Agatha84 Agatha84 komentáře u knih

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Má první "kingovka". Úplně přesně takto jsem si to nepředstavovala, přesto je finální dojem pozitivní. Autor je úžasný vypravěč a navnadil mě pro další společná setkání. Jedinou výtkou zůstává přílišná obsáhlost jeho románu, která je spíše rušivá, děj ztrácí na atraktivnosti a zapříčiňuje příliš dlouhou dobu, po kterou kniha setrvává na nočním stolku :-)

05.12.2020 4 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Já jsem spokojená :-) Neočekávala jsem v podstatě nic a na oplátku jsem obdržela pár příjemně strávených hodin. Jasně, že se jedná o přehnaný příběh plný neuvěřitelných náhod a jen stěží uvěřitelného hrdinství (nesmrtelnosti), nicméně přesně tohle očekávám od knížky, u které si chci odpočinout, vypnout hlavu a nakonec si říct, že to stálo za to!

21.07.2020 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Vlivem nadšení z HP, pustila jsem se odvážně (což znamená,že jsem knihy zrovna zakoupila, namísto využití služeb knihovny) do prvního dílu. Jsem nadšená. Zpočátku je tempo pomalejší, ale vše řečené má svůj význam a tak nemáte pocit nudy. Ústřední dvojici jsem si zamilovala na první pohled (počtení) a jen znovu zopakuji, že Rowlingová/Galbraith patří mezi vypravěčské talenty. Poslední hvězdičku hodnocení si obligátně nechávám v záloze jen proto,že při příštích setkáních očekávám ještě větší zážitky :-)

11.01.2020 4 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Tak tohle je blbost na entou! Dočetla jsem k místu, kde už mám chuť hlasitě křičet frustrací nad hloupostí autora. Nechci ovšem ostatní, zdá se, že povětšinou nadšence připravit o moment překvapení.
Vůbec nic v této "detektivce" nedává smysl. Není v ní vůbec nic, co by mi přineslo byť ždibec satisfakce.
Nebudu se dále rozčilovat, seznam mých připomínek je sáhodlouhý.
Nikdy více!

24.03.2023 odpad!

Když jsme ještě věřily na mořské víly Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbara O'Neal (p)

Anotace zní velmi lákavě, název knihy je poetický, ale nic z toho se bohužel nepromítá v samotném obsahu, který je až melodramaticky růžovoučký. Přítomnost obou sester se prolíná se střípky z minulosti, jimiž se nám autorka snaží naznačit, jak moc to všechno měly těžké. Nevěřím jí, moc tlačí na pilu. A kontrast s tím, jak jsou všichni nyní krásní, bohatí, úspěšní a zamilovaní tomu nepřidal.
Pro čtenářskou výzvu jsem se obětovala, s autorkou se však vidím naposledy.

10.07.2022 2 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Poskytla jsem další šanci české tvorbě a znovu se mi potvrdilo, že není o co stát (anebo trpím sakra špatnou intuicí při výběru). Mohla bych sice přihlédnout k tomu, že se jedná o první díl, ale toho nevyhovujícího je skutečně přehršel. Na co má autorka bezesporu dar je vytvoření zcela protivných a nesympatických postav s připitomělými jmény, řadou hloupých dialogů, nesmírně nezáživný, táhnoucí se děj, s několika popisnými vyjádřeními, která jsme četli již jinde. Za psychologický román to považovat nelze, na to je sonda do hlubin postav příliš mělká, za detektivku ovšem také ne, neboť vyšetřování zde vlastně neprobíhá žádné, hlavní vyšetřovatel se zde jen párkrát mihne, aby vše nakonec vyřešil náhlým vnuknutím. Ono pochvalné "Dvojnásobná držitelka ocenění nejlepší česká detektivka" na obálce knihy je pro mne trpkým zklamáním...opravdu nemohu očekávat nic víc??
Nebo jsem jen nechutně náročná :-)

22.06.2021 2 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Vzdávám se a končím na straně 400 - zcela mě přestalo zajímat, jaké další odpornosti budou následovat. Nejsem křehká květinka, ale toto není nic, co bych musela dál snášet (už takto se tím prodírám týden). Vím, že se jedná o skutečnou historii, bez příkras, ale to, co předvádí autor, hraničí s psychopatickým sadismem. Vyžívání se v těch nejodpornějších detailech bez vlastního smyslu pro příběh. Čistě jen pro efekt. Odporné! Samotný děj prakticky neexistuje, je to jen slepenina po sobě jdoucích událostí, kam se našroubují i hlavní postavy. Vysoce uznalému hodnocení ostatních nerozumím. A škoda tak pěkné obálky pro něco tolik bestiálního.

08.05.2021 2 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Kniha, kterou bych neotevřela nebýt DK - DÍKY!! Kniha, kterou jsem musela odkládat, protože její čtení mě fyzicky bolelo a psychicky vyčerpávalo. Kniha, která rozervala mou duši. Kniha o bolesti, naději, síle, lásce, kniha, na kterou nelze zapomenout. Nikdy. Děkuji.

