kudrdlinka

Přečtené 255Do tmy
leden - únor 2021
Do tmy 2015, A. Bolavá (pseudonym)

Je to moc hezky a sugestivně napsaný příběh podivínské osamělé ženy, která si samotu zřejmě vybrala sama, je nemocná fyzicky i duševně, a vy pořád jako by čekáte co bolavého přijde. Poslouchala jsem jako audio, moc hezky načtené, ale nejsem si jistá, jestli jsem všechno pochopila dobře. Celkově to bylo temné a ponuré až na chvíle týkající se sběru bylin. Nevím, jestli se pustím i do knihy Ke dnu... Jinak mě ale překvapilo,že knihu napsala taková mladá autorka, to obdivuji.


Cukrárna v Paříži
leden - únor 2021
Cukrárna v Paříži 2019, Julie Caplin

To byl další příjemný romantický útěk, tentokrát do Paříže. Knížka se četla zase moc hezky, Nina byla fajn holka a sympatičtí skoro všichni kolem ní, i když u některých to ze začátku tak nevypadalo. Líbí se mi, že tyhle knížky nejsou jen romantické, ale jsou hodně i o přátelství a ochotě navzájem si pomoci. Dám si zase krátkou pauzu a pak už se budu těšit na výlet na Island.


Někdo cizí v domě
leden 2021 (18.-24.)
Někdo cizí v domě 2018, Shari Lapena

Poslechnuto jako audiokniha, která mě chytila hned od začátku. Děj rychle odsýpal, pořád jsem nevěděla komu věřit a kdo lže víc. Postupně jsem měla různá podezření a ani ten závěr nebyl až tak překvapivý, trochu jsem to tušila. Knížku jsem si ale opravdu užila, pro mě asi zatím nejlepší od S. Lapeny.


Návrat na ostrov kamélií
leden 2021 (03.-22.)
Návrat na ostrov kamélií 2020, Tabea Bach

I třetí návrat na ostrov Kamélií byl moc příjemný, tentokrát i trochu dramatičtější - těhotná Sylvie, ničivá bouře, Maëlova nemocná matka. Přesto je to nenáročné a odpočinkové čtení. A líbila se mi ta soudržnost nejen obyvatel ostrova ale i ostatních lidí z vesnice po ničivé bouři, kterou se nenechali zlomit. PS: Kniha se hodí také do letošní výzvy - název má 21 písmen.


Saturnin zasahuje
leden 2021 (10.-18.)
Saturnin zasahuje 2020, Miroslav Macek

Poslouchala jsem jako audioknihu a docela jsem se pobavila. Atmosféra zase hodně připomíná původního Saturnina. Je to milý a laskavý humor tentokrát zasazený do idylických zasněžených Orlických hor. Mě jako milovnici pohlednic pobavila zejména část věnovaná vánočním pohlednicím :)


Báječný krámek s čokoládou
listopad 2020 - leden 2021
Báječný krámek s čokoládou 2014, Jenny Colgan

Mě se knížka opravdu líbila - poslouchala jsem audioknihu, asi i víc než Pojízdný krámek snů, který jsem četla nedávno. Tady se mi moc líbilo prolínání příběhu Anny a vyprávění Claire z minulosti. Asi k tomu přispěla i atmoséra Paříže , vůně čokolády a hlavně dojemný konec. Navíc mé sympatie měli snad všichni.


...a naposled konvalinky
prosinec 2020 (20.-31.)
...a naposled konvalinky 2020, Jarmila Pospíšilová

Příběh je poměrně krátký a jednoduchý, ale lidský a citlivý.


Jak si zamilovat Vánoce
prosinec 2020 (06.-19.)
Jak si zamilovat Vánoce 2020, Karen Schaler

Tohle je opravdu knížka plná vánoční romantiky a hlavně úplně všeho vánočního. Na mě toho bylo až dost, skoro to kapalo z každé stránky. Ale to se dalo čekat, takže jako vánoční naladění dobrý.


