Lumír23

Přečtené 245Poslední hodina
? - červen 2022
Poslední hodina 2017, Jeffery Deaver

A po třinácté! A zase to je krok maličko zpět. A zase takové záseky a změny... Ale hurá, všemocná tajná služba Emerická, a vševědoucí další tajné služby, a jejich komediální a komedianstké chování, vlastně je to docela dobrý popis aktuálního dění na východ od nás. Tahají nitky, dělají že tam nejsou a je jich tam hafo :-) . A plus je v tom, že zde se objevuje česká stopa! Slivovice, knedlíky, Orloj! No, tak co víc chtít, že?


Ocelový polibek
? - červen 2022
Ocelový polibek 2016, Jeffery Deaver

Tak už po dvanácté, jo? Tak barde, bylo to i lepší, no, nebudu lhát. Vše podstatné je již prozrazeno v dřívějších komentářích, četlo se to docela dobře, jen ta hra se čtenářem, ta není fér. Prostě když někomu tři čtvrtiny knihy vtloukám do hlavy, že to je postižená a týraná žena, pak je ten zlom, tvořený pouze dedukcí Lincolna, docela ořech. To mě zklamalo.


Milenka spravedlnosti
listopad - prosinec 2021
Milenka spravedlnosti 2010, Jeffery Deaver

Bavilo mě to? Já ani nevím... Klasicky zamotané, hlavního strůjce jsem tipnul a vyšlo to, ale nějak jsem se nedokázal ponořit. Co však vnímám jako plus, hlavní hrdinka nebyla promiskuitní v této knize... Jinak nohy u sebe moc neudržela, což začíná být již trochu norma i v detektivkách, ale zde jen jeden...


Dívčí hrob
listopad - prosinec 2021
Dívčí hrob 2001, Jeffery Deaver

Tak tahle kniha mě bavila, nečekal jsem až tak silné násilí, stejně jako dost barvitý popis vnímání neslyšících. Kupodivu, popsaný svět neslyšících, smýšlení, nejistoty, hierarchie, dost zajímavé a detektivku obohacující. Za mě dobrý.


Ďáblova slza
listopad - prosinec 2021
Ďáblova slza 2012, Jeffery Deaver

Ano, tato kniha se povedla. Napínavá, se spádem, trochu na palici (kdekdo by teď napsal cvak, ale to by bylo už moc opakovaných vtipů), ale chytne a člověk některé pitomosti rád odpustí. Jako ale fatální vnímám nereálný konec knihy, kde to autor prostě přepísknul. A to jak s jeho zachráncem, tak s uvedením domu do původního stavu.


Ztracené střípky
listopad - prosinec 2021
Ztracené střípky 2021, Tim Weaver

Tak čtivé to bylo. Zamotané taky. Ale vyústění mi přišlo trochu fádní, zjrdnodušené a hlavně - nereálné. Až si říkám, tato kniha je promarněná šance.


Komunita truchlících
listopad 2021 (20.-28.)
Komunita truchlících 2020, Jeffery Deaver

Tato série mě až tolik nebaví. Neumím přesně pojmenovat proč, ale jakobych se neuměl popasovat s celou myšlenkovou linií. Prostě Rhym to není, tam to je o kus výš, no.


Hra na nikdy
listopad 2021 (20.-25.)
Hra na nikdy 2019, Jeffery Deaver

Tak vám ani nevím... Není to špatné, ale Rhym to není, přišlo mi to takové málo svižné. Ale číst se to dalo, to ano...


Sběratel kůží
? - listopad 2021
Sběratel kůží 2014, Jeffery Deaver

Já ty příběhy toho týpka na vozejku a rezavý baby, čtu rád. Hodnotím je pravidelně vysoko, i zde se snažím hodnotit hore, ale půlku hvězdy bych ještě ubral. On nám pan autor někdy trochu věší bulíky. No dobře, bulíky úplně ne, ale napíše knihu s hlavním příběhem, který má spád, snad i logiku, a ve finále to rozseká takovou doplňkovou, vyvětlující architekturou, kdy má čtenář pocit, že vlastně odvolává vše doposud napsané a slibuje to, co vlastně slíbil v předcházejích knihách. A co mě nešmakovalo vůbec, to je porušení Hodinářova slibu, aniž by mu Link za to alespoň slušně nadal do chodících kriplů. To byla hořká tečka na závěr.


