Lumír23

Přečtené 187Zranitelná oběť
? - březen 2021
Zranitelná oběť 2016, J. Sandford (pseudonym)

Zase je to taková až frenetická akce, pořád z kopce, člověk si ani neodpočine a už je děj o kus dál. Ale je to drsný jak struhadlo. Ne pro každého.


Kroky vraha
? - březen 2021
Kroky vraha 2007, Michaela Klevisová

Není to špatné, ale je to hodně zašmodrchané, na mě až přes závit, na sílu... Ale partnerce jsem začal tvrdit, že je moje osudová žena, jak moc ji miluju, takže kdybych ji zabil, čerpal jsem zde... To se mi prostě v knize nelíbilo. To tam bylo navíc.


Forrest Gump
? - březen 2021
Forrest Gump 2008, Winston Groom

Ležím s covidem, číst mi nejde, naštěstí je tu pan Hartl a jeho přednes knihy. Pan Hartl vynikající, věřím, že se i on bavil u výborné knihy. Tento Forrest, je na rozdíl od toho filmového, méně progresívní, více lidský, a tedy i v mém vnímání reálný, ač je nereálný. Pobavil jsem se, popustil uzdu horečnaté fantazie a hodnocení nechám plné. Škrtat umí každý, ale snít sny a příběhy? To už ne.


Jatka
? - březen 2021
Jatka 1999, Lee Child

Nečteno, slyšeno jako audiokniha, tak to možná bylo stravitelnější. Na pozadí, abych vysvětlil. Jsou to takové echt americké knihy...


Anonymita
únor - březen 2021
Anonymita 2020, Arno Strobel

Spolupráce dvou autorů, kterou si jest možno vysvětlit i formou předloženého textu, kdy je část podána mužským pohledem, část ženským, je velice povedená. Líbilo se mi to, i tu nablblost eko mudrlantů autoři ukázali, zároveň s tím, však nedotáhli do úplného konce figuru vraha. Však, on měl určitě moc dobrý důvod... Ne, teď rejpu, je moc dobře že knihu ukončili včas...


Smrt půvabného média: Zápisky vídeňského psychoanalytika
? - únor 2021
Smrt půvabného média: Zápisky vídeňského psychoanalytika 2020, Frank Tallis

Tak toto je trochu jiná, klasická, detektivka. Freud, rozvoj společnosti, nedávná domovina (????), několik záhadných zamčených míst, okultismus - tedy debaty s duchy, Prátr, ruské kolo... Ono tam bylo plno známých postupů, plno již sepsaných příběhů, ale tak nějak dobře pospojovaných, že to bylo dobře ke čtení. Snad bude úroveň dalších příběhů podobná, nebo aspoň nebude klesat moc.


Vyhlídka na věčnost
? - únor 2021
Vyhlídka na věčnost 2011, Jiří Kulhánek

Nojo, prostě jste fanoušek Kulhánka, nebo ne. Nic mezi. Má to hodně stránek, ale příběh frčí a letí a není tu místo k odpočinku.


Zmizela v mlze
? - únor 2021
Zmizela v mlze 2017, Michaela Klevisová

Další perfektní kniha od autorky, mrzelo mě šílených popisů, na můj vkus by stačila část, těšil jsem se na tajemství školního sklepa a doufal v pořádnýho lososa pro Bergmana... a ono nic. Tak proto hvězda dolů.


A přece nezemřeš
? - únor 2021
A přece nezemřeš 2000, Lee Child

No, je to taková propaganda. Správný klucí, co to nandaj těm zlejm klucím, no a 4. července všichni zasalutujou emerice, nejlepšímu místu na světě. Plnýmu magorů... Tak asi tak.


Firewall
? - únor 2021
Firewall 2016, Henning Mankell

Ale líbilo se mi to, jen mi přišel konec takový uspěchaný. Na to, jak se celou knihou člověk nelehko prokousává, byl konec rychlý.


Zvrácená oběť
? - únor 2021
Zvrácená oběť 2019, J. Sandford (pseudonym)

Za mě stále výborné, dokonce zde i maličko manipulativní, bavil jsem se, je to výborná série. Škoda že v knihovně nejsou všechny knihy z řady.


Zlomená oběť
? - únor 2021
Zlomená oběť 2009, J. Sandford (pseudonym)

Je to blbý, ale ze podhodnoceno, je to neuvěřitelné, ale série obětních knih, si drží velice vysokou úroveň. Jak to ten chlap dělá? Chyby v knize, kdy stále není jasné, kdy má někdo v tlapě revolver a kdy pistoli, protože tahá revolver a kontroluje stav zásobníku, beru spíš za chybu v překladu.


Ledová oběť
leden 2021 (25.-31.)
Ledová oběť 2003, J. Sandford (pseudonym)

Napínavá, zimní, mnohavražedná romance, klasa jako skoro vše od autora.