Plachetnice na vinětách
listopad - prosinec 2020
Plachetnice na vinětách 2020, Jiří Hájíček

Knížky Jiřího Hájíčka čtu ráda, jsou to příběhy obyčejných lidí a jejich životů. Ale tentokrát, ač jsem čekala, že to bude kniha přímo pro mne (Marie mi je věkem dost blízko), jsem si čtení až tak neužila. Zdálo se mi, že příběh jen tak plyne okolo mne, že je to nějak stroze napsané, měla jsem i problém víc se začíst. Jsou tady ale hezky zachycené rodinné vztahy, život na vesnici a starosti se stárnoucími a nemocnými rodiči. Možná časem zkusím ještě audioverzi.


Před pikolou za pikolou
listopad 2020 (13.-22.)
Před pikolou za pikolou 2017, Linda Green

Dnes jsem doposlouchala krásně načtenou audioknihu. Je to opravdu spíš psychologické drama o lásce a hlavně lásce mateřské, kde je hezky vykreslená jak postava matky a celé rodiny, tak i únoskyně, jejíž chování je určitě špatné a neomluvitelné, ale lze ji i trochu pochopit. Asi i díky audiu, které je opravdu dobře načtené několika hlasy, jsem to ještě víc prožívala a ke konci, kdy se to začalo všechno propojovat, jsem nemohla přestat poslouchat. Za mě můžu jen doporučit.


Pojízdný krámek snů
listopad 2020 (05.-16.)
Pojízdný krámek snů 2018, Jenny Colgan

Knížku jsem si vybrala do výzvy a splnila to, co jsem od ní čekala. Je to pohodové a nenáročné čtení o milovnici knih z prostředí skotského venkova.


Hora mezi námi
říjen - listopad 2020
Hora mezi námi 2017, Charles Martin

Tenhle krásný mrazivě dobrodružný a lidský příběh o touze přežít, solidaritě a lásce se mi doma v teple poslouchal moc hezky. Opravdu skvěle načteno Markem Holým. Navíc Ben i Ashley byli oba moc sympatiční, od začátku až do konce jsem jim fandila. Časem se třeba podívám i na film, ale zatím nechám doznít emotivní zážitek z knihy.


Ženy z ostrova kamélií
říjen - listopad 2020
Ženy z ostrova kamélií 2019, Tabea Bach

Byl to příjemný návrat na ostrov kamélií, ráda jsem se zase setkala se Sylvií a Maëlem, i když ten mě trochu rozčiloval. Neřekla bych že je to zrovna strhující příběh, ale spíš příjemné a oddychové čtení. Určitě se pustím i do třetího dílu.


Zlaté časy
říjen 2020 (10.-25.)
Zlaté časy 2019, Anne Jacobs

Tohle bylo moje první setkání s autorkou, takže nemůžu porovnávat třeba s Panským domem, ale setkání to není určitě poslední. Příběh Franzisky se mi moc líbil, a to jak vyprávění z války tak i z devadesátých let. Je to navíc i zajímavý pohled na válečný i poválečný život v Německu a na vztahy mezi východními a západními Němci po pádu Berlínské zdi. To jsem ani nečekala. Poslouchala jsem jako audioknihu načtenou Kamilou Špráchalovou, která mě příjemně dějem provázela. Já se na Dranitz určitě ráda vrátím.


Vážka
září - říjen 2020
Vážka 2014, Michel Bussi

Je to první knížka, kterou jsem od Bussi četla. Není to špatný příběh, je rozhodně zajímavý a zdá se mi originální. Ale asi mi úplně nesedl styl psaní, chvílemi se to táhlo a nebyla jsem natěšená na další chvíle s Vážkou, možná i proto, že mi tam nebyl nikdo vysloveně sympatický a komu bych fandila. Závěr byl ale napínavý a pro mě překvapivý. Časem zkusím i další autorovu knihu.


Náš manžel
září - říjen 2020
Náš manžel 2019, Jo Jakeman

Škoda, že knížka začala tak, jak začala, protože tím se spousta situací v knize stala méně napínavých. Ale i přes ten začátek musím říct, že se mi to líbilo a se zájmem jsem poslouchala dál.


Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti
září 2020 (24.-28.)
Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti 2014, Dominik Landsman

Knížku jsem si vybrala ze dvou důvodů, jednak ze zvědavosti, ještě jsem od D. Landsmana nic nečetla, neznám ho ani z internetu, a pak se mi hodí do výzvy. Ale musím říct, že jsem se docela bavila a zasmála. Humoru tam je opravdu hodně, možná až moc, situace jsou hodně nadsazené, opakují se, ale jako audiokniha při vaření to bylo fajn, díky audiu je určitě i jedna hvězda navíc. Jako ukázka mi to ale stačí, a tak další knihy zatím vyhledávat nebudu.


Hotýlek v údolí Loiry
září 2020 (13.-25.)
Hotýlek v údolí Loiry 2018, Helen Pollard

Knížka se mi moc hezky četla. Je to příjemné a svižné čtení o konci vztahu a začátku nového života v cizím, ale příjemném a přátelském prostředí francouzského venkova a hlavně v útulném hotýlku s krásnou zahradou. Pokud vyjde pokračování, tak se k Emmy ráda vrátím.


Nevítaný host
září 2020 (16.-22.)
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

Od autorky jsem četla zatím jen Manželé od vedle, ale tohle se mi líbilo víc, opravdu detektivka ve stylu A. Christie. Ze začátku bylo sice hodně postav, které jsem si musela poskládat a přiřadit k sobě, ale brzy se to rozjelo. Poslouchala jsem jako audioknihu a ani chvíli jsme se nenudila, spíš naopak. Těšila jsem se na další mrazivé chvíle v hotelu odříznutém od světa, na skupinu hostů, z nichž každý měl nějaké tajemství a mohl být i vrah...


Volání Kukačky
září 2020 (01.-16.)
Volání Kukačky 2014, R. Galbraith (pseudonym)

Detektivka je to určitě propracovaná, je zajímavé sledovat práci soukromého detektiva Cormorana i jeho asistentky Robin, kteří jsou oba sympatičtí. Je to příběh bez drsného a brutálního násilí, což mi vyhovuje, ale je trochu rozvleklý. Poslouchala jsem jako audioknihu, poslouchala se mi moc dobře, ale přece jen 17 hodin bylo docela dost na to, že se vlastně skoro celou dobu řeší jeden starší případ. Přesto jsem si rozuzlení opravdu užila a bylo pro mě celkem nečekané.


Pokrevní sestra
září 2020 (04.-12.)
Pokrevní sestra 2018, Jane Corry

Do knížky jsme se hned bez problémů začetla a s chutí rozplétala,co se vlastně před lety stalo. V poslední třetině jsem knížku už nechtěla ani odkládat, protože těch zvratů tam bylo opravdu hodně, ten poslední možná i zbytečný. Ale je to opravdu čtivý psychologický thriller, spíš psychologický než thriller, kde je zajímavý jak život a hlavně myšlenky Kitty, tak i vězeňské prostředí.


V pondělí a ve čtvrtek
srpen - září 2020
V pondělí a ve čtvrtek 2007, Táňa Kubátová

Díky výzvě a potřebě číst něco nenáročné jsem sáhla po jedné ze starších knih Táni Kubátové. Před lety jsem její knížky četla moc ráda. Tahle se mi taky četla hezky, mám prostě ráda příběhy ze současnosti, kde hlavní roli hrají mezilidské vztahy.


Aristokratka ve varu
srpen 2020 (27.-31.)
Aristokratka ve varu 2013, Evžen Boček

Tak jsem doposlouchala i druhý díl. Občas jsem se zasmála, zase hlavně díky Veronice Kubařové, ale záchvat smíchu se nějak nedostavil. Navíc je to dokola si podobné, situace se opakují, chybí mi nějaký posun. Ale jako oddychovka na zlepšení nálady je to fajn. Před třetím dílem si dám ale trochu pauzu.


Pekárna v Brooklynu
srpen 2020 (18.-28.)
Pekárna v Brooklynu 2019, Julie Caplin

Je to moc hezky a svižně napsaný romantický příběh jiskřící vtipem, kde si většina postav získala mé sympatie, především Sophie a Todd, ale i Bella a její přátelé. Kniha má příjemnou přátelskou atmosféru provoněnou kávou, koláčky, dortíky a celkově dobrým jídlem. Po Kavárně v Kodani jsem měla velkou chuť Kodaň naštívit, teď bych ráda nějaký čas prožila v Brooklynu, který je v knize hezky popisovaný. Tenhle díl série se mi líbil víc než ten první, a tak se už těším do Cukrárny v Paříži.


