Yorika Yorika komentáře u knih

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Ten příběh je tak silný, že nějak nevím co o něm napsat.Knihu nenapsal spisovatel nýbrž lékař a právě v tom je myslím její síla a autentičnost. Pocity beznaděje a rozčarování z nesmyslného konfliktu provází čtenáře po celou knihu.Ta malá holčička je symbolem této války.Tušíte, že pro lidi poznamenané válečným konfliktem, již nic nebude jako dřív.Válka s nimi zůstane. Už navždy.

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Obraz jihočeské vesnice. Jejích obyvatel. Hledání v archivech. Nacházení pravd a starých křivd. 50.léta. Kolektivizace. Navždy změněné osudy lidí...Některé věci bolí. I po všech těch letech.

Ostrov Ostrov Robert Merle

Umístěte pár lidí na prostor ohraničený mořem a sledujte, co se bude dít...Takový předchůdce Big Brotheru. V nadsázce.
Jak ty různé charaktery a motivace vyplouvají na povrch je fascinující. Merle opět nezklamal.

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Tak nějak jsem hledala tu vánoční atmosféru ale autorka ji zabalila do knihy tak dokonale, že jsem ji prostě nenašla.
Ještě, že alespoň Hercule Poirot našel svého vraha.

02.03.2020 3 z 5

Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina Steven Lee Myers

Kniha nejen o Putinovi ale i o Rusku v době nedávné.Média často přinášejí jednostranný pohled. Skutečnost však bývá mnohem více komplikovaná a tato kniha ukazuje, že Putin a jeho Rusko nejsou výjimkou.
Ač literatura faktu, velmi čtivě napsaná. Pro všechny, kdo chtějí vědět víc.

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Důvěrně známý kraj...Dva osamělí lidé...Zranění lidé...Lidé, kteří ztratili své iluze...Každý zdánlivě z opačné strany barikády.Vše je rozděluje. Láska je však spojí?

02.03.2020 4 z 5

Všechno to začíná už v dětství. Něco o tom vím.Kurt to nezvládl a je mi to nesmírně líto.Díky zato, co zde stihl zanechat.A není toho zas tak málo...

Svět v zádech Svět v zádech Thomas Melle

Autorovi díky za otevřenost. Díky za odvahu přiblížit svým čtenářům, co vše duševní onemocnění obnáší. Jak mozek vnímá svět. Jak čelit stigmatům.
Autor je velký bojovník. Pere se s nemocí, jak to jen jde.A já věřím, že vyhraje. Nakonec vyhraje....

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

U této knihy jsem prožívala muka. Neustále jsem v mysli odrazovala hlavního hrdinu od jeho činů ,,nedělej to, nechoď tam" apod. Přitom jsem dobře chápala, proč to musí udělat.
Skvěle vystavěná atmosféra strachu, ten úžasný Kingův hororový svět...Jedna z mých nejoblíbenějších kingovek.

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Kniha, kterou nestačí přečíst pouze jednou. Budete se k ní rádi vracet a pokaždé tam najdete zase něco nového, co vám předtím uniklo.
Mistrovsky napsaný příběh je zábavný, tajuplný, poučný...Postavy nejsou ploché. Každá má v knize své místo, žádná z nich není černobílá.Je to napínavé.Je to tísnivé.Je to jedinečné.

Polednice Polednice Julia Franck

Jak zničit duši člověka...Snadno.Děsivě snadno. Zůstane jen prázdná skořápka. Bez citu, bez emocí. Jen přirozená obrana člověka, který se bojí, že bude znovu zraněn.
Válka je strašná věc. Hrůznější však je, jak lidé dokáží ubližovat sami sobě navzájem.

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Skvělý psychologický horor, s otevřeným koncem. Co je ještě skutečnost a co už fikce? Opravdu se osobnost člověka může takto od základů změnit nebo je v tom něco jiného? Něco nadpřirozeného? Odpověď si musí najít každý sám...

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Psychologický horor. Když máte pocit, že ztrácíte kontrolu nad svým životem. Když nemůžete nikomu věřit. Svým nejbližším a nakonec ani sami sobě. Znepokojivá kniha s neméně znepokojivým koncem.

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Cunningham ženám rozumí. Nádherně vykreslené charaktery tří různých žen, v různých časových obdobích mě prostě chytlo za srdce.
Právem autorovo nejoceňovanější dílo.

01.03.2020 5 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Žádné odstavce. Žádná přímá řeč. Příběh rodiny, zmítané velkými událostmi 20.století v Polsku a Evropě. Příběh obyčejného člověka. Knihu jsem četla opravdu dlouho. Snaha autorky ,,nacpat" do příběhu všechny velké události, které hýbaly Polskem, je spíše ubíjející a bere chuť k další četbě. Přesto mi však kniha byla zvláštním způsobem blízká, protože Polsko nám Čechům prostě blízké je.

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

I tato rodina si chtěla žít svůj americký sen. Ale život tak jednoduchý prostě není. A tak sledujeme destrukci členů rodiny hezky jednoho po druhém. Je to depresivní, je to homosexuální, je to Cunningham.

01.03.2020 4 z 5

Stalinovy krávy Stalinovy krávy Sofi Oksanen

Kniha o všem a o ničem. Komplikované estonské dějiny. Komplikovaný vztah s Finskem. Komplikovaná hlavní hrdinka s komplikovanou nemocí.
Komplikovaná kniha, která se nečte zrovna jednoduše. Ale to je Oksanen. Depresivní ale přesto skvělá Oksanen.

Chtělo by to nový jména Chtělo by to nový jména NoViolet Bulawayo

Dětství v rozvojové zemi je přesně takové, jaké jste si vždy představovali. Trpké, depresivní a plné chudoby. A pak je tu Amerika. Ta pohádková země plná neomezených možností, bohatství, jídla a fastfoodů.
Ale život pro dívku s tmavou pletí zde není v podstatě o mnoho lepší než v rodné Africe.
Hořký příběh, ve kterém happyend rozhodně nečekejte.

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Velká prázdnota. Zoufalá potřeba lásky. Neschopnost porozumět dnešnímu materialistickému světu. Myslím, že to tak podvědomě vnímá řada z nás.
Přesto jsem měla problém se začíst. Těšila jsem se, až knihu konečně dočtu. Autorův styl mi prostě nesedl.

01.03.2020 2 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

Náročná četba. Divoká jízda po lajně kokainu a sexu. Svět vyšší společnosti plný pokrytectví a přetvářky. Spousta tlachání o umění a estetickém vnímání světa.
Pod povrchem je však schováno věčné téma, které je blízké každému z nás. Hledání lásky a porozumění.