3nitka 3nitka komentáře u knih

Chytit tygra za ocas Chytit tygra za ocas James Hadley Chase (p)

Výborná detektívka, zamotaná a vtipná.

01.03.2024 5 z 5

Vesmír versus Alex Woods Vesmír versus Alex Woods Gavin Extence

Na knihu som narazila náhodou a som nadšená. Príjemné, vtipné a dojemné čítanie. Alex je zaujímavý chlapec a jeho život, názory a konanie ma veľmi bavili.
A navyše som sa čo to dozvedela o vesmíre a fyzike:)

07.02.2024 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Oddychovka. Keď potrebujete romantiku, dokonalého chápajúceho muža, jednoducho relax, odporúčam.

01.02.2024 4 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Stratila som posledné ilúzie o Slovensku, ktoré som ešte mala. Neviem, či dám pokračovanie.

07.01.2024 4 z 5

Bestiář Bestiář Taňa Maljarčuk

Krásna kniha.

15.09.2023 5 z 5

Chýr Chýr Vasyl Stefanyk

Krátke novely, povedzme dosť drsné.

05.09.2023 4 z 5

Krysta Krysta Petr Sagitarius

Roman Saran rieši prípad na Šancích, veľmi smutný prípad. Okolo obranných hradieb kde sa kus deja odohráva, chodievam takmer každý deň.
Tento diel sa opäť podaril.
"Źycie to nie bajka"

28.05.2023 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Mám rada knihy s cestovaním v čase a paralelnými vesmírmi. Je v nich možné úplne všetko. Fantázii sa medze nekladú.

"Dívám se, jak se naši sousedi vracejí z práce a ze školy.
Jaký je to zázrak, mít se každý den ke komu vracet.
Být milován.
Být očekáván.
Myslel jsem si, že si vážím každého okamžiku, ale jak tady teď sedím v té zimě, vím už, že jsem to všechno bral jako samozřejmost. A jak by ne? Než se všechno zhroutí, netušíme, co skutečne máme, jak vratce a dokonale to do sebe zapadá. "

27.02.2023 5 z 5

Vítejte v Pekle Vítejte v Pekle Roman Bureš

Vynikajúca zbierka poviedok.

"Obávám se, že sebedestrukce je údělem každého druhu, ktorému byla do vínku dána inteligence. Miliony let sa plazíme po mořském dně, na pár století zazáříme jasným plamenem, abychom nakonec tu zář neunesli a proměnili se v popel."

20.02.2023 5 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Western, slovenskí zbojníci, duchovia, krásne ilustrácie a plno iného. To je nový Červenáčik :)

20.12.2022 5 z 5

Polícia v rukách mafie Polícia v rukách mafie Peter Šloser

Skutočná depka.

24.11.2022 4 z 5

Vrchárske povesti a balady Vrchárske povesti a balady Jozef Marec

Len skúpe grapy polí, môj život strašne holý, hŕba kamenia.

Kysuce sú krásny nádherný kraj. Krásna príroda, kedysi bola.
"Také to boli kedysi hory. Tu keby mi prišlo žiť, v tejto dobe, bol by to môj raj na zemi, aj keby som sa nemal vrátiť z nich živý! Nie ľudskou rukou do poslušných radov nastavané smreky, aby mali víchrice čo váľať. Nie nespočetnými jazvami závozov dokaličené stráne otrhané holorubmi až na kosť. Nie malátne sa vlečúce vymierajúce potoky plné hnusu. Nič z toho tu vtedy nepatrilo.
Ale potom prišiel človek... Natiahol sa ako rakovina v tele. Pozdĺž vodných ciev si razil cestu hore holinami a vyššie. S nespočetnými stádami bečiacich zvierat sa plástoval po rozľahlých lúkach a tráva za nimi prestala rásť. Keď všetky zhumpľoval, pustil sa do lesov. Pustil sa za pasy s drevenými obrami, v nerovnom boji, lebo ony sa nevedeli brániť. Ohňu a železu. Celé roky, zimou aj letom sa horami ozývali údery sekier, kvílenie píl a nárek umierajúcich stromov."

O Kysuciach sa hovorí, že tu v noci pršia kamene. A ja už viem prečo.
"Dáš mi trocha zo svojej úrody? Tak sa mi vidí, že bude bohatá, dosť pre nás oboch."
"A načože by ti, starenka, bola moja úroda? (rozumej zemiaky). Veď sa mi len samé kamene urodili a Ty už zubov nemáš. Ako ich budeš jesť?
"Dobre teda synak, už po tretí raz o kameňoch vravíš. Keď je tak, nech ti táto zem samé kamene a skaly rodí, aby si ich mal vždy nadostač, keď sa ti ich tak žiada."