Pokoj smrti
listopad 2021 (13.-15.)
Pokoj smrti 2013, Jeffery Deaver

Asi mi bude zvonit v uších, pokud si moje hodnocení přečte někdo z hodnotících pode mnou, ale risknu to. Už jsem měl pocit, že nám autor zblbnul, začal moc komplikovat svoje příběhy, ale v této knize, kde je to jak v té naší pohádce, kde král odvolává co odvolal, aby slíbil to, co odvolal, mi ta komplikovanost naopak přijde v pořádku. Takže kniha je tlustá, přesto čtivá, se spádem a také logikou Rhyma, kterou již, po studiu devíti předcházejících knih, mám v malíčku ( :-) ). To je jasný, ne? Za mě lepší z řady.


Umrlčí cesta
listopad 2021 (03.-13.)
Umrlčí cesta 2016, Peter May

Přiznávám se, že jsem sice četl, mno, hltal, ale spolu s příběhem, jsem se nalokal vzduchu... Knihu, nevím vskutku přesně proč, pocitově, řadím ku slabším autorovým počinům. Ono to bylo dobré, ale mám pocit, že nám autor dělal příběh zajímavějším nějak jinak, než z vlastní vůle. Mě to prostě přijde přes závit, je to prostě jak po zásahu cenzora, kterému něco chybělo, tak to May dopsal, ale neztotožnil se s tím. Prostě na mě tak ta kniha působí. Čínské příběhy jsou proti tomu radost číst.


Hořící drát
? - listopad 2021
Hořící drát 2010, Jeffery Deaver

Tak další z řady dočten. Co k tomu napsat? Hodnocení dobré, odpovídá, kniha je napínavá, hodně zápletek, netradiční vražedný nástroj (i když netradiční, co Hurgada, však aji ostravaci umi z tou štavu robiť), mě ale daleko víc zaujala ta lehkost, s jakou jsem si začal myslet, uvěřil kalkulu, že za vším je ředitelka. A pak mi to dockvaklo, to je popis situace u nás. Za všechno může ten motýle, a jak teď vyhrálo bratrstvo lepších, tak bude moct fakt za všechno. Namátkou: nesnížení platů senátovníků, kroužkování, víc ministerstev, další lockdown, kumulace funkcí, atd. Stačí to jen dobře zasadit do kontextu. Je to sice blbost, ale skočí na to kde, kdo. I já.


Rozbité okno
? - říjen 2021
Rozbité okno 2009, Jeffery Deaver

Hurá, směr a smysl, nápad, spád a děj, prostě zase se nám vrátil Rhym se Sachsovou v tom nejlepším podání. A už neubližujeme afroamerikáncům, už je to trochu víc v pohodě. Zneužití elektronických a počítačových systémů, v podobě, jaká je již reálná. Cílené nabídky od Googlu, Facebooku, to je prkotina. Ale sledování od cenovek, to už je machrovinka. Připočtěměš množství kamer, jistě ve zlé Číně jich je možná i trochu víc, ale tam je i trochu víc lidí, že jo?, tak je jasné, že vše jde pospojovat, propojit. A množství informací o nás? Inu, moc možností jak je neposkytnout, nemáme. Je holt 21. věk... zpátky na stromy!


Dvanáctá karta
? - říjen 2021
Dvanáctá karta 2009, Jeffery Deaver

Inu, co k tomu napsat? Kam se bude autor dál v knihách posouvat? Poklekne hlavní hrdina po letech cvičení? Myslím, věřím a doufám, že další knihy už nebudou o glorifikaci ras, etnik a jinakosti (mám na mysli pohlaví a jejich varianty, sexuální orientaci, atd.), a vrátí se zase k detektivce. Za mě je tento způsob plýtvání časem.


Ochráním tě
? - říjen 2021
Ochráním tě 2019, Peter May

Podhodnocená kniha, na druhou stranu, je to takový hybrid detektivky a cestopisu. Ale on to pan autor tak má, vždy přidá více popisů, než by bylo k hlavnímu příběhu nutné. Trochu moc kombinuje, závěr je pak ohňostroj událostí, ale proč ne. Už jsem četl i větší šílenosti .


Iluze
? - říjen 2021
Iluze 2010, Jeffery Deaver

Celá série mě doposud hodně bavila, nejsem zklamán ani z Iluze, ale... toto je dle mého soudu již překombinované. Když tak moc nedumáte nad obsahem, profrknete knihou, čte se dobře. Ale zamyslíte se a najednou je toho moc. Barde piš, ale uber. Tedy, ne uber, ale jako zvolni... :-)


Kamenná opice
? - říjen 2021
Kamenná opice 2002, Jeffery Deaver

Série je velice povedená, donutí člověka myslet i na jiné věci, než je děj knihy, což je moc dobře, ač je to trochu ze strany autora manipulace. Na druhou stranu, manipuluje s námi kde kdo, většinou ku svému prospěchu, což u těchto knih není, máme se zamyslet nad sebou, nad svým přístupem k životu, atd., nebudu to tady všechno vysvětlovat. Kdo to čte, ten chápe. Jdu na další díl.


