Stalinovy krávy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román populární finské spisovatelky Sofi Oksanen (Očista, Odeon 2012) je originálním a nekompromisním pohledem na poruchy příjmu potravy, bulimii i anorexii zároveň, jejichž hranice je často tak nezřetelné… Mladá Anna vlastně trpí oběma chorobami. Dílo je zároveň sondou do duše člověka, který váhá mezi dvěma nemoceni stejně jako mezi svými dvěma identitami. Autorka se ve svém díle zaměřila na dvojí problematiku: jednak na otázku poruchy příjmu potravy, jednak na problém dvojí identity člověka, který svým „já“ patří do diametrálně odlišných světů. U jedince „postiženého“ takovýmto osudem vzbuzuje kombinace skličující pocit vykořeněnosti, nejistoty a strachu, vyvolává závažnou krizi osobnosti. Román Stalinovy krávy je psán ve dvou časoprostorových liniích: hlavní hrdinkou první, retrospektivní linie, je Katarina, která poznává „svého Fina“, vdává se za něj a stěhuje se do Finska; druhou linii příběhu zastupuje Anna – ač stejným dílem Finka jako Estonka, zdá se, že se ve Finsku vždy cítila jako cizinec a za svůj domov považuje právě druhou zemi. Anna otevřeně vypráví o své nemoci a nezaujatě popisuje mechanismy, které působí mezi ní a jejím „Pánem“ – bulimií. Čtenáře šokuje syrovost, s jakou je tento problém předkládán....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101245/big_stalinovy-kravy-B2o-101245.jpg 3.9193
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Stalinin lehmät, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Kniha Stalinovy krávy

karol.cadex
07.12.2022

U Sofi Oksanen se v případě jejích knih střetávám jen se dvěma dopředu neodhadnutelnými póly - buď je to pro mě velmi těžký průměr nebo naopak top nezapomenutelná kniha.
Stalinovy krávy mě ale nezaujaly, takže je řadím do první kategorie. Ponechala bych pouze Katarininu část, i když chápu, proč byla přidána i Anna. Jenže ta mě tak neuvěřitelným způsobem iritovala. Její chování, její "nemoc", její nevyzrálost, její hledání sebe sama. Naopak sonda do socialistického Estonska a tehdejšího Finska byla moc fajn, ačkoli přiznávám, že občas těch retrospektiv do dob komunismu mám v knihách už dost. Přiznejme si, že vliv Ruska probíhal prakticky všude stejně.
Ale ta Anna... Ok, svým způsobem byla vykořeněná, na co měla obrovský vliv její matka, jenže na tu zase měla vliv doba. Začarovaný kolotoč. Asi jsem moc tvrdá, protože na mě tohle "fňukání" prostě moc nefunguje.

TheCiko5
22.11.2022

Vzniká obrovský kontrast mezi prvním příběhem - Historie komunistického Estonska versus Ruska spolu s problémem hladu, zimy a nedostatku empatie a ochoty jiným lidem pomoct, a druhým příběhem - bulimičkou, na jednu stranu jídlo obdivující, ale na stranu druhou jídlem pro normálního člověka pohrdající.
V. Woolfová prý řekla: "Člověk nemůže pořádně přemýšlet, pokud dobře nespí, nejí a nemiluje." Za mě je to blbost.
psáno v afektu 14.12. 2018


1T0S_
09.11.2022

Nic moc. Autorka nepíše úplně špatně, ale stylisticky mi kniha nesedla. Stalinovy krávy se snaží o široký záběr – anorexie, pofidérní rodinné vztahy, komunismus v Estonsku, generační střety... –, ale neustálé přeskakování v čase tomu moc nepomáhá, vše pak působí mělce a tak trochu povrchně, skoro jako by ani sama autorka nevěděla, jakým směrem příběh vést. Kapitoly byly navíc dosti repetitivní, takže se čtení brutálně vleklo. Některé mozaikové romány jsou fajn, ale... tento mezi ně rozhodně nepatří.

adelablk
21.09.2022

Do knihy jsem se pokoušela začíst několikrát a povedlo se až po pár letech, co mi trčela v knihovně. Nejde o jednoduché čtení, ani formou, ani obsahem. Přesto mě ale knížka zasáhla a příběh mi zůstal v hlavě ještě dlouhé týdny po dočtení. Není pro každého, ale svým způsobem je krásná. Pokud se dostanete dál a necháte se pohltit, tak vám příběh zůstane v mysli a budete ji milovat.

lencin
20.09.2020

Debut finsko- estonské spisovateljy.
Hrdinka Anna má otce Fina a matku Estonku. Je narozena v 80.letech, žije ve Finsku,ale je ovlivněna oběma zeměmi,sovětským rudým Estonskem i kapitalistickým Finskem. Na první pojled krásná a dokonalá žena, trpí však bulimiorexií, která ovlivňuje celý její život.
Zajímavá kombinace rychlých střihů, střídání ich a er formy,různé časové formy.
Depresívní,ale velmi čtivé.
(2012)

Yorika
01.03.2020

Kniha o všem a o ničem. Komplikované estonské dějiny. Komplikovaný vztah s Finskem. Komplikovaná hlavní hrdinka s komplikovanou nemocí.
Komplikovaná kniha, která se nečte zrovna jednoduše. Ale to je Oksanen. Depresivní ale přesto skvělá Oksanen.

milena8281
12.02.2020

Rozhodně se nejedná o lehké čtení. Nejen kvůli stylu psaní, ale i obsahu. Nakonec jsem ale ráda, že jsem knihu přečetla, a určitě mi to něco dalo. Ale upřímně - chvílemi to byla docela fuška.

000nugatovej
03.10.2019

O čem ta kniha vlastně je?
O sebektritické reflexi bulimarektické ženy, která nakonec přecejen nalézá jakýsi klid a sebepřijetí? O životě v sovětském Estonsku, i o tom, jak byli Estonci vnímáni Finy (pro českého čtenáře s analogií na vztah demokratického Západu k socialistickému Československu), a jelikož nic není černobílé i o tom, jak jejich situaci Finové zneužívali? O vztahu "velkých" dějin a individuálních osudů jednotlivých lidí?
Zdá se mi, že je o tom všem. A navíc: děj se odráží ve formě. Opakované "seance" přejídání se promítají do opakovaných popisů Anniných stavů. Její zvracení čtenáře až bolí. Popis sovětské reality je komický stejně, jak viděno z nadhledu, byla komická ta doba. Zároveň byla tragická - a epizody rodinné tragédie Katariiných příbuzných jsou tu podány až bezcitně, stručně, lapidárně. (Dokonce v jednoduchých větách.)
Oksanen se nečte snadně. Těším se na její další knihy! (Už čekají.)

1