Urviská, temné miesta a strže.
"Sú tu aj teraz. Sú zmenené civilizáciou, ale aj tak pôsobia hrozivo a tajomne. Je to miesto hodné tohoto príbehu, aj keď jeho sila možno rokmi ochabla, uzmierená ľudskými obeťami. Aj dnes si nosíme svoje Urviská v dušiach. Často sa ani nenazdáme, ako vzniknú z maličkej nenápadnej trhlinky bolestivé zosuvy svedomia. Hlušinou a marasom zasypú ľudskosť a šľachetnosť, lásku a porozumenie. Ba čo horšie, mnohokrát sa dožadujú ďalších obetí. Veď Hana od Mojičkov neuzmierila svoje Urvisko ani životmi troch synov. Lebo strže v brehoch času časom zarastú, ale tie na duši nikdy. Iba sa prekryjú krehučkým nánosom zabudnutia..."

18.10.2022 5 z 5

Zeleninová zahrádka Zeleninová zahrádka Roman Pavela

Autor vysvetľuje všetko pekne od začiatku. Ako založiť záhony, kde ich založiť, čo vyžadujú, jednotlivé trate, ktorá zelenina sa má rada s inou a ktorú nevysadiť blízko.. Pre začínajúceho záhradkára pekne polopate popísané.
Už aby bola jar!!!!!
Vrelo odporúčam.
Ďakujem K.

10.10.2022 5 z 5

Zelené šupiny, střepy a rubíny Zelené šupiny, střepy a rubíny Petr Heteša

To bolo niečo:), celú dobu som rozmýšľala, akú úlohu budú mať tie rubíny...
Zamotané, vtipné. Jednoznačne odporúčam.

03.10.2022 5 z 5

Příběhy z vnitřního města Příběhy z vnitřního města Shaun Tan

Smutné. Poetické a znepokojivé.
"Proč jsme na té naší hromadě kamení byli tak krutí a lhostejní, tak sobečtí a odtržení, tak strašně osamělí?"

K., ďakujem.

26.08.2022 5 z 5

Valard & vejce na draka Valard & vejce na draka Jan Marvel Horn (p)

Tak dobre som sa už dlho nebavila. Originálny humor, hlavné postavy sympatické, vedľajšie ešte viac.

"Pokud jednou zamrzne peklo a někdo se pokusí tenhle příběh natočit jako film, těšte se na umělecké vizuální ztvárnění plačící hromádky popela. Jistě to bude epická a ošklivě drahá triková scéna!"

"Ne" zaúpěla teskně hromádka, jež byle dříva zuhelnatěným torzem a ještě předtím kouzelným dědečkem z říše pohádek. " Končím. Na tohle nemám. Seru na vás! Všichni jste kreténi! Já chci dovolenou..." dodal nešťastný tvor a rozplakal se.

15.08.2022 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Teda. Zasa jedna literárna postava, do ktorej som sa zamilovala. :-)
Kniha skvelá.

24.07.2022 5 z 5

Listy z ostrova Skye Listy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Romatika. Nie je zlé prečítať si občas aj niečo takéto. A dojať sa nad milostným príbehom a osudom.

11.07.2022 3 z 5

Můj životopis a mé vynálezy Můj životopis a mé vynálezy Nikola Tesla

Nikola Tesla bol určite mimozemšťan. Génius. V roku 1909 - čistá energia, mobily, vegetariánstvo? Neuveriteľné.
Kde sa tu vzal a prečo nebol prezidentom celej zemegule? Lebo peniaze a moc. Ach jo.

"Rostlinná strava mnohem méně zatěžuje naše zažívací orgány. A činí nás také mnohem družnějšími a spokojenějšími... Vzhledem k uvedeným skutečnostem by se měli prosazovat všechny myslitelné způsoby k zastavení krutého porážení zvířat."

Pripomínal nutnosť dbať o obnovu pôdy, dbať o naše ľudské schránky. Jeho myšlienky o vojnách. Jeho nápady s energiou.

Aký by mohol byť svet, keby sme išli cestou jeho vynálezov a myšlienok. Snívajme.

16.02.2022 4 z 5

Jak se dělá zoo Jak se dělá zoo Petr Fejk

Čtivá kniha. Klobúk dole nad otvorenosťou a úprimnosťou autora. Petr Fejk si zaslúži obdiv nad tým čo dokázal v ZOO Praha vytvoriť.
Odporúčam.

06.02.2022 5 z 5