alabra alabra komentáře u knih

Třetí dívka Třetí dívka Agatha Christie

Zajímavý průběh knihy mé oblíbené autorky, až dokonce samé domněnky, neurčitosti, přesívání osob, charakterů, možných činů a nakonec překvapivé rozuzlení. Opět výborné.

30.04.2022 5 z 5

Souboj na Araluenu Souboj na Araluenu John Flanagan

Takže už i Maddie má nadlidské schopnosti, jinak vše při starém, bídné zlo je potrestáno, čestné dobro vítězí, a o tom to je. Po čtrnáctém díle už se mi nechce psát ani komentář. Ještě že se tam rozmáhá všeobecný nešvar, pití kávy, a to hojně, je čemu se pousmát.

18.04.2022 4 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

V popředí tohoto dílu stojí ženy, Maddie a Kasandra, zmíněna je i komorná, všechny jsou statečné, vtipné, plny emocí, s dobrým úsudkem, tam, kde si muži neví rady, dokonce ani hraničáři - asi už zapomněli stopování, když se jim ztratí skupinka protivníků-aspoň že jim jde střílení z luku. Opět dobrý odpočinkový poslech, napínavý tak akorát, před usnutím.

17.04.2022 4 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

V této sérii získal Will trochu lidský rozměr, stárne, je schopen citu, dokonce se stává vychovatelem, ale v závěru je zase zpět ten nešika, který si najednou neumí poradit a téměř ztrácí život. Tak jak se přehání všechno, přehání se i rozmazlenost princezny, která se však promění v solidní soucitnou statečnou bytost. Takže vše je zase takové jako jindy.

15.04.2022 4 z 5

Laskavé povídání laskavého člověka, jednoduché a prosté pravdy.

02.04.2022 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Opět geniální Agatha, klasika a dokonalost sama, už aspoň potřetí a opět spokojenost.

02.04.2022 5 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Naprosto souhlasím se Senza Jenkou, přesto spokojenost s poslechem, i já považuji tento díl za zdařilý, až na ty holky...

01.04.2022 4 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

V centru pozornosti opět Halt, Will a Horác, přestože v předchozích dílech dospěli a osamostatnili se, tady se z nich opět stávají chlapci podléhající Haltovu vedení, poučování a kázání. Příběh byl opět trochu jiný, ale vcelku se díl odehrával podle předchozích modelů, neškodilo by kapánek zestručnit.

24.03.2022 4 z 5

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

Poslouchám a odpočívám, příběhy jsou jednoduché, předvídatelné, hrdiny jejich životní zkušenost neposunuje, to je škoda.

17.03.2022 4 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Kdyby se spojil předchozí díl s tímto, bylo by to příjemné počtení, takhle to bylo dlouhé jako roční obléhání hradu a většinou stejně tak nudné, hodně dobrých, ale nedotažených nápadů s dalšími novými postavami, nevyužitý potenciál, který mohl oživit příběh.

01.03.2022 3 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

První kniha s otevřeným koncem, případem, který není dořešen. Will dostává samostatný úkol, se kterým mu pomáhá Elis, která je zde už něco víc než kamarádka. Zeměpisně se vydává na sever, možný nepřítel se nachází za touto hranicí. Vše se vyvine trochu jinak, dějová linka s čarodějem je spíše úsměvná. Ale budiž, opět dobrý poslech díky panu Rumlovi.

27.02.2022 4 z 5

Hraničářův učeň 05 Hraničářův učeň 05 John Flanagan

Výborná odpočinková četba, po mrazivém chladu minulého dílu se dostáváme do palčivé pouště, dobro vítězí nad zlem, všude žijí dobří lidé. Snad jen naprosto neteční obyvatelé městečka v závěru jsou mimo rámec, až na vychytralého kupce...Hezký poslech a inspirující vůně kávy při každé možné příležitosti. Co bude dál?

26.02.2022 4 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Být mladým chlapcem řeknu, že tento díl neměl chybu, bylo tam všechno, co se může líbit. Dospělý nad tím nesmí moc dumat, je to dobrá kniha, skvělý poslech, přednes pana Rumla je jedinečný.

14.02.2022 5 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Děj se zpomaluje, zlo zhušťuje, záporné postavy převládají, příběh se dělí na dvě linky, což zajišťuje více akčnosti, která tomuhle dílu chybí, jinak zase pokračuje to ploché vykreslení postav, jsou buď hezcí, hodní, chytří, nebo oškliví, zlí, hloupí, se zavrženíhodním chováním. Do toho otroctví a drogy, ale on svět je převážně zlý. Díky za Eraka. Přesto hodnotím knihu jako super četbu pro dospívající.

11.02.2022 4 z 5

Na druhý pokus Na druhý pokus T. L. Swan

Kdo očekává romantický srdcebolný příběh, okořeněný stále stejnými přemrštěně častými sexuálními výstupy, není zklamán. Oddechovka, od které se nic nechce, dobře napsaná.

08.02.2022 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

I druhý díl stojí za to číst či slyšet, setkáváme se s dalšími postavami i samotným zloduchem největším, děj se napínavý, ponouká k dalšímu čtení. Zlí jsou zlí se vším všudy, snad kromě jediné výjimky, kdy postavy sice spolupracují se zlijákem, ale jen pro peníze, a náznak soucitu, kdy neponechají dívku osudu, protože si ji raději prodají do otroctví. No a dobří jsou hodní, šikovní se vším všudy. Ale kniha opět stojí za přečtení a nenudí.

06.02.2022 5 z 5

Jednou za život Jednou za život T. L. Swan

Neurazí, nenadchne, takové letní prázdninové čtení, po týdnu člověk neví, o čem to bylo.

05.02.2022 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Matouš Ruml je úžasný vypravěč, i když nejsem -náctiletá, jsem okouzlena fantasy určenou pro mládež, líbí se mi lehkost plynutí příběhu, vykreslení charakterů hrdinů i jejich vývoj, i když místy trochu nereálně zdůrazňující co se má a co ne, určitě si ráda poslechnu další díly a knihy zakoupím pro své děti a vnoučata.

05.02.2022 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Vyslechnuto podruhé jako audiokniha, příjemný poslech, děj plyne pomalu jako líná řeka, ale nevyhnutelně. Kdo co řekl, jak se u toho tvářil, společenská omezení, charaktery postav předem rozdané jen s jednou výjimkou, tou je hlavní hrdina. Jak dalece jsou tyto hodnoty vzdáleny dnešní uspěchané době, leč snobství, omezenost a blbost jsou věčné.

02.02.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Opět se na pozadí velkých dějin utváří příběhy malých dějin, v tomto případě spíš tragédii. Hluboce emotivní osud pozamenaný událostmi, které mohly být. Zamýšlíme se nad tím , jak málo stačilo a mohli jsme prožívat mnohem větší hrůzy, než covid a krizi? Opět kniha k přemýšlení.

30.01.2022 4 z 5