Ajrad1981

Příspěvky

Stínadla se bouříStínadla se bouříJaroslav Foglar

Tohle by mohl být jasně nejlepší díl trilogie, kdyby tam pan Foglar býval vymyslel jiné řešení s Bublinou. Za to mu hvězdičku strhávám.

04. března


Něžná náruč rodičůNěžná náruč rodičůEva Kiedroňová

Těžko hodnotit. Tak hlavně jsem ji měla mít přečtenou s předstihem a ne ji začít číst až po porodu. Vyvarovala bych se tak některých chybiček. V některých případech manipuluji s dítětem podle knihy tak nějak automaticky, aniž bych potřebovala radu, některé popsané obraty a úchopy bych si potřebovala natrénovat na nějakém kurzu, přijdou mi neohrabané - ale možná by stačilo nebát se a zkusit to.

03. března


Černý andělČerný andělJohn Connolly

Moje srdcovka.

01. března


Tajemství Velkého VontaTajemství Velkého VontaJaroslav Foglar

Tenhle díl mi z celé trilogie přijde asi nejslabší. Ale i tak dobrý!

11. února


PosedlostPosedlostKatherine Howe

No, nebylo tak zlé, jak to po prvních kapitolách vypadalo, ale stejně nic moc.
Na začátku je trochu zmatek v čase, leden je v jednom případě vyměněn za listopad. Zarazil mě gotický styl v Americe, ale o americké architektuře nevím nic, tak možná to je moje neznalost. Ale děsně, fakt děsně mě vytáčelo oslovení Colleenko.

28.11.2020


Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěAmor Towles

Nevím, co dodat. Luxusní čtení.

26.11.2020


Motýlí chlapecMotýlí chlapecPeter Stjernström

Kdo tohle nazval thrillerem?! Kromě jedné scény na konci tam nebylo nic napínavého, natož děsivého!

18.11.2020


Najdi RebeccuNajdi RebeccuEoin Dempsey

Christopher chce najít svoji lásku, která byla deportována kamsi do koncentračního tábora, a tak vstoupí do SS. To si jako fakt myslí, že nakráčí do Osvětimi, hned tam Rebeccu najde, propašuje ji ven a v pohodě se vrátí domů? No, tak nějak to vypadalo.
Naštěstí se děj od výše popsaného scénáře liší, ale i tak mám spoustu výhrad. Například nevěřím, že se Christopher dokázal tak přetvařovat - to by byl výkon hodný na Oscara. A to jeho chování suveréna, pokud se cítil tak, jak tvrdí, že se cítil... Že by mu všechno do puntíku vycházelo, to je taky téměř neuvěřitelné. Story s Ankou tam byla asi jen pro efekt, adrenalin navíc, ale u mě to nějak nezafungovalo.
Přestože jsou v knize i příklady brutálního zacházení s vězni a jejich zabíjení jak v plynových komorách, tak mimo ně, ta hrůza z toho není cítit. A když už jsme u toho, nějak nebyla cítit ani Christopherova obří láska k Rebecce. A to je ta knížka vzhledem tématu zbytečně sladká.

14.11.2020


Nikdy nezapomenuNikdy nezapomenuMichel Bussi

Měla jsem přečteno s bídou 100 stran, když mi kniha vypadla z ruky tak nešťastně, že jsem ji zachytila ve chvíli, kdy byla otevřená na poslední straně. Ještě větší průšvih byl, že mi padl zrak zrovna na ten jeden jediný odstavec, na který jsem opravdu koukat neměla - takže jsem věděla, koho zatkli.
Bála jsem se, že teď to bude nuda číst, ale kupodivu ne. V Černých leknínech Bussi ukázal, že si umí hrát s časem, takže jsem teď jen čekala, jak vybruslí tady z toho. Protože mě absolutně nenapadalo, jak tohle chce dovést do jasného a logického konce - a znalost zatčeného mě spíš mátla, než aby mi pomáhala.
K objasnění celé záležitosti mám ale výhrady. Nechce se mi věřit, že by jakýkoliv policajt takhle riskoval. A celý konec je překombinovaný, kdyby autor zůstal u pachatele, kterého čtenářům předhodil jako prvního, bylo by to uvěřitelnější, i když pár nesrovnalostí by se muselo vypilovat. Tady jsou nesrovnalosti taky, aspoň tedy z mého úhlu pohledu. A jako velké mínus vidím absenci důkazů. Na jakém podkladu pachatele zatkli? A to se jim klíďo píďo přiznal, když už si před tím dal takovou práci, aby to tak zamotal? A kde vzal vražedný nástroj? Nepředpokládám, že by to ve Francii bylo volně prodejné... A těch otázek je víc.
A hodnocení... Líbilo se mi to rozhodně víc, než Maminka neříká pravdu, ale zase míň než zmiňované Černé lekníny. Takže 3,5 *. Vzhledem k tolika výtkám k závěru zaokrouhlím dolů.