Prázdné křeslo
? - září 2021
Prázdné křeslo 2000, Jeffery Deaver

Tak zde jsme již jinde, popis míst a krajiny, je takový, že si to nějak na Labskou kotlinu nenapasuju, ale pořád je hlavní osou děj a příběh, hodně složitý a s mnoha ... až ani nevím jak je nazvat. Dějový zvrat, to je snad i málo. Ale dobrý. Jdu pro další díl.


Tanečník
? - září 2021
Tanečník 1999, Jeffery Deaver

A zase výborné. Ani mi nevadí jiné kulturní prostředí, prostě je příběh dějově tak silný, že mi to popisy nepřehluší. A znovu do knihovny, pro další kousek z řady...


Sběratel kostí
? - září 2021
Sběratel kostí 2016, Jeffery Deaver

Do série jsem se dostal přes Hodináře, tedy absolutně blbě, ale již je vše srovnáno a jedu od počátku. Viděl jsem i film, ale naštěstí si ho nepamatuju, tedy krom Angeliny, takže nemám zkreslený pohled na knihu přes fantazii někoho jiného. A za mě - super. Takže rychle do knihovny pro další z řady a tohle prostě sjedu celé!


Zabitý před klášterem
srpen 2021 (22.-26.)
Zabitý před klášterem 2018, Zuzana Koubková

Tato kniha mě bavila, opravdu zajímavý příběh, zajímavě popsaná doba, já jsem spokojený.


Spící nymfa
červen - srpen 2021
Spící nymfa 2021, Ilaria Tuti

Přečteno, trávím. Hodnocení je vysoké, a já nevím. Je to jiné. Úplně mi autorčin styl nesedí, až mi přijde, že zdravotní potíže hlavní hrdinky jsou berličkou, kterou je možné využít ve chvíli, kdy autorka tápe. Prostě mi to příběh ruší.


Advokát
červenec - srpen 2021
Advokát 2006, Michael Connelly

Hodnocení odpovídá, je to prostě parádní jízda, člověk se nenudí. Jako plus hodnotím i to, že jsem mohl sám vyluštit osobu vraha vyšetřovatele, o to lépe se mi kniha vstřebává. Ó jak su můdré... Jo, Connelly jede a má hodně opravdu dobrých knih, příběhů. Lze jen doporučit.


Podoba
červenec - srpen 2021
Podoba 2010, Tana French

Kniha mě zaujala, vtáhla do děje, ale... byla šíleně natahovaná, dlouhá, nudná... Popisů plno, děje málo, podstatných informací ještě méně, prostě takový pomaloučký, až nudný, příběh. Nebudu vypisovat co mi na knize nesedí co se děje týká, ale zredukovaná o třetinu, intenzivnější... tak taková by si to hodnocení zasloužila. Teď ani ne.


Ukradená vražda
? - červenec 2021
Ukradená vražda 2019, Stanislav Češka

Asi jsem nevděčník, těšil jsem se na české krimi, ale... asi jsem čekal víc.


Smrt místostarosty
? - červenec 2021
Smrt místostarosty 2020, Stanislav Češka

Knihu jsem přelousknul, protože jsem se těšil na českou, tedy pardon, moravskou, detektivku, ale... anžto jsem se těšil, nechci svým rýpání jej (autora) nějak podrývat. Ne, ta zachycená mluva je mimo realitu - na moravě znám pár lidí, žádný z nich takto nemluví. Možná to je autorovo přání, možná to je jeho image. Nevím, pro mě to asi byla jeho prvá kniha. Šanci mu ještě dám, anžto jsem přející... jej... :-)


Vražda v postranní ulici
červenec 2021 (10.-20.)
Vražda v postranní ulici 2009, Agatha Christie

Povídková kniha, ale jak je ten Poirot takový komplikovaně čtivý, pro mě, tak formát povídek je pro mě daleko lepší.


