zp87 zp87 komentáře u knih

Rebelský dědic Rebelský dědic Vi Keeland

Takového chlapa tak potkat...
Nejdřív jsem četla druhý díl, a rozhodně mi to v ničem nevadilo. Možná se mi tam (v Rebels. srdci) líbil Rush i víc.
Ale tady ten díl byl taky velmi příjemný, klidně bych snesla i víc těhofilie.

Vtipné konverzace, trocha erotiky, trochu víc romantiky.
Přečteno za den.
Vlastně jsem ráda, že mám členství v knihovně. Bych se nedoplatila...

10.06.2022 4 z 5

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

V sedmi letech se musela naučit upravovat mrtvé. V 'přípravně' trávila své dětství. Otec ji naučil, a nutil, sešívat mrtvým ústa, zbavit jejich útroby veškerých organických zbytků, připravit je do rakve.
A ona vzala v dospělosti život do vlastních rukou.
Začátek knihy jsem musela přečíst 2x, než mi došlo, že opravdu udělala, co udělala.

Na autorův styl jsem si musela zvykat. Text v bloku, v přítomném čase, v krátkých úsečných větách. Přímá řeč mi takto naprosto vyhovovala. Vyprávění rychlé, věcné.
Blumová mi vlastně přišla naprosto uvěřitelná, občas měla zkrátka štěstí a občas fakt ne.
Opravdu mě knížka chytla na začátku druhé třetiny, když Blumová chytila tempo. Smutek okolo Marka se mi těžko četl.

Ač překvapená jsem mnohdy nebyla, bylo to velmi napínavé.

09.06.2022 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Nehodnotím, nedočetla jsem, nebavilo mě to. Prokousala jsem se téměř do poloviny, musela pokládat jinými knihami, nutit se do čtení. Snad můj komentář pomůže nějakému rozhodujícímu se čtenáři, uvažujícímu nad koupí. Máte radši pomalé vycházkové tempo detektivky? Jednu nenápadnou vraždu? Obšírné popisy? Rozbor mentality obyvatel jedné vesničky? Klasického vyšetřovatele typu 'něco mezi Barnabym a Sherlockem'? Pak je to čtení pro vás. A jako bonus nádherná obálka.

Já jsem fanynka Chrise Cartera (pokud jde o thillery), takže i detektivky mám ráda svižnější, drsnější. Po Carterovi Graham Masterton, Angela Marsons, James Carol, Daniel Cole, teď mě překvapil Bernard Aichner.
Zátiší bylo rozvláčné, upovídané... Někdo zde trefně přirovnal Gamacheovy případy k 'Vraždám v Midsomeru', bingo.
Nalákala mě obálka... ale dál - pro mě nuda. Já to radši drsnější.

06.06.2022

Rebelské srdce Rebelské srdce Vi Keeland

Nějak se stalo, že jsem si půjčila v knihovně knihu podle obalu - a netušila, že je to druhý díl.
Tak nějak by se dalo říct, že první díl je podstatný a spíš jde o rozdělení jednoho příběhu, mohla to být klidně jedna kniha.
Ale víte co? Já zjistila, že mi to vůbec nevadilo.
Myslela jsem, ze budu muset tento díl odložit a nejdřív přečíst 1.díl, ale vůbec.
Možná se mi i líbilo, že jsem s hrdiny začala až tady, kdy už čekali dítě. V rozjetém vztahu.
Rush je miláček, takový trochu 'dělohorváč'.
Hodně oceňuji vtip, i když zde nebylo moc příležitostí. Já si snad přečtu i jedničku, ta by mohla být ještě vtipnější.

Téma poměrně těžší, to i oceňuji, je to změna. Těhotenstvím většinou tyto romány končí, ne začínají.

'Poslední dobou jsem fungoval jen ve dvou režimech: vytočenej a fakt totálně nasranej. '

Rush (potetovaný sexy frajer) si sundá triko a vleze pod dřez své kamarádky, aby jí spravil prasklé trubky. 'Asistuje' mu její šestiletý syn. Ten si taky si hned sundá tričko a vleze za Rushem:
' "Nejsem ženatý, kámo."
"Jak to?"
"Prostě nejsem. Někdy to lidem trvá, než najdou toho pravého a poznají, že je načase se oženit nebo vdát."
Bavím se o tomhle s šestiletým klukem. Pod dřezem. Ani jeden na sobě nemáme tričko.'