Poslední aristokratka
srpen 2020 (19.-25.)
Poslední aristokratka 2012, Evžen Boček

Knížku jsem před lety už četla, pak jsem viděla i film, ale ani u jednoho jsem neměla žádné záchvaty smíchu. Teď jsem potřebovala něco nenáročného a humorného, tak jsem zkusila taky audioverzi. Díky Veronice Kubařové, která aristokratku opravdu skvěle načetla a posunula ji tak pro mě o kus dál, jsem se i docela pobavila, a tak přidám jednu hvězdu. Zkusím i pokračování (taky audio), na které jsem po prvním přečtení ani neměla moc chuť.


Když jsi odešel
červenec - srpen 2020
Když jsi odešel 2020, Brooke Harris

Knížka se mi četla moc hezky, je opravdu plná emocí, lásky, vztahů partnerských i rodinných, ztrát a nadějí. Hlavně příběh Annie byl zajímavý. Přesto mě kniha nedostala tak, jak jsem asi očekávala. Ale i tak ji určitě můžu doporučit.


Do vody
červenec - srpen 2020
Do vody 2017, Paula Hawkins

Já jsem poslouchala jako audioknihu, kde jednotlivé postavy načetli různí lidé. Možná proto jsem se v tom počtu postav líp orientovala a měla jsem v nich celkem brzy jasno. Zaposlouchala jsem se poměrně rychle, na rozdíl od Dívky ve vlaku, a ač to bylo ponuré, místy depresivní, tak se mi to poslouchalo hezky a těšila jsem se na další vývoj příběhu. Trochu mi jen vadilo, že tam snad nebyl nikdo úplně normální a připadal mi rychlý konec. Ale celkově jsem spokojená.


Ostrov kamélií
červenec 2020 (21.-28.)
Ostrov kamélií 2018, Tabea Bach

Příjemné čtení na léto, nenáročné, romantické, možná předvídatelné, ale přesto krásně čtivé. Ze začátku jsem trochu váhala, ale jakmile se Sylvie rozjela do Bretaně, tak si mě knížka úplně získala. Určitě si ráda přečtu i pokračování.


Vražda na faře
červen - červenec 2020
Vražda na faře 1998, Agatha Christie

Další audiokniha od Agathy - tentokrát se slečnou Marplovou, její první případ. Líbilo se mi to, mám ráda detekivky z anglického venkova.


Sejdeme se v knihkupectví
červen - červenec 2020
Sejdeme se v knihkupectví 2019, Amy Meyerson

Knížka mě taky nalákala názvem a obálkou. Není úplně špatná, ale trochu zdlouhavé a natahované. Vadil mi i zvláštní styl psaní, kdy jsem se někdy těžko orientovala v tom, kdo to vlastně vypráví, jestli je to současnost nebo minulost. Navíc v knize nebyl asi nikdo, kdo by mi byl úplně sympatický, ani Miranda. I když těžko říct, jak by se člověk choval v její situaci, i v situaci jejich blízkých. Nejradši bych dala 3,5 *


Kdo ví, kde budu zítra
červen 2020 (18.-25.)
Kdo ví, kde budu zítra 2019, Jindřich Šídlo

Knížka rozhodně stojí za přečtení, můžu jen doporučit. Je plná zajímavých informací o životě pana Etzlera, o novinářské práci, CNN, o USA, válce v Iráku, Číně, o situaci u nás, a to pohledem člověka, který toho opravdu hodně viděl a zažil. Nečtu rozhovory až tak často, ale tohle bylo k super čtení k zamyšlení.


Losos v kaluži
červen 2020 (06.-21.)
Losos v kaluži 2017, Markéta Lukášková

Ze začátku jsem mě chvíli pocit, že to nebude knížka úplně pro mě, přece jen jsem o dost starší než Bára. Ale čím víc jsem poslouchala, tím víc se mi příběh líbil. Určitě k tomu přispěla i J. Boková a hlavně L. Šafránková. A i když posmrtný život není zrovna "moje parketa", tak tady mi to vůbec nevadilo a do toho příběhu to tak nějak patřilo. Dnes jsem knížku doposlouchala se slzami v očích. Je to první knížka M. Lukáškové, kterou jsem četla, a určitě mrknu po dalších.


