aalexiis aalexiis komentáře u knih

Matilda Matilda Roald Dahl

Kniha byla samosebou skvělá, miluji Dahla a jeho malý svět. Matilda je zázračné dítě, jako dospělý v těle dítěte, je moudrá, není vůbec sebestředná, má silný charakter a ví, jak se v určitých situacích zachovat. Ředitelka ve škole je dost možná jeden z nejhorších charakterů, jaké jsem kdy v knize potkala a opravdu mi z ní tekly nervy, jednou se zase ukázalo, jak moc Dahl nenáviděl různé šikanisty a hlupáky a opravdu se na její postavě vyřádil... A navíc kdo by neměl rád knihu o holčičce, která čte Dickense a pučuje si nové a nové knihy z knihovny a nemá nikdy dost.

05.07.2013 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Úžasné! Jsem ze Zaklínače nadšená. Super postavy, moc se mi tenhle svět líbil, hned bych tam žila. Jakožto čarodějka, například.

27.10.2014 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zlodějka knih je dokonalá a pro mě to byla ta nejlepší kniha, kterou jsem roku 2013 četla, ať si někteří klidně říkají, jak je to prvoplánový příběh, který hraje na city. Já si to nemyslím. Je to kniha o síle slov a o tom, jak jeden člověk dokáže změnit svět spoustě dalších jen kvůli své čisté povaze. Kniha o jedné statečné dívce, která dokázala více, než by si většina lidí dokázala vůbec představit. Kniha o knihách. To, že příběh navíc vypráví smrt, což mu dává velmi zajímavou perspektivu a mě se moc poznámky Smrti líbily, to jen vylepšuje a podtrhuje její jedinečnost. Už se těším, až si ji přečtu znovu.

30.01.2014

Knihu jsem četla loni v létě a naprosto mě uchvátila, čímž se opakuji, ale jinak to opravdu popsat nejde. Byla skvělá, tak prostá, banální, každodenní a přitom tak jedinečná a neopakovatelná. Vládla jí zajímavá a děsivá atmosféra a některé okamžiky mě opravdu zvedaly ze židle (spíše v duchu, jelikož jsem byla v posteli). Je to taková ta kniha, po které chvíli člověk chodí jako bez ducha a je myšlenkami někde jinde... Miluji onu severskou syrovost a surovost, která je v knize obsažená.

07.07.2013 5 z 5

Nevím, proč jsem si Hobita nepřečtela už dávno, ale třeba bych si ho dříve tolik neužila, takže toho nelituju... Je to úžasné dílo. Plné legend a příběhů, na které se už dávno práší, ale stále jsou zajímavé a čtivé. Ten motiv cesty je tu vážně vydařený, banda trpaslíků a jednoho maličkého hobita se stala skvělými průvodci :) No a Gandalf! Líbilo se mi, že tam byl i humor, ale jen takový méně patrný... krásné nádechy ironična a tajemna

05.12.2014 5 z 5

Kniha je už na první pohled nádherná. Pořád se jí musím kochat a prohlížet si ji ze všech stran a úhlů. Jeden moment jsem byla z příběhu dost rozčarovaná. Ale celkově se mi vážně líbil a už od prvních stran jsem si jej užívala... Miluji knihy, ve kterých je tenhle nádech magična a přitom tam nejsou trollové a elfové ale normální lidé (ne snad, že bych neměla ráda i ty trolly).

21.08.2014 4 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Asa je moje srdcová autorka, Rebecku miluji celým svým srdcem a toto je prostě "moje" kniha. Bylo to úžasné, autorka je knihu od knihy lepší a její postavy také. Chlad, surovost, knihy, psi, sníh, vraždy, dokonalá švédská kniha :) jestli jste třeba četli první díl a nelíbilo se vám to, věřte že je to opravdu o hodně lepší později, u mě obliba stoupá u každé knihy o hodně a už teď můžu dát plný počet bodů, budu muset k tomu stupínku přistavět na další knihy

20.08.2013 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Působivá kniha, už nějakou dobu okolo mě kolovala a já jí konečně neodolala a na pár hodin ji vzala do ruky. Celkem drsné čtení, ale bůhví proč mi to tolik nevadilo, je to realistické (i když dysutopické), velmi prosté a přitom krásně popsané a je v tom mnohem víc, než příběh lidí, co přežili apokalypsu.

"Žádné seznamy, co je třeba udělat. Den štastný sám o sobě. Právě tato hodina. Další už nebude. Další je právě teď. Vše vznešené a krásné, co si člověk bere k srdci, pochází z bolesti. Zrodilo se to ze žalu a popela. A tak, šeptal spícímu chlapci, mám já tebe."

