Airelle Airelle komentáře u knih

Genesis Genesis Chris Carter

Možná se budu opakovat, ale já tuhle sérii prostě miluju. Líbí se mi duo Hunter a García, jejich styl vyšetřování je skvělý.

Vrah byl nečekaný a jeho motiv mi vlastně přišel pochopitelný, ale nemohla jsem s ním soucítit, protože jeho obětmi byli nevinní lidé.

Audiokniha mě v podání Jakuba Saice zcela pohltila a chvílemi jsem se bála, takže večer jsem to poslouchala jen zřídka.

Nemohla jsem se odtrhnout a považuji knihu za jednu z nejlepších této série. 15 hodin poslechu uteklo jako nic.

Doporučuji sérii všem milovníkům thrillerů a detektivek. Pokud jste od Cartera ještě nic nečetli, tak to utíkejte napravit. Věřte, že nebudete litovat a budete se jen divit, že jste knihy tak dlouho odkládali.

Hodnocení: 6/5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

(SPOILER) Tuhle knihu jsem si vybrala na základě žebříčku k výzvě na databázi knih, konkrétně u tématu knih odehrávající se za druhé světové války. Líbilo se mi, že jí napsala česká autorka a navíc se odehrává na Přerovsku, takže si člověk doplní rozhled českých válečných a poválečných dějin. Autorka navíc jako zdroj použila místní kroniky, takže Vás stejně jako mě na konci zamrazí. Mám ráda takovéhle knihy s přesahem.

Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav a nejvíc z pohledu malé Helenky. Krásně se tu snoubí osudy několika rodin z Lověšic a Moštěnic. Poznáme mladého učitele Petra Skálu, který se postupně seznamuje nejen s dětmi, ale i s jejich rodiči, zalíbení nalezne v Helenčině mamince Lottě, která nejen před Helenkou skrývá totožnost Helenčina otce. Na pozadí romantického příběhu se ovšem skrývají i krutosti, které přináší válka.

Postavy jsou vykresleny uvěřitelně, musím říct, že mě překvapilo, jak mi některé přirostly k srdci i s jejich chybami. Některé jsem ale ráda neměla, a těšila jsem se, že dostanou co proto, ale jak už to tak v životě bývá, trest si spolu s nimi ve finále odpykali i ti, kteří si to nezasloužili.

Závěr knihy je naprosto dech beroucí, přiznávám, že jsem uronila nejednu slzu a doteď ve mě příběh rezonuje. Pokud jste už slyšeli o tom, co se stalo na Švédských šancích, tak nebudete tolik šokováni, ale přesto Vám to vezme dech.

Kyselé třešně dostály svému názvu a já už se na ně nikdy nepodívám stejně.

Určitě si je přečtěte a dejte mi vědět, co na ně říkáte.

Hodnocení: 5/5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

(SPOILER) Hned z kraje roku jsem se pustila do plnění výzvy u @knizni_tipy_od_tricitky a jednou z knih, které teď čteme je právě Klekánice.

Nemohla jsem si první letošní knihu vybrat lépe, přečetla jsem jí za jeden večer a dlouho nad ní budu přemýšlet. Co se týče délky, je to krátká kniha, ale příběhu to na kvalitě neubírá, naopak si udržuje napětí až do samotného konce, který pak graduje ještě víc.

Měla jsem pár tipů, kdo stojí za zmizením malé Adriany, jeden z nich se nakonec potvrdil. Celou knihu se doplňují střípky příběhu a celé vyšetřování se nakonec složí dohromady jako puzzle, což mám nejraději. Navíc se vyřeší i zmizení děvčátek z minulosti, které tak mohou dojít zaslouženého klidu.

Postavy mi přišly napsané reálně, z některým mi bylo doslova blivno. Opravdu musím říct, že jsem trpěla s maminkou Adrianky, která si myslela, že blázní.

