ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci Sophie Hayes

Sophie byla mladá, celkem spokojená dívka žijící v Anglii, měla milující zázemí a dobrou práci. Měla přítele a nejlepšího kamaráda. A pak se vydala do Itálie a byla donucena k prostituci.

Velmi silné a citlivé čtení. Sophie popisuje svoje pocity, pohled na sebe samotnou.

Strašné je, že tohle se fakt děje. A není to jen o holkách z východu, holkách bez peněz a rodiny.

21.02.2024 4 z 5

Pan Nikdo Pan Nikdo Graham Masterton

Krátká novelka o nešťastné Anně, jejíž manžel je zlý a věčně opilý. Když ji uhodí, vydá se za babičkou, která jí odhalí a nakonec zařídí pro svou vnučku spravedlnost.
Slabší průměr, nenadchne - neurazí, myslím, že za týden nebudu vědět, o čem to bylo

19.02.2024 2 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Příjemné doplnění naprosto nepřekonatelné série. Kniha doplňuje příběhy smrtek a světů okolo nich. Určitě nadšencům doporučuji.

19.02.2024 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Velmi čtivý příběh o samotářce Emě, jejím jediném příteli Janovi a o výzkumu toho, co je to láska. Ema během děje poznává příběhy členů nejen vlastní rodiny, poznává i mění sama sebe.

Lehké čtení spojené se zamyšlením.

Už mi chybí jen jedna kniha autorky, kteroujsem ještě nečetla a těším se na novou.

15.02.2024 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Tato autorka nezklame. Tentokrát vypráví o Sage, vnitřně i zvenku zraněné dívce, která se seznámí se starým mužem, který ji požádá, aby mu pomohla odejít.

Současnost se prolíná s minulostí Sageiny babičky Minky, která přežila holocaust. Jako červená nit prochází ještě jeden příběh.

Silné, drsné. Jodi Picoult se opět zabývá nelehkým tématem a nutí k zamyšlení. Konec předvídatelný, ale nijak mi to nevadí.

13.02.2024 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Temný příběh o dávném přátelství. Trojice dětí žijících v Orlických horách, dva kluci, jedna holka. Jeden z chlapců, Vojta, jednoho dne beze stopy zmizí. Petr ze odstěhuje do Prahy. Po více než dvaceti letech se vrací do rodné vesnice a zjišťuje, že minulost nezmizela a děti se ztrácely a budou ztrácet dál.
Mrazivá duchařina spojená s velmi dobře propracovanými mezilidskými vztahy. Oceňuji i velmi barvitý popis. Možná by mohla být kniha o kousek kratší, ale na knižní prvotinu fakt smekám. Druhou autorčinu knihu už mám přečtenou a rozhodně se těším na další.

10.02.2024 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Doba komunismu vyprávěná očima malé Helenky. Její vnímání života dospělých a s dospělými.
Čekala jsem mnohem víc. O této knize jsem slyšela samé superlativy, nedostala jsem ani polovinu.

03.02.2024 2 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Tak toto byla pecka. Ve Hře o přežití je všechno. Tajemná hra v mobilu, mrtví a zmizelí, dobří i špatní policajti, láska i rodina.
Kniha mě moc bavila, měla super nápad i spád. Rozhodně jedno velké doporučení!

03.02.2024 4 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Tuto knihu jsem měla docela dlouho v seznamu "chci přečíst". Konečně na ni došlo a jsem nadmíru spokojená.
Velmi dobře vystavěný příběh čtyř malých kamarádů, kteří se připletou k vraždě. A po mnoha letech se zdá, že je nutno dojít k symetrii. Do děje se připlétá i dění související s tornádem na Hodonínsku.
Chvilku mě mátly časové údaje a vracení se o pár dní zpět. Jinak za mě velká spokojenost. Podle recenzí je Šepot z lesa ještě lepší, tak už se těším.

