Adél784 Adél784 komentáře u knih

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

(SPOILER) Další dokonalá kniha od Čapka:)
Na rozdíl od Bílé nemoci končí nadějně.

Na blíže neurčený ostrov přijíždí prezidentova dcera Helena, aby se podívala, jak se vyrábí roboti. Ředitel společnosti Henry jí říká, že to jsou laciní dělníci se skvělou inteligencí a mohou místo lidí bojovat ve válce.
Roboti vypadají úplně stejně jako lidé, akorát nejsou schopni žádného citu.
Henry i ostatní pracovníci se do Heleny zamilují a Henry jí požádá o ruku. Dále se děj odehrává o 10 let později, kdy se trh s roboty rozšířil. Roboti připravili o práci lidi a už nechtějí lidem sloužit, ale chtějí jim vládnout. Helena dostane strach a spálí plány na jejich výrobu. Roboti uvězní lidi na ostrově a jejich jediná šance na přežití je, že jim poskytnou plány na jejich výrobu, které ale Helena spálila. Všichni až na Alquista jsou zabiti.
Dále se děj odehrává o 2 roky později, kdy jediným člověkem na zemi je Alquist a snaží se přijít na plán výroby robotů.
Nakonec si všimne dvojice robotů - Primuse a Heleny, kteří mají city člověka ( mají o sebe navzájem strach)
Alquist tedy začne věřit, že se život opět sám obnoví láskou. Příběh končí s nadějí.

Jedna se o chronologickou antiutopii.

Studentům doporučuji. Díky tomu, že se jedná o divadelní hru, tak se čte rychle a lehce.:)

03.02.2021 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Nevím, co k tomu napsat. Víc psycho knihu jsem ještě nečetla.
A ten konec, to bylo jako co?!
4/5

03.09.2020 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

King zase nezklamal. Kniha je určitě lepší než film:) 4/5

19.03.2020 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

(SPOILER) Noc na Karlštejně...Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, hlavně díky skvělému hereckému obsazení:))))

Karel IV. nechce, aby na Karlštejně strávila noc žena ( včetně královny). Nezávisle na sobě se ale dvě ženy rozhodnou strávit na Karlštejně noc.
Královna Alžběta - manželka Karla IV., která si není jistá Karlovou láskou a cítí se zanedbávána.
Alena - neteř purkrabího, která se vsadila, že stráví noc na Karlštejně, protože díky tomu její otec svolí ke svatbě s jejím mílím Peškem.
Alžběta, díky pomoci biskupa Arnošta, stráví noc v předpokoji císaře, místo Peška Hlavně a zjistí, že ji její muž miluje. On ji v převleku za páže pozná.
Na hradě jsou také právě na návštěvě dva hosté - vévoda Štěpán a král Petr, kteří vyvolají rozruch, že na hradě je žena. Alžbětě se podaří uniknout, ale Alena je prozrazena.
Císař Aleně odpustí a Peška pasuje na rytíře, aby si mohl Alenu vzít za ženu.
V tu chvíli přijíždí Alžběta, která předstírá, že se ztratila v lese.

Jedná se o chronologickou divadelní hru o třech jednáních.

Doporučuji po přečtení knihy zhlédnutí filmu:)

03.02.2021

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Bylo to mrazivé, děsivé a drsné.
Přesto si myslím, že je tato kniha z těch tří nejlepší. Mohlo tam být méně mrtvol. Je to neuvěřitelně děsivý příběh, u kterého jsem ráda, že je fikce...
4,5/5
Doporučuji.

12.10.2020 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Miluji tenhle komiks. V některých situacích jsem se úplně poznávala:) a navíc ty nádherné ilustrace.
Už teď vím, že se k tomuto komiksu budu pravidelně vracet:)))
Doporučuji 5/5

27.09.2020 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Předešlý díl se mi líbil více, ale i tato kniha byla skvěle napsaná.
Jediné co bych vytkla je, že by mohla mít tak o 50-60 stran méně.
Těším se na další díl !
4,5/5 doporučuji:)))

13.08.2020 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Četla jsem od autorky všechny knihy, které v ČR vyšly, tuto bych dala na druhé místo. U mě stále vede Nevítaný host.
Autorka jako ve všech knihách píše čtivě, příběh je napínavý a čtenář neví komu může a nemůže věřit.
Vraha jsem uhodla, ale i tak byla kniha fajn.
doporučuji:))
4/5

21.06.2020 4 z 5

Tento díl se mi určitě líbil více než film:))))zjistila jsem mnoho věcí, které nejsou uplně z filmu jasné:)))jinak v tomto případě je hodně scén ve filmu pozměněno
doporučujiiiii 5/5

24.04.2020 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Nejdříve jsem četla Na dostřel a musím říct že Není úniku bylo lepší, těším se na další autorovy knihy...4,5/5