Kniha se odehrává v okolí Příbrami, nejvíc v Hluboši, kde to znám, takže jsem si mohla exteriéry představit ještě mnohem víc.

Závěr knihy vygradoval a zůstala jsem stát s otevřenou pusou, na druhou stranu mi to v našich končinách přijde prostě přitažené za vlasy a knize to v mém hodnocení ubralo hvězdičku.

Pokud plníte výzvu na databázi knih, hodí se do 3., 20. nebo třeba 14., pokud jezdíte na dovolenou jen v našich končinách jako já.

Klekánici doporučuji a těším se na další knihy od autorky.

Hodnocení: 4,5/5

Čtenářský kroužek na konci světa Čtenářský kroužek na konci světa Frida Skybäck

Četla jsem jí v rámci společného čtení u @knihydobrovsky a @kniznizavislaci a moc děkuji @kate_valter za vybrání.

Kniha mě přenesla do švédského pobřeží do malého města, kde parta celoživotních přítelkyň vytvoří čtenářský kroužek. Není to ale příběh jen o knihách,ale hlavně o přátelství a lisaké síle. Na pozadí příběhu se odehrává ještě jeden příběh z minulosti, který mě bavil ještě mnohem víc, snad tím, že byl mnohem napínavější.

Postavy jsou zde vykresleny naprosto skvěle, mají svoje vrtochy, mají své problémy a nejsou dokonalé, což jim dodává na opravdovosti. Některé osudy Vás chytnou za srdce a určitě na ně nezapomenete.

Knihu Vám rozhodně doporučím, je to krásný příběh a neměl by zůstat opomíjený. Navíc já si u jejího čtení odpočinula.

Moc děkuji děvčatům za společné čtení, možnost sdílet zážitky z knihy a víc si to celé užít.

Čas primadon Čas primadon Naďa Horáková

Konec roku jsem se rozhodla věnovat ještě jedné detektivní oddechovce. Musím říct, že jsem se bavila. Kniha se četla moc hezky.

Do konce jsem vůbec netušila, kdo je vrah, což je skvělý. Co mi trochu vadilo, bylo to jak se Ema pletla do práce policii a vyšetřovala na vlastní pěst.

Líbilo se mi prostředí Brna, ve kterém se detektivka odehrává, i celá zápletka okolo šperků a hodinek.

Pokud hledáte lehké nekrvavé krimi, tak je kniha určitě pro Vás.

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Už je to pár dní, co jsem knihu dočetla a stále nevím, co si o ní mám myslet. Mám pocit, že jsem se s autorem nepotkala. Celou dobu jsem si říkala, kam nás to zavede a z konce jsem byla vyloženě rozpačitá. Přišlo mi to jako nejtrapnější zakončení knihy, co jsem kdy četla.

Tento detektivní thriller se odehrává v pro mě zajímavém prostředí, samotný případ mi přišel zajímavý, ale jeho zakončení celou knihu mělo vystřelit o level výš, naneštěstí to bylo spíš obráceně.

Co se hlavní postavy týče, tak mě novinář David Rake bavil, občas se tedy choval dost sebe ohrožujícně, ale nakonec metodicky vše vyřešil.

Upřímně nevím, jestli se pustím do další knihy. Možná bude lepší další díly poslouchat jako audioknihy, když už jsou v @audioteka_czsk v klubu k dispozici zdarma.

10.04.2024 3 z 5

Každý tvůj nádech Každý tvůj nádech Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Závěrečný díl Dark elements si rozhodně udržel svoji laťku s ostatními díly, nechybí mu spád, napětí ani čtivost. Každou stranu jsem si užila a lituju jen toho, že se autorka trochu víc nerozepsala, některé části by si bývaly zasloužily více rozvinout. Druhá věc je, že v ostatních jejích sériích je rozepsání spíše na škodu, třeba v sérii Z krve a popela je to vidět nejvíc, takže pak babo raď, jestli by se našla zlatá střední cesta.