O svém životě si rozhodujeme sami
? - červenec 2021
O svém životě si rozhodujeme sami 2010, Miroslava Holoubková

Absolvoval jsem webinář u Bartošových. Dobré. Ale o závit přes Holoubkovou - vysvětlím - všichni kolem mě se budou mít v pohodě, když budu v pohodě já. Tato kniha nejde do takového extrému, je lidská a srozumitelnější. Vysvětlivka 2. - Bartošovi - kompromis není žádné řešení, mé spokojené já, se stává já nespokojeným. Zde platí - oboustranný kompromis, kdy se strany shodnou na řešení (ústupku), který neomezuje ani jednoho víc, než by mu bylo milé. Já vnímám rozpor, tato kniha prostě nepodporuje sobectví... Doporučuji každému, potřebujeme tyto myšlenky, toto chování.


Zapomenutá vražda
červenec 2021 (10.-17.)
Zapomenutá vražda 1986, Agatha Christie

Klasika. Prostě klasika, možností hafo, postupné odhalování proč ten ano a ten ne, výborné. Zahalte ji tvář, zemřela tak mladá... Muehehé


Hodinář
červenec 2021 (10.-14.)
Hodinář 2010, Jeffery Deaver

Je to teda hodně prokombinovaný příběh, ale dobrý. Máme otevřený konec, pro další setkání s Hodinářem, ale kdo ví? Bude - nebude? Zajímavý formát díla.


Němý svědek
červenec 2021 (10.-11.)
Němý svědek 2006, Agatha Christie

Je to taková klasika. Delší vyprávění, pomalé, ale důkladné. Prostě paní spisovatelka :-)


Černá skříňka
červenec 2021 (08.-10.)
Černá skříňka 2013, Michael Connelly

Jak se zde v komentářích píše, Michael nastavil laťku a tvrdě ji drží a možná i pomalu zvedá. Kniha mě zase bavila, zase to jede jak Piňďulino, jen ten zázračný konec mě trochu dostal. Prostě jsem čekal záchranu od kohokoliv, i napraveného šerifa, ale od paní, od té ne. Zrovna mrhala dolary daňových poplatníků a ani nebyla zamilovaná... no, tohle bylo fakt divný.


Pád
? - červenec 2021
Pád 2012, Michael Connelly

Taková rychlíková detektivka. Poctivá, hutná, dva příběhy v jednom, vliv politiky na běžnou práci a také její neviditelný vliv na osudy lidí... Dobré to bylo.


Tekutý písek
červenec 2021 (03.-06.)
Tekutý písek 2017, Malin Persson Giolito

Bylo to hodně zajímavé, sice bych byl pro zkrácení, ale neodtrhnul jsem se. Čekal jsem nějaké velké ALE, velké odhalení, ale bylo malé a odhalení bylo ještě menší.


Spiknutí oběšenců
červen - červenec 2021
Spiknutí oběšenců 2021, Vlastimil Vondruška

Klasicky povedené, moc se mi to líbilo, zase tam pan Vondruška dodal veškeré ingredience. Díky za to, doporučuji, je to radost číst.


Triptych
? - červen 2021
Triptych 2007, Karin Slaughter

Inu, Amerika, náš vzor. Sice se mi nelíbil konec, kdy spravedlnosti nebylo učiněno zadosti elegantním způsobem, ale tím se konec blíží realitě. Celá naše společnost je nemocná, vyjebávají s námi ti, které platíme za to, aby nás chránili (policajti, soudci), v tom nám kniha ukazuje realitu. Bohužel.


Jarní oběť
červen 2021 (26.-27.)
Jarní oběť 2021, Anders de la Motte

Výborná, vysavačová kniha - to jako že člověka to vcucne a nepustí. Spád, děj, jízda po celou dobu, člověk se může snažit odhadovat jak to bylo, ale stejně to bylo jinak... Děj dávný, ale i současný, dvě rozdílné, avšak stejné věci, lidi se nezmění a stále jsou stejní, jen starší... Moc dobré počtení!


Dům na samotě
červen 2021 (23.-26.)
Dům na samotě 2011, Michaela Klevisová

Ano, to se mi moc líbilo. Žádné umělé nafukování knihy, co mělo být napsáno, to napsáno bylo, co se mělo stát, to se stalo. Za mě opravdu velice povedený detektivní příběh. Doporučuji.


Než přijde mráz
? - červen 2021
Než přijde mráz 2013, Henning Mankell

Je to pomalejší příběh, ale k tématu se mi to hodilo víc, než nějaká poděšená akce. Já za sebe mohu vyjádřit jen spokojenost.


Neklidný muž
červen 2021 (19.-20.)
Neklidný muž 2012, Henning Mankell

Moc se mi kniha líbila, beru ji jako loučení, sám mám nějak podobně nastavenou současnost, dost špatně se určité pasáže pak vstřebávají, skoro čtete sami o sobě... Za mě jedna z nejsilnějších knih série. Bohužel.


1 ...