' "Kdyby moje mysl náhodou zabloudila k tvému pekáči buchet nebo zadku, prostě to ignoruj... To jsou hormony."
Povytáhl jsem obočí. "Mému zadku? Myslel jsem, že mi zíráš jen na břišáky."
Smála se. "Jenom když tě vidím zepředu." '

03.06.2022 5 z 5

Omega Omega Jasinda Wilder

Pro mě by klidně mohl být jen tento příběh. Harris a Layla, no - ona mě až tak nezajímá, ale oceňuji, že je vtipná... Ale ON?! Harris je bůh!
Pár knížek tohoto typu mám už za sebou (Mountova trilogie - Nemilosrdný král..., Smlouva na lásku, samozřejmě 50 odstínů...) a ve všech jsem strašně litovala, že se autorka nevěnuje tomu druhému muži v příběhu (bodyguardovi/řidiči/tiché hrozivé síle ve stínu, pro mě kolikrát mnohem rajcovnější postavě, muhehe). A tady jsme to, drahé dámy, dostaly! Případně i pánové, pokud toto, ehm dílo, vzal některý z vás do rukou.
Harris je prostě... Chlap. To se nedá popsat. To se musí přečíst.
Sex je zde nakonec také, a stojí rozhodně za to, ale už to není 'alfa omega' příběhu, haha, dnes jsem ve formě.
Akce je přehršel, často nereálná, ale no ták, kvůli autentičnosti to přece nikdo nečte.
Dokonce jsou tam i city, takže nikdo nemůže říct, že je to kniha jen o sexu.

'Soudě podle těch asi 500 vyznání lásky, které jsem od něj za tu noc slyšela.
Ne že bych to počítala, nebo něco takového.

Ani jsem nepočítala, kolikrát mě přivedl k orgasmu.
(Devětkrát.)
Ani kolikrát se udělal on.
(Čtyřikrát ve mně a popáté těsně před ránem na moje prsa, těsně předtím, než jsme oba usnuli).'

No jo, je to těžká romantika.

03.06.2022 5 z 5

Slečna Marplová vypravuje / Miss Marple Tells a Story Slečna Marplová vypravuje / Miss Marple Tells a Story Agatha Christie

Klasická detektivka a jeden klasický příběh.
Je fajn si občas přečíst klasiku. Ale nebavilo by mě číst to pořád.
V prvním příběhu roztomile samolibá paní Marplová - to mě asi bavilo nejvíc. Pozoruhodné, že oproti jiným detektivkám o 400 stranách je zde vykreslený příběh na 15 stranách jakoby nic. Ale taky pak působí jaksi prostě, pochopitelně, že.
Druhý příběh byl jasný poměrně ihned, alespoň čtenářům detektivek, myslím... A byla to spíš taková pseudo bajka. Staromilské čtení.
Poslední příběh s Herculem mě moc nebavil, to už byla skoro i nuda.
Ale zato jsem si užívala bilingvní vydání. Po letech trochu oprášila angličtinu, četla po odstavcích, a i když jsem někdy zrovna náhodou (haha) porozuměla angl. verzi (ale že to byl občas opravdu oříšek), vždycky jsem četla i tu českou verzi, protože ta česká je prostě lepší, ve smyslu jazykovém, ve smyslu barvitosti.
Nezlobte se na mne, Agatho.
Opět jsem si připomněla, jak je čeština bohatá a upřímně - cizojazyčná kniha s dobrým překladem je dle mě lepší než originál.
Fascinovaně jsem hleděla, jak: 'no' I said - bylo přeloženo jako: 'nikoli' zavrtěla jsem hlavou... Nebo: 'he was a clever fellow.' -'měl za ušima'. A je mi jasné, že hodně jazykových špeků jsem vůbec neodhalila. Má poklona překladatelům.

30.05.2022 4 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

(SPOILER) Nevadí mi, že se série patlá ze stále stejných surovin, baví mě to, je to jako číst o staré známé.
Vadí mi, že mi zbývá poslední díl a další se prostě česká nakladatelství neráčila přeložit. Ony už i ty anglické nejsou moc k sehnání...
Reyes je boží, škoda že se neobjevuje víc.
Charley mě baví, ale zároveň občas docela štve... a má velmi zvláštní vztahy s muži.