26.12.2019 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Vybrala jsem si ji jako četbu do školy, je to super knížka, lehko se čte - doporučuji všem studentům:)

31.10.2019 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Skvělá, úžasná knížka - má první od autorky - určitě si přečtu i další. Tato se zabývá tématem deprese a setkáváme se v ní s rodinou Vossových, kterou jsem si strašně zamilovala:), autorka píše velice čtivě. Moc se těším na další autorčiny knížky:) 5/5

29.08.2019 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Originální fantasy o nesmělém lovci čarodějnic Reidovi a sarkastické čarodějnici Lou, kteří se vezmou a je jen otázkou času, kdy Reid zjistí, že jeho žena je čarodějnice, které on loví a upaluje zaživa na hranici....

Prvních 100 stran se nic moc nedělo, ale pak tam byl zvrat za zvratem. Celkově se v knize vyskytuje mnoho momentů, kdy si člověk řekne "To jako vážně?!".
Lou je skvělá hlavní hrdinka, která má smysl pro humor, pro sprosté slovo nejde daleko, je sakrastická a člověk se s ní prostě nenudí. Reid je upjatý a nesmělý a s Lou se rozhodně nenudil a neměl to s ní jednoduché. Je to klasická hate-love romance.
Miluju postavu Ansela, takže doufám, že v dalších dílech dostane více prostoru.:)
Naopak Cellii nesnáším..
Určitě by se hodilo varování, že snad každý čtenář dostane při čtení chuť na skořicové šneky...:)

Celkově dávám knize 4/5. Těším se na další díly, už jen ty obálky stojí za to, mít tuhle sérii v knihovně. Ikdyž je kniha v žánru young-adult, tak si myslím, že tuto knihu si užije i čtenář, který tento žánr normálně nevyhledává.

Malá ukázka z knihy:
,,Čarodějnice a lovec čarodějnic spojeni v posvátném svazku manželském. Tenhle příběh mohl skončit jen jediným způsobem. Hranicí a sirkou. Proklínala jsem se za to, že jsem byla tak hloupá a dovolila jsem si příliš se mu přiblížit"

,,Vím, že tomu věříš." řekl Ansel tiše, ,,ale nemůžeš nutit Reida, aby tomu věřil taky." Konečně vzhlédl a v hnědých očích měl hluboký smutek. Smutek, který by někdo v jeho věku vůbec neměl znát. ,,Některé věci se slovy změnit nedají. Některé věci se musí vidět. Musí se zažít."

06.03.2021 4 z 5

Psí slib Psí slib W. Bruce Cameron

Stejně dokonale jako předchozí díly. Konec je hodně dojemný.
Moooc doporučuji všem milovníkům psů.
Miluju Bailyho pohled na svět a jeho vtipné hlášky. Je to hodný pes.
5/5

28.10.2020 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Volné pokračování Dopisu ztraceným, kde více poznáváme Reva...
Je to příběh dvou mladých lidí, kteří hledají přátelství, důvěru, jistotu, rodinu.....
Velice silná kniha, silnější než Dopisy ztraceným. Je fajn, že jsme se zde znovu potkali i s Declanem a Juliet....
Doporučuji 5/5

,,Všichni někdy odstrkujeme ostatní, jenom abychom viděli, že nás jistí"

,,Pokaždý, když se začnu litovat, tak mi dojde, že někdo jinej to má mnohem horší. A potom si připadám jako úplnej blb. A potom mu to začnu zazlívat, a potom se cítím jako ještě větší blb, že mu to zazlívám."
,,Život není soutěž."

08.10.2020 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Nebyla špatná, ale měla jsem vysoká očekávání a ty se asi úplně nenaplnila.
Celkově ji doporučit můžu, je plná tajemství a čtenář si na konci říká co je vlastně pravda, autorka nechala na čtenářích, aby si tu pravdu vybrali sami. Pravda nebo lež se strašně rychle čte (stejně jak ostatní autorčiny knihy),CH umí skvěle psát.
4/5 jsem zvědavá na další autorčiny thrillery, ale stále u mě vede autorky knížka Na obtíž:)

14.07.2020 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Krásná knížka, doporučuji čtenářům young adult:)))
4,5/5

28.06.2020 5 z 5

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Dokonalá!!! četla jsem ji k maturitě, doporučuji všem maturantům:)))

28.03.2020 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Krásný ale velice smutný příběh, film je taky super....

23.05.2019 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Za velké plus považuji krásné ilustrace, ale trochu mi vadily Brumbálovy poznámky k jednotlivým bajkám...
Za nejlepší bajky považuji Příběh tří bratří a Králíci Alici a chechtavý pařez:))
Fanouškům Harry Pottera doporučuji. 3,5/5

29.01.2021 3 z 5