Ajrad1981 Ajrad1981 komentáře u knih

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Bylo toho vyřešeno jaksi moc najednou :-) Navíc případ písaře Zdeňka se dal snad i vynechat, odhalení vraha žida Samuela by stačilo k tomu, aby i svatba měla happyend ;-)

27.03.2016 4 z 5

Žltá ľalia Žltá ľalia Ján Botto

Nemám problém se slovenštinou, přesto si nejsem jistá, jestli jsem některé básně správně pochopila (ale to asi nebude jazykem :-D). Poezie se mi hodnotí ne zrovna dobře, nicméně za tři hvězdičky to stojí určitě. A jeden verš ze Smrti Jánošíkovy si zcela evidentně vypůjčili Eláni :-D

26.03.2016 3 z 5

Brouk v hlavě Brouk v hlavě Georges Feydeau

Komedie podobná těm, se kterými k nám jezdí divadelní společnosti. Podezření na nevěru, záměny, nedorozumění. V hereckém zpracování bych se u toho pořádně nasmála. Při čtení to nemá takové kouzlo.

26.03.2016 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Jsem zločinec. :-)Těžký zločinec a nenapravitelný recidivista – podle této knihy určitě. A hrdě bych se stavěla mimo zákon, kdyby se k něčemu takovému, o čem se v knížce píše, byť jen schylovalo.

A přemýšlím, jestli svého souseda hasiče nemám zneškodnit preventivně, než mi přijde spálit knihovnu. :-D

03.03.2016 4 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Kniha je částečně popisem milostného příběhu – a oceňuji, že z toho autor dokázal neudělat limonádu – a částečně popisem dějin Kefalonie (tady mi přišlo, že jsou nějak podobné naší vlastní nedávné historii, až na to zemětřesení, samozřejmě). Ona mandolína v knize moc prostoru nedostala, na scéně se objevila až po cca 150 stranách a pak byla dlouho pohřbená pod sutinami, ale svoji úlohu zahrát stačila i na tak malém prostoru.
Na knize také oceňuji kvalitní výuku cizích jazyků. Kdybych někdy měla cestu do Řecka, pozdravy „kalimera“ a „kalispera“ určitě využiji. A musím si zapamatovat i „Ai gamisu“, to se za jistých okolností může velmi hodit, stejně jako italské „Va fanculo“ :-D

03.03.2016 5 z 5

Kamenný kvítek Kamenný kvítek Pavel Petrovič Bažov

Já ty pohádky prostě miluju :-D

01.03.2016 5 z 5

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Myslela jsem, že to bude dost "slaďárna", ale kupodivu to nebylo tak strašné, tedy co se sladkosti týče. Četlo se mi to hodně dobře, vsuvky do současnosti (nebo do minulosti?) dávají knize kouzlo. Příběh je zajímavý, jenom jednotlivé postavy by šly charakterizovat víc, stejně jako se mohly barvitěji vylíčit jednotlivé epizody, například ta, kde Kinko marně hledá Královničku a zoufá, že o ni přišel. Ale i spousta dalších. Pak by to bylo i na tu pátou hvězdičku :-)
Chyby v českém překladu komentovat nebudu, autorka za ně nemůže, i když upřímně, absolutně nechápu, kde vzala překladatelka textový editor bez automatické opravy pravopisu (jinak si to množství překlepů vysvětlit nedovedu ;-))

12.02.2016 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Tak pod tohle se taky podepíši. Tahle kniha má vysoké hodnocení plným právem! Nejlepší holeovka, jakou jsem (zatím) četla.

10.02.2016 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Zčásti je děj situován k nám, paráda :-) Sice moc nechápu, jakým myšlenkovým pochodem Harry přišel na to, kde hledat klíčový důkaz, ale to je tak celkem můj problém. ;-) Kniha je i tak skvělá.

04.02.2016 5 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Četlo se to jaksi divně, pomalu. Já bych tomu příběhu Oscara určitě nedala, i když film může působit jinak, navíc filmy bývají kolikrát úplně jiné než předloha. Pro srovnání na film mrknu, někde ho doma mám. Jinak kniha, co se mého hodnocení týče, tak průměr.