Vztah Layly a Rotha je epický a celou dobu jsem jim fandila, ale zase mi přišlo, že se rozhodla strašně rychle a bylo to hodně uspěchaný.
Velmi mě pobavil rozhovor Layly a Grima, kdy jsem si říkala, že jí to konečně někdo řekl na plná ústa a otevřel jí oči.

Opět nechybí moji nejoblíbenější pokrevníci, které bych chtěla samozřejmě také vlastnit, nejvíc Bambi i přesto, že hadům neholduji.

Mrzí mě, že nenastal nějaký zásadní zvrat, protože by se víc než hodil. V knize všechno tak přicházelo a odcházelo, jako by autorka nechtěla zabřednout do podrobností a jen úmyslně klouzala po povrchu.

Jedna bitva, sic skvěle napsaná, ale akčnosti knize nepřidala. Závěrečný střet Layly a Lilina byl nudný, jinak to popsat nedokážu, stalo se to, co se očekávalo celou dobu a nedošlo k ničemu neočekávanému, což je škoda.

Celá série je velmi zdařilá YA fantasy a musím jí Vám všem doporučit. Svoje místo v mojí knihovně si úspěšně vybojovala a jednou se k ní s radostí vrátím.

Náhodou Náhodou Petra Martišková

(SPOILER) České autory a autorky čtu poslední rok hodně, snažím se je svými recenzemi podporovat, doporučuji jejich knihy a ani tady neudělám výjimku. Od knihy jsem neměla žádná velká očekávání, především proto že se jedná o dívčí román a já už tedy opravdu nejsem cílovka. Každopádně tohle bylo úžasný překvapení! Skvěle jsem se bavila od první strany a těšila jsem se, jak se bude příběh dál rozvíjet.

Navíc je to psané z pohledu obou hlavních hrdinů, což, jak jistě víte, miluju a chtěla bych tak mít napsanou každou knihu. Oba hlavní představitele jsem si velmi rychle oblíbila a jejich vzájemné špičkování mi bylo velmi blízké. Příběh se hodí jako čtení do předvánočního shonu, kdy si potřebujete ideálně zalézt a přečíst si nějakou romantickou oddechovku nebo si pustit film, protože tuhle knihu bych ráda viděla zfilmovanou.

Elena je dcerou vévody, takže je okolním světem vnímána jako rozmazlená princezna a za zády má neustále paparazzi. Přes nesouhlas své rodiny se přihlásí na vysokou školu, a tak jí otec najme bodyguarda, není jím nikdo jiný než basketbalista, který má temnou minulost, jenže nic není tak, jak to na první pohled vypadá.

Málem bych zapomněla zmínit jednu naprosto dokonale napsanou postavu. Není jí nikdo jiný než Elenina babička. Bože, ta byla tak skvělá, že jsem kolikrát smíchy brečela. Mohla bych s ní jít, prosím, na kafe?

Kniha je nadupaná emocemi, nechybí ani klišé, ale i přesto jsem se prostě a jednoduše skvěle bavila. Měla jsem pocit, že čtu knihu minimálně od Mony Kasten, tak skvěle napsaná je.

Doporučuji přečíst všem, kdo miluje německé autorky, rozhodně si přijdete na své!

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

(SPOILER) Po dočtení Třináctého znamení jsem byla doslova u vytržení otevřít hned druhý díl, skončilo totiž v tak napínavý moment, že to bylo velmi těžké. Naštěstí jsme se s děvčaty shodly, že si druhý díl přečteme opět v rámci společného čtení a náramně jsme si ho opět užily.

Ayla se ocitla v zajetí lvů, a tak jsme měli možnost vidět, jak to funguje v další smečce. Jestli se mi v prvním díle líbilo, jak jsou napsané postavy, tak tady musím rozhodně vyzdvihnout postavu Jordana, který je tedy vylíčen naprosto brilantně. Líbilo se mi, že člověk nevěděl, jestli mu má věřit nebo ne, jestli je na straně dobra anebo je to šmejd první třídy. Nakonec nám sama autorka udělá jasno a odhalí nám jedno z temných tajemství.

