3nitka 3nitka komentáře u knih

Umění prostého života Umění prostého života Shunmyo Masuno

Krátke rady, ktoré (niektoré) môžu pomôcť zbaviť sa hlúpostí, ktorými máme zahltené naše životy. NIe sú pravdaže všetky aplikovateľné do praxe a do bežného života.
Ale sú tu také, u ktorých som sa prinajmenšom zamyslela.

Bez úsilí není životních radostí.
Co uděláte, když máte chuť na šálek kávy? Zapnete kávovar, nebo si koupíte kávu do ruky. Ale představte si jiný scénář.
Nejprve musíte jít do lesa nasbírat dříví. Připravíte oheň a na něm přivedete vodu k varu. Při mletí zrnek kávy pohlédnete na nebe a pronesete: "Dnes je tak krásně."
Takto připravená káva bude pravděpodobně chutnat lépe než káva z kávovaru. Protože v každém kroku jste byli součástí celého živého procesu. Nic nepřišlo nazmar. Tomu říkám život.

Když se schyluje k večeru, na chvilku se zastavte a pohlédněte na nebe. Buďte vděčni za to, že jste zvládli další den.

07.03.2020 5 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Kniha ma zaujala svojim názvom a po prečítaní aj obsahom :)
Súhlasím, že v dnešnej dobe je ticho luxus.
Súhlasím, že niekedy sú slová na škodu a zbytočné.
A áno, súhlasím, že: " možná, že ticho v sobě obsahuje úžas, ale zároveň i určitou moc, skoro jako moře nebo jako nekonečná sněžná pláň. A ten, kdo nežasne nad touto mocí, se jí bojí. A mnozí se skutečně bojí ticha právě proto. (a proto také všude hraje hudba a všechno přehlušuje)"

22.02.2020 4 z 5

Kniha haiku Kniha haiku Jack Kerouac

Kerouaca milujem. Pár jeho západných haiku mám popodčiarkovaných v jeho Rozprášených básňach a v tejto malej knižke som si podčiarkla ďalšie.
Japonské mám síce radšej, ale celkovo je táto básnická forma krásna a poetická.

Mouchy na verandě
a mlha na štítech hor
jsou tak smutné

Memére říká:\" Planety jsou
od sebe tak daleko , aby se
lidi nemohli navzájem otravovat

02.02.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Rovnako ako som sa na Trhlinu tešila, tak rovnako som sklamaná. Igor mi prekážal a vlastne celá výprava :)
Nič zásadné sa nedialo, stále iba prísľub niečoho. Také naťahovanie.

12.11.2019 3 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

No. Kniha, ku ktorej som sa dostala náhodou. A poriadne som sa pobavila.
Jánošík ovláda cudzie reči, vládne kuchárskemu umeniu, spamäti cituje Bibliu, je perfektný diplomat, má vypracované telo, krčma plná chlapov žiadny problém, zvládne takmer akékoľvek množstvo vypitej pálenky a uspokojí každú ženu, aj keď je to Alžbeta Nádašdyová.
Dokonalý chlap:)

"Peniaze alebo život?
"Priznám sa, že tvojej otázke úplne nerozumiem" prehovoril Turzo.
"Čomu tam nie je rozumieť? "čudoval sa lúpežník. "Zatiaľ tomu všetci rozumeli a nikto sa ešte nesťažoval."
"Máme tomu azda rozumieť tak,"pridal sa Jánošík, "že máme na výber medzi lúpežou a vraždou?"
"No iste, tu predsa nemôže dôjsť k omylu."
"Čiže, keď si vyberieme tú druhú možnosť, tak nás síce zabiješ, ale naše mŕtvoly neokradneš?"ozval sa zasa Turzo.
"Ale to neprichádza do úvahy páni. Ku krádeži dôjde v oboch prípadoch. "

29.06.2019 4 z 5

Ilustrovaná žena Ilustrovaná žena Ray Bradbury (p)

Ach. Krása. Naozaj pekné a netradičné poviedky.
K. ďakujem Ti za tip na skvelého autora.

"Představ si, jak by to bylo krásné, kdybychom se zítra probudili, všichni by byli ze světa pryč a začalo by se znova." .. " A kdybys teď mohl někde zmáčknout nějaký koflík a dosáhnout toho, udělat bys to? "

25.04.2019 5 z 5

Módna záležitosť. Sviečky, deky, vankúše, drevo. Myslím, že kto chce byť šťastný a spokojný, tak väčšinou aj takým je. Je to totiž naša voľba. Niekto je spokojný aj na drevenej lavici, niekto nebude spokojný ani na luxusnom gauči.