Fotografie
květen - červen 2020
Fotografie 2019, Debbie Rix

Moc příjemné a pohodové čtení, krásný příběh o rodinném tajemství. Asi se mi víc líbil příběh Rachel, ale i příběh Sofie není špatný. Ideální kniha na léto a dovolenou.


Přiveď mě zpátky
květen - červen 2020
Přiveď mě zpátky 2019, B. A. Paris (pseudonym)

Poslouchala jsem jako audio a strhlo mě to hned od začátku, kdy se příběh opravdu slibně rozjel. Několikrát mě napadlo, jak to asi všechno je, ale zase jsem to zavrhla, že to není reálný. Ale konec se mému tušení dost přiblížil. Celkově jsem byla spokojená, psychologický thriller tak akorát, a knížku můžu doporučit.


Kamilenky
květen 2020 (03.-16.)
Kamilenky 2015, Blanka Hošková

Další knížka od Blanky Hoškové je nenáročné ale příjemné čtení vhodné obzvlášť na dobu dovolených. U mě zase vyvolala touhu vyrazit někam na cesty :)


Dědina
duben - květen 2020
Dědina 2018, Petra Dvořáková

Doposlouchala jsem Dědinu a jsem zase moc spokojená. Použité nářečí tomu rozhodně sedí a tu autentičnost ještě podtrhlo. Myslím, že venkovský život je vykreslený dost věrohodně stejně jako charaktery jednotlivých postav, jejich myšlení, i těch mužských. Je to prostě kniha o běžném životě, o lidských vztazích. Humorné mi to taky moc nepřišlo, ale kniha stojí rozhodně za přečtení /poslechnutí.


Den, kdy se to stalo
duben - květen 2020
Den, kdy se to stalo 2019, Nuala Ellwood

Tohle se mi opravdu moc hezky četlo, i když to bylo o ztrátě dítěte. Mám ráda psychologické thrillery, tenhle byl úplně podle mého gusta - ztráta paměti, tajemství z minulosti, které se postupně odkrývá, a konec byl pro mě, i přes různé náznaky v knize, dost překvapivý.


Clona
duben 2020 (05.-25.)
Clona 2019, S. Bjørk (pseudonym)

Tak jsem doposlouchala třetí díl série, který zase moc hezky načetla Petra Špalková, a i Clona se mi líbila. Mělo to spád, stále se něco dělo, ale jak už tu víckrát zaznělo, tak konec je sice nečekaný, ale hodně rychlý, což mi docela vadilo.


Život po tobě
březen - duben 2020
Život po tobě 2016, Jojo Moyes

Ani druhý díl není špatné čtení. Ráda jsem se k Louise vrátila. I když se přiznám, že chvílemi se mi zdálo, že se to zbytečně natahuje, ale zase přišel nějaký zvrat a začetla jsem se. A co se týče Lily, tak ta přinesla do příběhu příjemné oživení. Jsem zvědavá i na další díl, jak to bude s Louisou a záchranářem Samem dál, ale i s Lily a Louisinou rodinou.


Chirurg
březen - duben 2020
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Mně se knížka moc líbila a bylo mi líto, že skončila, ráda bychom četla, teda v mém případě poslouchala, ješte dál. Nemocniční prostředí neznám, chlap nejsem, ale všechno mi přišlo naprosto uvěřitelný a reálný, že jsem měla pocit, že v té nemocnici jsem. Hynek mě chvílema pěkně štval, ale přesto mi přišel jako správný chlap a lékař, i se svými chybami. Ale kdo je vlastně bez chyb, důležité je si je uvědomit. Obdivuju, jak ženská autorka dokázala chlapa tak dobře vystihnout. A Pavel Batěk, který to naprosto úžasně načetl, knihu posunul ještě výš. Za mě můžu jen doporučit, a audio obzvlášť.


1 ...