Postupem knihy se opět objevuje Kaden a začne to být velmi, ale velmi žhavé. Četla jsem jednu z mnoha recenzí, kde se objevovala informace, že erotické scény utlačují děj, s tím musím nesouhlasit. V knize se neustále něco děje, a tak Vám i erotická scéna přijde vhod.

Vedlejší postavy z prvního dílu dostaly větší prostor, což je jedině dobře, čekala jsem, jestli někdo ze smečky Raka přežil, a byla jsem mile překvapena.

Co musím autorce vytknout, jsou bojové scény, nepřijdou mi úplně chytlavé a chybí jim šťáva, a taky Ayla je za mě moc ufňukaná, tam už by se nějaký posun hodil.

Čeho ale v tomhle díle není málo, je zvratů! Některé přichází očekávaně, jiné zcela nečekaně a kolikrát doslova pohřbí všechny naděje. Největším padouchem zůstávají i nadále Sluneční čarodějky, jsem doslova napjatá, co si zase vymyslí.

Ještě jedna otázka závěrem: „Nevíte někdo, ksakru, kdy vychází další díl?“

Děkuji za společné čtení @adule.books

Pařížský polibek Pařížský polibek Maggie Ritchie

(SPOILER) Máte nejlepšího kamaráda nebo kamarádku?

Moje otázka Vás jistě překvapila, ale já si během čtení téhle skvělé knihy, kterou jsem četla v rámci štafety u @adelakroupa celou dobu říkala, že je to v podstatě příběh jednoho přátelství, které se potýkalo s mnohými nepřízněmi osudu.

Celý příběh se odehrává v Paříži na konci 19.století v uměleckém prostředí, které bylo a je vzrušující. Jessie a Camille se poznávají a rázem se spřátelí, pojí je nejen láska k umění, ale také možnost studovat v ateliéru mistra Augusta Rodina. Potýkají se se zkostnatělou dobou, kdy ženy jsou jen doplňkem svého muže a nástroj na rození dětí. Obě mají své ambice a nejsou samy, které se prokousávají uměleckým světem a snaží se prorazit.

Moc se mi líbilo, že se jedná o životopisný román, velmi ráda jsem si prohlížela umělecká díla od zmíněných autorů. Na druhou stranu bych v té době žít nemohla, ženy neměly téměř žádná práva a pokud se mužům a rodině zachtělo, klidně je odsunuly do ústavu pro chorobomyslné.

Kniha je za mě chvílemi zdlouhavá, některé pasáže k ději nepřispěly a přišly mi tím pádem navíc. Postavy jsou napsané věrohodně, a to natolik, že jsem s nimi občas chtěla zatřást, někdy jsem je zbožňovala a dost často nesnášela. Tomu vždy tleskám, protože mě takhle napsané postavy baví.

Kniha rozhodně není pro každého, ale ten, kdo miluje umění, Francii a historické romány, si rozhodně přijde na své.

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

(SPOILER) Kolem této knihy jsem chodila hodně dlouho, v momentě, kdy se objevila u @adule.books jako návrh na společné čtení, byl správný čas si knihu konečně přečíst.

Začátek, jak už to u knih bývá je pomalejší, ale po cca 50 stranách se příběh rozjede tolik, že Vás vyplivne až na konci a vy si říkáte: „Cože? Proč? Jak? A kde mám krucinál druhý díl?“

Takhle to tedy probíhalo alespoň u mě. Ayla mi ze začátku přišla hrozně nevýrazná a sebelitující se, chápu, že má těžký život, ale trochu se k tomu stavím čelem a nečekám, že mi konvergence vyřeší veškeré problémy.