10.11.2020


RanhojičRanhojičNoah Gordon

Námět je skvělý, napsáno čtivě a poutavě. Moje nižší hodnocení je čistě subjektivní - Robert mi byl úplně ukradený, vůbec mě nezajímal! V první části knihy ano, ale zlomilo se to asi ve chvíli, kdy začal pít víc než moc. A pak už to nešlo vrátit zpátky. A sadisticky přiznávám, že bych byla radši, kdyby jeho osudy skončily Londýnem - a to tak, že definitivně.

04.11.2020


Pomsta bílého jednorožcePomsta bílého jednorožceVlastimil Vondruška

Tato série je taková oddechovka, ale zdá se mi, že to VV dělá čím dál zamotanější, na úkor uvěřitelnosti.

25.10.2020


GameGameAnders de la Motte

Hlavní postavy nic moc. HP je na pár facek a Becce asi taky poněkud hrabe.
Pobavila mě zmínka o prasečí chřipce, hned mě napadla analogie s aktuální pandemií. A když už jsme u těch konspiračních teorií, tak mě nemohla nenapadnou souvislost Hry s aktuálním děním. :-)

23.10.2020


Kanibal z Nine ElmsKanibal z Nine ElmsRobert Bryndza

Kolem strany 100 jsem si říkala, že vím, kdo je vrah, a že to bude teď nuda. Pak jsem zjistila, že opravdový vrah toho "mého vraha" pozoruje, takže jsem se sekla. Pokud Kate udrží svoji závislost na uzdě, asi ji budu považovat za sympatičtější než Eriku. Ale tím nápadem s lékárnou mě teda poněkud znechutila (i když to mělo význam).

18.10.2020


Poslední židPoslední židNoah Gordon

Nechci nějak bagatelizovat Jonášův osud, ale ten konec mi přišel jaksi moc idylický...

15.10.2020


Znamení rožmberské růžeZnamení rožmberské růžeVlastimil Vondruška

Pohodové čtení, jako vždy. Sice jako vždy trochu překombinované a vzájemně propletené, ale jako oddechovka je to fajn. A podařilo se mi odhalit jednoho spiklence. :-)

11.10.2020


Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

(+ SPOILER) Knihu jsem přečetla během pár hodin, ale určitě ne kvůli tomu, že by mě zvědavost nutila číst dál a dál, spíš je to tím, že se to dobře čte. Nepřišlo mi to ani nijak strašidelný. Pořád jsem čekala, že Addy odhalí nějaké stoleté tajemství, rozlouskne nějakou záhadu, na základě toho pak nějak ducha ukonejší a bude klid. Hm, můžu říct jen to, že rozuzlení mi přišlo překombinované a ujeté. A konec moc idylický, už jen chybělo, aby se tam objevil nějaký mladík a žili spolu šťastně až do smrti. Vlastně ne, chybělo mi ještě vysvětlení, jak to bylo s tím záhadným jevem.

08.10.2020


Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Po nějaké době změna žánru a vůbec to nebyla špatná volba! Do osudů hlavních postav jsem se úplně "zažrala". Jediné, co bych asi vynechala, byly ty potíže ohledně svatby, to tam ani být nemuselo, nechybělo by mi to.
O česko-polském konfliktu nám ve škole jaksi nic neříkali, jako by vznik samostatného Československa proběhl úplně hladce, ale tak zas jsem o něco chytřejší. A texty Jaromíra Nohavici zas dávají jiný smysl. ("Tramvaj by jezdila přes řeku nahoru...")

