Zemlja Online Zemlja komentáře u knih

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Docela veselá, laškovná knížka. Zábavná a poetická.

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Zase přitažlivý popis místa. Trochu jsem se ztrácela v obyvatelích vsi, kdo a kde s kým bydlí, v jakém jsou vztahu. Pátrání zdlouhavější. Ke konci už to mířilo k jedné osobě, no.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Tuhle Kunderovu knihu jsem dlouho odkládala, protože se mi nelíbil film. Kdyby byl český, možná by dopadl lépe. Kniha je krásná. Košatá. Postavy uvěřitelné, i když hlavní hrdinka pro mě hodně zvláštní. Osobní příběh v těžkém období. A vztah k psovi, to jsem plakala. Co se dá napsat o Kunderových knihách? Kdo u nás takhle psal, bude psát?

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Četla jsem ji jako první od Coelha. Okouzleně, napjatá, čekala jsem bláhově nějaký konkrétní návod, který tam samozřejmě nebyl. Ale byla jedna z těch lepších. Mnohé jeho knihy mě neoslovily, nebavily. Jako by s dalšími tituly už neměl čím střílet.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Nějak jsem tu umanutost jako mladá čtenářka nechápala. No, ani jako stará.

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

V knížce je toho tolik. Poetika, smutek, nesmělost, odvaha, soucit. Krásný příběh.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Všechny děti kolem mě ji měly, a četly ji. Mně přišla trochu nudná. Pippi je zábavnější.

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Autorčiny detektivky mě většinou baví. V téhle ale bylo přitažlivější představovat si krajinu, snad bych tam i jela, než sledovat zápletku.

Bídné roky Bídné roky Knut Faldbakken

Napínavé. Skvělé. Drsné. Početla jsem si.

04.10.2023 5 z 5

Sámo: Zločin v temných hvozdech Sámo: Zločin v temných hvozdech Veronika Válková

Tenhle Bářin výlet je takový kostrbatější, jazykově méně obratný než Karel IV. nebo husiti. Možná je ale dávnější historie složitější k pochopení, vysvětlení. Přišlo mi to takové konspirativní, vztah Sáma a Dagoberta. Trochu jsem se k dočtení nutila.

04.10.2023 3 z 5

Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas Vratislav Maňák

Úplně pro děti není, text je těžký na čtení. Graficky přitažlivá pro děti taky není, myslím. Ale příjemně mě překvapila žánrem i obsahem. Nic podobného jsem na trhu nezaznamenala.

04.10.2023 4 z 5

Kryštofe, neblbni a slez dolů! Kryštofe, neblbni a slez dolů! Iva Procházková

Moc hezká knížka. O kamarádství a že se o něj musí pečovat. O klukovi, který trpí po odchodu otce. Může to pomoct dětem ve stejné situaci. Při scénce, jak uzdravoval psa v troubě, se vždycky směju.

Přišla z moře Přišla z moře Miloš Urban

Nějak mi nesedla. První kniha od autora, kterou jsem četla. Začátek slibný a pak to nějak řídlo a stávalo se nezajímavým. Jako režisérsky nezvládnutý film. Nebo prostě nechápu autorův záměr, o co šlo. Jako v Sedmikostelí.

01.10.2023 2 z 5

Myška a pohádková polívka Myška a pohádková polívka Arnold Lobel

Malá krásná knížka, trochu Šahrazád. Vtipná.

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Dostala jsem se k ní prostřednictvím žákovského referátu, děti zaujal a chtěly ji přečíst. Je trochu ode zdi ke zdi - křupani a hrubost, a pak soucit a vřelost. Autor píše vtipně, děj má spád. Nevím, jestli je úplně v normě žertovat o loupeži v knize pro děti.

Soumrak bohů Soumrak bohů Helena Kadečková

Krásné vydání. Ke čtení mě popostrčily filmy o Thorovi a spol., chtěla jsem si rozšířit obzory.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Povinná četba. Něco čte člověk kvůli ději, který ho přenese někam nebo k něčemu, k čemu by se sám nedostal. Něco kvůli zajímavým myšlenkám, které by se v jeho hlavě nehonily. Něco kvůli jazyku, který "chutná". Tohle je kniha pro to, abychom nezapomněli.

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Autorovy knihy mám ráda. Rozmanité náměty, vše skvělé. Tohle je pro mě kniha o manipulaci, i když možná nevědomé. Existují takové typy žen, jako že jim celý svět ubližuje, chovají se jako oběti. Čestný muž nemůže nepomoct. A už nikdy se úplně neodpoutá.

30.09.2023

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Děsí mě vězení a různé ústavy, kde se zamyká. Jak málo stačí, abyste se dostali někam, kde vás oberou o rozhodování o sobě samém a o důstojnost. Skvěle se pak čte o tom, že se najdou hrdinové, kteří se vzepřou. Uvěřitelné postavy. Důležitý příběh!

Ako žiť a nezblázniť sa Ako žiť a nezblázniť sa Lidmila Pekařová

Nezbytné čtení pro každého.