Oba hlavní hrdinové mi z počátku k srdci nepřirostli, postupem času se to změnilo a jak je člověk blíž pozná, tak si je zamiluje. Trochu mě mrzelo, že jsme je neviděli víc trénovat, toho bych si určitě chtěla užít víc.

Velmi se mi líbí svět, do kterého nás autorka zavedla, chvílemi jsem měla pocit, že jsem se ocitla ve světe Twilight, což je tedy alespoň za mě pozitivní. Vlkodlaci ze smečky Hadonoše mi přirostli k srdci okamžitě, zvlášť Stella se stala mojí nejoblíbenější postavou a uměla bych si představit knihu jen o ní.

Co se týče vztahové linky, tak mi přišlo, že v tom sluneční čarodějky udělaly tak akorát bordel, protože podle mě Ayla jednoznačně patří k Aydanovi, a nebýt pouta vytvořeného na konvergenci nikdo by o tom ani nepochyboval. Vztah mezi Aylou a Aydanem je natolik žhavý, že je až těžko uvěřitelný, ale vzhledem k tomu, že se jedná o fiktivní dílo, nemusí nás to zas až tolik trápit. Navíc kdo nikdy neměl vztah na základě fyzické přitažlivosti a hormonálního chaosu, jako by nebyl.

Závěr mě naprosto dostal a zlomil mi srdce, ještě dnes se držím, abych neotevřela druhý díl. Navíc to má dílů víc, takže to bude určitě napínavé až do konce.

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

(SPOILER) Tajemství pramenů je první horor, který jsem od autorky četla a můj první vůbec. Tohohle žánru jsem se hodně bála, protože třeba filmové horory nemůžu sledovat vůbec, kdežto ty knižní jsem si jednoduše zamilovala a začala je vyhledávat. Bohužel tady mám dost rozporuplné pocity, což je velká škoda.

Autorka píše knihy z různých pohledů a z více časových rovin, což na začátku může vyvolávat zmatek, ale na konci do sebe vše zapadne jako puzzle. Tuto knihu mi dost lidí vychvalovalo, ale nejsem si jistá, jestli bych jí označila jako autorčinu nejlepší knihu. Třeba Pozvaní se mi líbili o dost víc.

Postavy jsou napsané velmi uvěřitelně, člověku nezbude nic jiného než s nimi soucítit, ale někdy se chovají dost zmateně a nelogicky. Postava Katherine mi přišla úplně navíc, u ní mi chyběla nějaká větší zápletka.

Námět se mi moc líbil, kniha se čte úplně sama, bohužel jsem se moc nebála, v podstatě mi přišly strašidelné asi dvě scény, a to, světe div se, mi u hororu úplně nestačí.

Závěr mi přišel nedotažený, chybělo mi nějaké grandiózní finále, na které jsem u autorky zvyklá, místo toho se dostavil spíš pocit marnosti.

Snad si brzy spravím chuť na Vermontském psychu, které už mám doma. Musím tedy ještě závěrem vyzdvihnout překrásné obálky, které nemají chybu.

Muž, který už nezavolal Muž, který už nezavolal Rosie Walsh

(SPOILER) Pustili jste se někdy do knihy i přesto, že měla větší množství negativních komentářů?

Přesně tohle je totiž případ této knihy, dokonce jsem na ní četla i komentáře na databázi knih a jeden z nich mě celkem rozohnil. Nikdy nezačínejte recenzi tím, že jste přeskakovali pasáže a ve finále nevíte, o čem kniha byla, a ještě tam hodíte odpad. Opravdu to není relevantní hodnocení.

Muž, který už nezavolal je romantická oddechovka, která je za mě chvílemi zbytečně dlouhá. První část mi přišla hodně ukňouraná, v druhé části se konečně začalo něco dít a dozvídáme se spoustu zajímavých informací a dojde k důležitým zvratům. Třetí a závěrečná část je přeslazená, jak už to u pořádné červené knihovny má být.