26.03.2019 2 z 5

Neskonalá – příběh jedné lásky Neskonalá – příběh jedné lásky Michel Faber

Sila. Nádhera. Smútok. Žiaľ. Nešťastie. Zúfalstvo. Krutosť. Čierny humor.
V týchto básňach je všetko. Strata najbližšieho človeka.
Vidíte ho zomierať, trpieť a nič nemôžete spraviť.
Ako sa s tým dá vyrovnať?

"Jestli pro tebe můžeme něco udělat, cokoli, stačí říct."
Tak tedy,
když už se nabízíte,
ano:
Nemohli byste mě odvézt
na druhý konec vesmíru,
řítit se střemhlav rychlostí
deset miliónů mil za hodinu,
rozházet při tom hvězdy jak popelnice,
uhánět po nebi jak žíznivá čára?

25.02.2019 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Spočiatku som nechápala o čo ide:)
V Jablůňkove som sa už začala orientovať a ako klesala teplota v Ostrave, čítala som rýchlejšie a rýchlejšie.
Mimochodom, Micumi nemá chybu:)

01.02.2019 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Film som nevidela a po prečítaní knihy sa pri najbližšej možnej príležitosti na Jacka Nicholsona rada pozriem. Od Kinga som čítala iba pár kníh a páči sa mi na ňom ako vie navodiť temnú a mrazivú atmosféru.

23.09.2018 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Áno je to riadne prehnané a prekalkulované. Ale preto je to také napínavé a čtivé. Joona opäť všetko odhalí. Ach, to ma baví. Už sa teším na toho "schouleného člověka bez rukou" :)

04.08.2017 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Túto knihu som chcela, čítala som rozhovor s autorom. Zvládla som ju za jeden deň, nedá sa odložiť. Nie je taká brutálna a plná násilností ako Kepler, ale napínavá a akčná . Určite siahnem aj po Sove. V závere som bola trocha jednou dejovou líniou prekvapená a nepochopila som ju. Možno sa k nej vrátim. Ako celok je kniha výborná a páchateľa neuhádnete.

27.12.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Knihu som začala čítať s tým, že ide o detektívku. Ale je to oveľa viac, má hĺbku. Opisy prírody, živlov sú veľmi podrobné. Začiatok trocha pomalý, kniha celkovo je dosť smutná, napriek tomu ma pohltila.

10.11.2016 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Keplera čítam na preskáčku, a je to chyba. Ale nedalo sa inak. Stalker je výborná kniha, napínavá, menej prekombinovaná ako Písečný muž, dej svižne beží a zrazu sú dve hodiny po polnoci. Joona aj Erik sú dobre vymyslené postavy. Našťastie ešte dve mám neprečítané.

08.09.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Presne tak, neviem čo na tejto knihe všetci vidia. Čítala som v slovenskom preklade, dosť mi prekážal. Ale aj štýl písania nie je pre mňa práve šťastný, Rachel nesympatická postava. Za mňa veru bieda.

17.04.2016 2 z 5

Tibetská kniha o životě a smrti Tibetská kniha o životě a smrti Sogjal Rinpočhe

Jediná istota, ktorú v živote máme, že nič nie je isté. Ani najtenší vlas na hlave. A jediné čo máme, je práve táto chvíľa. Nádherná kniha.

23.01.2016 5 z 5

Memento Memento Radek John

Čítala som ju na strednej škole a hlboko ma poznamenala. Drsná.

21.01.2016 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedna z mojich TOP kníh, pútavé čítanie. Pravidelne sa k nej vraciam.

31.12.2015 5 z 5

Prázdné hory jsou plné větru a deště Prázdné hory jsou plné větru a deště * antologie

Pre ilustráciu a inšpiráciu, prečo siahnuť po tejto knihe:

Sejdu k potoku a umyju si nohy,
vzhlédnu k horám a projasním si zrak.
Už nesním o světě slávy a hany.
Co víc si mohu přát?

31.12.2015 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Kniha, ktorá je neuveriteľne vtipná a môžem ju čítať znova a znova. Vrelo odporúčam, ale nečítajte ju v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, riskujete vylúčenie z autobusu.

11.06.2014 5 z 5