenty - Skrz naskrz Exotické kontinenty - Skrz naskrz Ľudo Jambrich

Je to síce cestopis staršieho vydania, ale je úplne super. Napísaný je veľmi pútavo, veľa vtipných zážitkov a naozaj si knihu pamätám aj po rokoch :-) Cestopis vznikol ešte pred súčasnou dobou lacného cestovania, lacných leteniek, airbnb a pod. , takže kniha nieje možno úplne aktuálna, ale je zaujímavé sledovať, ako sa autor vynašiel (napríklad vstupné na čínsky múr s americkým turistom 2 v 1 :-) ). Určite odporúčam :-)

22.07.2019 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Ku knihe som sa dostala náhodou, nieje to úplne žáner, ktorý vyhľadávam. Neobyčajný príbeh o láske je napísaný krásne a originálne. Počas čítania som sa veľakrát zamyslela nad vecami, ktoré síce beriem ako samozrejmosť, ale pre mnohých ľudí to samozrejmé nieje. Vývoj postáv a hlavne ich cesta k sebe je vykreslená úsmevne a miestami trochu tuctovo (asi to tak v rámci románov má byť :-) ). Záver je síce smutný, ale dojímavý a oceňujem aj spracovanie témy eutanázie. Anotáciu som predtým veľmi nečítala, takže som do poslednej chvíle dúfala v happyend, ktorý žiaľ neprišiel. Film som videla až po knihe a taktiež sa mi páčil (aj keď kniha je vždy lepšia ;-) )

16.07.2019 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Napínavá, akčná detektívka, ktorá sa veľmi dobre čítala. Hlavný hrdina mi prišiel skôr ako antihrdina, ale držala som mu palce :-) Miestami bol dej celkom pritiahnutý za vlasy (po toľkých rokoch užívania tvrdých drog sa dá tak rýchlo dokopy a mentálne aj fyzicky predčí takmer všetkých okolo). Od prvej vraždy zabíja, ako keby mal špeciálny výcvik, alebo aspoň dlhoročnú skúsenosť, všetko mu vychádza a jeho dom nikdy nikto nestráži - občas mi to prišlo ako rozprávka :-) Dej je však plný prekvapení a zaujímavých myšlienok, pre ktoré sa knihu čítať oplatí.

12.07.2019 4 z 5

Každý má svůj Matterhorn : principy života vysoce úspěšných lidí Každý má svůj Matterhorn : principy života vysoce úspěšných lidí John R. Noe

Menšia brožovaná knižka, ktorá sa dobre číta. Môže pomôcť k získaniu iného pohľadu na svoj život. Čitateľa inšpiruje k zmene návykov, aby mohol ísť efektívnejšie a hlavne rýchlejšie za svojimi snami. Páčili sa mi skutočné príbehy úspešných ľudí, ktoré podporujú teórie opísané v knihe.

10.07.2019 4 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Pekná kniha, príjemné oddychové čítanie, avšak nebola to asi úplne moja šálka čaju. Miestami mi prišlo, že mali až príliš veľa náhodného štastia, čo nieje ani vo filmoch s podobnou tematikou, tým pádom mi tam chýbalo viac napätia a nejaký ten moment, že sa čitateľovi zatají dych, ako to dopadne. Bolo tam však aj veľa zaujímavých momentov, kvalitne vykreslené charaktery a záverečná časť po návrate sa mi tiež páčila.

09.07.2019 4 z 5