Hlavní postavy Sarah a Eddie spolu prožijí jeden týden plný lásky, a pak se Eddie z minuty na minuty ztratí ze světa a přestane se Sarah ozývat. Spousta žen by se se situací velmi rychle vyrovnala, ale Sarah se v tom začne mírně řečeno plácat. Sarah mi kvůli svojí sebelítosti moc neseděla, chovala se jako puberťačka a chvílemi i jako stalkerka. Sama nemám ráda vztahy nedořešené, takže jsem se snažila mít k jejímu chování pochopení, ale bohužel to nešlo.

Eddieho zprvu poznáváme jen prostřednictvím Sarah, což není dostačující, třetí část je vyprávěna většinou z jeho pohledu, a tak mi přirostl k srdci až závěrem, kdy tzv. dostal rozum. Kdo mě neustále štval, byla Eddieho matka, tu jsem nezkousla až do konce knihy ani závěrečnou scénu jsem jí neuvěřila.

Kniha se dotýká zajímavých témat, jakými jsou neplodnost, nevěra nebo vyrovnání se se smrtelnou nehodou. Některá z témat mi doslova rvala srdce.

Škoda, že je první část knihy tak zdlouhavá, kdyby druhá s třetí částí dostaly větší prostor, je kniha na 4*, takhle je i moje hodnocení nižší a kniha dosahuje spíš hodnocení neurazí, nenadchne.

10.04.2024 3 z 5

Láska mezi řádky Láska mezi řádky Lauren Asher

(SPOILER) Máte rádi knihy z netypického prostředí?

Pokud ano, je tahle pohádková romantika přesně pro Vás. Odehrává se totiž v zábavním parku Dreamland a já sama, ač zábavní parky úplně nevyhledávám, celou dobu jsem si tam s nimi přála být.

Děj se odvíjí v ryze pohádkovém duchu, nechybí kýč jak bič, ale v tomhle předvánočním čase takové pohádkové příběhy doslova vyhledávám, tím pádem jsem byla vyloženě nadšená. Je pár scén, které musím doslova vyzdvihnout, a těmi jsou vyřezávání dýní spolu s Ani, kterou jsem si oblíbila snad nejvíc ze všech postav, pak návštěva v parku, který si Zahra s Rowanem společně užili a já s nimi, no a pak stavění sněhuláka.

Kniha je napsaná z pohledu obou hlavních postav a děj se tím skvěle doplňuje. Celý příběh je velmi dobře vystavěn, od čtení závěti až po hlasování jsem se nepřestala ani na moment bavit, navíc nechyběla úplná bomba emocí, kdy na jedné straně brečíte, na druhé byste jednu z postav nejradši zabili a na třetí jí objali.

Vztah mezi Rowanem a Zahřinou sestrou Ani mi přišel naprosto skvělý a takových netypických vztahů v knihách bych chtěla mnohem víc, přijde mi to jako skvělá a nenásilná cesta k pochopení inkluze jako takové.

Pokud milujete romantické příběhy s erotickou linkou, která ale nepřebíjí děj, je tahle kniha přesně pro Vás. Oba epilogy byly tak dokonale přeslazené, že se musí líbit úplně každému milovníku pohádek.

Za společné čtení bych chtěla moc poděkovat @dam.si.knihu a @kniznizavislaci , a zároveň doufám, že se dalších dílů dočkáme co nejdřív.

Skládačka života Skládačka života Ruth Dušková

Už jste se někdy dostali ke knize, která Vám ve Vašem životě pomohla? Skládačka života ke mně přišla ve správnou a velmi mi pomohla vidět svět zase jinýma očima. Pohladila mě po duši, naučila mě děkovat za to, co v životě mám i co v něm nemám.

Moc se mi líbilo autorčino vyprávění o jejím životě, o jejich dcerách i jejich studentech. Během chvíle projdeme velkou částí života jejich dcer, velmi mě oslovili dopisy k narozeninám dcer, až natolik, že i já jednou svým dětem napíšu takové dopisy, abychom se tomu mohli v jejich dospělosti i zasmát.