A teda, upřímně, je docela rozpolcená... Ach Reyes, ach Reyes, od dětství mi zachraňuje život, miluju ho, miluje mě, udělala bych cokoli, aby nezemřel bla bla... A pak stačí málo a najednou už si nevěříme, že, najednou by ho klidně vrátila za mříže, najednou je to nebezpecny vrah, wtf, no nevím holka na čem jedeš a bojím se, že to ani nezjistím.
Ale doufám, že s Artemis a Donovanem se ještě potkáme, slaďouši.
Bavila jsem se u čtení opět úžasně. Je tak málo vtipných knížek a když už jsou, je škoda nedostat je mezi lidi.

30.05.2022 5 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Bavilo mě to, smála jsem se - a občas i nahlas (je velká škoda, že je tak málo vtipných knížek), detektivní příběh mi přišel záživnější a lepší než v jedničce.
Romantiky bylo teda pomálu, rozhodně bych tam ráda více Reyese... A narozdíl od Charley bych nebyla takový kazišuk sama vůči sobě, holka mě párkrát docela namíchla.
No a konec mě docela naštval. Možná to bylo zbytečně zamotané, drastické, napínavé... Snad to autorka celé nezkazí...
Ale zábava to byla a už se těším na trojku.

'Uvažovala jsem o tom, že bych ho mohla sejmout jako první, ale to by musel přijít tak na metr ke mně a chvíli se nehýbat. '

24.05.2022 4 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Thrillerům, kde jsou oběťmi děti, se většinou vyhýbám, ale nyní jsem se rozhodla to překonat, protože Zimní oheň se mi moc líbil. A nelituji toho. Ovšem teď zas na nějakou dobu stačilo.
Celou dobu jsem doufala, že bude pravda někde jinde, protože tělíčko Billyho se nikdy nenašlo... A ono to bylo fakt trochu složitější. Což se asi dá čekat.
Napínavý příběh ano, smutný rozhodně, ale drsný thiller to nebyl. To bylo ale jasné předem ( Chris Carter leží jiné poličce), De La Motte píše jiné, spíš psychologické thillery.
Veronika mě moc bavila, a to mívám s ženskými hrdinkami většinou problém (že by to bylo tím, že ji napsal chlap?), bavila mě její obsese, živit se smutkem druhých lidí. A Issak mě bavil taky, škoda, že příběh nenabídl víc z jeho života.

Mrzí mě jen, že se v druhé části knihy někam vytratil cholerik Lars, život skupiny 'zvládání smutku' s Ruudem v popředí a nebylo moc vysvětleno pozadí okolo Veroničiny poslední lásky.

Zajímavým detailem byly dopisy, o kterých jsem si dlouho myslela, že je psala Veronica Leonovi... A vlastně nakonec vše zapadlo tam, kam mělo.

19.05.2022 4 z 5

Beta Beta Jasinda Wilder

Mega únikovka. Čtení před spaním, nemusí se (nedá se) u toho (moc) přemýšlet.
První díl byl vyloženě o sexu (80% děje) a o dokonalém Rothovi. Až podezřele.
Druhý díl mu srazil hřebínek, vzal mu něco z té dokonalosti, s čímž nemám problém. Sexu ve 2.díle bylo mnohem méně, spíš nějaké to znásilnění a zvrácenost.
Bylo zde o něco víc 'děje' - haha, jakože děje. A akce a násilí - to bylo taaak přitažené za vlasy. Ale konečně se něco dělo.
No, plytké to je pořád, autorka rozhodně píše jednoduše, žádná hra s barvitostí jazyka nebo popisy prostředí... Pro nějakou 'číču' nejde daleko a neštítí se ničeho.
Kdybych si knihu koupila, litovala bych utracených peněz.
Takto (půjčené od kolegyně) to beru jako vyčištění hlavy po práci.
Nelze brát tuto trilogii vážně. A pokud to berete jako erotickou sci-fi blbost a únikovku, splňuje to zadání. Kniha se alespoň nesnaží hrát na nic jiného.