07.10.2020


Rej upírůRej upírůTomáš Korbař

Trochu zklamání. Jasně, nečekala jsem žádné drastické krváky, ty povídky jsou dost staré, ale některé mi přišly trochu mimo téma a jednu jsem - přiznám se na rovinu - nepochopila vůbec. No nic, kniha poputuje zpátky do knihobudky, odkud jsem si ji vypůjčila.

01.10.2020


StrachStrachJozef Karika

Při přečtení anotace tady mi nějak naběhlo To, teda aspoň tak, co si pamatuju z filmu z roku 1990 (knihu jsem ještě nečetla), a říkám si: No nazdar. Takže jsem nějak podvědomě očekávala podobný scénář.
První půlka se děsně táhla, k žádné z postav jsem si neutvořila kladný vztah a vypravěč mě vytáčel snad nejvíc. Jak jsem se postupně dozvídala víc o tom, co se stalo v minulosti, začalo mě to i víc zajímat. A ten konec, no, tak ten byl nečekaný!

28.09.2020


Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

V tomhle případě si filmové zpracování pamatuji dobře, pachatele, motiv i některé stěžejní body, ale to knize vůbec neubírá! Je skvělá.

26.09.2020


KulkaKulkaMary Louise Kelly

Caroline, když se dozvěděla, že je adoptovaná a proč, začala bohužel jednat tak, jak jsem se obávala (protože jsem pořádně nepřečetla anotaci) - zas na druhou stranu, kdyby to nechala plavat, tak není o čem psát, že. Pachatel taky začal jednat předvídatelně. Překvapilo mě snad jedině pak následné Carolinino jednání, od usedlé profesorky je to asi to poslední, co bych čekala, a zdá se mi to děsně přitažené za vlasy. Jen mi na rozdíl od Caroliny došlo hned, proč svědkyně vraždy lže, jako když tiskne. Jo, a ten romantický happyend si autorka mohla odpustit, je to kýč.

17.09.2020


Smrt ve StuttgartuSmrt ve StuttgartuStanislav Češka

S detektivem Berkou jsem už pár příběhů četla - a z většiny mi nezůstalo v paměti absolutně nic, takže trochu nechápu, proč jsem si chtěla přečíst i tento. Začátek je rekapitulací předchozích Berkových případů, asi to má čtenáře nalákat. Pak se v krátké době objeví 3 mrtvoly, kámoš premiér zatahá za nitky, aby mohl Berka vyšetřovat, což mu jde neuvěřitelně hladce. Hlavní důkaz proti pachateli je - jaký vlastně? Nenapadá mě správné slovo, ujetý bude asi nejbližší výraz. A u takového člověka, který si plete Brno s divokým západem, bych čekala všechno, jen ne to, že bude s policií spolupracovat. A poslední zmiňovaný důkaz je fakt důvěryhodný. Teda důkaz sám o sobě i jo, ale moc nevěřím tomu, že by vynesl nějaký delší pobyt ve vězení.
Třetí hvězdičku přidávám hlavně za způsob provedení vražd, ten byl celkem neotřelý. A pak taky za to, že ten případ neměl politický podtext (kromě způsobu, jakým se Berka dostal k vyšetřování), byť to tak jednu dobu i vypadalo.

15.09.2020


ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Hned od začátku mi tam neseděla jedna postava, takže mě ani nepřekvapilo, že kniha neskončila tam, kde by se konec dal logicky očekávat. Sice jsem netušila proč, ale říkala jsem si, že Nesbo to přece umí zamotat. No, umí. Onu osobu jsem podezírala absolutním neprávem a ten, koho jsem podezírat měla, mi na mysl ani nepřišel.
Jednu hvězdičku ale strhávám. Sice ode mě kupodivu dostal Truls pár plusových bodů (po té hromadě mínusových, které stihl nasbírat nejen v předchozích dílech), ale ta malá zápletka kolem Wyllera se mi tam nehodila a taky ta závěrečná akce v autě se mi zdá moc přitažená za vlasy.