I já momentálně procházím napínavým životním obdobím, ale snažím se k němu přistupovat s ještě větší pozitivitou než je u mě zvykem.

Děkuji moc za poskytnutí knihy k recenzi @ruthstryhalova

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

(SPOILER) Už od přečtení Dokonalého propojení jsem na svůj seznam oblíbených českých autorů zapsala vynikající autorku Janu Jánskou.

Mrazivá náruč mi přišla skvěle propracovaná, není tu tolik postav jako u Dokonalého propojení, a přesto mi pohledy z různých úhlů přišly velmi zajímavé a skvěle doplňovaly děj.

Líbí se mi, že až do konce není jisté, kdo je vrahem. Nemám ráda, když vraha odhalím moc brzy, a ještě míň když mi ho odhalí sám autor, protože se to pak vždy zvrtne v pro mě nudnou policejní práci.

V knize nechybí ani pořádné psychologické drama, kdy Vás zákonitě musí dojmout Valeriin příběh, která kvůli své matce neměla lehké dětství. Musím říct, že jsem dlouho necítila k nějaké postavě takovou antipatii jako k její matce Marcele. Postavy autorka umí napsat opravdu fenomenálně, mám pocit, že občas stejné lidi, jakými byly postavy v knihách, potkávám na ulici.

Dokonce jsem se dočkala i romantického příběhu, který byl sice jen na pozadí, ale to jiskření mezi postavami bylo téměř hmatatelné.

Závěrečný zvrat byl natolik wau, že nad ním doteď přemýšlím. Knihu Vám doporučuju všemi deseti!

Za štafetu moc děkuji @janskajanna

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Jakou knihu od Aleny Mornštajnové nemáte rádi a jakou naopak zbožňujete?

A teď proč ta otázka. Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mi Listopád líbí nebo nelíbí. Přemýšlím nad tím už od první kapitoly.

Rozhodně se mi líbí, jak autorka pojala celou knihu. Čte se, jak už jsme u autorky zvyklí, velmi dobře. Děj mě absolutně pohltil.

Pokud by byla Sametová revoluce potlačena, tak by se to tu klidně takhle mohlo odehrát, což je naprosto šílený, ale už z dějin víme, jak byli potlačeny mnohé revoluce nebo jak dopadlo Pražské jaro.

Odebrání dětí na převychování taky není z dějin nic nového, ale líbí se mi to, jak to autorka pojala. Dětské domovy, kde se děti převychovávají a kde se jim v podstatě vymývají mozky, byly pro mě naprosto děsivé.

Celá kniha je napsaná tak realisticky, že jsem si chvílemi musela říkat, že se jedná jenom o fikci.

Umíte si představit, že by v dnešní době byl přístup k internetu jen pro “lepší lidi? Ne? No já taky ne.

Šťastný konec by se k příběhu ani nehodil, ale i tak jsem měla pocit, že prozření Magdaleny bylo pozitivní.

Srdcová královna Srdcová královna Kimmery Martin

(SPOILER) Knihu jsem četla v rámci štafety, jinak bych po ní nejspíš nesáhla. Velmi mě zaujala obálka, ta se opravdu povedla.

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů a ještě k tomu se tu prolíná minulost a přítomnost, což se ukázalo jako největší kámen úrazu. Nejen že se mi obě postavy neustále pletly, ale musela jsem se neustále vracet, abych věděla v kterém časovém rozmezí se zrovna nacházím. V přítomnosti i v minulosti totiž dochází k časovým skokům.

Co se týče charakteru postav, tak mi přišlo, že se z minulosti nikam neposunul, ač měly obě postavy děti, tak nedospěly.

Celou dobu jsem čekala pořádnou zápletku, ale ve finále mi to přišlo jako pořádná blbost. Nedokážu pochopit, proč z Doktora X. dělaly obě takového bubáka, celou dobu jsem měla pocit, že někoho minimálně zabil.

