Žltá ľalia

Žltá ľalia https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15989/bmid_zlta-lalia-RQh-15989.jpg 4 24 3

Stojí, stojí mohyla. Na mohyle zlá chvíľa, na mohyle tŕnie, chrastie a v tom tŕní, chrastí rastie, rastie, kvety rozvíja jedna žltá ľalija. Tá ľalija smutno vzdychá: Hlávku moju tŕnie pichá a nožičky oheň páli — pomôžte mi v mojom žiali!

Annkag
18.05.2018 5 z 5

Klasika....zlaté školské časy,ked sme sa ju učili a recitovali každý jeden poctivo pred tabulou....
Krásna básen,ktorá i napriek svojej pochmúrnosti nestráca nič so svojej nádhery,pretože ani v živote nie je všetko krásne a dokonalé a predza je žit tak krásne ako vracat sa k veršom básní,ktoré tak trocha písali našu slovenskú historiu.

haki34
18.11.2016 5 z 5

Moja najoblubenejsia... Klasicky pribeh - laska - zrada, dusa diablovi - pride trest .... A ľalia smutno vzdychá, hlávku moju tŕnie pichá, a nožičky oheň páli, pomožte mi v mojom žiali !!!
P.s. Ked dosli pesnicky a basnicky na zabavenie batolata, hodila sa !!!

Ajrad1981
26.03.2016 3 z 5

Nemám problém se slovenštinou, přesto si nejsem jistá, jestli jsem některé básně správně pochopila (ale to asi nebude jazykem :-D). Poezie se mi hodnotí ne zrovna dobře, nicméně za tři hvězdičky to stojí určitě. A jeden verš ze Smrti Jánošíkovy si zcela evidentně vypůjčili Eláni :-D

Ján Botto
slovenská, 1829 - 1881