Vlak pro děti

Těsně po druhé světové válce je jih Itálie zbídačený a na pokraji hladomoru. Právě tehdy je zorganizována speciální akce – vybrané děti z nejchudších rodin budou vlakem poslány na sever, kde se o ně postarají místní. Pro desítky dětí to znamená zásadní životní změnu. Cítí strach, nejistotu, ale možná také trochu naděje. Ovšem malý Amerigo Speranza brzy zjistí, že ještě větší výzvou, než odjet na sever a najít novou rodinu, je vrátit se zpátky na jih k té pravé. Strhující příběh o lásce nalezené na tom nejméně pravděpodobném místě i o krutých rozhodnutích, které by neměli podstoupit žádní rodiče....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435399/big_vlak-pro-deti-5eJ-435399.jpg 3.980
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Il treno dei bambini, 2019

Kniha Vlak pro děti

Datr1

Zajímavý příběh, část, kterou vypráví chlapec je skvělá, konec, kdy je dospělý, už tak hezký není, ale celkově pěkná knížka.

ctuvnoci

Silný příběh, ale mrzí mě, že v knize chybí jako doslov nějaké informace o projektu pomoci jihu v poválečné Itálii.

kob
30.08.2022

Bylo to zajímavé čtení, jen mi přišlo takové nesouměrné. Chvíli se pitvá každý detail a následuje velký skok v čase. Třikrát jsem takhle měla pocit, že kus knížky chybí.

Vesela_Veverka
19.08.2022

Pár dní po dočtení knihy a pořád nad ní musím přemýšlet. Jaké to muselo být, když děti odjížděli? Jaké pro rodiče, jaké pro děti. Když byly pryč. Když se vraceli do původních domovů. Když se nevrátili... Silné téma. Je škoda, že kniha neobsahuje nějaký úvod nebo doslov o skutečné situaci. Stačilo by pár informací. Např. kdy, kam, kolikrát, kolik dětí...

Jessybelle
06.08.2022

Kniha je vcelku čtivá, psaná převážně z pohledu dítěte. Dozvídáme se o tématu, o kterem se moc neví.
Úmysl so-li-da-ri-ty byl jistě dobrý, nicméně ne všechny děti a taktéž i rodiče byli "připraveni" na to, co se může stát. Někteří potom přijali pomoc od severských rodin, jiní byli "příliš hrdí" na to, aby ji přijali.
Je to trochu smutná, dojemná kniha. Smýšlení každého jedince je jiné, odlišné hlavně u dětí a dospělých...
Ale Amerigovy pocity jako dítěte dokážu pochopit, i když Ameriga jako dospělého už trochu méně. Nakonec se i on usmíří se svým životem...

broskev28
31.07.2022

Skvělé čtení a velké překvapení!
Nejprve "historický" šok: vůbec jsem netušila, že poválečná situace v Itálii vypadala takto. A vzápětí se v těchto pro mě neznámých kulisách odehraje dramatický příběh jedné neúplné rodiny.
Na jihu matka Antonietta, kterou nedokážu popisovat slovem máma, přestože Amerigo ji má rád a váží si jí. Silné ženy, například Maddalena a Derna; rozhodně k nim ale neřadím Antoniettu, i když mě překvapuje její téměř ateistický život! Zvláštní jižanské přezdívky: Naivka, Křupanka, Psí čumák, Paličák. Kamarád Tommasino, který nakonec nejel na Ischii.
A na severu úžasná Rosina rodina, táta Alcide a tři bráchové Rivo, Luzio a Nario. Škola na severu, kde Nobel může vyniknout a kam chodí rád. Zjištění, že ani komunisti nejsou dokonalí, jakkoli se o to snaží. Tommasino a jeho severní rodina, která mu zůstala i po návratu na jih. Dva životy.
Nemohla jsem se odtrhnout, prožívala jsem vše špatné i dobré se svými oblíbenými postavami. A už se těším na druhou autorčinu knihu Nejsem jako džbán.

"Dopisy nechám tam. Už je nechci číst. Odpověď na ně nemám. Možná je to tak lepší, je lepší, když na mě úplně zapomenou a já na ně a když telátko Amerigo přejmenujou. Co mám s nima ještě společnýho? Klavíry, housle, chlívek, partyzánská Befana, čerstvý těstoviny z mouky a vajec, ředitel Lenin, signály z okna, učitel Ferrari, červený a modrý pero, kabát, červený špendlík na něm, malý a velký písmena mezi řádkama v sešitě.
Tohle všechno se nemůže vejít na papír se známkou."

domihruzkova
29.07.2022

Rodiče v dobré víře pošlou své děti na sever, aby se měly lépe, ale asi málokdo dokázal domyslet důsledky.

jitka7326
12.07.2022

Knížku jsem objevila diky Knižnímu veletrhu,kde byla představena nová autorčina kniha.pribeh malého chlapce,který dostane šanci na nový život ale ztratí původní rodinu.