Yorika Yorika komentáře u knih

Rok perel Rok perel Zuzana Brabcová

Život je barevný.Život je nevyzpytatelný.Život je pes.
Myslíte si, že vás v něm už nic nemůže překvapit.A pak to přijde.Potkáte něco nebo někoho.A všechno se vám obrátí úplně vzhůru nohama.
Vše co jste znali, čemu jste věřili je najednou pryč.Svět se hroutí.
A přitom to začíná tak nevinně.Tak idylicky.Láskou

07.09.2019 2 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Tato kniha je citlivá.Vnímavá lidská.Kantůrková s pochopením a shovívavostí popisuje charakteristiky uvězněných žen.Nesoudí.Neobhajuje.
Protože v těchto chvílích byla a je jednou z nich.

07.09.2019 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Především.Krásná obálka knihy.Ač jsem knihu neznala, zaujala mě právě svou obálkou.
Samotný příběh je pak velmi dobře napsaný.Autor ví, kde a jak zahrát na čtenářovu citlivou strunu.Žádná z jeho postav není černobílá.Každá má v sobě kus dobrého i toho špatného.Umí rozdávat radost ale i ubližovat.
Událost, ke které v příběhu dojde, lidi v Medvědíně stmelí.Stmelí je natolik, že jednotlivci se stanou masou , neschopnou vlastního názoru.
Z toho mě studí natolik, že jsem autorovi odpustila i tu prvoplánovost, se kterou příběh napsal.

07.09.2019 4 z 5

Less Less Andrew Sean Greer

Zdržím se komentáře, jestli tato kniha měla či neměla dostat Pullitzerovu cenu.Opravdu je mi srdečně jedno i sexuální orientace hlavního hrdiny. Ten týpek mě bavil.Jeho bolístky, problémy, jeho trapasy.Nakonec jsem si oblíbila toho roztržitého spisovatele a jeho cesty po světě.
Možná i díky zvláštní formě jazyka knihy, plné přirovnání a metafor.Kniha mě pobavila.Víc v tom nehledám.

07.09.2019 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Znepokojivá kniha.
Až na prahu smrti najít odvahu a vůli k životu i když je život pes.
I když je svět takový jaký je.I když člověk nedokáže žít s ostatními ani sám se sebou.
A vůbec.Kdo vlastně určuje, že jeden je šílený a druhý ne?Kde je ta tenká hranice?Vždyť Veronika se jen rozhodla zemřít...

06.09.2019 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Po slabších dílech zase o něco propracovanější příběh.Eričin románek ustoupil do pozadí, což jsem uvítala.Měla jsem pocit, že Bryndza se občas nemohl rozhodnout jestli píše lovestory nebo detektivku.
Tento příběh má spád a bavil mě tak asi nejvíce ze všech jeho detektivek s Erikou.

06.09.2019 3 z 5

Trhlina v čase Trhlina v čase Jeanette Winterson

Při vší úctě. Některá Shakespearova díla do dnešní doby převést nelze.Toto je jedním z nich.
Nelíbí se mi forma, v jaké byla kniha napsána.Naopak charakteristika postav je výborná.
Jsem prostě jen staromilec.Nemám ráda, když někdo mění klasiky.

05.09.2019 2 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Skončila válka.Spálená města.Spálená duše.Všechno je jiné.
Ani Marion už nebude stejná jako předtím.Musí posbírat kousky své duše a slepit je zase zpátky.Některé kousky se však poztrácely.Je potřeba je najít.Je potřeba najít sama sebe.Balancovat na laně jako provazochodkyně v cirkuse.
Válkou nic neskončilo.Válkou vše začalo.

05.09.2019 3 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Hory a lidé.Dva milostné trojúhelníky v průběhu několika desetiletí.Mezitím sem tam nějaký ten zdolaný kopeček a lidské trápení a emoce...
Pro mě atraktivní horolezecká vsuvka.Uvítala bych ale lepší popis hor.Jejich krásy i krutosti.
Dobrý příběh i když s předvídatelným koncem.

