Zámek

Hlavní roli v románu hraje zeměměřič K., který je zámkem povolán do vesnice, aby zde provedl úřední měření. Už při svém příchodu se setkává se zvláštnostmi zdejšího prostředí, především pak samotných obyvatel, kteří z něj mají strach, straní se ho a bojí. Kvůli úředním nesrovnalostem mu starosta obce nechce dát zeměměřičskou práci a přiděluje k němu dva otravné pomocníky. Po románku se zdejší vysoce postavenou servírkou Frídou z Panského hostince, která je údajnou milenkou váženého a obávaného zámeckého úředníka Klamma, se K. dostává do nemilosti hostinské, je vyhozen z Hospody u mostu a je mu nabídnuto místo školníka. Zde nalezne útočiště i se svou snoubenkou. Jejich vztah však netrvá dlouho. Po návštěvě zámeckého posla Barnabáše, jehož rodina je ve vesnici nechvalně proslulá kvůli skandálu sestry Amálie, se po debatě s mladší ze sester – Olgou – dovídá mnoho o hierarchii na zámku, o postavení úředníků a pravidlech ve vesnici......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1213/zamek-1213.jpg 4.11067

Vydáno: , Nakladatelství Franze Kafky

Das Schloss, 1926

Kniha Zámek

Eistee
05. listopadu

Kafku mám ráda, nejvíce Proces, pak Proměnu a do třetice Zámek. Skvěle popsaný zbyrokratizovaný absurdistán, jehož obyvatelé jsou taková variace na Rednecks nebo Hillbillies. Jakmile jsem se do knihy začetla, sevřela mě úzkost z divnolidí, kteří ctí ještě divnější pravidla. Kafka zkrátka umí vytvořit depresivní atmosféru a hrdinu, se kterým nejdřív soucítíte a nakonec jste jím znechuceni, protože podlehne systému.

Corso
02. listopadu

Neviem ci sa da pocitat za precitanu knihu, vypocuta rozhlasova dramatizacia. Stiahnuta takze som si po pustal kedy ja chcem, a chcel som to v noci, potme, v klude a sam. O interpretaciu som sa ani nesnazil, chcel som si to uzit ako pribeh. A ako taky na mna posobil tajomne, prijemne, depresivno melancholicky, tajomno-hradno-karpatsky. Necital Kafka Verneho? Obcas?

helena8303

Tu knihu jsem dočetla jen s největším úsilím. Lituji autora, který viděl svět v těch temných barvách.
Zjistila jsem zajímavou věc. Mnoho lidí, kteří horují pro Kafku, není schopno sdělit obsah jeho děl. Z čehož se odvažuji soudit, že jsou to snobové, kteří od něj nic nečetli, ale všimli si, že ikonou yntelektujálů je právě Kafka. ( A né třeba Poláček, který sice také patřil k Vyvolenému národu, ale v tady české kotlince dočista zgójovatěl. )
A tak mi přijde prazvláštní, že na pomník Karla Poláčka v Praze nenarazím, i když ho četl každý a miluji ho i děti. ( A do Rychnova nad Knežnou mu kytičku položit nepoletim. Zato pomníků F. Kafky máme 3 prd@le a určitě přibudou ještě další.
( No, zase to tak zvláštní není, Kafka byl horlivý sionista, učil se hebrejsky, Poláček určitě né. )
Ách jo.

martineden

Franze Kafku prostě můžu. Zámek a Proces mám asi nejradši. Geniální.

beowafle

Vždycky mě to mrzí když musím knihu opustit, už se ale opravdu nedalo nic dělat. Když mě jedna kniha sama o sobě odrazuje od čtení je nutné ji odložit. Zámek je velmi těžkopádně vyprávěná kniha, děj je frustrující, a postavy se chovají nesmyslně. Je mi popravdě jedno jestli to byl záměr, prostě to není pro mě. Jak psal někdo na Goodreads, tohle dílo buď odráží stav Kafkovy mysli v posledních letech života, nebo samo přispělo k jeho konci. A ten lump co to měl spálit nešel do nebe.

iam.sokol

Absurdní zoufalost, marnost a spleť byrokratických uliček, z kterých nevede žádná cesta ven, snad se jen tomu všemu poslušně podřídit. Zámek je svým způsobem zajímavá kniha, ale čte se strašně těžko. Nemyslím si, že se k ní někdy v budoucnu vrátím.

kh1989

Kocourkov od první do poslední stránky s vůní tajemna. Nemyslím, že se ke knize znovu vrátím.

666Jitka

Poslouchala jsem jako povedenou audio dramatizaci, ze které čiší tajemno a zvláštní atmosféra. Příběh nevšedního rázu, který popisuje příběh hlavního hrdiny, který se dostává do uzavřeného společenství lidí, kterým vládne byrokracie a nesmyslnost, se kterou navzdory velké snaze nelze bojovat a cokoliv změnit. Příběhem nás provází řetězec absurdních situací, které jsou pro tuto společnost lidí normální. Hlavní hrdina se nakonec postupně začleňuje mezi ostatní a začíná žít tento podivný život také.