Aires Aires komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Duna si zaslouží stručné a výstižné shrnutí. Můžeme se dělit na dvě poloviny.

První, kteří Dunu ještě nečetli nebo neviděli. Druzí, kteří ano a díky tomu zažili něco opravdu výjimečného.
Jen málokdy za život se vám poštěstí být u něčeho velkého, epického a opravdu jedinečného.

Duna je takový zlom, velký zlom v moři písku a jiných knih. Je jako tvůrce, který přináší koření do života všech čtenářů. Řízne vás hluboko jako krispel a zanechá stejně trvalou stopu.

Podobně silný dojem u mě zatím vyvolal jen Pán Prstenů. Jsem ráda, že oba příběhy patří do mého života a dočkala jsem se i milníku vidět je v kinech :)

03.03.2024 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Není třeba dlouhého komentáře, jen jediné varování. Mějte sbalený batoh na putování, protože tahle kniha vás prostě přinutí toužit po tom, vydat se na cestu .

Zakusit každý kamínek na cestě do Santiaga nebo jinam. Hodit korporáty, stres a další věci za hlavu a naopak najít sami sebe na caminu...

Takže než ji otevřete vzpomeňte si na Bilba Pytlíka :
Je to nebezpečný podnik, vykročit ze dveří. Stoupneš do cesty a když nestojíš pevně, nevíš, kam tě může strhnout.”

01.03.2024 5 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

Závěr série je drtivé zklamání. Čekala jsem nějaké dramatické rozuzlení. Vysvětlení toho, kde se vzaly a jak fungují safíry. Jak přesně je prokletý Row. Čekala jsem, že Kelsea ovládne magii a smete nepřátele jako přílivová vlna. Je tu snad někdo, kdo nedoufal, že bude nejlepší královnou, kterou kdy Tearling měl? Klidně bych jí dopřála i nějaký ten románek s Rafanem nebo Kostějem, ale určitě jí nepřeju tento osud. Autorka tímto koncem překroutila vše, v co jste doufali a naservírovala nám svůj laciný pokus, jak vše ukončit. Vypadá to, že ji prostě nenapadlo nic lepšího, než udělat si z této série dobrý den a vše jakoby smazat. Je to průšvih, který ani kouzelné safíry nezachrání.

12.11.2018 2 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Na začátku jsem měla chuť Dívku v ledu poslat k ledu...
Naštěstí jsem se brzo začetla a příběh si začala více užívat. Přesto nemohu souhlasit s tím, že si Dívka v ledu zaslouží nálepku bestseller. Četla jsem mnohem napínavější detektivky a thrillery, ze kterých doslova mrazilo. Dívce v ledu se nepovedlo mě vtáhnout do příběhu natolik, aby ve mě vyvolala nějaké emoce, chuť zabásnout vraha a fandit detektivce Fosterové. Byl to čtivý, průměrný příběh, kterému k dokonalosti chybí pořádná dávka akce a méně arogantní vyšetřovatelka :)

20.02.2017 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Šelma je thriller přesně podle mých představ. Napínavý, geniální a překvapivý. Mám ráda, když je hlavní hrdina vědec nebo někdo, kdo umí najít zdánlivě nesouvislé souvislosti. Profesor Theo Cray je přesně ten správný hrdina, který mě baví, podobně jako třeba Langdon z Šifry mistra Leonarda. Celá ta napínavá hra na šelmu a kořist se mi nesmírně líbila a tuhle knihu jednoznačně doporučuji. Musíte si ji přečíst, protože jde asi o nejlepší krimi příběh roku. Jediná vada na kráse je přemrštěný konec, který by se ve skutečnosti jen těžko udál.

04.11.2018 5 z 5

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Knihkupectví ztrát a nálezů je tím pravým pohlazením po duši. Nabízí od každého trochu. Romantiku, něhu, trochu tajemství, životní salta, výzvy i tragédie. Všechno tohle potká hlavní hrdinku Natálii, která se po tragické události stane majitelkou Knihkupectví ztrát a naděje. Obchod se však topí v dluzích a zachránit ho může jen zázrak. Ale i ty se občas dějí...
Příběh je pomalejší, zaměřuje se na vztahy. Úžasně popsané je pouto Natálie a jejího dědečka, který trpí stařeckou demencí a mezi prsty mu prokluzuje více a více vzpomínek. Dost připomíná podobně laděnou knihu Med v hlavě, marmeláda v srdci. Až na nešťastnou přezdívku Peach, pohádkový konec ve stylu mávnutí kouzelnou hůlkou, je to skvělý koktejl naděje, zlomených srdcí, ztraceného i nalezeného štěstí.

