Ajrad1981

Přečtené 367Stínadla se bouří
únor - březen 2021
Stínadla se bouří 1970, Jaroslav Foglar

Tohle by mohl být jasně nejlepší díl trilogie, kdyby tam pan Foglar býval vymyslel jiné řešení s Bublinou. Za to mu hvězdičku strhávám.


Něžná náruč rodičů
prosinec 2020 - březen 2021
Něžná náruč rodičů 2005, Eva Kiedroňová

Těžko hodnotit. Tak hlavně jsem ji měla mít přečtenou s předstihem a ne ji začít číst až po porodu. Vyvarovala bych se tak některých chybiček. V některých případech manipuluji s dítětem podle knihy tak nějak automaticky, aniž bych potřebovala radu, některé popsané obraty a úchopy bych si potřebovala natrénovat na nějakém kurzu, přijdou mi neohrabané - ale možná by stačilo nebát se a zkusit to.


Tajemství Velkého Vonta
? - únor 2021
Tajemství Velkého Vonta 1992, Jaroslav Foglar

Tenhle díl mi z celé trilogie přijde asi nejslabší. Ale i tak dobrý!


Zpěv v ráhnoví
listopad - prosinec 2020
Zpěv v ráhnoví 2007, Ngaio Marsh


Posedlost
listopad 2020 (26.-28.)
Posedlost 2014, Katherine Howe

No, nebylo tak zlé, jak to po prvních kapitolách vypadalo, ale stejně nic moc. Na začátku je trochu zmatek v čase, leden je v jednom případě vyměněn za listopad. Zarazil mě gotický styl v Americe, ale o americké architektuře nevím nic, tak možná to je moje neznalost. Ale děsně, fakt děsně mě vytáčelo oslovení Colleenko.


Gentleman v Moskvě
listopad 2020 (19.-26.)
Gentleman v Moskvě 2018, Amor Towles

Nevím, co dodat. Luxusní čtení.


Motýlí chlapec
listopad 2020 (14.-18.)
Motýlí chlapec 2019, Peter Stjernström

Kdo tohle nazval thrillerem?! Kromě jedné scény na konci tam nebylo nic napínavého, natož děsivého!


Najdi Rebeccu
listopad 2020 (10.-14.)
Najdi Rebeccu 2020, Eoin Dempsey

Christopher chce najít svoji lásku, která byla deportována kamsi do koncentračního tábora, a tak vstoupí do SS. To si jako fakt myslí, že nakráčí do Osvětimi, hned tam Rebeccu najde, propašuje ji ven a v pohodě se vrátí domů? No, tak nějak to vypadalo. Naštěstí se děj od výše popsaného scénáře liší, ale i tak mám spoustu výhrad. Například nevěřím, že se Christopher dokázal tak přetvařovat - to by byl výkon hodný na Oscara. A to jeho chování suveréna, pokud se cítil tak, jak tvrdí, že se cítil... Že by mu všechno do puntíku vycházelo, to je taky téměř neuvěřitelné. Story s Ankou tam byla asi jen pro efekt, adrenalin navíc, ale u mě to nějak nezafungovalo. Přestože jsou v knize i příklady brutálního zacházení s vězni a jejich zabíjení jak v plynových komorách, tak mimo ně, ta hrůza z toho není cítit. A když už jsme u toho, nějak nebyla cítit ani Christopherova obří láska k Rebecce. A to je ta knížka vzhledem tématu zbytečně sladká.