05.09.2019 3 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Důstojný pokus o navázání na velikány ruské literatury jako byl Tolstoj či Pasternak.
Ta široká, smutná ruská duše znovu ožívá.
Zulejka je román o odvaze, vůli přežít, o vnitřní síle, o bojích za své místo na slunci.
Věřím, že kniha se časem zařadí mezi románové klasiky.

04.09.2019 4 z 5

Kouzelný vrch I Kouzelný vrch I Thomas Mann

Klasika klasik. Román, kde se toho moc neděje a přesto se mi dostal pod kůži.
Výborná charakteristika postav, atmosféra knihy, jejíž děj se odehrává v sanatoriu v horách, kde není moc co na práci.
Odpočívat, měřit si teplotu a pozorovat ostatní spolupacienty.Možná nudné, zdání však může klamat.

04.09.2019 3 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Nejsem koňák i když pár takových lidí znám.Chápu jejich touhu po svobodě, nespoutanost a lásku k přírodě.
Hlavní hrdina knihy je podobný.Svobodný, divoký, nespoutaný, paličatý.Ale i čestný citlivý drsňák s křehkou duší.
Takto si představuji pravého kovboje.Díky za tuto knihu.

04.09.2019 4 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Válka je zlo.Semele vás a zničí.Vás, vaše rodiny, přátelé...Návratem domů totiž nic nekončí.Vše to teprve začíná.
Vzpomínky tíží duši.Emoce drtí srdce i mozek...
Ať už se domů vrátíte v zinkové rakvi nebo po svých, vždy to bude někoho bolet.
Válka totiž nezná slitování.

03.09.2019 5 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Být jiným je rebelstvím. Být jiným je špatné. Být jiným se trestá. Být jiným musí bolet.
Protože tak je to nejjednodušší. Tak je to správné. Tak tomu rozumíme. A čemu nerozumíme, to zničíme.
Toto se dělo, děje a dít bude.Odlišnost se trestá....

03.09.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Tak trochu Orwell z ženského pohledu.
Docela děsivá četba.Když se z demokracie stane pomalu teokracie.Nejhorší je, že prý z dobrého úmyslu.
Opravdu si myslíte, že se to nemůže v nějaké formě stát i dnes?
Seriál neznám a nikdy jsem ho neviděla.

03.09.2019 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Všechno je to jasné hned od začátku,jak v německé kriminálce.Známe vrahy, známé postup vyšetřování, známé tu omáčku okolo...Do omáčky přidáme špetku červené knihovny, protože to lidi přece chtějí a příběh to trochu okoření.
Za mě je ta směs však pořád poněkud bez chuti.

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Řadě lidem přijde Erika arogantní.Nemyslím si, že to tak je.Má své démony, se kterými musí bojovat.
Téma sociálních sítí je aktuální.Většina je v nich lapena jako muška v pavučině.Takže námět zajímavý, jeho zpracování však trochu pokulhává.
Vlastně nerozumím, čím jsou pro masy Bryndzovy detektivky tak atraktivní.

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Tak vysoké hodnocení....Přitom detektivka je spíše průměrná, zápletka možná zajímavá ale nezáživně popsána.Pokus o romantickou zápletku doslova ruší.
A závěr? V důsledku výše napsaného, se u mě žádné ,,,ach" nekonalo.

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Jakoby autor všechny triumfy vytáhl už v první polovině.Ta byla ohromně čtivá, neustále se něco dělo, děj se hnal kupředu jako rozjetý vlak.Pak však mašinka ztrácí páru.Druhá polovina je již rozvláčná a utahaná, jako by spisovatel váhal kdy a jak příběh ukončit.Krásný příběh s rozpačitým koncem.

31.08.2019 3 z 5

Chudobky Chudobky Anna Malchárková

I když jsou to jen pověsti, člověk zase o trochu líp porozumí sám sobě i kraji svých předků.
Na známá místa, dívá se novýma očima a to je dobře. Je důležité neustále si rozšiřovat obzory.

31.08.2019 4 z 5