Ajrad1981 Ajrad1981 komentáře u knih

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Kniha pro děti a mládež a začíná trojnásobnou vraždou :-D
Přestože už nepatřím do cílové věkové kategorie, kniha se mi líbila. Měla hluchá místa, pasáže, které mě moc nebavily, ale pro děj byly potřebné, žádné plácání o ničem. Vyrovnala to napínavá místa, zejména závěr. A Silas je nepřekonatelný :-)

18.08.2016 4 z 5

Amerika Amerika Franz Kafka

Kniha má dva názvy, ale nejvýstižnější by byl název třetí - Trouba Karel :-D Vůbec jsem nechápala, co to jako vyvádí. A taky mě hned na začátku začaly napadat různé konspirační teorie, jak je možné, že člověk, který nesl Karlovi dopis od strýce, dorazil na místo setkání dříve než Karel, přestože ze strýcova domu musel logicky odjet později :-D :-D
Četlo se to mnohem líp jak Zámek, ale stejně jako u Zámku jsem absolutně nepochopila, co tím chtěl autor říct. Víc jak tři hvězdičky nevydoluji a Kafku posílám minimálně na pár let k vodě ;-)

05.08.2016 3 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Dlouho jsme přemýšlela, jak tuhle knihu okomentovat (s hodnocením jsem měla jasno). Děj - slabota, no, dejme tomu, začátek ještě vypadal zajímavě.
Ale jsou tam dobré hlody a hlášky, co chvíli jsem se něčemu pousmála - na to, abych se smíchy lámala v pase, to bohužel nebylo.
Celkový pocit po přečtení téhle knížky je hodně podobný pocitu, který jsem měla po přečtení Stoletého staříka - je to psáno kvůli humoru, ne kvůli ději, blbost, ale pobaví. Na relax dobrý.

04.08.2016 3 z 5

Bouře Bouře William Shakespeare

Na rozdíl od Shakespearových tragédií mě to nijak extra neoslovilo.

29.07.2016 3 z 5

Já tady ty "vztahové" příběhy moc nemusím - kdo koho miluje, kdo s kým spí, kdo komu lže, jestli se lhalo teď nebo před tím - nějak mě to prostě nebere.

25.07.2016 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Přibližně 100 stránek jsem čekala, kdy, kdo a jak "začaruje" ten obraz, abych zjistila, že se tak stalo mnohem dřív a tak nějak samovolně. Další asi třetina knihy naprosto nudně sděluje, jaký život Dorian vedl, aniž by to bylo nějak blíže popsáno - a přitom by to rozhodně bylo zajímavější než řeči o tom, že jeden rok se zbláznil do gobelínů a jindy do něčeho jiného. Pak se začal objevovat náznak akce, něčeho zajímavého, ale na můj vkus to byla dost krátká pasáž. No a konec jsem znala předem, nevýhoda získaná ve školních lavicích, takže mě to připravilo o ten požitek ze závěrečného odhalení.

22.07.2016 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

V první fázi o málo víc než průměrný příběh o kamarádství, zbabělosti a mega podrazu, druhá část ta z Ameriky, celkem nezajímavá a třetí, od Amírova návratu do Afgánistánu, dechberoucí a napínavá. V této části bych nicméně uvítala trochu bližší popis toho, co se dělo pod Talibanem, byť by to bylo dost depresivní.
Celkově kniha k zamyšlení a nejen nad jednou otázkou...

10.07.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kouzelný příběh, který člověk zná, přestože jej teprve začíná číst.
Kouzelná pohádka. Pohádky mívají šťastný konec. Tak proč mi v závěru tekly slzy?
Kdo mi nakreslí beránka?

04.07.2016 5 z 5

Pět slovenských novel Pět slovenských novel Alfonz Bednár

Pět novel, nezaujala mě ani jedna, tu poslední jsem už četla halabala. No, možná ještě Rozestavěný dům by ušel, část tam byla z války. Ale o budování socialismu mě číst fakt nebavilo. A za co dávám každopádně mínus, je český překlad, myslím, že je to vůbec přeloženo. Překládání ze slovenštiny mě obecně štve, vždyť se tomu dá rozumět. V dnešní době - no, budiž, přece jen jsme "rozvedení" přes dvacet let, ale v roce 1965 to snad nebylo potřeba! (a ještě tam byly překlepy)

01.07.2016 2 z 5

Dvanáct křesel Dvanáct křesel Ilja Ilf (p)

Námět dobrý, ale zpracování mě nijak extra neoslovilo. Má to být humoristický román, ale zasmát se mi u toho nepodařilo a hlavní hrdinové (mimochodem, žádný z nich mi nepřišel sympatický) taky v závěru nepůsobili zrovna legračně nebo vtipně. Konec hledání pokladu je předvídatelný, částečně.

29.06.2016 3 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Hodně se mi líbí řazení příběhů, do pyramidy, kdy první příběh je dokončen jako poslední (a zároveň se odehrává nejdál v minulosti), druhý jako předposlední atd., i když to v praxi znamenalo, že po návratu k panu Ewingovi jsem pracně lovila z paměti, kdo je kdo.
Taky je úžasné, že je každý příběh podáván jiným stylem - dopisy, deník, ich forma...