Nikdy nezapomenu
listopad 2020 (04.-10.)
Nikdy nezapomenu 2018, Michel Bussi

Měla jsem přečteno s bídou 100 stran, když mi kniha vypadla z ruky tak nešťastně, že jsem ji zachytila ve chvíli, kdy byla otevřená na poslední straně. Ještě větší průšvih byl, že mi padl zrak zrovna na ten jeden jediný odstavec, na který jsem opravdu koukat neměla - takže jsem věděla, koho zatkli. Bála jsem se, že teď to bude nuda číst, ale kupodivu ne. V Černých leknínech Bussi ukázal, že si umí hrát s časem, takže jsem teď jen čekala, jak vybruslí tady z toho. Protože mě absolutně nenapadalo, jak tohle chce dovést do jasného a logického konce - a znalost zatčeného mě spíš mátla, než aby mi pomáhala. K objasnění celé záležitosti mám ale výhrady. Nechce se mi věřit, že by jakýkoliv policajt takhle riskoval. A celý konec je překombinovaný, kdyby autor zůstal u pachatele, kterého čtenářům předhodil jako prvního, bylo by to uvěřitelnější, i když pár nesrovnalostí by se muselo vypilovat. Tady jsou nesrovnalosti taky, aspoň tedy z mého úhlu pohledu. A jako velké mínus vidím absenci důkazů. Na jakém podkladu pachatele zatkli? A to se jim klíďo píďo přiznal, když už si před tím dal takovou práci, aby to tak zamotal? A kde vzal vražedný nástroj? Nepředpokládám, že by to ve Francii bylo volně prodejné... A těch otázek je víc. A hodnocení... Líbilo se mi to rozhodně víc, než Maminka neříká pravdu, ale zase míň než zmiňované Černé lekníny. Takže 3,5 *. Vzhledem k tolika výtkám k závěru zaokrouhlím dolů.


Ranhojič
říjen - listopad 2020
Ranhojič 2017, Noah Gordon

Námět je skvělý, napsáno čtivě a poutavě. Moje nižší hodnocení je čistě subjektivní - Robert mi byl úplně ukradený, vůbec mě nezajímal! V první části knihy ano, ale zlomilo se to asi ve chvíli, kdy začal pít víc než moc. A pak už to nešlo vrátit zpátky. A sadisticky přiznávám, že bych byla radši, kdyby jeho osudy skončily Londýnem - a to tak, že definitivně.


Pomsta bílého jednorožce
říjen 2020 (23.-25.)
Pomsta bílého jednorožce 2020, Vlastimil Vondruška

Tato série je taková oddechovka, ale zdá se mi, že to VV dělá čím dál zamotanější, na úkor uvěřitelnosti.


Game
říjen 2020 (18.-23.)
Game 2013, Anders de la Motte

Hlavní postavy nic moc. HP je na pár facek a Becce asi taky poněkud hrabe. Pobavila mě zmínka o prasečí chřipce, hned mě napadla analogie s aktuální pandemií. A když už jsme u těch konspiračních teorií, tak mě nemohla nenapadnou souvislost Hry s aktuálním děním. :-)


Kanibal z Nine Elms
říjen 2020 (15.-18.)
Kanibal z Nine Elms 2019, Robert Bryndza

Kolem strany 100 jsem si říkala, že vím, kdo je vrah, a že to bude teď nuda. Pak jsem zjistila, že opravdový vrah toho "mého vraha" pozoruje, takže jsem se sekla. Pokud Kate udrží svoji závislost na uzdě, asi ji budu považovat za sympatičtější než Eriku. Ale tím nápadem s lékárnou mě teda poněkud znechutila (i když to mělo význam).


Poslední žid
říjen 2020 (11.-15.)
Poslední žid 2004, Noah Gordon

Nechci nějak bagatelizovat Jonášův osud, ale ten konec mi přišel jaksi moc idylický...