02.06.2021 4 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Připravte se, takhle kniha zaútočí na vaše srdíčka a vyvolá ve vás akutní potřebu hřejivé lásky. Pan Romantik totiž není princ na bílém koni ale doslova sexy bůh na kouzelném jednorožci. Bude muset dokázat zapůsobit i na sarkastickou a zahořklou Eden, která dokáže čtenáře občas pěkně sesadit z duhového obláčku.

Občas je její postava až příliš cynická, což kazí dojem. Jinak jde ale o zábavné čtení, kde to pěkně jiskří a chemie funguje. Užijete si dost hravosti, škádlení i romantiky a přesně o to, u tohoto žánru jde. Ideální jednohubka. Zkrátka, jestli existuje pan Romantik a jeho rande snů, zapište mě na seznam, prosím! Nebo aspoň na čekačku na další díl.

29.08.2021 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Útočiště je taková atomovka mezi thrillery. Otřese vším a hlavně čtenáři! :)
Mistrovsky napsaný thriller, ve kterém nic není jisté a žádná pravidla neplatí. Autor si s vámi pěkně pohraje až budete mít pocit, že děláte salta o třistašedesát stupňů a stojky na hlavě. V téhle knize je totiž hned několik zvratů s velkým Z, které vás zanechají bez dechu. Takže nenechte se moc přemlouvat, a pusťte se do čtení, protože nic podobného jste určitě nečetli :)

25.10.2020 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Muffin a čaj je sladká chuťovka, kterou slupnete na posezení. Přetéká dojmy, láskou a přeslazeností. Podle hodnocení a komentářů jsem asi první, komu tahle dobrůtka nesedla. Tahle kniha je na mě až moc roztomilá. V normálním světě těžko pohledáte dvojici chlapců, kteří mluví vznešeně jako profesorové filozofie a myšlenkami se ve svých 16 vyrovnají dospělým. Zvláštně na mě působila jejich mluva, jako kdyby si hráli na něco, co nejsou i prostředí. Najdete tu anglické gymnázium v české kotlině a vedle sebe v lavici sedí Cristian Arroyo a Novák.
Přesto ale obdiv autorovi, který je v reálu velice milý a určitě nás ještě nějakými příběhy překvapí :) Pro mě je to jednoduše výlet do až moc sluníčkové krajiny. Raději se vrátím mezi draky, princezny a fantastické světy, kde občas to slunce zajde za mrak a kromě snění o polibcích přijde na řadu i nějaké to máchání mečem a boj se zloduchy :D

22.03.2018 3 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Strašidelně realistická kniha, která vám ukáže, že bez elektřiny rychle následuje konec světa, jak jej známe :) Zajímavé vyprávění, krátké kapitolky a špionážní linka zaujme. ALE. Něco tomu chybělo - emoce, pocity. Naopak je tu až moc technických pojmů a hotová lavina informací o energetice. Jistě, je to stravitelné a šikovně podané i pro laiky. Ovšem nemůžu se zbavit dojmu, že by to šlo napsat ještě chytlavěji :)

05.09.2017 3 z 5

Máš mě v krvi Máš mě v krvi Elizabeth Norebäck

Máš mě v krvi je výborný thriller, který vám ukáže, jak krutě si s námi vlastní mysl může pohrávat a jak tenká může být hranice mezi nadějí a šílenstvím. Zkrátka představte si, jaké to asi je, když psycholožka prožívá pořádné psycho? Už jen podle toho poznáte, že tohle bude skvělá psychothrillerová krasojízda. :) Začíná rafinovaně a poutavě. Postupně se síť lží a šílenství se zamotává a příběh nakonec finišuje jako ledový thriller, z kterého mrazí. Podle mě rozhodně povedený debut :)

09.05.2020 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Nejsem velký geek ani herní maniak, ale tahle kniha mě stejně dostala! Ready Player One je návykovější než hraní videoher. Vůbec jsem se nemohla od ní odtrhnout. Pokud ve vás je aspoň špetka nadšení pro fantasy, touha po dobrodružství a máte rádi velké příběhy, nemůže vás zklamat. :)

28.03.2018 5 z 5

My ostatní tu prostě žijem My ostatní tu prostě žijem Patrick Ness

Představte si. Harry Potter zrovna objevuje tajemnou komnatu a v patách má baziliška. Neville píše úkoly a přemítá, jestli vůbec proleze do dalšího ročníku. Nic proti Nevillovi, ale naservírujme si pravdu, co vás zajímá více? :D

Asi tak se dá popsat kniha My ostatní tu prostě žijem. Okolo probíhá záchrana světa před invazí Nesmrtelných. Mezitím Michael řeší problémy, jestli udělá maturitu a jestli někdy bude mít odvahu oslovit dívku, kterou miluje. Potuluje se se svou kamarádkou- dcerou misionářů, kamarádem gayem, co je zároveň kočičí bůh a sestrou anorektičkou. Vypadá to, že v této skupině už se více zajímavějších postav sejít nemohlo. A všichni řeší úplně všední problémy svého života.