Je to o zamyšlení, nad lidmi, nad společností, nad civilizací, nad bojem dobra a zla sensu lato.

25.06.2016 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Prvních cca 80 stránek super, vypadalo to jako detektivka, mohl by z toho být i thriller. Můj šálek. Ale pak... Pro mě coby zarytého ateistu a racionálně uvažujícího jedince je to něco, co jde absolutně mimo mě, mimo můj postoj k čemukoliv. Pochopila jsem smysl a poselství knihy, ale ocenit ho nedokážu. Jestli se ze mě někdy stane věřící, stejně zarytý jako jsem nyní nevěřící, tak svoje hodnocení opravím :-)

04.06.2016 3 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Přišlo mi to jako kříženec mezi bajkou a motivační literaturou. Předpokládám, že jsem smysl a poslání knihy pochopila, je to určitě užitečná a hodnotná myšlenka. Ale když budu hodnotit příběh, tak nic moc.

04.06.2016 3 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Oni povolali zeměměřiče bez výběrového řízení?! Takové porušení zákona o veřejných zakázkách!! Co pak mohl od takových lidí čekat?! :-D :-D

Jinak musím říct, že mi to celé přijde dost nepochopitelné. Pominu-li úřednictvo a celý jeho systém (takhle to nemohlo vypadat ani za Rakouska - Uherska a rozhodně to tak nevypadá dnes, byť byrokracie je místy neskutečná - a jako úředník vím, o čem mluvím), tak vůbec myšlenkové pochody lidí, krásně ukázané na příkladu Barnabášovy rodiny a kauze s roztrhaným dopisem, jsou mimo moje chápání. A K.? O co mu šlo? Já na jeho místě bych se snažila tuhle společnost vymazat ze svého života a nejpozději po setkání se starostou bych hrdě vypochodovala ve stylu "tak si trhněte nohou" a už by mě tam nikdo neviděl!

A asi právě proto, že mi to přijde nepochopitelné, tomu vyšší hodnocení dát nedokážu...

Jo, jen tak mimochodem, jak mohl Kafka znát moji kancelář?! ("Všechny zdi jsou zakryty sloupci velikých, na sebe naskládaných balíků se spisy") :-)

01.06.2016 3 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Zajímavý příběh, krásné nahlédnutí do výroby parfémů a trochu i do myšlení jednoho magora. Co mě ovšem rozladilo (a kvůli čemu ubírám hvězdičku z hodnocení), je konec. Sice zapadá do kontextu knihy, ale jinak je pěkně ujetý.

24.05.2016 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Autor vymyslel vlastní svět s vlastní politikou (i když politika je v podstatě všude stejná) a parádně ho vymakal. A stejně tak dokázal propracovat příběh. Netušila jsem, co od toho čekat, a tento žánr nepatří mezi to, co čtu pravidelně, ale fakt mě to příjemně překvapilo.

Měla bych jen pár poznámek ke struktuře knihy ;-) Obsahuje totiž několik příloh, což samozřejmě nevadí, nicméně část "Vybrané excerpce o vznešených rodech" by bylo možná vhodnější na úvod, aby si čtenář udělal představu, kdo je kdo. A "Terminologie impéria" je sice fajn, bez ní by se to číst nedalo, ale listovat každou chvíli na konec a hledat, co které slovo vlastně znamená, bylo dost otravný. Tuto část bych tam nechala, ale uvítala bych vysvětlování jednotlivých pojmů v poznámce pod čarou.

Nicméně, hodnotím příběh a ten je podle mě na plný počet hvězdiček :-)

P.S. Poněkud mě znepokojovaly termíny jako džihád, burka, ramadán a podobně. Nutily mě dumat nad tím, jestli v té knize není něco zakódováno :-D

20.05.2016 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Souhlasím s tím, že některé pasáže byly rozvleklé, ale zbytečně? To ne. Bez nich by se kniha omezila na detektivní zápletku a pohnutky pachatele by třeba byly nepochopené. Dávají knize její vlastní charakter. Latinských citátů je tam taky přehršel, ale bez jejich překladu se člověk obejde - mně tedy nic jiného nezbylo, knihu jsem měla z knihovny, starší vydání a právě pár posledních stránek s překlady chybělo - doufám tedy, že mi nic podstatného neuteklo :-D

03.05.2016 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Kniha je v podstatě taková, jakou jsem čekala. Takové občasné zamyšlení nad čímkoliv, blog by se tomu dalo říkat. Podobných úvah bych mohla napsat plný šuplík, akorát nemám známý jméno, tak by mi to nikdo nevydal ;-) :-D Co do hodnocení, tak je to takový průměr, nezaujme, ale ani neurazí.

08.04.2016 3 z 5

Mor Mor Albert Camus

Kdybych nevěděla, že to má být alegorie na fašismus, nejspíš bych to nepoznala, ale takhle jsem mohla některá podobenství dešifrovat. Byť uznávám, že je o hodně dobrý náhled do chování a jednání lidí v krizových situacích, nějak jsem se nemohla začíst.

02.04.2016 3 z 5

Smrtící klon Smrtící klon J. D. Robb (p)

Jsem ráda za svoje nedokonalosti. Aspoň vím, že jsem normální a ne loutka, uměle vytvořená šíleným vědcem, který usiluje o nadčlověka :-)

30.03.2016 4 z 5