04.09.2020


Malér EyrováMalér EyrováJasper Fforde

Hm, co k tomu napsat? Kdyby se to odehrávalo tak za sto let, asi by to pro mě přijatelnější. Bavila mě některá jména, byla skvěle vymyšlená.
Ale konec? Jak mohl Briggs vědět to, co věděl? (Protože kdyby to nebyla pravda, určitě by se někdo ohradil.) A vůbec, celá milostná linka stála podle mě za starou bačkoru. Poslední kapitola se mi nepozdávala vůbec, přestože je mi jasné, že je to entrée pro další díly - které mě tedy opravdu nelákají.
Jediný dopad tahle kniha má - Janu Eyreovou posouvám na svém TBR seznamu o pořádný kus výš.

28.08.2020


Smrt na druhém břehuSmrt na druhém břehuDominik Dán

Tak tenhle příběh se mi zatím líbil asi nejmíň, špatně se mi četl, vtipy Richarda a spol. jako by vymizely... Že by to bylo překladem? Jiný překladatel, jiný styl. Ale tenhle mě nebavil. Asi si pro příště budu kupovat jen originály.
A samotné případy mě taky nějak extra nenadchly. Snad až posledních necelých 100 stran mě bavilo.

14.08.2020


Sedm smrtí Evelyn HardcastlovéSedm smrtí Evelyn HardcastlovéStuart Turton

Jsem dost na vážkách s hodnocením. Knize se v žádném případě nedá upřít originalita a jedinečnost. Za tohle si určitě zaslouží plný počet. Ale je tam něco, kvůli čemu musím hodnocení výrazně snížit. To "něco" je asi spíš subjektivní, ale i tak...
Nic mě nenutilo číst do posledního dechu, neměla jsem nejmenší problém knihu odložit, když jsem byla unavená a absolutně mě nezajímalo, kdo zabil Evelyn. Navíc nechápu, jak Aiden mohl stoprocentně počítat s tím, že jeho minulý hostitel bude jednat tak, jak jednal v době, když v něm Aiden trčel.
Jediné, co mě fakt zajímalo, byla otázka, kdo je Morový doktor a jeho nadřízení a co to proboha vyvádějí, k čemu ta námaha s časovými smyčkami? A zrovna tohle vysvětleno nebylo.

07.08.2020


Osm černých koníOsm černých koníE. Hunter (pseudonym)

Hluchoun tomu dodává šťávu.

24.07.2020


Síla přírodySíla přírodyJane Harper

"Bože, to byla sestava!" říkala jsem si během čtení. S těmi bych fakt čtyři dny o samotě trávit nechtěla! No, možná jedna byla sympatická. Jednu chvíli jsem si pak říkala, jestli ta mně sympatická osoba nakonec nebude vrah, ale nakonec jsem názor změnila a pachatele odhadla dobře.
Sice bych možná uvítala, kdyby ta finanční stránka věci dopadla jinak, ale celkově se mi to líbilo víc jak sucho.

15.07.2020


Temné hlubinyTemné hlubinyRobert Bryndza

(+ SPOILER) Tentokrát mě Erika štvala o něco míň, vlastně jen tehdy, když obešla šéfa a vydyndala si ten starý případ. Skoro jsem jí přála, aby si na něm vylámala zuby. Jinak na ten kobereček kvůli události před policejní stanicí šla dle mého neprávem, tohle čekat nemohla.

Nechápala jsem ale jiné věci.

SPOILER!!
Když už si někdo dává tu práci, aby vraždu maskoval jako sebevraždu, proč to neudělá pořádně? Naaranžovat to jako sebevraždu, přestože je hned zřejmé, že to sebevražda být nemohla, je zbytečná ztráta času a energie! A jak mohl jít vrah zabít Eriku, když měl nainstalováno odposlouchávací zařízení a musel tedy vědět, že není doma??

11.07.2020


Právo první nociPrávo první nociVlastimil Vondruška

Až do přečtení této knihy jsem netušila, že Kromě hradu Krakovec existuje ještě Krakovec u Prostějova. A to k němu nemám zas tak daleko! A plus za to, že velkou roli zde hrají páni z Boskovic a že je zde i jedna malinká zmínka o Letovicích.

05.07.2020


1 ...