18.07.2013 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Geniální kniha od geniálního autora, do Lisbeth jsem se zamilovala hned v prvním díle a moje láska k ní roste každou stránkou, kde se objevuje. Larsson je jeden z těch spisovatelů, co můžou napsat tři tlustné knížky a budou pořád lepší a lepší.

14.03.2011 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Zaklínač jako vždy nezklamal. Bouřková sezóna v sobě měla vše, co bych si od správné zaklínačské knihy přála - napětí, zrzavou čarodějku, kupku příšerných neřádů, užvaněného Marigolda a samozřejmě Geralda. Oblíbila jsem si postavu trpaslíka, který se tam sice spíše jen mihl, ale rozhodně si mě získal. Ten největší záporák v téhle knize byl fakt dáreček, chvílemi jsem byla až znechucená, takže palec nahoru. :)

12.01.2016 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa je jedna z mých oblíbených autorek a její knihy čtu už dlouho, takže se vždycky těším na tu další. Tahle se mi vážně líbila a řekla bych, že patří k jejím lepším. Byla správně napínavá a navíc i strašidelná, udržovala mě v pozoru a nebyla jsem si jistá, jak to celé dopadne. Celé to mělo takový ten těžko uchopitelný tajuplný nádech, který mám na jejích knihách moc ráda.

03.01.2016 5 z 5

Zahrada: Lovec Zahrada: Lovec Jana Richterová

Jsem z knihy nadšená. Okouzlená. Dojatá. Chvílemi naštvaná. Pro mě je tahle série prostě jedinečná. A pro jednou jsem pyšná na to, z jaké země jsem, když tady může vzniknout něco takového.

01.12.2014 5 z 5

Pan Sova Pan Sova Arnold Lobel

Úžasná kraťučká kniha, která mi vykouzlila úsměv na tváři i po noci strávené s učením na státnice - a to už něco znamená. Miluji humor, který v ní je a vůbec se nedivím, že ji přeložil zrovna Šrut :)

15.06.2014

Game Game Anders de la Motte

Musím uznat, že nemám moc ráda knihy, kde jsou vulgarismy, takže mi trošku nesedl projev hlavní postavy, ale bylo to na druhou stranu autentické. Onen nápad Hry, která vede vše, se mi líbí a těším se na další díl, protože ten konec mě nechal na vážkách

20.08.2013 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Tohle byla silná kniha, ale přesto jí nemůžu dát příliš mnoho bodů. Líbilo se mi, že se střídaly tři postavy a kniha se tak vyprávěla ze třech pohledů, to nebývá časté a myslím, že to tady dobře fungovalo...

20.08.2013 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Při pročítání informací o Stoletém staříkovi jsem párkrát narazila na to, že se tyto dvě knihy shodují v atmosféře a jakési životní pohodě a tomu, že může být dobře, tak jsem si knihu půjčila ještě před Staříkem a musím uznat, že jsem byla unešená, sice to byla dvacetiminutová záležitost, protože je to opravdu velice útlá knížka, ale naprosto dokonalá, musím si ji pořídit do své knihovničky. Navíc jsou v knize dokonalé ilustrace Pavla Čecha, které celému příběhu dodávaly krásnou a chvílemi ponurou atmosféru.

24.06.2013 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Poctivě přečteno na Vánoce a určitě správná volba, kniha je nádherná a jsem moc ráda, že jsem si ji byla schopná přečíst v originále, i když mi dával jazyk občas zabrat :) Krásný příběh o tom, jak se člověk může změnit, stačí jen trocha snahy a pár šikovných duchů, kteří vás popostrčí.

07.02.2013 5 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Hrozne zklamani. Pribeh byl prumerny nebo mozna i horsi. Hrdinove na muj vkus moc mladi a typucky moderni. Neustale opijeni, olizovani vsech, co jsou pi ruce a neschopnost se rozhodnout delali z hrdinky pro me nesympatickou osobu. Tohle vse bych prezila, ale nejhorsi ze vseho byl preklad - mraky chyb, preklepu, zamenena jmena, ji/jí, dokonce chyby v i/y, myslela jsem, ze knihu utopim nebo vyhodim z dvacateho patra. Za me tedy des.

03.02.2016 1 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Klasická Yrsa je zpět, tenhle díl mě bavil, měl tu správnou dávku tajemna a nadpřirozena a přitom byl dostatečně krvelačný, přesně to, co u téhle autorky očekávám a vítám :) + dvojče s brýlemi jsem si hned zamilovala :)

01.01.2015 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Po pravdě jsem byla celkem zklamaná.. čekala jsem něco jiného, více kouzelného a nebo úplně z jiné dimenze.. Ano, byl tu podivuhodný svět duchů a spousta vidoucích všech druhů, barev a chutí... Ale zatím mám pocit, že se z toho spíše vyklube laciná romance

05.07.2014 3 z 5