Nápad napsat knihu z pohledu absolutně obyčejných hrdinů, zatímco svět je plný Hrdinů s velkých H a superschopnostmi, je jedinečný. Ale jinak nevím, co si o této knize myslet. Četla se pěkně, byla vtipná, originální. Ovšem neměla prakticky žádný děj, žádné velké vyvrcholení a závěr. Jak je napsáno už v názvu, My ostatní tu prostě žijem, je o naprosto obyčejném životě. Já však raději utíkám k příběhům, které mě z všedního života vytrhnou :)

02.06.2017 2 z 5

Panicové Panicové Diana Gabaldon

Jamie Fraser a Claire. Jejich příběh známe z knihy Cizinka. Ale taky vám někdy vrtalo hlavou, co bylo předtím, než Jamie potkal Claire? Jamie toho má za sebou více, než dost. Léta v Paříží, první lásku, vojenskou službu, střet s kapitánem Randallem a v neposlední řadě také jednu celkem bezvýznamnou epizodku, kterou vám představí tato kniha- Panicové.

Těšila jsem se na další setkání s Jamiem, které jsem si v Cizince velmi oblíbila. Bohužel, Panicové jsou jen kraťoučký 90stránkový příběh. Ze spousty Jamieho dobrodružství zrovna tohle není to nejzajímavější Polovinu povídky na každé druhé straně přemýšlí, jaké by to asi bylo mít za sebou už pár hříšných radovánek :D Ach jo, já chtěla příběh stejně lákavý, poutavý, geniálně napsaný, jako byla Cizinka. Dostala jsem neobratný pokus o popsání toho, jaké to je být panicem :D

03.05.2017 3 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Pamatujete, jak se v prvním díle Harryho Pottera pokouší Seamus Finnigan čarovat? Okonorka, harfišum, proměň vodu v dobrý rum. Jenže se mu to nepovede. V tomhle případě se pokoušela čarovat autorka. Okonorka, harfišum, proměň průměrnou knihu, ať je cool. A kouzlo dopadlo stejně. Neviditelná knihovna je výbuch chaotické fantazie, splácanina všeho možného :) Alternativní světy, upíři, steampunk, magie, a Knihovníci.

Neviditelná knihovna má slušný potenciál, autorka se do ní však pokusila nacpat vše, o čem v literatuře četla. Přesto je to pořád zajímavá kniha, jako dělaná pro fanoušky Flynna Carsena. Já se na ni hodně těšila, nakonec jsem se ale nedokázala pořádně začíst. Nevím, jestli je to dílem autorky nebo překladu, ale i věty byli takové zmatené, časté chyby, a při čtení se musíte hodně soustředit, aby jste se neztratily ve víru chaosu...

19.04.2017 3 z 5

Záchranná pouť: Jeden muž, třicet tisíc psů a cesta poslední naděje dlouhá milion mil Záchranná pouť: Jeden muž, třicet tisíc psů a cesta poslední naděje dlouhá milion mil Peter Zheutlin

Nesmírně zajímavá kniha o muži, který zachránil třicet tisíc psů, kteří by jinak zemřeli. Záchranná pouť vám ukáže drsný svět amerických útulků, kde je přes 80%psů uspáno a na záchranu před smrtí mají jen dny. Naštěstí existuje síť dobrovolníků a záchranných organizací, které berou psi z útulků a dávají jim šanci na nový život. Je to kniha plná naděje a příběhů se šťastným koncem. Kniha u které vám poskočí srdce radostí, když si přečtete o shledání adoptovaného psa a jeho rodiny. Naděje se ale mísí s beznadějí, protože spousta pejsků se svého nového šťastného života nikdy nedočká.