14.05.2022 2 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Chápu ten úspěch série. Baví mě, a to jako že hodně.
Čteno jako čtvrtá kniha a rozhodně mě víc bavil třeba takový Hotýlek na Islandu, následně Pekárna v Brooklynu...
Ale Kavárna rozhodně nebyla špatná. Jen mám dojem, že se autorka postupně zlepšuje.
Hlavní hrdinka mě občas pěkně iritovala. Neustále se snažila dokazovat všem, jak je dobrá, z novinářů dělala bandu nezodpovědných děcek a bůhví proč byla úplně poprděná ze svého bývalého... Ale s hrdinkami mívám obecně problémy.
Ben se mi uz líbil o něco víc.
V každém případě je to ale knížka, kterou doporučuji číst, stejně jako ostatní od Julie Caplin.

09.05.2022 4 z 5

Alfa Alfa Jasinda Wilder

Plytká knížka, plytký děj.
Občas doslova neuvěřitelný sex.
Ale pokud člověk (ženská) má chuť si číst, zatímco její partner vedle zrovna sleduje porno, docela to chápu. Účinek asi podobný.
Ke konci náznak zápletky je, takže cíl asi splněn.
Přesto všechno jdu na 2.díl, jsem zvědavá na hlavní hrdiny a přece jen, ty erotické scény tam nejsou vůbec špatné.
Ale ve srovnání s tímto je 50 odstínů romantické čtení pro romantické duše.

09.05.2022 3 z 5

Království hříchu Království hříchu Meghan March

Na mě už trochu přeslazené, trochu patetické. A nemůžu se rozhodnout, jestli tomu vůbec věřím. Ale zkusím to.
Od prvního dílu jsem čekala větší drasťárnu, že Mount bude chtít Keiru pouze jako milenku, žádný společný život, že nevyměkne, takže mě jeho zjihnutí hodně šokovalo včetně životních plánů do budoucna.
Ale vlastně celý příběh je taková pohádka pro dospělé (asi spíš ženské), takže tento pohádkový konec k tomu i patří...
A jelikož tato série ve mně vyvolává lítost, že si o Lachlanovi a Keiře už nemůžu přečíst víc, nemůžu jinak, než dát plný počet hvězd.

31.03.2022 4 z 5

Vzdorující královna Vzdorující královna Meghan March

Za mě - druhý díl byl nejlepší.
Keira drsňáčští a Mount lehce měkne, ale jen někdy.
Už to není jen boj o nadvládu a moc, ale objevují se i záblesky něhy a lásky.
A pořád je tam dost sexu.

Oddechová trilogie, žádná velká literatura, ale jako dárek kamarádce - ideální (pokud to teda není velká puritánka).

31.03.2022 5 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Lepší než první díl.
Nestává se často, abych fandila zloduchům, ale tady jsem musela. A kdo byl vlastně zloduch? Odplata za přikryté zločiny pokrytecké církve jsou moje slabost, asi mě v minulém životě zhýralí představitelé církve upálili na hranici, jinak si to neumím vysvětlit. Ti parchanti s kolárkem dostali, co si zasloužili.
Uznávám, že občas to už bylo moc, snad by stačila jen ta kastrace, ale na druhou stranu... Vždyť šlo o děti.
Autor mi zde připomíná krále tohoto žánru Chrise Cartera, ne jen drastickými popisy, ale i pachatelem, který jedná na popud vypořádání se s něčím, třeba s pomstou.
Ten konec - nemusela bych to tak mít, ale zvykla jsem si od prvního dílu.
Ovšem Katie a John, na jednu stranu chci pokračování Katie v Irsku, ale na druhou stranu jsem stará romantička a chtěla bych vidět vyhrát lásku nad smrtí a nenávistí.

16.03.2022 5 z 5

Nemilosrdný král Nemilosrdný král Meghan March

Tento druh knih je moje guilty pleasure. Nehlásím se k tomu veřejně a rozhodně se mi nelíbí všechno, jsem trochu náročná - především na mužské hrdiny.
A toto bylo až tak trochu příliš, ale... Byla to jízda.
Hlavní hrdinka není konečně nevinná studentka, servírka, modelka, vedoucí galerie umění... Ale majitelka palírny a whisky pije jako jiné paničky vínko.
Hrdina - no hrdina, zkrátka ten, co jí dělá pár a taky všechno to ostatní - kam se hrabe Christian Grey a jiní drsňáci... Mount klidně odstraní kohokoli, kdo se mu znelíbí (i když tuším, že to bude mít háček).
Příběh není nijak hluboký a vlastně bych i uvítala víc o pozadí situací... Ale o příběh tu vlastně vůbec nejde. Nenamlouvejme si to. Stačí se podívat na obálku knihy.
Mamince nebo babičce bych tuto knihu rozhodně k narozkám nedala, ač by se jim možná mohla líbit.
Jde prostě o takový ženský ekvivalent k filmům pro dospělé... A tento kousek patří dle mě k tomu lepšímu.