Znamení rožmberské růže
říjen 2020 (09.-11.)
Znamení rožmberské růže 2004, Vlastimil Vondruška

Pohodové čtení, jako vždy. Sice jako vždy trochu překombinované a vzájemně propletené, ale jako oddechovka je to fajn. A podařilo se mi odhalit jednoho spiklence. :-)


Duch domu Ashburnů
říjen 2020 (07.-08.)
Duch domu Ashburnů 2019, Darcy Coates

Knihu jsem přečetla během pár hodin, ale určitě ne kvůli tomu, že by mě zvědavost nutila číst dál a dál, spíš je to tím, že se to dobře čte. Nepřišlo mi to ani nijak strašidelný. Pořád jsem čekala, že Addy odhalí nějaké stoleté tajemství, rozlouskne nějakou záhadu, na základě toho pak nějak ducha ukonejší a bude klid. Hm, můžu říct jen to, že rozuzlení mi přišlo překombinované a ujeté. A konec moc idylický, už jen chybělo, aby se tam objevil nějaký mladík a žili spolu šťastně až do smrti. Vlastně ne, chybělo mi ještě vysvětlení, jak to bylo s tím záhadným jevem.


Šikmý kostel
září - říjen 2020
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Po nějaké době změna žánru a vůbec to nebyla špatná volba! Do osudů hlavních postav jsem se úplně "zažrala". Jediné, co bych asi vynechala, byly ty potíže ohledně svatby, to tam ani být nemuselo, nechybělo by mi to. O česko-polském konfliktu nám ve škole jaksi nic neříkali, jako by vznik samostatného Československa proběhl úplně hladce, ale tak zas jsem o něco chytřejší. A texty Jaromíra Nohavici zas dávají jiný smysl. ("Tramvaj by jezdila přes řeku nahoru...")


Rej upírů
červenec - říjen 2020
Rej upírů 1970, Tomáš Korbař

Trochu zklamání. Jasně, nečekala jsem žádné drastické krváky, ty povídky jsou dost staré, ale některé mi přišly trochu mimo téma a jednu jsem - přiznám se na rovinu - nepochopila vůbec. No nic, kniha poputuje zpátky do knihobudky, odkud jsem si ji vypůjčila.


Strach
září 2020 (22.-28.)
Strach 2014, Jozef Karika

Při přečtení anotace tady mi nějak naběhlo To, teda aspoň tak, co si pamatuju z filmu z roku 1990 (knihu jsem ještě nečetla), a říkám si: No nazdar. Takže jsem nějak podvědomě očekávala podobný scénář. První půlka se děsně táhla, k žádné z postav jsem si neutvořila kladný vztah a vypravěč mě vytáčel snad nejvíc. Jak jsem se postupně dozvídala víc o tom, co se stalo v minulosti, začalo mě to i víc zajímat. A ten konec, no, tak ten byl nečekaný!


Vražda v Orient-expresu
září 2020 (19.-26.)
Vražda v Orient-expresu 2003, Agatha Christie

V tomhle případě si filmové zpracování pamatuji dobře, pachatele, motiv i některé stěžejní body, ale to knize vůbec neubírá! Je skvělá.


Kulka
srpen - září 2020
Kulka 2016, Mary Louise Kelly

Caroline, když se dozvěděla, že je adoptovaná a proč, začala bohužel jednat tak, jak jsem se obávala (protože jsem pořádně nepřečetla anotaci) - zas na druhou stranu, kdyby to nechala plavat, tak není o čem psát, že. Pachatel taky začal jednat předvídatelně. Překvapilo mě snad jedině pak následné Carolinino jednání, od usedlé profesorky je to asi to poslední, co bych čekala, a zdá se mi to děsně přitažené za vlasy. Jen mi na rozdíl od Caroliny došlo hned, proč svědkyně vraždy lže, jako když tiskne. Jo, a ten romantický happyend si autorka mohla odpustit, je to kýč.


