Vlak pro děti

Těsně po druhé světové válce je jih Itálie zbídačený a na pokraji hladomoru. Právě tehdy je zorganizována speciální akce – vybrané děti z nejchudších rodin budou vlakem poslány na sever, kde se o ně postarají místní. Pro desítky dětí to znamená zásadní životní změnu. Cítí strach, nejistotu, ale možná také trochu naděje. Ovšem malý Amerigo Speranza brzy zjistí, že ještě větší výzvou, než odjet na sever a najít novou rodinu, je vrátit se zpátky na jih k té pravé. Strhující příběh o lásce nalezené na tom nejméně pravděpodobném místě i o krutých rozhodnutích, které by neměli podstoupit žádní rodiče....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435399/big_vlak-pro-deti-5eJ-435399.jpg 450
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Il treni dei bambini, 2019

Kniha Vlak pro děti

Luci0000

Nato, že jsem od této knihy nic moc nečekala a kupovala jsi ji, jelikož mě tyto knihy zajímají tak to byla opravdu moc milá kniha. Přečtena jedním dechem a příběh, který se nepodobal žádnému jinému. Určitě stojí za to.

Ivana11

Pěkné, zajímavé, smutné.

kaihan

Velmi krásná, silná i smutná kniha.

NADEI

Vyprávění malého chlapce o životě v poválečné Itálii o bídě, hladu a strádání. Nic jiného nezná a je tak spokojený. Jak se bude cítit v nové rodině, zapomene na své kořeny, na svou mámu ? Krásná a dojemná kniha, plná emocí. Doporučuji

knihovnička007

Hodně smutné čtení.
Rok 1946, válka skončila, ale chudoba a hlad ničí obyvatele jižní Itálie. Děti mají roztrhané oblečení i boty, nemají co jíst, nechodí do školy. Amerigo se toulá po okolí bydliště a hledá staré hadry, které jeho matka čistí a opravuje.
Komunistická strana našla řešení-pošle děti z hladového jihu na bohatší sever. Zoufalí rodiče se na určitý čas vzdají svých dětí... A Amerigo zde najde dětství... Učí se hrát si, chodit do školy... a zjistí, že život nemusí být jen přežívání a že může v klidu chodit do školy a nemuset hladovět. Jaké to bude, když se vrátí zpět ke své matce na jih? Co se změní?
Pro mne jako matku hodně smutné čtení, nedokážu si to představit. Určitě doporučuji k přečtení. Jediné, co mi vadilo, byl nespisovný jazyk. Ale chápu, že když Amerigo vyrůstal v chudých poměrech, nebude mluvit spisovně. Ale to mne hodně brzdilo při čtení.

Mermaida

Kniha o poválečné době v Itálii a chudobě na jihu a bohatšího severu. Sdružení komunistů vypraví vlak plný dětí, které opouštějí chudý jih, aby se o ně postarali cizí rodiny na severu. Jak by řekla Maddalena: Tomu se říká So-li-da-ri-ta.
Celý příběh sledujeme z pohledu sedmiletého chlapce a v závěrečné části z pohledu padesátníka. Kniha byla velice zajímavá a působivá. Četla se mi dobře, přestože měla pachuť hořkosti.

snowpinkee

Dostáváme se do Itálie v době po 2. světové válce. Rok 1946. Jih Itálie je hodě poznamenaný válkou a rozdíl mezi jihem a severem je značný. Komunisti uspořádají akci, při které rodiče pošlou své děti z jihu na sever, kde budou umístění do rodiny, kde se o ně postarají.
Sledujeme příběh tří dětí. Jedním z nich je Amerigo Speranza.
Kniha je rozdělena na čtyři části. Pro mě byl úvod lehce vleklý a nezáživný, ale když jsem se dostala do druhé části nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Příběh začne být hodně čtivý. Každá část je něčím zajímavá. Každá se věnuje jedné části z dané doby. Asi úplně nejvíce mě zasáhla poslední čtvrtá část.
Knihu hodnotím hodně pozitivně ač je vcelku smutná. Poválečnou dobu mám moc ráda. Líbí se mi, jak se s tím každý autor jinak popere.
⭐️⭐️⭐️⭐️/5

denisa7430
14.10.2020

V roce 1946 sužuje jižní Itálii bída a hladomor. V té době zorganizuje komunistická strana akci pro záchranu dětí z těch nejnuznějších a nejchudších rodin. Jsou poslány vlakem na sever Itálie, kde se o ně postarají místní. Osmiletý Amerigo svou matku opravdu nerad opouští, avšak až u nové rodiny pozná, co je to opravdová rodinná láska.
Po čase je poslán zpět do svého rodného městečka. Matka štěstím nezáří a Amerigo strádá, a to nejen materiálně, ale hlavně emocionálně.
Celá situace vyústí ve strašnou zášť, jejíž dopad má vliv na všechny, kteří životem Ameriga prošli.

Vina, ten vtíravý pocit bezcennosti, však zůstává v našich srdcích déle, než bychom si byli schopni přiznat.

Dojemný, ke konci až plačtivý příběh o krutých životních osudech a rozhodnutích, kterým se milující rodiče chtějí za každou cenu vyhnout. Někdy však není možnost volby...

"Často tě má rád víc ten, kdo tě nechá jít, než ten, kdo tě drží u sebe.“

Dílo, podle mého názoru, vhodné k filmovému zpracování.

Jediná věc mi při čtení vadila, a to bylo použití nespisovného jazyka. Ale to je věcí vkusu :-). Chápu to tak, že to mělo sloužit k odlehčení vyprávění už tak těžce zkoušeného malého chlapce.