Letní světlo, a pak přijde noc přehled

Letní světlo, a pak přijde noc
https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73894/bmid_letni-svetlo-a-pak-prijde-noc-Iem-73894.jpg 4 243 243

V románu Letní světlo, a pak přijde noc nahlédneme do života lidí v malé islandské vesnici v 90. letech minulého století, za nastupující finanční expanze Islandu, následované totálním krachem. „Čas plyne, my žijeme, umíráme. Ale co je život? A jak veliká je vzdálenost mezi životem a smrtí, či je mezi nimi vůbec nějaká vzdálenost a jak se potom nazývá? Měříme ji v kilometrech, nebo v myšlenkách a dostane se někdo do meziprostoru? Dopředu — a potom zpět?“ Plynulý proud narace se v knize odvíjí v rytmu evokující prapůvodní — ústní a rytmický způsob předávání příběhu, který svou dravostí čtenáře uhrane jako magická krajina severu, na jejíž ploše se míhají osudy obyvatel jedné zapadlé islandské vesnice. V této malované pustině žijí bytosti zasažené těžko definovatelnou melancholií či skrytým šílenstvím, jež v nich po generace toto území podněcovalo a s nímž jsou tito lidé nevratně svázáni. V bezčasém světě světla a stínů, kde život plyne tempem mraků plujících po obloze či v závislosti na sezónních pracích a pohybech moře, do hry vstupují stejně jako kdekoliv jinde zákonitosti staré jako lidstvo samo, ať už jsou jimi život, láska, manželství, mateřství, lidské vášně či smrt.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Dybbuk
Originální název:

Sumarljós, og svo kemur nóttin , 2005


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Letní světlo, a pak přijde noc. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (74)

painthers
18.02.2024 3 z 5

Povídání o životech lidí v malé islandské vesnici, kde není ani kostel s hřbitovem a kde jde čas pomalu svým tempem, v těsné vazbě na přírodu, na světlo a tmu a vzájemné místy i zvláštní vztahy sousedů. Bohužel mě to ale už od poloviny tolik nebavilo.

LuckaH2
13.01.2024 5 z 5

Malé velké osudy malých velkých lidi ve vesnici o 400 obyvatelich žijících 2 hod od Rejkjaviku. Island je muj cestovatelsky sen, takže rada ctu knihy z nej. A tohle bylo mile, chvili tajuplne, chvili smutne, lidske. Mnoho osudů, ktere se vzájemně propletaji v miste, kde "kdyz zazvoní telefon je to udalost, a kdyz projede auto s cizi značkou drama, co všechny zvedne k oknu".


Nika.
12.01.2024 5 z 5

Milá knížka, velmi mě nadchla! :))
Vypráví nám příběhy o lidech z "malého, zapomenutého kusu země" na Islandu.
Série povídek je různorodá, točí se kolem lidských vztahů, lásky, života celkově... Tohle se četlo opravdu moc krásně.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Poslední Mona Lisa a další knižní novinky (12. týden)

21.03.2022


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Letní světlo, a pak přijde noc v seznamech

v Právě čtených13x
v Přečtených299x
ve Čtenářské výzvě60x
v Doporučených39x
v Knihotéce108x
v Chystám se číst316x
v Chci si koupit75x
v dalších seznamech6x