04.02.2016 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Druhý Harry Hole, kterého jsem četla, a tady mi začal být nesympatický svojí náklonností k alkoholu. Nicméně moje nesympatie se na hodnocení knihy neprojevují. Hodně dobrá kniha

03.02.2016 4 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Tohle byla první knížka s Harry Holem, která se mi dostala do ruky - v době, kdy jsem nějak ani nestačila postřehnout ty ohlasy na autora samého. A dost mě dostala, bavila, dobře se mi četla, takže i díky tomu jsem pak sáhla i po dalších.

03.02.2016 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Tahle knížka mě, popravdě, zrovna dvakrát nebavila, když to srovnám například s Červenkou.

03.02.2016 3 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Oproti očekávání se to četlo celkem dobře, když tedy nepočítám "úžasné" dialogy dona Quijota a Sancha Panzy a rytířovi inteligentní monology. Měla jsem - hlavně ke konci - co dělat, abych je nepřeskakovala.

01.02.2016 2 z 5

Děvčátko z města Děvčátko z města Ljubov Fjodorovna Voronkova

Jako dítě jsem tu knížku měla strašně ráda. Ani nevím, kam se po babiččině smrti poděla!

31.01.2016 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Stejně jako v ostatních knihách autor vypráví, popisuje na první pohled relativně normální životy běžných lidí. Během knihy postupně naznačuje, poodkrývá tajemství, třinácté komnaty zúčastněných, propletence vztahů. Tušila jsem, že se to nebude vyvíjet tak, jak si to jednotlivé osoby nalajnovali, ovšem takové vyústění by mě opravdu nenapadlo. Ve srovnání s ostatními autorovými knihami, které jsem četla, mi přišla trošku míň napínavá, ale za přečtení rozhodně stojí.

18.01.2016 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Počítala jsem s tím, že bude ještě jedno pokračování, protože bylo jasné, že nemůžou stihnout zachránit slečnu Peregrinovou a osvobodit ostatní ymbryny, teď si ale nejsem jistá, jestli bude třetí díl stačit. Autor tu záchrannou misi v závěru parádně zkomplikoval, bylo to nečekané, ale určitě lepší, než kdyby šlo všechno jako po másle.
A jak jsem si myslela, že chápu princip časových smyček, tak teď o tom pochybuji. Předpokládala jsem, že když jste v roce 1940, prolezete smyčkou do jiného roku, tak se pak zase vrátíte do 1940. Ano, dvakrát to tak bylo. Na konci ale najednou prošli přímo do současnosti, aniž bych tušila, jak se jim to podařilo ;-)

18.01.2016 4 z 5

Pevninské vody a mokřady Pevninské vody a mokřady Josef H. Reichholf

Když jsem v knize hledala informace ke zkouškám, zdála se mi dobrá. Když jsem ji četla jako celek, moc mi neseděla. Zdálo se mi, že se zbytečně skáče sem a tam, myslím tématicky. Podle mého by neuškodilo trochu přeházet obsah, seřadit informace jinak. Na druhou stranu pro člověka "nepřírodního" vzdělání je určitě přínosná.
Knihu nelze hodnotit podle stejných měřítek jako román (nelze ji tak vlastně ani číst), takže čtyři hvězdičky.

14.01.2016 4 z 5

Strážce duší 2 Strážce duší 2 Arnošt Vašíček

Byla to kniha podle seriálu, řekla bych. Škoda, seriál byl dost dobrý, ale tato kniha za ním zaostává. A souhlasím s Valko - Brána andělů jednoznačně nejlepší.

14.01.2016 3 z 5

Kuře na švestkách Kuře na švestkách Marjane Satrapi

Příběh se mi líbil, ale každopádně bych dala přednost klasické knize, grafické zpracování mě bohužel vůbec neoslovilo.

14.01.2016 3 z 5