30 tisíc zachráněných psů. 90 tisíc utracených psů. Kniha plná naděje i beznaděje. Radosti i smutku.
Pokud vás příběhy psů k adopci a Grega Mahle zaujali, sledujte je na Facebooku: Rescue Road Trips :)

18.03.2017 5 z 5

Mrazivý oheň Mrazivý oheň Amanda Hocking

Podvrženci, trollové, skrytá města a trollské čárymáry. Podivný příběh? Ten nejpodivnější...

Po dočtení této knihy jsem dost rozpačitá. Kniha sama o sobě je čtivá, zaujme a pobaví. Ale nesedí mi celkově ten nápad, který není domyšlený. Mezi námi žijí skrytě trollové. Podobají se lidem, ale mají své vlastní schopnosti. Žijí v utajených městech o kterých lidé nemají tušení a unikají jejich pozornosti (ještě je neodhalil ani Google Earth). Královstvím trollů vládne král nebo královna. A protože se musí nějak živit, posílají své děti, podvržence, do bohatých lidských rodin. V nich dítě vyrůstá a v 18-letech je pro něj poslán stopař, který ho má přivést domů, zpět mezi trolly. A pomoct mu vyluxovat bankovní konto rodičů. :D

Nemůžu si pomoct, ale tenhle svět mi přijde trochu na hlavu. Vážně autorka věří, že tohle může fungovat? Utajená města? Měla si z Harryho Pottera aspoň vypůjčit odpuzovací kouzlo proti mudlům. Vážně se mohou ztratit stovky bohatých dětí? Tohle chce kouzlo zapomnění z Harryho Pottera. A když se s někým skamarádíte a on vám po 5 dnech řekne, že jste troll a máte s ním jít do trollího zámečku, půjdete? :D

A ten konec, to byl prosím vážně konec? Kniha působí jako polotovar, hamburger, který někdo opekl jen z jedné strany a řekl si že už to stačí. Ve druhém díle nám Amanda Hocking asi naservíruje tu druhou půlku. :) Ale já bych radši prosím celý :D

11.02.2017 3 z 5

Běsni a zuř Běsni a zuř Becky Masterman

Znáte už Brigid Quinnovou? Temperamentní dámu na prahu šedesátky, která loví vrahy, jako by nic a na potkání trousí vtipné hlášky? Jestli ne, je nejvyšší čas se seznámit :) I přes pokročilý věk Brigid nemá problém pronásledovat vrahy a kniha je tak plná akce. Zápletka je dobře promyšlená a v knize vás čeká spousta překvapivých zvratů :) Je to výborný thriller, ke kterému se ráda někdy vrátím :)

16.08.2015 5 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Tahle kniha je k nakousnutí. Lahodná, sladká a vtipná tak, že ji přečtete doslova rychle a zběsile.

Chaotická a destruktivní Nataša versus robot Bruce Chamberson. Jak se může dát dohromady miliardář, co snad spolkl pravítko a chodící pohroma? Nataša je ten typ člověka, co má pátek třináctého každý den. Pokud máte poblíž nějaké červené tlačítko, které se za žádných okolností nesmí mačkat, tuhle slečnu od něj držte raději dál. Oproti tomu Bruce na první pohled vypadá jako suchar. Nataša chce však tu tvrdou sušenku nalomit a zjistit, jestli se uvnitř přece jen neskrývá trocha lahodné náplně.

Kniha je to plná klišé, ale i tak si na ní s chutí smlsnete. Má zatraceně velký náboj vtipu i erotiky. Snadno překoná i proslulé kousky jako jetřeba Božský bastard od Christiny Lauren.Je to zkrátka vynikající dezert, ideální na jedno slupnutí.

11.06.2020 4 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Milujeme se, dokud nás smrt nerozdělí. Jenže co když věříte, že pravá láska překoná i tuhle překážku? Kam až vás může dohnat touha vyplnit prázdnotu?

V této knize řádí vrah se zvrácenou myslí. Nedělá chyby. Neexistují stopy, jen oběti. Jediná možnost, jak ho odhalit, je myslet jako on. S tím se musí poprat forenzní psycholožka Zoe Bentleyová a agent Tatum Grey. Mají totiž zdatného protivníka. Vraha, s kterým by si určitě i děsivý Hannibal Lecter rád přátelsky potykal. Navíc tu jiskří dvojité napětí. Jednak z mrazivého příběhu, ale i mezi hlavní dvojicí. Občas tím probleskne i trocha humoru, kterou lehce obstará Tatumův dědeček, co ujíždí na marihuaně, a psychopatická kočka. Takže zhluboka se nadechněte a ponořte se do napínavého čtení. Pokud máte rádi thrillery, určitě budete vrnět blahem.

10.11.2019 4 z 5