Vlak pro děti

Těsně po druhé světové válce je jih Itálie zbídačený a na pokraji hladomoru. Právě tehdy je zorganizována speciální akce – vybrané děti z nejchudších rodin budou vlakem poslány na sever, kde se o ně postarají místní. Pro desítky dětí to znamená zásadní životní změnu. Cítí strach, nejistotu, ale možná také trochu naděje. Ovšem malý Amerigo Speranza brzy zjistí, že ještě větší výzvou, než odjet na sever a najít novou rodinu, je vrátit se zpátky na jih k té pravé. Strhující příběh o lásce nalezené na tom nejméně pravděpodobném místě i o krutých rozhodnutích, které by neměli podstoupit žádní rodiče....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435399/vlak-pro-deti-5eJ-435399.jpg 3.927
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

Il treni dei bambini, 2019

Kniha Vlak pro děti

denisa7430

V roce 1946 sužuje jižní Itálii bída a hladomor. V té době zorganizuje komunistická strana akci pro záchranu dětí z těch nejnuznějších a nejchudších rodin. Jsou poslány vlakem na sever Itálie, kde se o ně postarají místní. Osmiletý Amerigo svou matku opravdu nerad opouští, avšak až u nové rodiny pozná, co je to opravdová rodinná láska.
Po čase je poslán zpět do svého rodného městečka. Matka štěstím nezáří a Amerigo strádá, a to nejen materiálně, ale hlavně emocionálně.
Celá situace vyústí ve strašnou zášť, jejíž dopad má vliv na všechny, kteří životem Ameriga prošli.

Vina, ten vtíravý pocit bezcennosti, však zůstává v našich srdcích déle, než bychom si byli schopni přiznat.

Dojemný, ke konci až plačtivý příběh o krutých životních osudech a rozhodnutích, kterým se milující rodiče chtějí za každou cenu vyhnout. Někdy však není možnost volby...

"Často tě má rád víc ten, kdo tě nechá jít, než ten, kdo tě drží u sebe.“

Dílo, podle mého názoru, vhodné k filmovému zpracování.

Jediná věc mi při čtení vadila, a to bylo použití nespisovného jazyka. Ale to je věcí vkusu :-). Chápu to tak, že to mělo sloužit k odlehčení vyprávění už tak těžce zkoušeného malého chlapce.

GYROTOURBILLON

Vynikající kniha , která má co nabídnout. Pěkně vykreslené osoby očima osmiletého chlapce , který zažívá takovéto poznání. On opouští matku , která je k němu poměrně chladná a nachází na druhé straně "rodinu " milující.
Příběh působí opravdově , myšlenka pomoci chudším rodinám , byla hezky vytvořená. Taky se mohlo stát , že by děti zase až tak hezky do nových rodin přijaty nebyli. Komunismus zde byl vykreslen jako solidarita , což v očích dětí , muselo vypadat jinak než pro nás dospělé.
Kniha od Italské autorky až neuvěřitelně splnila očekávání

alexis818

Moc zajímavá kniha.Očima osmiletého kluka a stejnýma očima padesátiletého muže prožíváme jeho příběh.Nejsou tam žádné velké zvraty a dramata a přesto mě hodně chytla za srdce a donutila k zamyšlení.Konec byl pro mě hodně dojemný.Za mě super.

PeŠ716

Viola Ardone napsala výjimečnou knihu, která čtenáře štve i rmoutí. Vlak pro děti - příběh vyprávěný jednou osobou, ovšem ve dvou etapách života: očima sedmiletého chlapce a očima padesátníka. Celé je to o hledání a možná i pochopení jeho vztahu k vlastní matce, což autorka zakomponovala do mimořádně složité etapy italských dějin. Příběh se totiž začne odvíjet rok po skončení války na jihu Itálie, která je zdevastovaná boji a sklouzává na pokraj hladomoru. Rodiny z bohatšího severu země se rozhodnou pomoci chudým rodinám z jihu tím, že se na půl roku, rok i déle postarají o jejich děti. Přijmou je u sebe doma jako vlastní. Děti to zcela vykolejí z jejich dosavadních nuzných životů a mnohdy to zcela převrátí i jejich vztahy k rodičům a k domovu. Vyprávění je vcelku humorné, byť v tísnivých kulisách, nenásilné tak, jak jen děti vidí svět kolem sebe. Kontrast štěstí na severu se strastiplným protloukáním na jihu je brutální. A hlavní hrdina už se nikdy nedokáže úplně vrátit. I když je to o nalezení štěstí, vyprávění je spíše v odstínech smutku.
Kniha občas působí jak komunistická propaganda (neboť právě komunisté celou akci organizují) a čtenáře ze země s totalitní komunistickou minulostí to občas dostane na hranici hysterie, ale víme, že Itálie má v tomto ohledu dost odlišnou minulost.

Eva-K

Dojemná, čtivá knížka, která mě i přes svou útlost zasáhla a dovedla k přemýšlení. Italští autoři mě poslední dobou opravdu moc baví!

Aprilek

Zajímavá kniha

Luccinda

Příběhy vyprávěné dětskýma očima ve mně většinou dokážou vyvolat obrovskou škálu emocí a ani Vlak pro děti v tomhle ohledu nebyl výjimkou. Malý Amerigo sice vyrůstá v chudobě, ale přijde mu to naprosto normální. Přesto však nic nenamítá, když ho jeho maminka jednoho dne posadí do vlaku, který ho odveze do úplně jiného světa. Bylo úžasné sledovat, jak se takové dítě vypořádává se strachem a nejistotou, ale také s nalezenou rodičovskou láskou, která mu byla v jeho vlastním domově cizí. Z knížky je cítit taková ta dětská naivita, která se ale vytratí v okamžiku, kdy se Amerigo vrací zpět do svého rodného města.

Vlak pro děti je krásná, dojemná a citlivě napsaná knížka, která mě velmi mile překvapila především svou hloubkou. Autorka dokázala na pouhých 192 stranách obsáhnout velké časové období, a přesto jsem neměla pocit, že by mi v knížce něco chybělo, nebo že by jednotlivé události byly popisovány příliš povrchně. Snad jen jednu věc bych autorce vytkla, a to skok o spoustu let dopředu, který se odehrál ke konci knihy. Osobně by mi vůbec nevadilo dozvědět se trošku podrobněji o událostech, které tomuto skoku předcházely.

Jinak jsem s knížkou maximálně spokojená! O událostech, které se v Itálii po skončení války skutečně děly, jsem dosud vůbec nic nevěděla, takže bylo skvělé objevit další kus historie. Pokud rádi čtete historické romány, je pro vás Vlak pro děti absolutní nutnost!

cornetka

Vlak pro děti je pohodová kniha, která je vyprávěna z pohledu malého chlapce. Ten už v jeho věku vycítí, že ho vlastní matka příliš v lásce nemá, resp. že nedokáže vyjádřit své city. Je to pro něj velmi těžké přijmout, obzvlášť po tom, jaký přístup zažil v nové rodině.

Vítězství orla
Vítězství orla