Smrt ve Stuttgartu
září 2020 (05.-15.)
Smrt ve Stuttgartu 2019, Stanislav Češka

S detektivem Berkou jsem už pár příběhů četla - a z většiny mi nezůstalo v paměti absolutně nic, takže trochu nechápu, proč jsem si chtěla přečíst i tento. Začátek je rekapitulací předchozích Berkových případů, asi to má čtenáře nalákat. Pak se v krátké době objeví 3 mrtvoly, kámoš premiér zatahá za nitky, aby mohl Berka vyšetřovat, což mu jde neuvěřitelně hladce. Hlavní důkaz proti pachateli je - jaký vlastně? Nenapadá mě správné slovo, ujetý bude asi nejbližší výraz. A u takového člověka, který si plete Brno s divokým západem, bych čekala všechno, jen ne to, že bude s policií spolupracovat. A poslední zmiňovaný důkaz je fakt důvěryhodný. Teda důkaz sám o sobě i jo, ale moc nevěřím tomu, že by vynesl nějaký delší pobyt ve vězení. Třetí hvězdičku přidávám hlavně za způsob provedení vražd, ten byl celkem neotřelý. A pak taky za to, že ten případ neměl politický podtext (kromě způsobu, jakým se Berka dostal k vyšetřování), byť to tak jednu dobu i vypadalo.


Žízeň
srpen - září 2020
Žízeň 2017, Jo Nesbø

Hned od začátku mi tam neseděla jedna postava, takže mě ani nepřekvapilo, že kniha neskončila tam, kde by se konec dal logicky očekávat. Sice jsem netušila proč, ale říkala jsem si, že Nesbo to přece umí zamotat. No, umí. Onu osobu jsem podezírala absolutním neprávem a ten, koho jsem podezírat měla, mi na mysl ani nepřišel. Jednu hvězdičku ale strhávám. Sice ode mě kupodivu dostal Truls pár plusových bodů (po té hromadě mínusových, které stihl nasbírat nejen v předchozích dílech), ale ta malá zápletka kolem Wyllera se mi tam nehodila a taky ta závěrečná akce v autě se mi zdá moc přitažená za vlasy.


Malér Eyrová
srpen 2020 (17.-28.)
Malér Eyrová 2006, Jasper Fforde

Hm, co k tomu napsat? Kdyby se to odehrávalo tak za sto let, asi by to pro mě přijatelnější. Bavila mě některá jména, byla skvěle vymyšlená. Ale konec? Jak mohl Briggs vědět to, co věděl? (Protože kdyby to nebyla pravda, určitě by se někdo ohradil.) A vůbec, celá milostná linka stála podle mě za starou bačkoru. Poslední kapitola se mi nepozdávala vůbec, přestože je mi jasné, že je to entrée pro další díly - které mě tedy opravdu nelákají. Jediný dopad tahle kniha má - Janu Eyreovou posouvám na svém TBR seznamu o pořádný kus výš.


Smrt na druhém břehu
srpen 2020 (09.-14.)
Smrt na druhém břehu 2017, Dominik Dán

Tak tenhle příběh se mi zatím líbil asi nejmíň, špatně se mi četl, vtipy Richarda a spol. jako by vymizely... Že by to bylo překladem? Jiný překladatel, jiný styl. Ale tenhle mě nebavil. Asi si pro příště budu kupovat jen originály. A samotné případy mě taky nějak extra nenadchly. Snad až posledních necelých 100 stran mě bavilo.


Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové
červenec - srpen 2020
Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové 2019, Stuart Turton

Jsem dost na vážkách s hodnocením. Knize se v žádném případě nedá upřít originalita a jedinečnost. Za tohle si určitě zaslouží plný počet. Ale je tam něco, kvůli čemu musím hodnocení výrazně snížit. To "něco" je asi spíš subjektivní, ale i tak... Nic mě nenutilo číst do posledního dechu, neměla jsem nejmenší problém knihu odložit, když jsem byla unavená a absolutně mě nezajímalo, kdo zabil Evelyn. Navíc nechápu, jak Aiden mohl stoprocentně počítat s tím, že jeho minulý hostitel bude jednat tak, jak jednal v době, když v něm Aiden trčel. Jediné, co mě fakt zajímalo, byla otázka, kdo je Morový doktor a jeho nadřízení a co to proboha vyvádějí, k čemu ta námaha s časovými smyčkami? A zrovna tohle vysvětleno nebylo.