Partner
leden 2021 (21.-25.)
Partner 1998, John Grisham

Příběh se mi líbil, sice u nás neproveditelné, ale to poučení, to je prostě česká klasika: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu ... zde tedy spíše, tak dlouho je budeš ojebávat, až s tebou někdo vyjebe na kvadrát. Dobré čtení. Dobré poučení.


Vyvolávač deště
? - leden 2021
Vyvolávač deště 1997, John Grisham

Takový hezký, naivní, pohádka to byla. Naštěstí už ten kapitalismus vládne i nám, lidský život cenu nemá, ale měl by mít a my si můžeme o tom psát spravedlivě smýšlející pohádky. Asi tak to na mě zapůsobilo.


...a je čas zabíjet
leden 2021 (15.-19.)
...a je čas zabíjet 2015, John Grisham

Ale jo, je to trochu poplatné době vzniku, ale vlastně aktuální v tom, že se vše obrací - kde bylo dříve bílo, je dnes opačně. Bude to zase aktuální příběh. Obávám se.


Zlatá oběť
? - leden 2021
Zlatá oběť 2018, J. Sandford (pseudonym)

Klasika a klasicky dobré. Pár prkotin, kdy se člověk zarazí, ale stále nad průměrem. Jo a protekcionismus, tak jak jej staví do pozice normálu ... ten emerickej socialismus je takovej hnus, ještě že ho dávkuje tak pomálu. Ale je to čím dál bolestnější.


Extrémní oběť
leden 2021 (10.-13.)
Extrémní oběť 2017, J. Sandford (pseudonym)

Tak zase rychlá kniha, překvapení v tom, že to nakonec přeci jen prásklo. Inu, vnitřní rozpory, nyní viditelné více než dobře. Ale kniha je čtivá.


Pohřebiště obětí
leden 2021 (09.-10.)
Pohřebiště obětí 2015, J. Sandford (pseudonym)

To prostě člověk nepochopí, takovou tu štvavost některých autorů. Tutento bard, to je prostě rychlík, píše ty knihy hrozně rychle. Já to ráno otevřu, je neděle podvečer a už to mám dolouskaný. Nebo to je tím, že to čtu rychle já? Zase výborný díl série, poctivá, hutná, klasika žánru.


Zimní oheň
? - leden 2021
Zimní oheň 2020, Anders de la Motte

Tak toto je kniha na den. Ráno začít, no a už se člověk neurve :-) . Výborné, napínavé, zvratů hafo, trochu motání se ve vztazích, ale konec dobrý...


Oběť v pasti
leden 2021 (03.-09.)
Oběť v pasti 2003, J. Sandford (pseudonym)

Taková stará detektivní škola. Moc dobře se to čte.


Oběť ve stínu
? - leden 2021
Oběť ve stínu 2001, J. Sandford (pseudonym)

Čekal jsem trochu něco jiného. Spíš detektivní klasiku, ne až politické zaměření. Holt, každej máme ty svý indiány problémový...


Prokurátor
prosinec 2020 (22.-30.)
Prokurátor 2019, Paulina Świst

Nu, hodnocení celkem vysoké, až neúměrně. Je to čtivé, ale zároveň naivní, průhledné. Mám rád detektivky od severních sousedů, miluju Wroclav jako nádherné město plné milých lidí, ale tohle je báje. A ne moc povedená.


Ticho ve sněžném městě
prosinec 2020 (22.-28.)
Ticho ve sněžném městě 2019, Eva García Sáenz de Urturi

Bylo to delší čtení, trochu cestopisné, i erotické, hlavně nepřestat číst před koncem. Ne, není to rumunská kniha, i když... zde se zjevuje démon stoletý dědeček, jinde za hrábě Drákulovič, je to jedno. Byl to solidní příběh, ale pro mě to postava dědečka, záhadně se objevující na místech když je nejvíc třeba... tak ten, ten mi to zabil. Kniha je zase lajdácky vytištěna, překlepů plno, další škoda. Jsem na pochybách, proč dát 4 hvězdy, snad za popis krás města ano.


Dítě
? - prosinec 2020
Dítě 2017, Fiona Barton

Sice jsem tušil, jak že se to semele na konci, ale to bych viděl jako pozitivní na celé knize. Někdy se autorka (nebo překladatel?) úplně nesoustředila na to za jakou osobu právě píše, ale to je jen detail, vůbec bych to neměl rozmazávat. Dobré.


Vlk na vodítku
prosinec 2020 (15.-18.)
Vlk na vodítku 2006, Naďa Horáková

A mě se to docela líbilo. Mělo to děj, spád, i humor, myslím, že hodnocení neodpovídá kvalitě. Doporučuji.


Drsná země
? - prosinec 2020
Drsná země 2013, J. Sandford (pseudonym)


Odhalená tvář
? - prosinec 2020
Odhalená tvář 2000, Sidney Sheldon

Taková poctivá, napínavá, jednohubka, starý styl, kdy se jde na věc, vyšetří se, konec.