16.11.2020 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Neuvěřitelně silný, naturalistický, krutý příběh (biografie). Příběh o nezdolnosti lidského bytí, o vůli k životu. Paní Viola nutí k přehodnocení vlastního života, priorit, prožívaných "těžkostí". Opakovaně si kladu otázku, jak bych se v podobné situaci zachovala, byla bych schopna prožít to samé a zároveň o tom všem vyprávět s tak neuvěřitelným nahledem a přetrvávající vírou v lidské dobro?
Zároveň se nemohu ubránit srovnání s některými podobnými knihami, které v této perspektivě působí jako pohádkové příběhy. Zvláště pak takového Tatéra z Osvětimi, který snad ani neměl být vydán, vnímám jako výsměch vůči tomu, co se skutečně odehrávalo.

28.08.2020 5 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Samotný příběh není nikterak složitý, co je ovšem významně spletilé, jsou vzájemné vztahy, pocity, motivy, povahy, .... Autorka je jednou z mála, která (aspoň dle mého skromného názoru) nevyzdvihuje samotný děj, jako spíše klade důraz právě na přítomné osoby a jejich vazby. A ty teda jsou!
Perrin je jednou ze spisovatelů, kterou považuji za kouzelnici se slovy. S knihou není potřeba spěchat, je to spíše kochání se tím, co je sdělováno, předestíráno, co je za samotným sdělením skryto.
Rozhodně jsem tento skvost nečetla naposledy!

PS: co mě ovšem neskutečně iritovalo, byl český překlad jediných tří příjmení... nemyslím, že bychom se bez toho neobešli ;-)

24.05.2024 4 z 5

Vlak pro děti Vlak pro děti Viola Ardone

Vlak pro děti, neboli kniha, která se mne vůbec nedotkla, ač nabízela téma, kde by se větší emoční prožitek nabízel.
Spíše jsem měla dojem jakési synopse, kterou autorka zapomněla rozpracovat.
Zkratkovité vyprávění nedovolující vytvořit si vztah k žádné z postav, nebo ji alespoň porozumět.

10.03.2023 1 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Fujky. Tolik prvoplánovosti a ještě bez alespoň malinké propracovanosti literárního stylu. Omlouvám se všem, kteří jsou nadšeni. Už jsem asi jen stará na taková líbivá podbízivá dílka. Rozhodně nedočteno.

02.04.2022

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Mám pocit velké nevyrovnanosti mezi dějovou linkou z minulosti a tou zachycující přítomnost. Zatímco popis života v léčebně pusobil takřka promyšleně a lákal k otáčení stránek, současnost autorka vyloženě odflákla s řadou nadbytečných postav, vaty a patosu. Nebudu zlá, pro čtivost nechávám za 3, ale po jiných knihách paní H. se již nepodívám.

22.03.2022 3 z 5

Povídky čtu již poněkolikáté a stále ze svého kouzla neztratily ani písmenko :-)

25.08.2019 5 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Páni, kde začít?? Opět, nebýt DK a čtenářské výzvy, zcela bych si tento skvost nechala proklouznout mezi prsty. Obdobně jako v případě Volání netvora prodíráme se bolestivými emocemi, které jsou ovšem Sněhovou sestřičkou podány tak nějak laskavěji, úsměvněji, nadějněji. Nerozumím tomu, proč je taková kniha určena především dětem (i když pokud bych s nějakým z nich měla probírat téma smrti a odloučení, rozhodně bych po tomto skvostu sáhla). Nejenže takovou nádheru doporučím, já všechny poprosím ... PŘEČTĚTE SI JI!

PS: ilustrace dechberoucí, každou z nich jsem si musela pohladit..

09.03.2021 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

I přes další nezapomenutelný čtenářský zážitek se nemohu ubránit jistému pocitu neuspokojení a nevyváženosti. Minimálně v tom, jak se první polovina knihy "táhla" cestovatelskými zážitky, aby pak následovala řada "AHA momentů" krátce za sebou a já si je tak nemohla řádně vychutnat. Každopádně i s přihlédnutím ke svému značně pokročilému věku vůči dětské četbě, jsem se všemi hrdiny strávila množství času, kterého rozhodně nelituji a slibuji, že se určitě uvidíme znovu!

08.11.2020 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Nemůžu si pomoci, ale knihy autorky se mi líbí čím dál více. Zdají se mi propracovanější a více uvěřitelné (s přihlédnutím k tomu, jak moc neuvěřitelný samotný příběh bývá :-).

02.07.2020 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Ač mi Harry se svými pubertálním ego výlevy lezl po celou dobu dost na nervy, nic to nemění na mém celkovém nadšení z příběhu. Pohádka definitivně skončila. I přes neuvěřitelný objem se kniha četla prakticky sama já znovu a hluboce smekám před paní autorkou. Geniální!!

24.03.2020 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Psychologie několika hlavních postav k závěru dost nevěrohodně pokulhává,ale jinak naprostá jednička a oddechovka. Něco podobného mi už dlouho chybělo,perfektní zážitek!

04.08.2017 5 z 5

Jediná vzpomínka Flory Banksové Jediná vzpomínka Flory Banksové Emily Barr

Nedařilo se mi uvěřit stěžejní myšlence příběhu... nechci nijak zpochybňovat existenci anterográdní amnézie a její důsledky, ale autorce se to pro mě nepodařilo podat tak, abych se stala zaujatou.
Naopak, po celou dobu čtení mi nebylo dobře, chudák Flora mě pouze strašně znervózňovala.
A protože nějaké emoce v tom tedy byly, dávám za tři.

14.02.2024 3 z 5