Můj sen o zlatě a sněhu
červenec 2020 (27.-30.)
Můj sen o zlatě a sněhu 2018, Martin Fourcade


Osm černých koní
červenec 2020 (23.-24.)
Osm černých koní 2011, E. Hunter (pseudonym)

Hluchoun tomu dodává šťávu.


Síla přírody
červenec 2020 (11.-15.)
Síla přírody 2019, Jane Harper

"Bože, to byla sestava!" říkala jsem si během čtení. S těmi bych fakt čtyři dny o samotě trávit nechtěla! No, možná jedna byla sympatická. Jednu chvíli jsem si pak říkala, jestli ta mně sympatická osoba nakonec nebude vrah, ale nakonec jsem názor změnila a pachatele odhadla dobře. Sice bych možná uvítala, kdyby ta finanční stránka věci dopadla jinak, ale celkově se mi to líbilo víc jak sucho.


Temné hlubiny
červenec 2020 (07.-11.)
Temné hlubiny 2017, Robert Bryndza

Tentokrát mě Erika štvala o něco míň, vlastně jen tehdy, když obešla šéfa a vydyndala si ten starý případ. Skoro jsem jí přála, aby si na něm vylámala zuby. Jinak na ten kobereček kvůli události před policejní stanicí šla dle mého neprávem, tohle čekat nemohla. Nechápala jsem ale jiné věci. SPOILER!! Když už si někdo dává tu práci, aby vraždu maskoval jako sebevraždu, proč to neudělá pořádně? Naaranžovat to jako sebevraždu, přestože je hned zřejmé, že to sebevražda být nemohla, je zbytečná ztráta času a energie! A jak mohl jít vrah zabít Eriku, když měl nainstalováno odposlouchávací zařízení a musel tedy vědět, že není doma??


Právo první noci
červenec 2020 (01.-05.)
Právo první noci 2019, Vlastimil Vondruška

Až do přečtení této knihy jsem netušila, že Kromě hradu Krakovec existuje ještě Krakovec u Prostějova. A to k němu nemám zas tak daleko! A plus za to, že velkou roli zde hrají páni z Boskovic a že je zde i jedna malinká zmínka o Letovicích.


Smrtící svědectví
červen - červenec 2020
Smrtící svědectví 2004, J. D. Robb (pseudonym)

Tenhle díl se mi před lety podařilo minout, takže se nejednalo o žádné osvěžování paměti, ale o úplně nový zážitek - a ten byl super! S pachatelem jsem se nechytala, s motivem jakbysmet. Zdálo se mi, že je tam tentokrát trochu míň z Evina osobního života, ale nemůžu říct, že by mi to vadilo.


Skryté karty
červen 2020 (28.-29.)
Skryté karty 2019, Angela Marsons

Už někdy v první třetině knihy jsem si říkala, že vím, která karta je vrahem. No, s kartou jsem se sekla, osobu jsem měla dobře, byť ten motiv mi přijde dost nereálný. Trochu dost. Další výtka by se týkala mého pocitu, že kdyby vrah byl zároveň tou kartou, jak jsem si původně myslela, bylo by to asi věrohodnější, takhle se tam pozornost tříští na víc osob a to mi moc nesedí. A poslední, asi největší, nesrovnalost visím v té první smrti, z doby, kdy do té školy chodili rodiče současných studentů. Nikde tam nerozpitvávali, co měla oběť na sobě, což mně osobně by přišlo jako dost podstatné i vzhledem ke konečnému stanovení příčiny smrti. Nicméně, tyhle výtky tentokrát vyvážil silný emotivní závěr, tohle jsem teda od Marsonsové nečekala!


Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů
červen 2020 (08.-22.)
Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů 2009, Mary Ann Shaffer

Tahle kniha mi na začátku strašně připomínala Dopisy z ostrova Sky, byť se později ukázalo, že děje obou knih spolu nemají moc společného. Nicméně Dopisy z ostrova Sky byly mnohem, mnohem lepší. Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů je sice zajímavý název, ale kniha jako taková místy celkem nudila. A milostná zápletka? Bylo jasné, jak skončí, ještě dřív, než pořádně začala.


Mlčící pacientka
červen 2020 (08.-15.)
Mlčící pacientka 2020, Alex Michaelides

Ocenění neocenění, já jsem se u toho nudila. Konec je celkem překvapivý, tipovala jsem to trochu jinak, ale jinak slabota.


Jeden z nás lže
květen - červen 2020
Jeden z nás lže 2017, Karen M. McManus

Nějak se mi nedařilo podezřívat nikoho ze čtyřech přeživších. Občas jsem zakroutila hlavou nad jejich konspiračními teoriemi, ale to je tak všechno. Jasně, zajímalo mě, kdo zabil Simona, ale jejich životy šly celkově mimo mě - a myslím, že by mě "zajímaly" úplně stejně, i kdybych to četla v sedmnácti. V poslední čtvrtině knihy mě taky napadla jedna teorie; sice se mi zdála kapku jetá, ale dávala smysl určitě víc než to, co vymyslela Bronwyn a spol. A helemese, byla správná!


Malý a Velký testament
březen - červen 2020
Malý a Velký testament 2010, François Villon

Mám ráda Villona, ale víc se mi líbí překlady Jarmily Loukotkové.


Neznámá
květen 2020 (27.-29.)
Neznámá 2007, Tess Gerritsen

První kniha od autorky a musím říct, že jsem fakt spokojená. Sice to je až moc pohádkové, myslím souboj dobra a zla, ale to se ztratí. Jinak jsem hodné považovala za zlé a naopak, takže další spisovatel, co mě dokázal oblbnout. No co už.


Žhavý hrob
květen 2020 (19.-26.)
Žhavý hrob 2010, Yrsa Sigurðardóttir

Sledujeme pátrání po vrahovi z hlediska advokátky - a nebylo to vůbec špatné! Něco mi tam ale chybělo, takže nemůžu dát plný počet. Nebo mě jenom štvalo, že jsem neodhalila "současného" vraha? To asi ne, protože to se mi stává často, spíš mě tedy asi štve to, že jsem to pachateli sežrala i s navijákem. I když jsem nebyla sama. Ale co se stalo na ostrovech před výbuchem sopky, to jsem odhalila brzy. :-)


Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje
květen 2020 (14.-19.)
Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje 2018, Věra Sládková

Knihu jsem si koupila hlavně proto, že jsem byla zvědavá, jak moc se liší od seriálu, který za ta léta znám prakticky zpaměti. A těch rozdílů zas není tolik, jak bych čekala. V knize jsou nějaké postavy a události navíc, třeba story s katechetou, ale jsou natolik nepodstatné, že je vlastně dobře, že se v seriálu neobjevily. Některé věci jsou zase v seriálovém provedení trochu rozvinutější (a lepší), např. linie s vojáčkem Pavlem. Oproti seriálu v knize chybí postava odbojáře a Milanova matka rozhodně není taková fúrie, ale zase: tohle mi v knize chybělo (i když to opravdu může být tím, že na seriál jsem tak nějak zvyklá). Na začátku jsem strašně dumala nad srnečkem; věděla jsem, že v seriálu nebyl, že to bylo jiné zvíře, ale asi jsem měla nějaké zatmění, protože mi dost dlouho trvalo, než jsem si vzpomněla na osla. :-) A v samotném závěru je jedna věc, která mi nesedí. Opravdu se po návratu do Frývaldova potkali s panem vinárníkem? Čekala bych, že jako Němec bude odsunutý, že byl antifašista, to přece tenkrát skoro nikoho nezajímalo...


1 ...