13.03.2022 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Moc se mi to líbilo, opravdu moc! Ještě víc než Pekárna a Cukrárna (na Kavárnu se teprve chystám a těším).
Ty popisy prostředí, Island, polární záře... nádhera. Postavy - super. Hlavní hrdinka byla sice na jednu stranu důležitá manažerka a na druhou tak trochu ustrašené trdlo, co se nechá až moc zlomit jedním trapasem... Ale beru, že jde o jednodušší čtení. Uvítala bych další díl o Hekle, ten zřejmě bohužel nebude... Ovšem Alexander, to je chlap snů, no.
Hodně mě mrzelo, že jsem jeho a Lucyin příběh dočetla.
Pokud někdo hledá jednoduché, předvídatelné a romantické čtení s pohodovou Hygge atmosférou, příjemnými postavami a sem tam humorem, tuto knihu můžu doporučit.

11.03.2022 5 z 5

Mořská panna Mořská panna Camilla Läckberg

Moje první Camilla. A asi knize trochu přidávám, jsou to tak 4,5*. Ale po delší době jsem měla pocit, že čtu kvalitnější knihu. Na necelých 400 stranách se odehrál poměrně hodně barvitý, hluboký příběh. Dostaly mě skvělé popisy prostředí (krásného, švédského), a ač severské čtení, neztrácela jsem se v postavách (což se mi u seveřanů někdy stává), drsné to bylo tak přiměřeně.
Měla jsem problém s tím zásadním kolem mořské panny (o dětech v knížkách tohoto druhu fakt nerada čtu) a hlavní problém jsem měla s trestem pro největšího viníka, ale život není spravedlivý.
Takže z hlediska příběhu to bylo velmi kvalitní, i když mně z toho bylo lidsky dost smutno.
Poměrně déle jsem se začítala a posledni třetinu přečetla na jeden zátah do noci. Jo, dost dobrá kniha.

08.03.2022 5 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Vtipné, ale plytké. Trochu mám pocit, že autorka nevytěžila z příběhu, postav a reálií vše, co mohla.
Chyběly mi popisy prostředí, měla jsem problém se přenést na místo děje. Postavy, hlavně některé, byly bohužel nedotažené včetně vztahů mezi nimi. Bylo to jako jeden ze sta dílů několikasériového seriálu.
Ale hlášky a myšlenkové pochody Charley mě opravdu bavily, včetně postav (u kterých mě právě mrzelo, že o nich nevím víc). Detektivní linku jsem vnímala spíš okrajově, ta je z toho celého asi nejslabší. Ale ten zbytek balíčku stál za čtení, vlastně mě to bavilo, jen tomu prostě 'něco' chybělo.

08.03.2022 4 z 5

Plyšákokalypsa Plyšákokalypsa Carlton Mellick III

Drsné čtení, na mě místy až moc.
Někdy před rokem jsem četla 'Zbouchnul jsem Satanovu dceru', to mě bavilo mnohem víc.
Začátek byl zajímavý, nápad s transformací na plyšáka velmi neotřelý... Říkala jsem si, jo, to bude dobré čtení. Prostřední část, kde se vyloženě válčí, zuří bitva, kapitán Krá se snaží dovézt generála do tábora živého mě nebavila, nejsem na válečné čtení. A ten konec, to mi spadla brada.
Jo, název v originále je Cuddly holocaust... Ale toto jsem nečekala. Takže 5 hvězd za vyražený dech a šokování čtenáře.
A úplný závěr, poslední kapitola, ta už asi jen dovršila absurditu všeho.
Fakt by mě zajímalo, na čem autor jede. To musí být kvalitní matroš.
A obdivuji český překlad.
Teď, jak to tak píšu, asi změním hodnocení z 3* na 4*... Fakt je, že ve svém žánru jde evidentně o dost dobrý kus.
Já už si Cuddly Holocaust ale nepřečtu, bylo mi z toho až moc ouzko.
Vždyť lidé přeci hračkám zas tolik neubližují, ne?

20.02.2022 4 z 5