Dívky nalehko
prosinec 2020 (10.-13.)
Dívky nalehko 2016, Iva Procházková

Kniha čtivá, možná delší než bylo nutno. Ale bylo to příjemné.


Zlámané kosti
prosinec 2020 (08.-10.)
Zlámané kosti 2019, Angela Marsons

Eéééé, nevím přesně proč, ale ne. Nadhodnoceno, děj je překombinován a nějak mi uniká logika. A uniká mi i dotažení všech případů. Tohle mi prostě nesedlo.


V troskách tornáda
? - prosinec 2020
V troskách tornáda 2019, Linda Castillo

Tak a něco je špatně. Nevím, zda dvě knihy čtené po sobě jsou moc, nevím, zda přestávám věřit v čisté duše nenásilných amišů, nebo zda toho bylo v knize nadávkováno až příliš (mrtvé nemluvně, nedořešené obvinění z nedbalosti, potrat, časté hádky, ještě častější pády hrdinky, mrtvých amišů už začíná být taky celkem dost). Prostě, ač je hodnocení vysoké, já mám pochyby. Nebo jsem jen outlocitnej, no...


Do posledního dechu
? - prosinec 2020
Do posledního dechu 2018, Linda Castillo

Pokračování detektivních příběhů u amišů, tentokrát se silným přesahem do vlastního života hrdinky. Tedy, hlavní hrdinky. Čtu sérii rád, je to poutavě napsané čtení, jen je nutné vypínat mozek, protože jak vinou autorky, tak i překladu, se občas nazvou věci jinak než mají, nu a pak z toho je chaos. Technicky navedu na šrouby a závlačky, revolvery a zásobníky, a proto je lépe informace nevstřebávat, jen je nechat plynout...


Podzimní případ
prosinec 2020 (05.-06.)
Podzimní případ 2019, Anders de la Motte

Napínavá a příjemná kniha, navádí jakým směrem se asi příběh v minulosti odehrál, naznačí následky tragické noci, ale velice příjemně čtivým způsobem. Napínavé a přitom uvěřitelně zpracované.


O krok pozadu
listopad - prosinec 2020
O krok pozadu 2015, Henning Mankell

Sice dlouhá, ale hodně napínavá kniha, která je sice kritizovaná za neustálé močení komisařovo, na druhou stranu to já vnímám, jako snahu autora ukázat, že i románový hrdina, má předobraz v člověku. A tedy nemůže jen úsudkem a výbornou fyzičkou, stíhat a stínat, zločiny a zločince. Je mi to sice podivné, ale cukrovka a asi i prostata hlavního hrdiny, mi knihu zlidštila.


Žena v modrém plášti
? - listopad 2020
Žena v modrém plášti 2019, Deon Meyer

Deon neměl čas, napsal knihu na nedělní dopoledne. Kurnik chlape, co mám číst asi odpoledne, co? Ha? Příběh zase výborný, lze i odhadovat co se děje, odboček minimum a fér hra se čtenářem. Jen to je tak tenoučký...


Smrt v zádech
listopad 2020 (24.-29.)
Smrt v zádech 2017, Harlan Coben

Mě se nezdá být přínosným příběh, popisovaný očima osoby jenž jej prožívá s tím, že ona osoba, mě jako čtenáři, celou dobu lže. Takhle ani nemám šanci hledat viníka. Že mě napadne, že tam je rozpor, dobrá, ale proč bych měl nevěřit někomu, kdo vypráví, popisuje, co se děje, jak myslí, jaké vzpomínky má??? To je knižní perverze. Nebo prostě nechápu a nelíbí se mi takové manipulování se mnou.


Chlapec z lesů
listopad 2020 (23.-24.)
Chlapec z lesů 2020, Harlan Coben

Tak zase pan Harlan Coben. Co k tomu napsat? Že knihu maličko pokrátil na úkor chlapce z lesa, přidal na špíně politiky. Je to jedna z jeho knih, kterou odložím na stranu méně dechberoucích. Ale, zase to je prd, proti té hromadě těch více dechberoucích.


Náledí
22. listopad 2020
Náledí 2019, Carin Gerhardsen

A za mě dobrý. Fakt že jo, zajímavě popsaný děj z více pohledů, i já jsem se zorientoval a to mám v postavách často chaos, opravdu dobrý. Není to ta až sadistická seveřina, v některých myšlenkových pochodech jsem se ztrácel a byl z nich na prášky, ale v sumě jsem byl spokojený.


Drak spí
? - listopad 2020
Drak spí 2020, Michaela Klevisová

Jednohubka od paní Klevisové. Výborné čtení, spád, děj, motiv, mě to prostě hodně sedlo.


Rozsudek ráže 9
? - listopad 2020
Rozsudek ráže 9 2009, Michael Connelly

Taková poctivá detektivka, příběh ze soudní síně s přesahem. Velice čtivé, velmi dobré, logické. Spokojený jsem byl :-) .


1