Líbilo se mi lékařské prostředí, některé operace byly velmi zajímavé, bohužel převládali nudné popisy lékařské práce, která neměla s hlavní dějovou linkou pranic společného a jen knihu zbytečně protahovala.

10.04.2024 2 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Která série od autorky Jennifer L. Armentrout u Vás vede?

Sama se stále nemohu rozhodnout, která se mi líbí víc, protože každá má něco, co mi přijde skvělé.

K téhle knize jsem se dostala v rámci štafety od @kate3003_with_book Než se ke mně kniha dostala, stačila jsem se pustit ještě do série Z krve a popela. Po přečtení prvního dílu jsem se začala bát, co mě ve štafetě čeká, a to i přes nadšené ohlasy.

Ve stínu popela mě narozdíl od Z krve a popela nadchnul okamžitě. Příběh se rozjel hned v úvodu a v podstatě mě propustil až na konci. Nechybí tu akce, romantika, jiskry mezi hlavními hrdiny, taky určitá dávka
brutality, což k těmto knihám patří.

Autorka si tu naštěstí dala práci i s vykreslením světa, což mi v druhé sérii chybělo. Také se tu toho dělo mnohem více, což beru jako velké pozitivum, přesto mohla být kniha klidně o sto stran. Jak už autorka prokázala u série Dark Elements, dokáže napsat poutavý příběh plný všeho, co ke správné fantasy romanci patří i na méně stranách.

Sera se mi jako hlavní hrdinka moc líbila, i když jsem přesně věděla, že vždy udělá pravý opak toho, co jí řekne Šed (tenhle překlad jména jsem úplně nepochopila). Nyktos (Šed) mi byl sympatický od první chvíle, úplně sem si tohohle hot chlapíka představila a asi by se mi z něj podlamovala kolena. Jenže i u něj je jedno ale štval mě s jeho odmítavými reakcemi, s jeho nerozhodností až zabedněností. Na druhou stranu by to pak nebylo tak nabité emocemi.

Nesmím zapomenout zmínit ani bitvu a drakeny, neskutečně mě to vtáhlo. To se zatím povedlo jen mojí oblíbené Maas, aby mě takhle bavila bitva. A drakeni jsou za mě druhé nejlepší, co mi autorka zatím nabídla (Bambi je zkrátka nejvíc, přes to nejede vlak).

Těším se, co přinese další díl, protože závěr knihy byl naprosto fenomenální. A taky už mi tu nějakou dobu leží Koruna z kostí a zlata a Válka dvou královen, jenže nevím, jestli tolik Poppy najednou zvládnu

IG:@freya_zlaskykpribehum

Nelítostně Nelítostně Radek Hromuško

Na vraždu Kamči by se zkrátka nemělo zapomínat. Která vražda zůstala v paměti Vám? Ať vzpomenete i na další oběti.

Kniha je za mě napsaná opravdu skvěle, naprosto Vás pohltí a na konci vyplivne zcela roztržené vedví. Radek Hromuško nám podává ryze objektivní pohled na případ, tak jak na něm pracoval pro televizní zpracování, nechybí zde emoce, které přichází a odchází tak jako v životě.

Vedlejším efektem je pohled na společnost mladých lidí jako takovou, na to že mluvit o vraždění není možné považovat za normální a správné, protože se i povídání a plánování tzv. “pro zábavumůže opravdu strhnout v realitu a nestačí k tomu moc. Bohužel životem za to zaplatila hodná holka, která byla jediným dítětem svých rodičů.

Je mi z toho doteď úzko a sama za sebe mohu říct, že tresty ač byly mimořádně vysoké jsou nedostačující. Žijeme bohužel ve společnosti, kde za vraždu je méně let než za jiné trestné činy. Debatu o trestu smrti si necháme radši na jindy.