30.01.2024 4 z 5

Slepičí polévka pro duši: Sladká šťáva z kyselých citronů Slepičí polévka pro duši: Sladká šťáva z kyselých citronů Jack Canfield

Sbírka 101 povídek o tom, že když vám život nadělí citrony, máte si z nich udělat limonádu.
Nejsem cílovou skupinou pro tenhle typ příběhů, četla jsem v rámci výzvy. Některé příběhy mi z pohledu Evropana přišly zvláštní, ale kniha určitě plní svůj účel.

27.01.2024 3 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Zvláštní příběh autorky a režiséra její hry. Vyprávění je plné bolesti, šílenství a temnoty. Chvíli mi trvalo zvyknout si na styl psaní.

24.01.2024 3 z 5

Columbine - Nejznámější školní masakr Columbine - Nejznámější školní masakr Dave Cullen

Silná a detailní kniha o šíleném útoku na střední školu. Kniha vlastně jen dokazuje, že tyhle akce a vrahy nelze pochopit, a že ve středu zájmu nemají být oni, ale oběti a přeživší.

V českém překladu se objevilo pár hrubek, v celkovém rozsahu lze přivřít oko. Ale také bohužel udělali z jedné oběti dívku, byť šlo o chlapce.

23.01.2024 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Uff. Velmi silný příběh. Christopher je lékař. Se svou ženou Hannah se jim nedaří mít vlastní děti, a tak se často vydají s její milovanou sestrou a jejími syny. Jednoho dne do nemocnice přivezou malou Janie, jejíž matku našli mrtvou a holčička má všechny znaky týrání. Manželé se rozhodnou si malou dívku osvojit. A peklo začíná.
Proč jenom, proboha, ten konec?

18.01.2024 4 z 5

Žena průkopníka: Příběh lobotomie Žena průkopníka: Příběh lobotomie Samantha Greene Woodruff

Tak tahle kniha mě velmi překvapila. Příběh průkopníka lobotomie a jeho manželky. Příběh o tom, jak cesta do pekla je lemována dobrými úmysly.
Kniha je velmi čtivá, setkává se zde touha pomáhat pacientům, citlivost a empatie, zároveň až slepá touha dokázat vlastní pravdu, třeba i přes mrtvoly.
Postava doktora Roberta Aptera je inspirována skutečným lékařem Walterem Freemanem.

16.01.2024 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Tohle bylo moc dobré. Příběh tří spolužaček, které měly sny o své budoucnosti. Dnes, v 45 letech, čelí realitě. Autor popisuje jeden týden jejich životů.
Postupné vyprávění týdne z pohledu jednotlivých hlavních hrdinek se mi moc líbilo. Kniha je plná drsné reality, ale i smíření a naděje.

13.01.2024 4 z 5

Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Tomáš Etzler

Oproti první knize je tahle více osobní. Náhled do soukromí a tak trochu hlavy pana Etzlera je rozhodně zajímavý. Nesoudím, jeho život jsem nežila. Na pozadí toho všeho se opět odehrávají bizarní a děsivé příběhy.

12.01.2024 4 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Další skvělý příběh autorky. Tentokrát vypráví příběh dvou žen, které se snaží uniknout svému životu. Na letišti si vymění letenky a jejich osudy se tím zásadně změní.

08.01.2024 4 z 5

Rozsudek smrti vykonán Rozsudek smrti vykonán Petr Šámal

Zajímavě zpracovaná kniha o známých i pro mě dosud neznámých popravách u nás. A o tom, co jim předcházelo. Některé exekuce dokazují, že trest smrti může být i zneužit. Na závěr i názory na trest smrti z úst nejpovolanějších.

31.12.2023 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tohle knihu zkouším opakovaně a pro mě teda bohužel fakt není. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu generátor náhodných slov. Vím, že tohle dílo je děsně uctívané, ale já se do řady nadšenců nepřipojuji.

28.12.2023 2 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Velmi zajímavý román o tom, co se může stát, když věříme chytrým aplikacím a přístrojům. A co znamená platit svými daty...
Tak trochu moderní 1984.

26.12.2023 4 z 5