Letní světlo, a pak přijde noc

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V románu Letní světlo, a pak přijde noc nahlédneme do života lidí v malé islandské vesnici v 90. letech minulého století, za nastupující finanční expanze Islandu, následované totálním krachem. „Čas plyne, my žijeme, umíráme. Ale co je život? A jak veliká je vzdálenost mezi životem a smrtí, či je mezi nimi vůbec nějaká vzdálenost a jak se potom nazývá? Měříme ji v kilometrech, nebo v myšlenkách a dostane se někdo do meziprostoru? Dopředu — a potom zpět?“ Plynulý proud narace se v knize odvíjí v rytmu evokující prapůvodní — ústní a rytmický způsob předávání příběhu, který svou dravostí čtenáře uhrane jako magická krajina severu, na jejíž ploše se míhají osudy obyvatel jedné zapadlé islandské vesnice. V této malované pustině žijí bytosti zasažené těžko definovatelnou melancholií či skrytým šílenstvím, jež v nich po generace toto území podněcovalo a s nímž jsou tito lidé nevratně svázáni. V bezčasém světě světla a stínů, kde život plyne tempem mraků plujících po obloze či v závislosti na sezónních pracích a pohybech moře, do hry vstupují stejně jako kdekoliv jinde zákonitosti staré jako lidstvo samo, ať už jsou jimi život, láska, manželství, mateřství, lidské vášně či smrt....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73894/big_letni-svetlo-a-pak-prijde-noc-Iem-73894.jpg 4.4202
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Dybbuk
Originální název:

Sumarljós, og svo kemur nóttin, 2005


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Kniha byla zfilmována v roce 2022 islandským režisérem Elfarem Aðalsteinsem: https://www.csfd.cz/film/1247468-letni-svetlo-a-pak-prijde-noc/videa/ (Teckovana)


V roce 2010 vznikla audio-verze tohoto díla, a to v rámci tzv. Četby na pokračování. Režie se ujal Petr Mančal.
Hlavními protagonisty jsou Karel Dobrý a Petra Špalková.
Jedná se o 28 min. + 27 min. + 28 min. + 27 min. + 26 min. + 27 min. + 28 min. + 28 min. + 27 min. + 30 min. (milamarus)